Autor Wątek: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!  (Przeczytany 63549 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline xxxastarothxxx

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2223
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #100 dnia: Lipiec 24, 2012, 14:09:09 pm »
Ok to spróbuję w niedzielę coś złapać, żeby w poniedziałek rano wysłać :) Dzięki wielkie.


Offline xxxastarothxxx

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2223
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #101 dnia: Lipiec 25, 2012, 15:16:36 pm »
Właśnie zaadresowałam sobie kopertę, wypełniłam metryczkę, podałam e-mail i telefon i mam pytanie w jaki sposób dostanę wyniki?
Mam podać mój nick z forum?


Offline rice_cookie

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2243
  • Płeć: Kobieta
    • Stowarzyszenie Pomocy Królikom
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Malutka
  • Pozostałe zwierzaki: Koteły - Rudy i Rydz
  • Za TM: [*]Stefan 7lat/17.11.2005 , [*]Szaza 4lata10mesięcy/17.04.2016, [*]Felczysław 10lat6miesięcy
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #102 dnia: Lipiec 25, 2012, 15:24:35 pm »
O wyniki trzeba się zapytać. Także należy dzwonić na klinikę do dr. albo dowiedzieć się przeze mnie :)
NERV-GOD'SinHIShaeven.ALL'SrightWITHtheWORLD.


Offline duszka01

  • Global Moderator
  • **
  • Global Moderator
  • ****
  • Wiadomości: 5401
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Moje króliki: Elysia
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #103 dnia: Październik 15, 2013, 20:00:28 pm »
Czy te badanie jest jeszcze aktualne ?

Wirtualny opiekun

Offline rice_cookie

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2243
  • Płeć: Kobieta
    • Stowarzyszenie Pomocy Królikom
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Malutka
  • Pozostałe zwierzaki: Koteły - Rudy i Rydz
  • Za TM: [*]Stefan 7lat/17.11.2005 , [*]Szaza 4lata10mesięcy/17.04.2016, [*]Felczysław 10lat6miesięcy
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #104 dnia: Październik 15, 2013, 20:28:41 pm »
Postsaram się zapytać w sobotę, jakbym się nie odezwała to mnie katuj i się dowiem.
NERV-GOD'SinHIShaeven.ALL'SrightWITHtheWORLD.


Offline duszka01

  • Global Moderator
  • **
  • Global Moderator
  • ****
  • Wiadomości: 5401
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Moje króliki: Elysia
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #105 dnia: Październik 15, 2013, 20:29:44 pm »
Nie , nie będę Cię katować , robię porządki i stąd moje pytanie :)

Wirtualny opiekun

Offline rice_cookie

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2243
  • Płeć: Kobieta
    • Stowarzyszenie Pomocy Królikom
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Malutka
  • Pozostałe zwierzaki: Koteły - Rudy i Rydz
  • Za TM: [*]Stefan 7lat/17.11.2005 , [*]Szaza 4lata10mesięcy/17.04.2016, [*]Felczysław 10lat6miesięcy
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #106 dnia: Październik 15, 2013, 20:30:46 pm »
Nom, ale mimo wszystko jeżeli nadal aktualne to napiszę po sobocie czy do zamknięcia :)
NERV-GOD'SinHIShaeven.ALL'SrightWITHtheWORLD.


Offline duszka01

  • Global Moderator
  • **
  • Global Moderator
  • ****
  • Wiadomości: 5401
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Moje króliki: Elysia
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #107 dnia: Październik 15, 2013, 20:31:37 pm »
Będę Ci bardzo wdzięczna :*

Wirtualny opiekun

Offline rice_cookie

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2243
  • Płeć: Kobieta
    • Stowarzyszenie Pomocy Królikom
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Malutka
  • Pozostałe zwierzaki: Koteły - Rudy i Rydz
  • Za TM: [*]Stefan 7lat/17.11.2005 , [*]Szaza 4lata10mesięcy/17.04.2016, [*]Felczysław 10lat6miesięcy
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #108 dnia: Październik 29, 2013, 11:40:37 am »
Aktualne !!
NERV-GOD'SinHIShaeven.ALL'SrightWITHtheWORLD.


