Autor Wątek: Dziwne zachowanie- pomocy  (Przeczytany 12993 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Luset

  • Gość
Dziwne zachowanie- pomocy
« dnia: Styczeń 15, 2012, 15:29:14 pm »
Dzień dobry, jestem tu nowa ^^
Mój królik- Marian, ma dziesięć miesięcy i jak widać jest samczykiem.
Ostatnio pojawił się problem, zaczęło się od kiedy zaczął wyrywać sobie sierść(obecnie wygląda trochę jak bezdomny), jakiś miesiąc temu, ostatnio stał się trochę osowiały, nie chętnie wychodzi z klatki, a jak wychodzi chwilę pobiega a potem siedzi w jednym miejscu skulony. Ostatnio zaczął sikać pod siebie, zazwyczaj zalatwiał się do kuwety, a teraz nasika na środku klatki i mu to nie przeszkadza, ma włosy przez to poskejane na tyłku, poza tym jak dziś biegał nasikał u mnie w pokoju, co nigdy wcześniej nie miało miejsca.
Czy to objaw jakiejś choroby? Czy może poprostu chce zwrócić na siebie uwagę?
 Ostatnio troche mniej mu poświęcamy, ale wypuszczany jest codziennie, karmini i głaszczemy też. Na prawdę nie wiem co jest. Proszę o pomoc.

Offline SremoGirl

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1298
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Królisia
  • Pozostałe zwierzaki: Oscar
  • Za TM: Marjanek, Puszek
Odp: Dziwne zachowanie- pomocy
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 15, 2012, 15:33:51 pm »
Jeśli królik jest osowiały i sika pod siebie to znak, że coś jest nie tak. Koniecznie udaj się do króliczego weta. A skąd jesteś?
Przejrzyj listę polecanych wetów i wybierz najbliższego ze swojej okolicy: http://www.kroliki.net/pl/weterynarze/weterynarze/lekarze-weterynarii-wg-miejscowosci
Czasami warto dojechać, bo weterynarze psio-koci mogą po prostu zabić królika.


Zapraszamy do naszej galerii :)

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Dziwne zachowanie- pomocy
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 15, 2012, 15:45:35 pm »
Mój królik- Marian, ma dziesięć miesięcy i jak widać jest samczykiem.
Ostatnio pojawił się problem, zaczęło się od kiedy zaczął wyrywać sobie sierść(obecnie wygląda trochę jak bezdomny), jakiś miesiąc temu, ostatnio stał się trochę osowiały, nie chętnie wychodzi z klatki, a jak wychodzi chwilę pobiega a potem siedzi w jednym miejscu skulony. Ostatnio zaczął sikać pod siebie, zazwyczaj zalatwiał się do kuwety, a teraz nasika na środku klatki i mu to nie przeszkadza, ma włosy przez to poskejane na tyłku, poza tym jak dziś biegał nasikał u mnie w pokoju, co nigdy wcześniej nie miało miejsca.
Czy to objaw jakiejś choroby? Czy może poprostu chce zwrócić na siebie uwagę?
 Ostatnio troche mniej mu poświęcamy, ale wypuszczany jest codziennie, karmini i głaszczemy też. Na prawdę nie wiem co jest. Proszę o pomoc.


Po pierwsze ważne jest, czy Marian na 100% jest samcem - klejonty ma stwierdzone?

Po drugie czy "sika po siebie" oznacza, że nie du kuwety czy w jedno miejsce, a że wszędzie, czy że faktycznie widać, że podsikuje bez zadzierani ogonka czy przyjmowania pozycji do siusiania?

Po trzecie czy jest kastrowany?

Bo jak jest chłopcem, jest osowiały i sika pod siebie, to trzeba pilnie iść do lekarza - może go coś boleć, mieć kłopot z trzymaniem moczu.

Ale może być to też zwykłe samcze zachowanie - znaczenie terenu. A osowiały być, bo czuje się samotny - zdziwiłabyś się, ale króliczki potrafią mieć nawet depresję (bo to zwierzątka stadne, żyją w parach i pozostawiane same na pół dnia mogą markotnieć).

Za to ja, przy tym wyrywaniu futra i siedzeniu w klatce, czy znaczeniu terenu jakoś mam deja vu - tylko z samiczką i ciążą urojoną :D

W każdym razie polecam kontrolę u dobrego, znającego się na króliczkach weterynarza. A jak króliczek będzie zdrowy - trzymam kciuki,żeby tak było - to do kastracji, to nie będzie sikania gdzie popadnie.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Luset

  • Gość
Odp: Dziwne zachowanie- pomocy
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 15, 2012, 16:12:41 pm »
Na pewno jest samczykiem, ponieważ nie raz dokonywał gwałtu moich nóg,  osobiście nigdy nie widziałam jak sika, więc nie wiem czy nie przyjmuje pozycji, ale kilka razy w klatce zrobił to poza kuweta, a ostatnio przez chorobę siedzę z nim w jednym pomieszczeniu codziennie i staram się go dopieszczać jednak nie pomaga to.. No a o weterynarzu też już myslałam

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Dziwne zachowanie- pomocy
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 15, 2012, 16:18:34 pm »
Na pewno jest samczykiem, ponieważ nie raz dokonywał gwałtu moich nóg,  osobiście nigdy nie widziałam jak sika, więc nie wiem czy nie przyjmuje pozycji,

Samiczka też może próbować gwałcić. Płeć to się stwierdza na podstawie obecności odpowiednich narządów rozrodczych - jest siusiak i jądra = samiec.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Luset

  • Gość
Odp: Dziwne zachowanie- pomocy
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 15, 2012, 16:34:43 pm »
No to widziałam jak go podnosiłam. Z całą pewnością samczyk.

