Autor Wątek: Jak poić królika strzykawką ?  (Przeczytany 16498 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
Odp: Jak poić królika strzykawką ?
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 07, 2012, 22:52:49 pm »
Pierwsze słyszę, żeby królika za skórę podnosić... Przecież podnoszenie za skórę delikatnego ciałka królisia jest bolesne... Z tego co wiem królika podnosi się delikatnie jedną ręką pod brzuszek, albo pod paszki, a drugą pod pupę. Niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę...

Można podnosić za skórę, nawet u bardzo wyrywnego osobnika, nic im się nie stanie, chociaż ja u królików nie próbowałam jeszcze, ale u kotów tak.

Offline xxxastarothxxx

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2223
Odp: Jak poić królika strzykawką ?
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 07, 2012, 22:56:57 pm »
Pierwsze słyszę, żeby królika za skórę podnosić... Przecież podnoszenie za skórę delikatnego ciałka królisia jest bolesne... Z tego co wiem królika podnosi się delikatnie jedną ręką pod brzuszek, albo pod paszki, a drugą pod pupę. Niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę...

Można podnosić za skórę, nawet u bardzo wyrywnego osobnika, nic im się nie stanie, chociaż ja u królików nie próbowałam jeszcze, ale u kotów tak.
Stać może się nie stanie, ale jak królik wierzga jak oszalały, próbuje się wyrwać i się kręci, to jest to dla niego dużo większy stres. Moje na szczęście dają się podnosić normalnie. Chwytając je pod paszkami i pupką dociskam pleckami do siebie, i w ten sposób czują, że mają oparcie, a nie tak po prostu dyndają sobie. W ten sposób nie stresują się w ogóle, a i ja mam spokój, bo jak trzeba podnieść, albo przenieść to nie ma wojny :D


Offline zgaga14

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 2977
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
Odp: Jak poić królika strzykawką ?
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 07, 2012, 23:04:42 pm »
Ja daję na stół, zawijam w ręcznik i nawet moja Kica nie drgnie. Tyłem do siebie, główka lekko do góry i strzykawka do pysia. Żeby nie wypluwały trzeba strzykawkę włożyć głębiej. Jak mają zajady (opryszczka) to do dzióbka na strzykawce dokłada się  wężyk i wkłada jeszcze głębiej. Z opryszczką królik nie będzie w ogóle jadł.



Zdumiewają mnie ludzie.
"Pomogłam -działaczowi SPK z innego miasta- ponieważ zgłosiłam mu umierającego królika! Sam musiał tam pojechać, odebrać królika, zajmować się zdychającym/ciężko chorym zwierzęciem, ale co tam! Jak ten działacz SPK śmie nie doceniać mojej ciężkiej roboty???????!".I tracę wiarę w ludzkość, serio.

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
Odp: Jak poić królika strzykawką ?
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 07, 2012, 23:05:20 pm »
Niekoniecznie, nie wiem, jak u większych króli, ale pamiętam u takiego jednego (karzełek) przy standardowym podnoszeniu (czyli pachy i pupka) to makabrycznie się wyrywał, a przy podnoszeniu za kark to był jakby zesztywniały i można było z nim wszystko robić, łącznie z dokarmianiem na siłę.

Offline szatyna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Jak poić królika strzykawką ?
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 07, 2012, 23:06:44 pm »
Ja tez sie przerazilam za pierwszym razem. Ale samo porownanie wczesniejszy weterynarz obcinal mojemu titkowi pazury prawie 5 minut i musielismy go trzymac w 2 osoby. A ta pani weterynarz ( znana bardzo tu we wloszech przyjezdzaja do niej z odleglych miast z krolikami i jest do niej zawsze kupe ludzi) w 20 sekund bylo zrobione. Ja z moim titkiem tak nie robie mam go od malego i on jest wyuczony ze zabki czy pazurki daje sobie spokojnie obciac. Ale Irma ( mamy ja 7 miesiecy) gdyby nie nauczenie sie tego sposobu byloby ciezko jak ja bierzesz na rece wyrywa sie i tyle, a tak spokojnie da sobie wszystko zrobic. Pani weterynarz zapewnila ze ja to nie boli w rzadnym razie i ze oni wtedy sa spokojniejsze bo w ten sposob lapie je mama jak sa male.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak poić królika strzykawką ?
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 07, 2012, 23:11:14 pm »
Mój to nie daje sie podnieść ani pod pachy i pod pupe ani za kark-  nie ma siły na niego taki nerwus.