Offline chlup

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 657
  • Lokalizacja: wielkopolska
  • Moje króliki: Pimpol
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #109 dnia: Październik 29, 2013, 12:00:35 pm »
Pytanie czy jeśli ja już prawie wiem, ze Pimpol to ma (brak mi tylko potwierdzenia testem właśnie) to wysyłać do Dr? Czy taki wynik królika po leczeniu na EC jeszcze go interesuje? Jak myślicie? Ja i tak muszę to badanie zrobić i nie ukrywam, że fajnie byłoby za darmo, ale też nie chcę jakoś "oszukiwać" Dr.  Pimpol miał nietypowe objawy i to potwierdzenie jest przy nim bardzo wskazane.

Offline rice_cookie

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2243
  • Płeć: Kobieta
    • Stowarzyszenie Pomocy Królikom
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Malutka
  • Pozostałe zwierzaki: Koteły - Rudy i Rydz
  • Za TM: [*]Stefan 7lat/17.11.2005 , [*]Szaza 4lata10mesięcy/17.04.2016, [*]Felczysław 10lat6miesięcy
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #110 dnia: Październik 29, 2013, 13:11:22 pm »
Ślij nie krępuj się :)
NERV-GOD'SinHIShaeven.ALL'SrightWITHtheWORLD.


Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #111 dnia: Październik 29, 2013, 14:49:19 pm »
Ooooo, akurat mam kilka królików do przebadania w kierunku e.cuniculi, więc idealnie się złożyło :)
Tylko na jaki adres wysłać?
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline rice_cookie

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2243
  • Płeć: Kobieta
    • Stowarzyszenie Pomocy Królikom
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Malutka
  • Pozostałe zwierzaki: Koteły - Rudy i Rydz
  • Za TM: [*]Stefan 7lat/17.11.2005 , [*]Szaza 4lata10mesięcy/17.04.2016, [*]Felczysław 10lat6miesięcy
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #112 dnia: Październik 29, 2013, 14:57:17 pm »
Szanowni Państwo,

W imieniu dr n. wet. Jerzego Ziętka oraz własnym serdecznie zapraszam Państwa do udziału w projekcie naukowo-badawczym nad Encephalitozoon cuniculi, pierwotniakiem znanym powszechnie jako E. cuniculi.

Dr n. wet. Jerzy Ziętek to praktykujący od 2003 roku lekarz weterynarii zajmujący się leczeniem małych zwierząt (głownie gryzoni i królików) i jednocześnie pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Rozpoczyna właśnie prace nad występowaniem nosicielstwa pierwotniaka u królików miniaturowych w zależności od różnych czynników, takich jak np. wiek, płeć, stan zdrowia czy pochodzenie zwierzęcia. Badania potrwają kilka lat i zostaną podzielone na etapy. Pierwszy etap ma odpowiedzieć na pytanie, jaka część populacji jest nosicielem pierwotniaka i umożliwić opracowanie profili ryzyka dla różnych królików, drugi – wyjaśnić, dlaczego organizmy różnych królików w odmienny sposób reagują na jednakowe środki podawane podczas leczenia. Kolejne etapy badań będą ze sobą ściśle powiązane. Warto podkreślić, że w badaniach stanowczo nie przewiduje się żadnych doświadczeń na zwierzętach laboratoryjnych.

Celem nadrzędnym projektu jest udoskonalenie metod diagnostycznych i terapeutycznych stosowanych w leczeniu E. cuniculi, ufam więc, że Państwo jako opiekunowie królików miniaturowych będących potencjalnie jego nosicielami, będą żywo zainteresowani wzięciem udziału w badaniach.

Do przeprowadzenia analizy wykorzystana zostanie metoda PCR, która pozwala na wykrycie śladów DNA pierwotniaka w moczu królika – nosiciela. Testy są bardzo czułe i pozwalają na wykrycie DNA nawet w niewielkich ilościach materiału. Badania finansowane są przez uczelnię, są więc dla Państwa bezpłatne. Zostaną przeprowadzone w ciągu 48h od chwili dostarczenia próbki.

Aby dokonanie analizy było możliwe, potrzebny jest materiał badawczy, jakim w wypadku Encephalitozoon cuniculi jest mocz królika. Badania są zatem całkowicie nieinwazyjne dla królików.

W tym miejscu chciałabym prosić Państwa o przyniesienie/przesłanie moczu królika do zbadania.