Offline SremoGirl

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1298
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Królisia
  • Pozostałe zwierzaki: Oscar
  • Za TM: Marjanek, Puszek
Odp: Dziwne zachowanie- pomocy
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 15, 2012, 16:35:10 pm »
Ale sika pod siebie czy sika na środku klatki i lata dalej? Bo to różnica.


Zapraszamy do naszej galerii :)

Luset

  • Gość
Odp: Dziwne zachowanie- pomocy
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 15, 2012, 16:42:10 pm »
No to jest tak, nasika np na środku klatki i siądzie w kącie i siedzi. Tak z opuszczonymi uszkami. a jak przechodzi w drugi kąt potrai w to wejść.

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Dziwne zachowanie- pomocy
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 15, 2012, 16:47:04 pm »
Ale sika pod siebie czy sika na środku klatki i lata dalej? Bo to różnica.
osobiście nigdy nie widziałam jak sika, więc nie wiem czy nie przyjmuje pozycji, ale kilka razy w klatce zrobił to poza kuweta,

SremoGirl, może niech lepiej w takie sytuacji wyjaśnia to weterynarzowi - najwyżej królik okaże się zdrów i będzie się mogła umawiać na kastrację. Bo niekastrowany raczej będzie sikał poza kuwetą, bo ma potrzebę zaznaczać swój teren.

A Luset polecam lekturę strony Miniaturka Bez Tajemnic, żeby lepiej zrozumieć zachowania i język Mariana :) W końcu będziecie ze sobą jeszcze naście lat, wypadałoby się rozumieć ;)


No to jest tak, nasika np na środku klatki i siądzie w kącie i siedzi. Tak z opuszczonymi uszkami. a jak przechodzi w drugi kąt potrai w to wejść.

Opuszczone uszy i siedzenie przez cały dzień w takiej pozycji, to może być oznaka choroby czy bólu, ale ze wejdzie w swój mocz... Niektóre się w nim położą i uważają to za najlepsze miejsce :P
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dziwne zachowanie- pomocy
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 15, 2012, 16:47:58 pm »
Masz królika a nie widziałaś nigdy jak sika? To obserwuj go bacznie, bo jak nie widziałaś jak sika i w razie wystąpi zapalenie pecherza czy coś, to nawet tego nie zauważysz.
Jak sika na środku klatki, to normalne że może wejść w ten mocz.

Mimo wszytko polecam wizytę u weterynarza, bo jak mniemam po wypowiedzi o płci, to jeszcze z nim nie byłaś. A zaszczepić trzeba.

lek. wet. Ania Bielska jak i lek.wet. Marcela Wawrzyniak - Gursztyn

PRZYCHODNIA DLA MAŁYCH ZWIERZĄT
ul. Feniksa 28
Gdańsk
tel. (58) 552 73 98

Godziny pracy lecznicy:
pon. - pt.: 9:00 - 15:00 i 16:00 - 19:00
sob.: 9:00 - 11:00

Luset

  • Gość
Odp: Dziwne zachowanie- pomocy
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 15, 2012, 16:57:55 pm »
Tak, na prawe to był króliś mojej siostry, ale ostatnio ja się nim coraz więcej opiekuje. Nie znam się za dobrze na królikach, ale poczytam. Dziękuję za pomoc

Luset

  • Gość
Odp: Dziwne zachowanie- pomocy
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 15, 2012, 19:06:15 pm »
Hmm... Rozmawiałam z Siostrą o tym co pisałyście. Ona stwierdziła ,że to może być depresja, ponieważ spodziewa się dziecka i musiała go przenieść do innego pokoju. Jak można poprawić mu humor?

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dziwne zachowanie- pomocy
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 15, 2012, 22:13:55 pm »
Poświęcać mu dużo, dużo więcej czasu, dobrze by było jakby uszatek był w pomieszczeniu gdzie stale ktoś przebywa, no ale najlepsza opcja- poddać kastracji i adoptować towarzyszkę :)

Luset

  • Gość
Odp: Dziwne zachowanie- pomocy
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 16, 2012, 14:23:10 pm »
Raczej u nas nie ma mowy o drugim króliku ;]
Dziś jak wróciłam ze szkoły widziałam, że siostra znów przygarneła go do pokoju, widać przemyślała to wszystko, może mu się poprawi ;]

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dziwne zachowanie- pomocy
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 16, 2012, 14:55:35 pm »
ale weta i tak warto odwiedzić :)

Luset

  • Gość
Odp: Dziwne zachowanie- pomocy
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 16, 2012, 21:09:24 pm »
Siostra większość dnia spędza w pokoju, króliś już dziś dużo lepiej wyglądał, nawet bawił się z psem ; D