Autor Wątek: Karmienie królika przy przerośniętych korzeniach zębów.  (Przeczytany 25938 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Żywienie Królika po usunięciu zębów
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 22, 2012, 19:08:15 pm »
Warzyw nie gotujcie! Wystarczy starcie ich na tarce na najdrobniejszych oczkach. Zuzala ma w swojej ofercie zioła dla koni - one są bardzo drobne, króliczek nie powinien mieć problemu z ich jedzeniem  :)
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline Justyna91

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 115
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY AZYLU
  • Pozostałe zwierzaki: Pies - Lili <3
  • Za TM: Mój Skarb... Rudzielec. 16.12.2012.
Odp: Żywienie Królika po usunięciu zębów
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 22, 2012, 19:16:17 pm »
Z tego co rozmawiałam z doktorem Kliszczem, bo wcześniej warzywa tarliśmy na najmniejszych oczkach właśnie, to doktor powiedział, że to są i tak za duże części pokarmu, bo króliki same przegryzają pokarm do cząsteczek mających z tego co pamiętam mniej niż 0,5 mm i to jest najzdrowsze dla króliczych brzuszków, a na tarce na takie małe cząsteczki nie rozdrobnie, więc już sama nie wiem. :(
 

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Żywienie Królika po usunięciu zębów
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 22, 2012, 19:34:18 pm »
Ja bym to jeszcze skonsultowała z innym wetem, bo mi się z kolei wydaje, że więcej szkody dla układu pokarmowego może spowodować podawanie gotowanego jedzenia - flora bakteryjna w króliczym przewodzie pokarmowym nie jest przystosowana do takiego pożywienia. Włókniste pokarmy przesuwają treśc żołądkową, dlatego są wskazane w diecie  :nie_wiem Słyszałam też kiedys, że króliki mają bardzo silne enzymy trawienne, więc nie powinno byc problemu z potarkowanymi warzywami  :nie_wiem Nie znam kompetetncji dra Kliszcza, więc na wszelki wypadek warto zasięgnąc opinii kogoś obeznanego w temacie.
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline marta1984

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7390
  • Płeć: Kobieta
Odp: Żywienie Królika po usunięciu zębów
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 22, 2012, 20:01:17 pm »
zmiel świeze warzywa, sianko i zioła w blenderze
warzyw bym nie gotowała
[/URL]http://imageshack.us/photo/my-images/191/picola.png/
AS!!!!!

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Żywienie Królika po usunięciu zębów
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 22, 2012, 20:09:24 pm »
Marta, jesteś genialna  :brawo:  :hura:
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline marta1984

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7390
  • Płeć: Kobieta
Odp: Żywienie Królika po usunięciu zębów
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 22, 2012, 20:12:20 pm »
a tam
ja cos takiego kiedys robilam- ochydna breja- ja bym tego nei jadla, ale krole nawet wlasne...kupy..ze smakiem wcinaja
straszne  z nich oblechy:)
[/URL]http://imageshack.us/photo/my-images/191/picola.png/
AS!!!!!

Offline szprotka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 215
  • Płeć: Kobieta
Odp: Żywienie Królika po usunięciu zębów
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 23, 2012, 20:35:21 pm »
siano najlepiej wrzucić do malaksera, zwanym także robotem kuchennym (ta moooooooc :D). no chyba, że ma ktoś do dyspozycji blender o sile 700 W i więcej (ja mam o mniejszej sile i siana nie ruszy).

Offline Justyna91

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 115
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY AZYLU
  • Pozostałe zwierzaki: Pies - Lili <3
  • Za TM: Mój Skarb... Rudzielec. 16.12.2012.
Odp: Żywienie Królika po usunięciu zębów
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 24, 2012, 19:46:05 pm »
kupiłam dzisiaj blender o mocy 700W, Rudy dostal właśnie zmiksowaną,świeżą marchewke,chyba był zadowolony :)
 

Offline marta1984

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7390
  • Płeć: Kobieta
Odp: Żywienie Królika po usunięciu zębów
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 24, 2012, 19:51:56 pm »
i brawo
tak samo siano i ziola
albo mamalyge zbiorowa- siano , z siolami i np marchewa czy pasternakiem czy czyms tam;)
[/URL]http://imageshack.us/photo/my-images/191/picola.png/
AS!!!!!

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Żywienie Królika po usunięciu zębów
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 25, 2012, 12:55:42 pm »
Tak, zdecydowanie mamałygę sianowo-ziołowo warzywną!  :brawo:
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline shammer

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: moskwakoskwa
Odp: Karmienie królika przy przerośniętych korzeniach zębów.
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 24, 2016, 20:31:10 pm »
Nie mam tez pojecia

Offline SiM:)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1839
  • Płeć: Kobieta
Odp: Żywienie Królika po usunięciu zębów
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 25, 2016, 07:21:30 am »
Hej, potrzebuje waszej pomocy :(
moja mango jest po operacji usuniecia 2 zebow trzonowych i otwarciu zatoki szczekowej. niestety mamy problem z jedzeniem. probowalam wasze przepisy i robilam mamalyge z siana oraz ziol. niestety nie chce tego jesc, tak samo jest z karma ratunkowa. wszystko jest bleee oprocz świezych ziol jak natka, bazylia oraz koperek. co moge jej jeszcze podac?

