Autor Wątek: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!  (Przeczytany 63540 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Szanowni Państwo,

W imieniu dr n. wet. Jerzego Ziętka oraz własnym serdecznie zapraszam Państwa do udziału w projekcie naukowo-badawczym nad Encephalitozoon cuniculi, pierwotniakiem znanym powszechnie jako E. cuniculi.

Dr n. wet. Jerzy Ziętek to praktykujący od 2003 roku lekarz weterynarii zajmujący się leczeniem małych zwierząt (głownie gryzoni i królików) i jednocześnie pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Rozpoczyna właśnie prace nad występowaniem nosicielstwa pierwotniaka u królików miniaturowych w zależności od różnych czynników, takich jak np. wiek, płeć, stan zdrowia czy pochodzenie zwierzęcia. Badania potrwają kilka lat i zostaną podzielone na etapy. Pierwszy etap ma odpowiedzieć na pytanie, jaka część populacji jest nosicielem pierwotniaka i umożliwić opracowanie profili ryzyka dla różnych królików, drugi – wyjaśnić, dlaczego organizmy różnych królików w odmienny sposób reagują na jednakowe środki podawane podczas leczenia. Kolejne etapy badań będą ze sobą ściśle powiązane. Warto podkreślić, że w badaniach stanowczo nie przewiduje się żadnych doświadczeń na zwierzętach laboratoryjnych.

Celem nadrzędnym projektu jest udoskonalenie metod diagnostycznych i terapeutycznych stosowanych w leczeniu E. cuniculi, ufam więc, że Państwo jako opiekunowie królików miniaturowych będących potencjalnie jego nosicielami, będą żywo zainteresowani wzięciem udziału w badaniach.

Do przeprowadzenia analizy wykorzystana zostanie metoda PCR, która pozwala na wykrycie śladów DNA pierwotniaka w moczu królika – nosiciela. Testy są bardzo czułe i pozwalają na wykrycie DNA nawet w niewielkich ilościach materiału. Badania finansowane są przez uczelnię, są więc dla Państwa bezpłatne. Zostaną przeprowadzone w ciągu 48h od chwili dostarczenia próbki.

Aby dokonanie analizy było możliwe, potrzebny jest materiał badawczy, jakim w wypadku Encephalitozoon cuniculi jest mocz królika. Badania są zatem całkowicie nieinwazyjne dla królików.

W tym miejscu chciałabym prosić Państwa o przyniesienie/przesłanie moczu królika do zbadania.

Osoby, które chciałyby sprawdzić, czy ich króliczek (króliczki) jest nosicielem pierwotniaka i jednocześnie przyczynić się do rozwoju nauk weterynaryjnych, mogą bezpłatnie wykonać badanie, a dodatkowo otrzymać omówienie wyników i poradę na wypadek konieczności leczenia E.cuniculi w przyszłości.

Co zrobić, aby wziąć udział w badaniu?

1.   Do czystej kuwety/pojemnika (najlepiej lekko przechylonego, można podłożyć cienką książkę) należy złapać mocz królika (na ogół wystarczy umieścić w nim zwierzę na kilkanaście minut), a następnie zebrać go strzykawką (wystarczą już 1-2 ml moczu, strzykawkę można dodatkowo zabezpieczyć zgiętą igłą i nasadką) i dostarczyć wraz z opisem do Kliniki Chorób Zakaźnych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego, która znajduje się w Lublinie przy ulicy Głębokiej 30 (można pytać na portierni, ale łatwo jest trafić samodzielnie: jest to kwadratowy budynek z  dużym, okrągłym oknem, wyraźnie nowszy od pozostałych obiektów na terenie Klinik). Lekarze dyżurni przejmą materiał i zabezpieczą go do dalszych badań.

Uwaga: mocz nie powinien być dostarczony później niż 48h po pobraniu, do czasu dostarczenia należy przechowywać go w lodówce.

