Autor Wątek: Dziwne mlaskanie  (Przeczytany 10859 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

moniaaac

  • Gość
Dziwne mlaskanie
« dnia: Marzec 22, 2012, 15:49:39 pm »
Mam króliczka już jakieś 2 tygodnie w domu i ze dwa dni temu zauważyłam, że zaczął zostawiać ślinę ( w takich zwartych kropelkach, normalnie jakby woda nakapała). Czasami też słyszę, że sobie spokojnie lezy i tak mlaska, jakby połykał wodę (ale nie pił wcześniej). Czytałam, że króliki plują, jak mają problem z przerośniętymi ząbkami, ale nie wiem, czy to jest takie plucie, które występuje u mojego malucha. To powód do zmartwienia? Powinnam udać się na kontrolę do weterynarza, czy to normalne?

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Dziwne mlaskanie
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 22, 2012, 15:51:18 pm »
Ja bym radziła kontrolę bo takie mlaskanie i ślinienie może oznaczać problemy z ząbkami u królika.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dziwne mlaskanie
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 22, 2012, 19:03:45 pm »
Do weta i to szybko. Najlepiej kroliczego jak masz pod reka jakiegos, bo koniecznie też trzeba obejrzec zeby policzkowe.

moniaaac

  • Gość
Odp: Dziwne mlaskanie
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 22, 2012, 22:07:16 pm »
Byłam, obejrzał ząbki (chociaż mój maluch dzielnie walczył, nie obyło się bez krwi mojej i weta :P). Na razie mam go obserwować. Jeśli coś się pogorszy, albo nie zmieni to wtedy będziemy piłowali.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dziwne mlaskanie
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 22, 2012, 22:08:05 pm »
Ale tylne zabki mial ogladane za pomoca rozwieracza?

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Dziwne mlaskanie
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 22, 2012, 22:11:04 pm »
I czy to był króliczy weterynarz ?? Najlepiej w takich przypadkach robi się RTG bo królikowi ciężko sprawdza się ząbki nawet rozwieraczem buźki.

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Dziwne mlaskanie
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 22, 2012, 22:37:26 pm »
Jak wasi weci sprawdzają rozwieraczem zęby królikom...?
Moja wetka rozwieracza używa tylko podczas zabiegu już przy piłowaniu zębów. W Toruniu również dr nie badał nigdy zębów moim uszakom rozwieraczem. Tylko tym czymś, co się uszy sprawdza również o ile się nie mylę- nazwa mi uciekła. Moja wet też tym do paszczy z tyłu zagląda.
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dziwne mlaskanie
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 22, 2012, 22:46:56 pm »
O wziernik chodzi?

My mielismy sprawdzane tak zabki przy narkozie na rtg.
Wetka zalozyla, obejrzala dokladnie zabki i po wykonanym zdjeciu zdjela.

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Dziwne mlaskanie
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 22, 2012, 22:50:45 pm »
Przy narkozie- to rozwieracz jak najbardziej ;)
Ale "na żywca" to nie bardzo da się rozwieracz królikowi założyć -> a tutaj było bez narkozy sprawdzane :)
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Dziwne mlaskanie
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 22, 2012, 22:56:14 pm »
U nas za pierwszym razem to RTG zrobili a teraz (póki jeszcze Niusia nie daje znaków że ma ząbki przerośnięte) to sprawdzają takimi cążkami które mają lupę i patrzy się przez wizjer.

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dziwne mlaskanie
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 23, 2012, 00:14:46 am »
Byłam, obejrzał ząbki (chociaż mój maluch dzielnie walczył, nie obyło się bez krwi mojej i weta :P). Na razie mam go obserwować. Jeśli coś się pogorszy, albo nie zmieni to wtedy będziemy piłowali.

Ale przepraszam - wet chce czekać aż się polepszy?  :icon_eek Tzn? Aż zęby królikowi wypadną, czy nagle same się spiłują?  :icon_eek Jeżeli zwierz się ślini i memla, to znaczy, że zęby są przerośnięte (ewentualnie coś mu utkwiło w pysiu) i czuje dyskomfort - albo już ma problemy z pobieraniem pokarmu, albo zaraz będzie miał. Polecam wizytę u dobrego króliczego weta, bo tego u którego byliście sytuacja najwyraźniej przerosła... :icon_rolleyes
Taka kontrola zębów trzonowych faktycznie nie jest zbyt miła, ale do rozlewu krwi nie powinno dochodzić...naprawdę zachęcam do odwiedzenia doświadczonego króliczego weterynarza.

Iskro - to urządzenie do badania uszu nazywa się otoskop  :lol Moje miały wkładany otoskop do pycholi u Krawczyka. U innych wetów w ruch szły rozwieracze  :nie_powiem
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2012, 00:20:01 am wysłana przez Jadwinia »
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Dziwne mlaskanie
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 23, 2012, 00:34:12 am »
Iskro - to urządzenie do badania uszu nazywa się otoskop
A moje mają badane zęby za pomocą wziernika ginekologicznego. I też wet często każe obserwować, przestać podawać miękki pokarm i kontroluje, czy zęby się ścierają - króliczy wet. I Miśka nie miała jak dotąd piłowanych zębów, bo sama sobie dociera.

Ale do leczenia królików również polecam udać się do specjalisty od króliczków albo doświadczonego w ich leczeniu weterynarza.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dziwne mlaskanie
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 23, 2012, 01:19:24 am »
Eh, tak, u moich też każdy wet u jakiego byłyśmy powtarzał, żeby tylko obserwować i kontrolować  ;-) ale jak dotąd nie doszło do ślinotoku i memłania paszczą, więc teoretycznie nawet można próbować zwiększyć ścieranie zębów zachęcając zajce do spożywania hektarów gałązek i siana.
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey