Autor Wątek: Szybko rosnące zęby ...  (Przeczytany 28388 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Polinkaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Płeć: Kobieta
Szybko rosnące zęby ...
« dnia: Listopad 13, 2011, 21:50:28 pm »
Witam ...
Od miesiąca mam królika ...
I jutro już drugi raz muszę z nim iść podciąć zęby ...
Nie chce on gałęzi ...
Nie wiem czy coś źle robię czy co, jak by to było potrzebne to je Cuni Complete i siano .. nie dawałam na razie warzyw i owoców, chcę jeszcze tak z miesiąc poczekać.
Może coś muszę zmienić w diecie ?
Czy to jest normalne że mu tak szybko te zęby rosną ... ?
Miałam iść już wczoraj podciąć zęby do weta ale nie było go.
I w piątek miał jakiś katar a wczoraj mu przeszło ... a właśnie mam jeszcze jedno pytanie czy króliki mają śpiochy ?
Bo od kiedy go mam to rano przy oczkach (  i niekiedy jak się wyśpi i wstanie ) ma śpiochy.
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2011, 21:59:27 pm wysłana przez Polinkaa »

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Szybko rosnące zęby ...
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 13, 2011, 21:53:33 pm »
Zdarzają się takie śpiochy w oczku królika jeśli jest przerost ząbków.Jeśli je dużo siana i ząbki się nie ścierają to ten przerost może być genetyczny i pozostaje tylko podcinanie u weterynarza.Moja Niusia tak ma.

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Szybko rosnące zęby ...
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 13, 2011, 22:04:14 pm »
A skąd jesteś, Polinko? Jaki rejon Polski?
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline Polinkaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szybko rosnące zęby ...
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 13, 2011, 22:04:55 pm »
Przez pierwsze 2 tyg. jak był u mnie jadł bardzo dużo siana, ale później coraz mniej ...
Od 3 dni je bardzo mało siana, wydaje mi się że jest mu trudno je jeść przez przerośnięte zęby ...
Bo przed ostatnim obcięciem zębów też jadł mało siana, a już po podcięciu znowu dużo ...
Ale granulat je normalnie.
A twojej Niusi co ile zęby podcinasz ?
Bo ja byłam w zeszłą środę podciąć i już są bardzo długie. :(

Ja z opolskiego.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szybko rosnące zęby ...
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 13, 2011, 22:09:10 pm »
Jak uszak przestaje jeść twarde rzeczy i sianko to coś nie gra z ząbkami, więc korekty są potrzebne.
Ja bym do diety uszaka wprowadziła warzywa i zieleninę (póki jeszcze jest) bo to wspomaga ścieranie ząbków.

Offline Polinkaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szybko rosnące zęby ...
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 13, 2011, 22:11:46 pm »
Ale teraz już zacząć wprowadzać ? Bo wiecie w zoologicznym mają maleństwa .. a ja go mam dopiero miesiąc.
Znaczy się wszystkiego nie przestaje jeść, bo granulat pochłania w dużych ilościach.

Offline otka_a

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 828
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szybko rosnące zęby ...
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 13, 2011, 22:13:58 pm »
Kurcze, faktycznie strasznie szybko mu te ząbki rosną... Powinnaś iść z nim do specjalisty. Niech Ci dziewczyny z opolskiego podpowiedzą do kogo najlepiej.
3mam kciuki za malucha :)

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Szybko rosnące zęby ...
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 13, 2011, 22:15:43 pm »
Przez pierwsze 2 tyg. jak był u mnie jadł bardzo dużo siana, ale później coraz mniej ...
Od 3 dni je bardzo mało siana, wydaje mi się że jest mu trudno je jeść przez przerośnięte zęby ...
Bo przed ostatnim obcięciem zębów też jadł mało siana, a już po podcięciu znowu dużo ...
Ale granulat je normalnie.
A twojej Niusi co ile zęby podcinasz ?
Bo ja byłam w zeszłą środę podciąć i już są bardzo długie. :(

Ja z opolskiego.

Niusia co 6-8 miesięcy ma narkozę i piłowane ząbki :( Ja już przerośnie to widać że ją to bardzo boli :( I własnie nie wiem czy to duza ilosc granulatu nie spowodowała tej wady ... nie wiem.A suszki jakies lubi np.Zuzala czy Herbal Pets ??

Offline Polinkaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szybko rosnące zęby ...
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 13, 2011, 22:16:34 pm »
Do specjalisty właśnie mam zamiar iść ..
Ale niestety najszybciej w następnym tygodniu bo do Opola mam kawałek a teraz brak auta.

Suszków nie daje, pani w zoologu poradziła żebym poczekała z 1,5 miesiąca ... jeśli chodzi o owoce i warzywa suszone.
A teraz jakoś w środę mają przyjść gałązki (te co dawałam królikowi były gruszy od sąsiada) - a te są jabłoni i chce spróbować mu dać, i jeszcze zamówiłam mniszek lekarski.
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2011, 22:19:58 pm wysłana przez Polinkaa »

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Szybko rosnące zęby ...
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 13, 2011, 22:18:02 pm »
Do specjalisty właśnie mam zamiar iść ..
Ale niestety najszybciej w następnym tygodniu bo do Opola mam kawałek a teraz brak auta.

Polinkaa nie można czekać :(

Offline Polinkaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szybko rosnące zęby ...
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 13, 2011, 22:22:01 pm »
Niestety nie mam teraz jak.
Jutro pójdę do mojego weterynarza na zwykłe podcięcie zębów. :(
Może mój sąsiad ze mną podjedzie do Opola. Jutro się go zapytam.
Ale jeszcze poradzę się mojego weterynarza.

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Szybko rosnące zęby ...
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 13, 2011, 22:22:39 pm »
Hej, ale to chodzi chyba o siekacze, prawda?
Polinko, to są te zęby z przodu?
Więc jeżeli średnio trzeba je przycinać co 2 tygodnie, to jest to norma.
Axelowi musiałam przycinać co tydzień.
Polinko, musisz jeździć je przycinać jak tylko zauważysz, ze są za długie, nie możesz czekać, aż królik przestanie jeść niektóre pokarmy i dopiero wtedy jechać.
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Szybko rosnące zęby ...
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 13, 2011, 22:24:14 pm »
Niestety nie mam teraz jak.
Jutro pójdę do mojego weterynarza na zwykłe podcięcie zębów. :(
Może mój sąsiad ze mną podjedzie do Opola. Jutro się go zapytam.
Ale jeszcze poradzę się mojego weterynarza.

Warto by było też zrobić prześwietlenie czaszki i wszystkich ząbków.

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: Szybko rosnące zęby ...
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 13, 2011, 22:24:24 pm »
Zrozumiałam ,ze szybko rosną mu siekacze. Bo trzonowych pewnie byś nie mogla obejrzeć .Jesli tak jak mówisz  , tak szybko rosn mu siekacze , to trzeba chyba rozważyc ich usunięcie. Widzialam w lecznicy   małego krołiczka z zębami ( siekaczami)  przerośnietymi . Mniejszym złem  dla  króliczka jest usunięcie siekaczy niz ciągłe podcinanie.

Cytuj
Więc jeżeli średnio trzeba je przycinać co 2 tygodnie, to jest to norma.
Iskra co ty opowiadasz ,ze to norma , ja swoim królikom jeszcze nigdy nie podcinalam żadnych zębów. Takie szybko rosnące zęby to uwarunkowanie genetyczne.
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2011, 22:33:45 pm wysłana przez dori »

Offline Polinkaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szybko rosnące zęby ...
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 13, 2011, 22:24:57 pm »
Ja chodzę z nim co tydzień !
Tylko mi chodzi że mój weterynarz zna się na zajęczakach ale nie tak jak specjalista.
Chyba źle mnie zrozumieliście ...

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szybko rosnące zęby ...
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 13, 2011, 22:25:32 pm »
Ale teraz już zacząć wprowadzać ? Bo wiecie w zoologicznym mają maleństwa .. a ja go mam dopiero miesiąc.
Znaczy się wszystkiego nie przestaje jeść, bo granulat pochłania w dużych ilościach.

Tak, niestety wiemy jakie maleństwa są w zoologach.
Kochana, ja swojego królika również mam z zoologicznego. I od pierwszych dni u nas uczył się jeść warzywka.
Trzeba je wprowadzać bardzo powoli, począwszy od tych najlepiej przyswajalnych (koper, cykoria, natki pietruszki i marchewki itd.).
Malutkie kawałeczki podawać. Jak kupka i brzusio będzie w normie to można wprowadzić większą ilośc warzywka- ale stopniowo.
Być może też od tego granulatu ząbki tak szybko przerastają. Ucz go jeść te warzywka, bo one też mają wpływ na ścieranie ząbków.
Któreś dziewczyny z forum przeszły królikom na dietę bez granulatu (same zioła, warzywa, zielenina, suszki, sianko) i króliki mają się lepiej z ząbkami. Tylko nie pamiętam które.... :/

I tak jak Monika mówi- nie można czekać, bo z dnia na dzień króliś może całkiem przestać jeść albo ząbki buźkę mu pokaleczą.

Offline Polinkaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szybko rosnące zęby ...
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 13, 2011, 22:28:37 pm »
Właśnie na prześwietlenie chcę się udać do specjalisty bo mój wet nie robi królikom.

Jutro zacznę wprowadzać warzywa, po wizycie u weta ... jak mu już podetnie ząbki.
A w piątek może będę mieć samochód to postaram się pojechać do specjalisty.

A wprowadzać na początku tylko natkę pietruszki lub marchewki czy można też korzeń ?
A właśnie bo do weta mam 20 min drogi piechotą, czy jak go przeniosę w transporterze z jakimiś kocami/ręcznikami nic mu się nie stanie ?
Bo tak jak mówiłam nie mam teraz samochodu bo jest w naprawie. ;/
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2011, 22:42:20 pm wysłana przez Polinkaa »

Offline widelko

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 561
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szybko rosnące zęby ...
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 13, 2011, 22:47:00 pm »
Zacznij od natki pietruszki i koperku ewentualnie inne zioła i suszki, potem powoli cykorię, kapustę pekińską, marchew, pietruszkę, seler...
.: zezwierzęconego nie boli człowieczeństwo :.
Galeria Sałatki i Gerarda - http://forum.kroliki.net/index.php?topic=7100.0
Specyfika hodowli królików miniaturowych http://forum.kroliki.net/index.php?topic=11209.new#new
http://widelko.500px.com/ - moja galeria zdjęć
Zapraszam wszystkich właścicieli psów i kotów z Żywca i okolic www.groomer-zywiec.cba.pl

Offline Franczopanda

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szybko rosnące zęby ...
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 14, 2011, 10:40:51 am »
Witam, siekaczy absolutnie bym nie wyrwała jeśli są zdrowe i mają zdrowe korzenie . Może wielu się zdziwi ale przez regularne ich przycinanie mogą się one trochę naprostować … mojemu Stefanowi dolne siekacze rosły do przodu a górne wywijały się w bok i przez podcinanie (na początku raz w tygodniu ale raz na dwa tygodnie to minimum) w znacznym stopniu się naprostowały- górne ma już całkowicie proste i zaczynały ładnie zcierać dolne , niestety u nas od początku w planach była ekstrakcja dolnych z powodu ropnia którego leczymy i który przez zaniedbanie poprzednich właścicieli tak zniszczył kość żuchwy, że istniało duże ryzyko, że przy wyrywaniu żuchwa pęknie. Teraz też raz w tygodniu przycinamy górne a pokarm musi mieć pokrojony w małe kawałeczki. Bidulek bardzo chciałby poobgryzać gałązki ale już nie potrafi.
U nas króle namiętnie obgryzają świeże gałązki jabłoni inne nie specjalnie, tych małych pociętych kawałków ze sklepu to nie ruszają.
Każdy przypadek jest indywidualny więc najlepiej zdecyduje specjalista co z tym fantem zrobić.
Jak nie masz innego wyjścia jak iść na razie piechotką to do transportera pod kocyk daj termofor lub butelkę z ciepłą wodą zawiniętą w ręczniczek i transporter w gruby koc.
Pozdrawiam

Offline Polinkaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szybko rosnące zęby ...
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 14, 2011, 11:34:47 am »
Może mu też się naprostują. Ja byłam dokładnie 12 dni temu podciąć małemu zęby i kurcze odrosły. Miałam już w planach w piątek iść do weta ale jak zwykle go nie było i dopiero dzisiaj o 16 idę. ;/
A chyba będę musiała zanieść małego w pudełku bo znalazłam transporter po kotku ale jest problem z drzwiczkami bo się nie da ich całkiem zamknąć i się otwierają. ;<
Ale zjadł przez noc dość dużo sianka ! - postępy.  :brawo:

A co do tej natki pietruszki itp. ... to lepiej dać po podcięciu zębów czy dać mu teraz ?