Autor Wątek: czy dobrze robie?  (Przeczytany 15693 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline chrupcio

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 300
  • Płeć: Kobieta
czy dobrze robie?
« dnia: Marzec 21, 2012, 17:55:13 pm »
Czy dobrze karmie krolika?Rano o 8-8.30 pol marchewki obranej,2 listki salaty,pol garstki karmy,o 19 to samo.w ciagu dnia jakis przysmak zakupiony w sklepie zoologicznym badz trawa.oczywiscie caly dzien dostep do siana i wody.dodam ze kroliczek ma 6 miesiecy.


Offline miguelle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 981
  • Płeć: Kobieta
Odp: czy dobrze robie?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 21, 2012, 19:01:57 pm »
Karma? Zależy jaka, mam nadzieję, że nie masz na myśli mieszanek, których główny skład stanowią produkcyjne odpadki. Przysmak zakupiony w sklepie zoologicznym? Suszki, gałązki i inne zdrowe przysmaki czy kolba lub dropsy? Nie wiem też czy to nie zbyt monotonna dieta, chyba że to jedynie przykład. Wydaje mi się też że świeżych roślin, szczególnie zieleniny za mało, ale to też zależy od wagi stworka. Brakuje też gałązek według mnie.

Offline chrupcio

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 300
  • Płeć: Kobieta
Odp: czy dobrze robie?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 21, 2012, 19:18:43 pm »
przysmak -carrot bar lub friuty crunch treats itp a karma wagg-bunny brunch.mam go miesiac i to mu daje.


Offline marta1984

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7390
  • Płeć: Kobieta
Odp: czy dobrze robie?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 21, 2012, 19:29:13 pm »
zbyt monotonnie i za kalorycznie - wprowadź zioła suszone a w sezonie świeże (mniszek, babki, pokrzywa, krwawnik, liście brzozy, malin, truskawek), skrzyp-co tam masz ale babka i mniszek najważniejsze, to obgryzania gałązki, dużo zielonych warzyw (cykoria, seler naciowy, natka, koperek, sałata rzymska, jarmuż ewentualnie ale niedużo, bazylia, brokuły) marchew w małych ilościach (z tego co pamietam martwiłas sie rozmiarami kroliczka - tzn tym że jest za duzy byc może ma po prostu nadwage a marchewka jest jednak dosc slodka, granulat bym ograniczyla do łyzki dziennie, dodaj tez siemie lniane
[/URL]http://imageshack.us/photo/my-images/191/picola.png/
AS!!!!!

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: czy dobrze robie?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 21, 2012, 20:06:42 pm »
Co jak co, ale dieta królika ma być monotonna. Królicza dieta musi być zbilansowana a nie zróżnicowana !! Więc powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki, nie być zmieniana gwałtownie, a powoli i sezonowo.
Co nie znaczy, że nie powinnaś wprowadzić do diety właśnie ziół (o ile nie masz ich w sianku), gałązek czy sezonowych warzyw.
Z udziwnianych przysmaków bym zrezygnowała na rzecz owoców, świeżych i suszonych czy kwiatków (malwa, nagietek, bratek, koniczyna, mleczyk, itp. - już niedługo roślinki będą kwitły - taki kwiatek to mnóstwo składników odżywczych) oraz korzonków. Natomiast trawka przysmakiem nie jest, a podstawą żywienia - może być zamiast warzyw podawana, chyba że mowa o trawce ze skiełkowanych zbóż, to wtedy owszem, jako przysmak.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline chrupcio

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 300
  • Płeć: Kobieta
Odp: czy dobrze robie?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 21, 2012, 20:19:08 pm »
martwilam sie bo myslalam ze to jest krolik hodowlany a na krolikach sie nie znam....gdzies wyczytalam ze 2 razy dziennie podaje sie karme,dodam ze na karmie jest napisane ze jest ona na 14 dni a ja mam ja troche ponad miesiac i jest jej mniejsze pol....zawsze wydawalo mi sie ze krolik kojarzy sie z marchewkami........i tzreba dawac mu ja


Offline SremoGirl

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1298
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Królisia
  • Pozostałe zwierzaki: Oscar
  • Za TM: Marjanek, Puszek
Odp: czy dobrze robie?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 21, 2012, 20:53:10 pm »
Bardzo proszę- http://www.miniaturkabeztajemnic.com/zywienie.html :)

Co do marchewki to każdy uszak lubi co innego, tak jak ludzie. Taki stereotyp wyszedł, bo w każdej bajce króliki pokazują z marchewką, stąd przekonanie, że je lubią.


Zapraszamy do naszej galerii :)

Offline chrupcio

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 300
  • Płeć: Kobieta
Odp: czy dobrze robie?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 21, 2012, 21:03:51 pm »
dawalam mu kilka razy jablko,powachal i odszedl...


Offline SremoGirl

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1298
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Królisia
  • Pozostałe zwierzaki: Oscar
  • Za TM: Marjanek, Puszek
Odp: czy dobrze robie?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 21, 2012, 21:23:13 pm »
Może po prostu nie lubi. :)
Spróbuj rodzynkę- uszaki je kochają. Ale nie za dużo. Ogólnie próbuj, próbuj, a tą dietę, co stosujesz to zmień trochę i dodaj więcej warzyw, zieleniny, ziół. I wywaliłabym tą mieszankę i przysmak. Zwykły śmieć.


Zapraszamy do naszej galerii :)

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: czy dobrze robie?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 21, 2012, 22:38:33 pm »
dawalam mu kilka razy jablko,powachal i odszedl...