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Jak poić królika strzykawką ?
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 07, 2012, 23:11:51 pm »
Królik podnoszony za skórę (dokładnie nie na karku, a za karkiem) się zwykle  w naturalny sposób uspokaja - tak mamy przenoszą swoje młode. To nie boli i nie jest niebezpieczne, ale trzeba chwycić pewnie i za skórę, przypadkiem nie za futerko. No i wiadomo, że się z królikiem tak nie spaceruje, a np. wyciąga go z transportera czy z zakamarku gdzie się władował.

Chwycony dosłownie za skórę na karku królik może zacząć się wiercić i zrobić sobie krzywdę, do urazu kręgosłupa włącznie. I sposób ten nie jest tylko na małe króliki, ale to trzeba mieć siłę unieść takie drobne stworzenie jak Zając, jedną ręką :)

A na podawanie leków czy picia strzykawką ja mam dodatkowy patent :) Na koniec strzykawki zakładam końcówkę wężyka do wlewów podskórnych (odciętą od tzw. motylka). W ten sposób strzykawka zyskuje miękką i dłuższą końcówkę, którą można wsunąć do pysia nawet małego króliczka i nie bać się, że się mu coś podrażni. Tak jak dziewczyny pisały, końcówkę strzykawki wsadza się z boku, za siekacze. Pozycja moja i królika różna, zależy od upodobań pacjenta - zwykle królik na podłodze, a ja lewą ręką od spodu podtrzymuję mu główkę, druga podając lek. Trzeba pamiętać, że królik musi mieć czas na połykanie płynu, więc nie można wstrzykiwać ciągiem (trochę popchnąć tłoczek i poczekać ze 2 mlaśnięcia :P) Mnie najlepiej się sprawdzają strzykawki 2 ml, a dla mniejszych uszaków insulinówki (1ml, ale je trudno u nas dostać - z nich można podawać płyn powoli ale ciągiem, bo on po kropli wylatuje).
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline zgaga14

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 2977
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
Odp: Jak poić królika strzykawką ?
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 07, 2012, 23:17:10 pm »
Na koniec strzykawki zakładam końcówkę wężyka do wlewów podskórnych (odciętą od tzw. motylka). W ten sposób strzykawka zyskuje miękką i dłuższą końcówkę, którą można wsunąć do pysia nawet małego króliczka i nie bać się, że się mu coś podrażni. Tak jak dziewczyny pisały, końcówkę strzykawki wsadza się z boku, za siekacze.

he he he, widzę że patent z wężykiem stosuje więcej osób.



Zdumiewają mnie ludzie.
"Pomogłam -działaczowi SPK z innego miasta- ponieważ zgłosiłam mu umierającego królika! Sam musiał tam pojechać, odebrać królika, zajmować się zdychającym/ciężko chorym zwierzęciem, ale co tam! Jak ten działacz SPK śmie nie doceniać mojej ciężkiej roboty???????!".I tracę wiarę w ludzkość, serio.

Offline Magg

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 44
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak poić królika strzykawką ?
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 24, 2012, 15:03:03 pm »
nasz królik niestety znalazł sobie sposób i kiedy trzymamy go na rękach i przykładamy strzykawkę do buzi i zaczynamy podawac lek robi bardzo gwałtowny ruch głową. I wie że to skutkuje. Ostatnio trzymamy mu na siłę głowę, ale nawet wtedy potrafi często z zaskoczenia szarpnąc nią. Wygląda to na przemoc i jestem pewna że są metody lepsze na to ale nie wiem jak inaczej niż na siłę trzymanie głowy  :icon_curve