Autor Wątek: smaczna kupka?  (Przeczytany 3815 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Maja

  • Gość
smaczna kupka?
« dnia: Luty 26, 2006, 13:23:53 pm »
Dlaczego maluch je swoje bobki? Wiem, ze psy tak robią jak mają problemy bodajże z trawieniem. Czyżby króle też? :cojest:

ankabro

  • Gość
smaczna kupka?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 26, 2006, 14:18:35 pm »
Kroliki sa koprofagami (chyba tak to sie pisze jakos). Oznacza to, ze zjadaja swoj kal, tzw.cekotrofki. Sa to zazwyczaj miekkie, nieprzyjemnie pachnace kupki, ciemne, posklejanerazem i teoretycznie w ogole nie powinnas widziec ich ani samego procesu zjadania.
Cekotrofki inaczej zwane kalem nocnym sa wytwarzane przez kroliczka podczas odpoczynku-zazwyczaj noca i zjadane od razu "spod ogona".
Kroliczki rtobia tak, zeby wykorzystac te mineraly i witaminy, ktore zostaly pominiete w pierwszym trawieniu (tak w przyblizeniu oczywiscie)
Nie wolno kroliczkom tego zabraniac, poniewaz moze to zle wplynac na ich zdrowie.
Jesli zauwazysz, ze kroliczek ich nie zjada wcale, duzo ich zostaje w klatce po nocy-wtedy musisz zastanowic sie nad tym czy dieta jest odpowiednia.
Ale skoro zjada to wszystko OK!

Acha, moze sie zdarzyc, ze zjadaja tez zwykle bobki-nie nalezy sie tym przejmowac.

Maja

  • Gość
smaczna kupka?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 26, 2006, 14:58:42 pm »
Dzieki!  :bukiet: Zgadza się, że zjada to od razu spod ogonka tylko nie pasowało mi  
Cytuj
teoretycznie w ogole nie powinnas widziec ich ani samego procesu zjadania
ponieważ słyszałam przy tym chrupanie. Ale skoro mówisz, że zdaża im się nawet zjeść i te zwykłe bobki to jestem uspokojona :)

Daria

  • Gość
smaczna kupka?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 28, 2006, 18:26:05 pm »
Cytuj
teoretycznie w ogole nie powinnas widziec ich ani samego procesu zjadania.

To ja to mam "szczęście"  :hehehe:
Prawie codziennie widze jak Kinia wciąga do pyszczka cekotrofy  :diabel:

ankabro

  • Gość
smaczna kupka?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 28, 2006, 20:23:51 pm »
Ja niestety mialam juz ta watpliwom przyjemnosc powachania i zobaczenia takowego-bo nie zostal zjedzony. Przyczyna? O jeden kawalek jablka za duzo. Ale dzien na dietce siankowo granulatowej i znow ceko nie widac i co najwazniejsze nie czuc!!!  :)