Oh przecież są rozne rodzaje jabłuszek, są i gruszki, winogrona, powoli pokazują się i inne owocki. Jabłuszko to nie wszystko.
Ale nie ma co popadać w rozpacz że jabłuszko mu nie smakuje. Owoce podaje się rzadko. Wprowadź więcej warzywek.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: czy dobrze robie?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 22, 2012, 00:48:07 am »
Chrupcio, w supermarketach i w warzywniakach w UK jest dostepna taka 'kapusta'

Nazywa sie spring greens i moje uszate ja uwielbiaja. Mozesz sprobowac wprowadzic to do jadlospisu.
Przysmakow z zoologa nie kupuj, bo szkoda na nie pieniedzy. Lepiej zainwestowac w jakies dobre sianko i ziola. Ziola moga byc suszone lub swieze. W sklepach masz spory wybor swiezych czy to cietych czy w doniczkach.
Moje uszate tez nie jedza wszystkiego od razu. Z talerza wyjadaja to co najsmaczniejsze, a te 'mniej smaczne' kaski znikaja dopiero pozniej ;)

Offline chrupcio

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 300
  • Płeć: Kobieta
Odp: czy dobrze robie?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 22, 2012, 11:10:27 am »
specjalnie wczoraj poszlam po papryke,kupilam czerwona,zolta i zielona-nie chce,no nic kupie dzis pietruszke,galazki i brokuly jak nie bedzie chcial kupie cos innego,a czy mozna podawac gotowane warzywa?Tocha-on tej kapusty tez nie chcial......:(


Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: czy dobrze robie?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 22, 2012, 12:03:37 pm »
Krolikom nie podajemy gotowanych warzyw.

Napisz prosze ile dokladnie dostaje twój krolik karmy- jakiej, jakie ilosci dziennie i w jakich porach?

Moze to że wybrzydza jest wina zbyt duzej ilosci karmy.
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2012, 12:16:28 pm wysłana przez Jahcob »

Offline chrupcio

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 300
  • Płeć: Kobieta
Odp: czy dobrze robie?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 22, 2012, 12:16:23 pm »
 karma wagg-bunny brunch 2 razy dziennie rano i wieczorem po malej garstce


Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: czy dobrze robie?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 22, 2012, 17:42:58 pm »
A jak z sianem? Czy czesto siada przy pasniku i podjada? A moze trzeba sprawdzic zabki?
Jesli zeby sa ok, to ja bym po prostu ograniczyla granulat najpierw do jednej porcji dziennie, a potem tylko jako smakolyk. Ja juz dawno granulatu nie dawalam, ale z tego co pamietam, to limit u doroslego to byly chyba dwie lyzki stolowe dziennie (lub 2x 2 lyzki). Wiec garstka to moze byc faktycznie za duzo. Ma pelny brzuszek i nie chce jesc wiecej.
A jaka salate je? Czy te dwa listki, ktore dostaje zjada chetnie? Moze po prostu dawaj mu wiecej tej salaty, sprobuj z selerem naciowym. Nie musisz kupowac wymyslnych warzyw czy owocow. Ale tez nie zrazaj sie jak krolik nie zje czegos od razu. Ja kiedys dalam krolikom kolacje i na talerzu byla m.in czerwona papryka. Na poczatku zadne nie chcialo jesc. Ale rano papryki nie bylo. Wielu rzeczy nie chca jesc z reki. Ale pozniej z talerzyka znikaja wszystkie warzywa i owoce.

Offline SremoGirl

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1298
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Królisia
  • Pozostałe zwierzaki: Oscar
  • Za TM: Marjanek, Puszek
Odp: czy dobrze robie?
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 22, 2012, 19:10:16 pm »
Wydaję mi się, że za dużo tej karmy. Poza tym to mieszanka, więc zapycha żołądek.
Ja polecam zmienić na granulat i dawać raz dziennie, powiedzmy rano. Potem duża micha warzywek i zieleniny, a na wieczór suszki. :) Oczywiście to przykład, zrobisz jak Tobie będzie wygodniej. ;)


Zapraszamy do naszej galerii :)

Offline chrupcio

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 300
  • Płeć: Kobieta
Odp: czy dobrze robie?
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 22, 2012, 20:11:20 pm »
zeby on mi dal te zabki sprawdzic hehe,jeszcze nie jest na tyle oswojony,sianko hmmm zalezy jak mu odbije raz caly dzien przesiedzi w klatce (klatke ma otwarta)to je a raz klatke omija z daleka to wtedy sianka nie je,papryczke zjadl ale na saaaaaaaamym koncu,teraz dostal kolacje :salate,pietruszke papryke i odrobinke marchewki jak narazie nie je:)


Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: czy dobrze robie?
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 22, 2012, 20:16:59 pm »
Oj, ale to nie ty masz zabki sprawdzic tylko wet :)
Ja czasem zaganiam kroliki do klatki na swieze siano, albo same przylaza jak poczuja zapach. Dokladaj siana po trochu do pasnika, tak, zeby ciagle pachnialo. Wtedy na pewno bedzie czesciej podjadal :)

A jakie robi bobki? Czy zostawia czasem takie lepkie i blyszczace?

Offline chrupcio

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 300
  • Płeć: Kobieta
Odp: czy dobrze robie?
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 22, 2012, 21:14:19 pm »
tak,zawsze okolo poludnia tak 11-14,wogole on kupki robi rano po wypuszczeniu z klatki i wieczorem po kolacji...............w klatce nigdy nie zrobil ani kupki ani siku.....nawet raz gdy caly dzien w klatce byl...


Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: czy dobrze robie?
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 22, 2012, 21:29:13 pm »
  Ale czy znajdujesz same suche kulki czy rowniez takie miekkie, blyszczace (cekotrofy)?