Autor Wątek: Królik nie je, jest osowiały, apatyczny - co oznacza ten stan?  (Przeczytany 163246 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline szprotka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 215
  • Płeć: Kobieta
Królik nie je, jest osowiały, apatyczny - co oznacza ten stan?
« dnia: Lipiec 20, 2012, 12:00:08 pm »
we wtorek zauważyłam, że Beniowi wypada jedzenie z pyszczka, albo "memle" coś w zębach ale nie zjada. w środę byłam u weterynarza na feniksa. z wstępnego badania nic nie wynikło (bo pacjent z gatunku "będę bronił swojego pyszczka jak niepodległości") i podjęliśmy decyzję o tym, żeby dać zwierzakowi głupiego Jasia, i zbadać mu pyszczek na wszystkie strony (przy okazji wykastrowaliśmy). P. weterynarz sprawdziła poliki, brodę, dziąsła i gardło, nic nie znalazła, a zęby są w porządku (zostały kosmetycznie spiłowane).

królik je tylko rozmoczony granulat i gerberki. próbuje jeść siano i babkę lancetowatą (jego ulubiona suszka) ale albo to memle, albo wypada mu z pysia.

wizualnie nic mu nie jest. nie kicha, nie ma wycieku z oczu ani nosa, brzuch ma miękki. przed zabiegiem robił bobki (a teraz na nie czekam).

mi się już pomysły skończyły i nie wiem co robić. (zwłaszcza, że P. weterynarz sama przyznała, że nie wie o co chodzi, bo wszystko jest w porządku)

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Odp: królik nie je
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 20, 2012, 12:04:21 pm »
A korzenie były sprawdzone(RTG)??

Offline szprotka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 215
  • Płeć: Kobieta
Odp: królik nie je
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 20, 2012, 12:26:45 pm »
chciałam żeby je zrobili, ale powiedzieli, że by to było naciąganie na koszta. z braku lepszych pomysłów, próbuje załatwić transport do Torunia.

tak mi się przypomniało, że Benio nie zgrzyta zębami (chyba, że się go głaszcze, ale to akurat normalne)

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: królik nie je
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 20, 2012, 12:36:10 pm »
Rozumiem, ze ten problem z jedzeniem pojawił się "z dania na dzień", wcześniej maluch normalnie jadł wszystko?? Jeśli wszystko jest w porządku z zębami, oprócz niewiadomego z korzeniami, to może "coś" utkwiło mu między zębami albo wbiło się w dziąsło np. źdźbło sianka. Może czymś sobie skaleczył, uraził wnętrze pyszczka,że teraz jedzenie sprawia mu ból. hmmmmm musisz do weterynarza bo to dziwne jest

ok ok doczytałam sie, że to było robione, pomyliły mi się dni, ze we wtorek byłas u weta a w środę te problemy :) zamieszanko 
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2012, 12:40:13 pm wysłana przez Aguleks »
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline szprotka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 215
  • Płeć: Kobieta
Odp: królik nie je
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 20, 2012, 12:42:08 pm »
tak, w poniedziałek było jeszcze normalnie.

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: królik nie je
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 20, 2012, 12:46:17 pm »
tak, w poniedziałek było jeszcze normalnie.
wiesz to jeśli nawet problem z korzeniami, to dość dziwne, ze tak szybko przestał normalnie jeść. Mam zwierza, który ma masakre pod tym względem i zanim odkryliśmy co mu na prawdę dolega to on sukcesywnie przestawał jeść twardsze i bardziej włókniste rzeczy, ale to "odstawianie" przez niego żarcia trwało miesiącami.
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: królik nie je
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 20, 2012, 12:48:07 pm »
Ja bym jednak wykonała RTG dla świętego spokoju.Jak wykonasz to przynajmniej będziesz wiedziała co jest uszaczkowi.Jak wypluwa jedzenie może to oznaczać że ma przerośnięte tylne ząbki i nie chce jeść z powodu kaleczenia policzków i języka.Wiem bo mam w domu taką malutką puchatą kuleczkę Niusię która ma problemy z ząbkami od 3 lat.
Szprotka zrób RTG.

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: królik nie je
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 20, 2012, 12:52:37 pm »
Jak wypluwa jedzenie może to oznaczać że ma przerośnięte tylne ząbki i nie chce jeść z powodu kaleczenia policzków i języka.
Monia no właśnie o to chodzi, że zwierzak miał to sprawdzone i podobno jest ok, żadnych skaleczeń, przerostów i to jest najdziwniejsze??  dlaczego nie je??
Ja się tym zainteresowałam bo to dość dziwne, że tak po prostu: w poniedziałek jadł wszystko we wtorek już nie
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline szprotka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 215
  • Płeć: Kobieta
Odp: królik nie je
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 20, 2012, 12:54:21 pm »
najgorsza to jest niewiedza i brak punktu zaczepienia. jedyne co we wtorek było dziwnego to to, że chciał wleźć na transporter i go przewrócił, jednocześnie sam upadając. no, ale raz, że to była mała wysokość, dwa, że się potem normalnie zachowywał. chyba, że się boi jeść nie-papek, bo mu coś wcześniej z żarcia kuku zrobiło. obstawiałam ułamanie zęba, ale że zęby są całe, to ja już nic nie wiem.   ;(

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: królik nie je
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 20, 2012, 13:13:17 pm »
Jak wypluwa jedzenie może to oznaczać że ma przerośnięte tylne ząbki i nie chce jeść z powodu kaleczenia policzków i języka.
Monia no właśnie o to chodzi, że zwierzak miał to sprawdzone i podobno jest ok, żadnych skaleczeń, przerostów i to jest najdziwniejsze??  dlaczego nie je??
Ja się tym zainteresowałam bo to dość dziwne, że tak po prostu: w poniedziałek jadł wszystko we wtorek już nie

U nas też 2 stycznia Niusia jadła a 3 stycznia już wszystkiego odmawiała a jak wzięła to mlaskała i wypluwała.