Offline Sylwia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1114
Odp: Żywienie Królika po usunięciu zębów
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 25, 2016, 08:52:59 am »
Mój Chrumek w ostatnim miesiącu miał usuwane wszystkie zęby po prawej stronie z górnej i dolnej szczęki. Pierwsze dwa dni nie chciał nic jeść i musiałam go dokarmiać karmą ratunkową rodicare (u nas sprawdziły się najlepiej strzykawki insulinówki, obcięłam na płasko im końcówki robiłam taki trochę rzadszy płyn z karmy i na jeden posiłek dawałam ok 17 - 20 strzykawki takich po 1 ml co 3 - 4 godz.) Porcje rodi zmniejszałam w zależności ile sam zjadał Chrumuś. Jak mało zjada musisz karmić na siłę. Chrumuś nieraz przy karmieniu walczył, pluł.
 Później próbowałam zachęcić go do jedzenia granulatem i bananem. Sprawdził się też korzeń mniszka (takie cieniutkie). Hitem który jadł był świeży mniszek i trawa. Warzywa trwałam na tarce na małych oczkach, warzywa zjadł mi po ok. tygodniu od usunięcia zębów. Najważniejsze teraz jest też zabezpieczenie przeciwbólowe. Nasz miał przez dwa dni, dwa razy dziennie po 0,5 ml syropku przeciwbólowego, później tylko raz dziennie (syrop był na M).
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2016, 08:57:14 am wysłana przez Sylwia »

Offline SiM:)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1839
  • Płeć: Kobieta
Odp: Żywienie Królika po usunięciu zębów
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 25, 2016, 11:45:37 am »
dziekuje Sylwia :) dokarmiam i poje co 3h na sile jak sama nie chce jesc, u nas tydzien po operacji minie w srode, mamy 2 leki przeciwbolowe, po operacji ladnie jadla karme ratunkowa i ziola, tylko od wczoraj nie chce nic jesc sama (po zdjeciu szwow) jestesmy codziennie u weta wiec brzuch monitorowany. Ale i tak musze jej dostarczyc pokarm wysoko wloknisty bo marnie bobczy. zetre jej na tarce jeszcze marchewke moze zje. jak nie to na sile karme ratunkowa znowu podam....

Offline Sylwia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1114
Odp: Żywienie Królika po usunięciu zębów
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 25, 2016, 15:27:42 pm »
U naszego króla każda interwencja w paszczy powodowała niechęć do jedzenia. W zależności co miał robione to nie jadł od 1 dnia do tygodnia. Więc możne Twój król nie je z powodu tych szwów. Daj znać czy zje te tarte warzywa.

Offline SiM:)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1839
  • Płeć: Kobieta
Odp: Żywienie Królika po usunięciu zębów
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 25, 2016, 16:31:07 pm »
zjadla tarta marchewke i jablko, dodalam sproszkowany granulat i siano(doslownie pol lyzeczki) wiec to byl strzal w dziesiatke z tymi tartymi warzywami :) mam nadzieje ze jakos damy rade, zobaczymy jak dlugo :) dziekuje za pomoc, jutro pojade na bazar i dokupie jej selera i pietruszke, dopoki bedzie jadla tarte warzywa bede bardziej spokojna....
Sylwia a czy twoj Chmurek je juz siano czy jeszcze nie?

Offline Sylwia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1114
Odp: Żywienie Królika po usunięciu zębów
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 25, 2016, 16:44:34 pm »
Na początku nie jadł siana, jak pisałam wcześniej nic nie chciał jeść. Najpierw próbowałam mu podawać suszone zioła typu mniszek lekarski, babka lancetowata, szerokolistna. I tak zaczął jeść, tak po trochu. Później dawałam mu siano na podłogę i po pewnym czasie sam zaczął wcinać. Suszone zioła jak pamiętam próbował jeść szybciej niż warzywa. A siano zaczął jeść tak ok dwa tygodnie po zabiegu.

Offline SiM:)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1839
  • Płeć: Kobieta
Odp: Żywienie Królika po usunięciu zębów
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 25, 2016, 16:54:50 pm »
a to super wiadomosc, juz nie moge sie doczekac kiedy sama zacznie jesc :) dziekuje jeszcze raz <3

Offline izaf

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8675
  • Płeć: Kobieta
  • A ser­ca - tak ich mało, a us­ta - ty­le ich.
  • Lokalizacja: Kobyłka
  • Moje króliki: Kleo, Herbi, Puszkin, Sami
  • Pozostałe zwierzaki: Gilbert, Izma, Mysz Stanisław
  • Za TM: Ala, Gabi, Maciek, Unkas, Nala , Franki, Lusia , Bukfa, Kropcia ...
Odp: Żywienie Królika po usunięciu zębów
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 25, 2016, 19:47:31 pm »
Ja Loti podawałam jeszcze siemię, słonecznik , pestki dyni i zurawinke . Tak na początek , dla wzmocnienia , bo potem jadła wszystko , a tarte warzywka to był hit  :) Moczyłam jeszcze granulat, żeby był miękki i wtedy sama zajadała ładnie  :)

Offline SiM:)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1839
  • Płeć: Kobieta
Odp: Żywienie Królika po usunięciu zębów
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 25, 2016, 20:24:27 pm »
Dzieki Iza :) Zurawine i pestki dyni mam to zaraz sprawdze czy chce jesc. widac wszystkie kroliki po operacji lubia tarte warzywka :P ale szczerze przyznam ze na to nie wpadlam dopoki nie zajrzalam i Sylwia mi nie podpowiedziała :) narazie bardzo ladnie je i widac ze glodna byla bo wcina caly czas :)