Autor Wątek: Nikt nie wie co mu jest :(  (Przeczytany 5772 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jusstyna85

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 244
Nikt nie wie co mu jest :(
« dnia: Kwiecień 13, 2012, 23:23:19 pm »
Byłam już z królikiem u 5 różnych weterynarzy,w tym w Klinice w Brynowie u P.Doktor,która zajmuje sie małymi zwierzakami.

Nikt nie wie co mu jest i wszyscy rozkładają ręce.Już prawie 400 zł poszło na wizyty,badania i dalej każdy wet mówi,że skoro żyje,to może lepiej już nie dociekać.

W ciągu2 tyg. miał wahania kreatytniny-1,5, potem 1,7 , 1,9, a wczoraj 1,26...Już przedczoraj żegnałam sie z nim,aż wczoraj znowu wrócił do niszczenia wszystkiego.Daje mu podskórnie kroplówki,ale nawet wet mówi,że po kroplówce tak nie może spaść kreatynina.

Królik schudł,ma bardzo brzydką sierść,wzmożone pragnienie,przestał załatwiać sie do kuwety i ma wieeeeeelki apetyt.

Mnie już ręce opadają,od początku był inny,niż wszystkie króliki,wyszedł z e.cuniculi.

Nie mam jak dojechać do Torunia.Co mam robić? czekać aż znowu mu sie pogorszy :(

Offline SremoGirl

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1298
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Królisia
  • Pozostałe zwierzaki: Oscar
  • Za TM: Marjanek, Puszek
Odp: Nikt nie wie co mu jest :(
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 13, 2012, 23:35:22 pm »
W Brynowie mogę polecić TYLKO dr Rybickiego. On jest znawcą u królików, a nie pani od gryzoni :)
A Kraków? Ja jestem z Katowic, ostatnio ciągle dojeżdżamy tam i nie mam się gdzie doczepić. Dr Baran jest wspaniałym fachowcem i jemu ufam. Fakt faktem Kraków tani nie jest, ale warto. Myślę, że to ostatnia szansa, chyba, że ktoś zna weterynarza bliżej i może go z czystym sercem polecić.


Zapraszamy do naszej galerii :)

Offline digoxyna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 735
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nikt nie wie co mu jest :(
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 13, 2012, 23:37:36 pm »
Słuchaj, a miał badania w kierunku cukrzycy? Nie chodzi mi tylko o glukozę, ale przede wszystkim fruktozaminę. Objawy mocno sugerują, że to może być cukrzyca...

Offline Sowa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 297
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nikt nie wie co mu jest :(
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 13, 2012, 23:41:49 pm »
zbadaj mocz na czczo - na noc zostaw tylko siano i sprawdź poziom cukru
taki poziom kreatyniny nie jest śmiertelny

może być sprawa hormonalna: tarczyca
cukrzyca
ropomacicze jeśli to dziewczynka
lek. wet. Sowa

Offline digoxyna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 735
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nikt nie wie co mu jest :(
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 13, 2012, 23:47:43 pm »
Moja wetka mi powiedziała, że fruktozamina jest czulsza niż badanie glukozy, bo poziom glukozy może podnieść się też i po sianie (niewiele, ale jednak- sianko to też jedzenie). Podstawą jest badanie krwi, pobranej z tętnicy, co to ją czuć na uchu. Fruktozamina pokazuje średni poziom glikemii (stężenia "cukrów") na przestrzeni kilku tygodni, a glukoza tylko aktualny poziom "cukrów" we krwi.
Nie wiem, jak to jest u królików, ale u ludzi glukoza pojawia się w moczu po przekroczeniu we krwi dość dużego stężenia- tak więc może jej nie być w sikach, a we krwi może być podwyższona na tyle, żeby rozpoznać cukrzycę.
Zrób fruktozaminę.
Co do nadczynności tarczycy- zgadzam się :)

Offline Tuberoza

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 516
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nikt nie wie co mu jest :(
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 14, 2012, 00:06:00 am »
Może to być cukrzyca.A był badany na niewydolność nerek?Mocz wyglądem przypomina wodę?Miał robione rtg,czy nie ma kamieni w nerkach?

Offline Sowa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 297
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nikt nie wie co mu jest :(
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 14, 2012, 08:52:43 am »
digoxyna oczywiście mówisz prawdę i twoja wetka ma rację

- badanie fruktozaminy jest jednak bardzo drogie
- cukier w moczu pokazuje się po przekroczeniu progu nerkowego ale jeśli występuje to mamy pełnoobjawową cukrzycę

co do niewydolności nerek to oczywiście też należy ją podejrzewać i tutaj będzie przydatne badanie moczu
- białko w moczu
- ciężar właściwy moczu
- cukier
- pH


badania krwi:
- asp
- alt
- mocznik
- kretynina
- AP (fosfataza marker nowotworowy)
- można oczywiście pobrać i zbadać fruktozaminę
- ft4
- cukier
- cholesterol
- ciała ketonowe

warto by też sprawdzić czy surowica nie jest lipemiczna po odwirowaniu
lek. wet. Sowa

Offline digoxyna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 735
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nikt nie wie co mu jest :(
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 14, 2012, 09:47:43 am »
Niby droższa od glukozy, ale pewniejsza, także obstawiam przy swoim :P

Ja za pełne badania krwi zapłaciłam ok. 75 zł (nie licząc kosztów dostawy do laboratorium, bo w Szczecinie jako takiego zwierzęcego nie ma). Drogo, ale mam pewność, że Guciszon jest zdrowy. Fruktozamina kosztuje gdzieś pewnie ok. 20 zł.

Sowa, a u zwierząt oznacza się tylko fT4, czy fT3 też?

Jusstyna85, daj nam znać co z króliczkiem :)

Offline Tuberoza

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 516
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nikt nie wie co mu jest :(
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 14, 2012, 11:33:04 am »
Objawy generalnie świadczą o niewydolności nerek,która może być związana z cukrzycą,guzami,infekcjami bakteryjnymi,ale też z pasożytami.Pisałaś,że przechodził e.cuniculi.E.c.niszczy komórki nerek,a czasem doprowadza do niewydolności nerek.Do tego dochodzą skutki uboczne leków.Napisz,jakie leki były stosowane i jak długo,kiedy przechodził e.c.?
Niewydolności nerek towarzyszy często anemia,czyli parametry ilościowe i jakościowe czerwonych krwinek będą niskie,ważne  są też badania krwi na poziom elektrolitów-przy niewydolności wapń,potas mogą być podwyższone.
Napisz,jak się czuje królinek .