Beniowi wypada jedzenie z pyszczka, albo "memle" coś w zębach ale nie zjada

Jeśli królik memla i nie chce jeść problem jest oczywisty że to zęby.

Offline szprotka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 215
  • Płeć: Kobieta
Odp: królik nie je
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 20, 2012, 13:17:51 pm »
Monika, a myślisz że to mogłoby być przez korzenie? to rtg zrobię, tylko transport muszę skołować jakiś. wetka mu wyrównywała zęby, także kaleczenie można wykluczyć (jak na razie).

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: królik nie je
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 20, 2012, 15:35:38 pm »
Przerastające korzenie też bolą :( U nas nie jest źle z korzeniami ale przerastają.Podajemy wtedy Meloksykam przez 3-4 dni i ból ustępuje na jakieś 5-6 tygodni.Warto zrobić RTG bo weterynarz nie "dosięgnie" wzrokiem do tych tylnych ząbków jest wydatek ale przynajmniej będziesz mieć pewność co to jest i jak wyglądają ząbki i korzenie.Jakby co to pytaj tutaj albo do mnie na PW.

Offline szprotka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 215
  • Płeć: Kobieta
Odp: królik nie je
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 20, 2012, 16:24:00 pm »
zaraz jedziemy na rtg. jeszcze poproszę o zbadanie kanalików, może ma zatkane.

pojawiły się bobki. raz na jakiś próbuje podgryzać sianko, liście babki (malutki kawałek nawet zjadł), no i wypaćkałam mu pyszczek gerberkiem żeby trochę z siebie zlizał. mam nadzieję, że w końcu coś zje, bo mu zaczyna burczeć w brzuchu (ale brzucho dalej jest miękki, no i bobkuje)

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: królik nie je
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 20, 2012, 17:47:31 pm »
To może rzeczywiście nie jest to sprawa ząbków a zatoru ?? Bo jak burczy to kłaczki zalegają w brzuszku a jak linieje to już na 100% zatkanie.

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: królik nie je
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 20, 2012, 18:32:51 pm »
mógł też doznać urazu szczęki, warto zrobić RTG.
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: królik nie je
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 20, 2012, 19:08:55 pm »
Nasz weterynarz powiedział że częstym problemem z brzuszkiem i zatorami mają króliki z przerośniętymi korzeniami.Więc zrobić RTG ale tez sprawdzić brzuszek bo tutaj to wielka niewiadoma co się dzieje.

Offline szprotka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 215
  • Płeć: Kobieta
Odp: królik nie je
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 20, 2012, 19:19:11 pm »
znaleźliśmy w końcu winowajce. prawdopodobnie bezoar mu się zrobił, lub czymś innym się przytkał (obstawiam to drugie, bo koralików nie było, tylko zwykłe pojedyncze bobki). dostał kontrast, ma dostawać espunisan (zaraz mu będę dawać) i mamy się jutro zjawić na dalsze leczenie. zęby i korzenie są w porządku.

Offline szprotka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 215
  • Płeć: Kobieta
Odp: królik nie je
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 21, 2012, 11:51:53 am »
pomocy, dalej nie wiem co jest uszakowi. zator się cudownie rozpłynął wraz z kontrastem. nic nie ma. dostał dwa razy lewatywe, i coś tam zaczął bobczyć i się ożywił. niestety, był śluz na "bobkach" (małe twarde cosie). dostał 3 zastrzyki: z wit z grupy B, melorem i metoelo cośtam. ma brać espunisan, węgiel lekarski, lakcid i lactulosum. plus siemię lniane i zmiksowane siano, sok z kiwi i ananasa.

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Odp: królik nie je
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 21, 2012, 12:00:13 pm »
pomocy, dalej nie wiem co jest uszakowi. zator się cudownie rozpłynął wraz z kontrastem. nic nie ma. dostał dwa razy lewatywe, i coś tam zaczął bobczyć i się ożywił. niestety, był śluz na "bobkach" (małe twarde cosie). dostał 3 zastrzyki: z wit z grupy B, melorem i metoelo cośtam. ma brać espunisan, węgiel lekarski, lakcid i lactulosum. plus siemię lniane i zmiksowane siano, sok z kiwi i ananasa.
Śluz w bobkach oznacza zapalenie jelit.Dostał Metronidazol ??(antybiotyk przeciw bakteriom beztlenowym jakie się wówczas namnażają w jelitach)

Offline szprotka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 215
  • Płeć: Kobieta
Odp: królik nie je
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 21, 2012, 12:02:51 pm »
MAS, dostał i dostaje Enrofloxacyne. (o ile dobrze rozczytuje)