Osoby, które chciałyby sprawdzić, czy ich króliczek (króliczki) jest nosicielem pierwotniaka i jednocześnie przyczynić się do rozwoju nauk weterynaryjnych, mogą bezpłatnie wykonać badanie, a dodatkowo otrzymać omówienie wyników i poradę na wypadek konieczności leczenia E.cuniculi w przyszłości.

Co zrobić, aby wziąć udział w badaniu?

1.   Do czystej kuwety/pojemnika (najlepiej lekko przechylonego, można podłożyć cienką książkę) należy złapać mocz królika (na ogół wystarczy umieścić w nim zwierzę na kilkanaście minut), a następnie zebrać go strzykawką (wystarczą już 1-2 ml moczu, strzykawkę można dodatkowo zabezpieczyć zgiętą igłą i nasadką) i dostarczyć wraz z opisem do Kliniki Chorób Zakaźnych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego, która znajduje się w Lublinie przy ulicy Głębokiej 30 (można pytać na portierni, ale łatwo jest trafić samodzielnie: jest to kwadratowy budynek z  dużym, okrągłym oknem, wyraźnie nowszy od pozostałych obiektów na terenie Klinik). Lekarze dyżurni przejmą materiał i zabezpieczą go do dalszych badań.

Uwaga: mocz nie powinien być dostarczony później niż 48h po pobraniu, do czasu dostarczenia należy przechowywać go w lodówce.

Osoby, które będą próbkę czy próbki wysyłały powinny pamiętać o nadaniu jej w taki sposób, aby na drugi dzień trafiła na Uniwersytet (a więc kurierem albo przesyłką priorytetową). Jeśli próbek jest więcej niż jedna (a więc od więcej niż jednego królika) proszę je oznaczyć w sposób niebudzący wątpliwości co do tego, której próbki dotyczy jaki opis i zabezpieczyć przed rozlaniem. Próbki należy zaadresować wg poniższego wzoru:

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Wydział Medycyny Weterynaryjnej
Katedra Epizootiologii i Klinika Chorób Zakaźnych
ul. Głęboka 30
20-033 Lublin
z dopiskiem „dla dr Jerzego Ziętka”

2.   W opisie proszę zamieścić informacje:
         a)   imię i nazwisko właściciela oraz numer telefonu, aby lekarz mógł skontaktować się i przekazać wyniki testu;
         b)   wiek, płeć królika;
         c)   miejsce pochodzenia (tutaj wybrać: duży, sieciowy sklep zoologiczny, mały sklep zoologiczny, od znajomych, adopcje – w tym ze schroniska, inne) – bez konieczności podawania szczegółowych danych, jak np. nazwa sklepu czy sieci;
         d)   czy królik był kastrowany/sterylizowany, czy był szczepiony, odrobaczany, jakie przebył choroby – innymi słowy informacje o wszelkich dokonanych zabiegach weterynaryjnych;
         e)   czy w domu są inne zwierzęta (jakie?);
         f)   w jakim mieście i województwie mieszka królik;
         g)   jak długo zwierzę przebywa u obecnego opiekuna;
         h) datę pobrania próbki.

Osoby dostarczające materiał osobiście prosimy o przynoszenie gotowych, wypełnionych ankiet (zwykła kartka papieru). Oszczędzi to czasu obu stronom w przypadku np.: kolejki czy obecności pacjenta w ambulatorium.

Informacje będą zakodowane – nie zostaną opublikowane dane, które umożliwiłyby identyfikację konkretnego królika czy też jego właściciela.

Aktualnie jest do wykorzystania ok. 150 testów, za pomocą których można przebadać 150 próbek. Termin dostarczania próbek to 10 grudnia.
Jeśli chętnych będzie więcej, zostanie zakupiona kolejna partia  testów, a o zbliżaniu się do osiągnięcia 150 próbki poinformuję Państwa oddzielną wiadomością.

Bardzo dziękuję za uwagę i mam nadzieję na duży odzew z Państwa strony.

W razie pytań czy wątpliwości jestem do dyspozycji i postaram się pomóc.


Z wyrazami szacunku

Izabela Kamionka
wiceprezes ds. adopcji Stowarzyszenia Pomocy Królikom
iza.kamionka@kroliki.net



Zgodnie z treścią pierwszego postu:)
NERV-GOD'SinHIShaeven.ALL'SrightWITHtheWORLD.