Osoby, które będą próbkę czy próbki wysyłały powinny pamiętać o nadaniu jej w taki sposób, aby na drugi dzień trafiła na Uniwersytet (a więc kurierem albo przesyłką priorytetową). Jeśli próbek jest więcej niż jedna (a więc od więcej niż jednego królika) proszę je oznaczyć w sposób niebudzący wątpliwości co do tego, której próbki dotyczy jaki opis i zabezpieczyć przed rozlaniem. Próbki należy zaadresować wg poniższego wzoru:

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Wydział Medycyny Weterynaryjnej
Katedra Epizootiologii i Klinika Chorób Zakaźnych
ul. Głęboka 30
20-033 Lublin
z dopiskiem „dla dr Jerzego Ziętka”

2.   W opisie proszę zamieścić informacje:
         a)   imię i nazwisko właściciela oraz numer telefonu, aby lekarz mógł skontaktować się i przekazać wyniki testu;
         b)   wiek, płeć królika;
         c)   miejsce pochodzenia (tutaj wybrać: duży, sieciowy sklep zoologiczny, mały sklep zoologiczny, od znajomych, adopcje – w tym ze schroniska, inne) – bez konieczności podawania szczegółowych danych, jak np. nazwa sklepu czy sieci;
         d)   czy królik był kastrowany/sterylizowany, czy był szczepiony, odrobaczany, jakie przebył choroby – innymi słowy informacje o wszelkich dokonanych zabiegach weterynaryjnych;
         e)   czy w domu są inne zwierzęta (jakie?);
         f)   w jakim mieście i województwie mieszka królik;
         g)   jak długo zwierzę przebywa u obecnego opiekuna;
         h) datę pobrania próbki.

Osoby dostarczające materiał osobiście prosimy o przynoszenie gotowych, wypełnionych ankiet (zwykła kartka papieru). Oszczędzi to czasu obu stronom w przypadku np.: kolejki czy obecności pacjenta w ambulatorium.

Informacje będą zakodowane – nie zostaną opublikowane dane, które umożliwiłyby identyfikację konkretnego królika czy też jego właściciela.

Aktualnie jest do wykorzystania ok. 150 testów, za pomocą których można przebadać 150 próbek. Termin dostarczania próbek to 10 grudnia.
Jeśli chętnych będzie więcej, zostanie zakupiona kolejna partia  testów, a o zbliżaniu się do osiągnięcia 150 próbki poinformuję Państwa oddzielną wiadomością.

Bardzo dziękuję za uwagę i mam nadzieję na duży odzew z Państwa strony.

W razie pytań czy wątpliwości jestem do dyspozycji i postaram się pomóc.


Z wyrazami szacunku

Izabela Kamionka
wiceprezes ds. adopcji Stowarzyszenia Pomocy Królikom
iza.kamionka@kroliki.net

« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2011, 23:44:09 pm wysłana przez bosniak »
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline siemka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1028
  • Płeć: Kobieta
    • skoki z Wichrowego Wzgorza
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 25, 2011, 23:39:10 pm »
Uwaga: do czasu dostarczenia należy przechowywać go w lodówce.

Czy wysyłka pocztą ma w takim razie sens?

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 25, 2011, 23:45:55 pm »
Warunki atmosferyczne akurat dość sprzyjają :), bo na zewnątrz jest zimno. Dotrą w takim czasie, że to nie przeszkodzi - pytałam dr. Ziętka :)
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline siemka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1028
  • Płeć: Kobieta
    • skoki z Wichrowego Wzgorza
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 26, 2011, 00:01:21 am »
To super. Jutro urządzam polowanie na siuśki :)
A, wybacz nękanie  :P , po jakim czasie będzie się można wyników badania spodziewać?

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 26, 2011, 00:12:39 am »
W zależności od ilości próbek, jakie naraz trafią do badania, będzie to od kilku godzin do 48h, więc dobrze zostawić jeszcze doktorowi czas na wykonanie telefonów. Więc reasumując, myślę, że od wysłania to będzie maks tydzień. Ale życie to zweryfikuje, bo pierwsze próbki jeszcze nie trafiły do analizy :)

Najlepiej nie wysyłać w piątek, bo jest duża szansa, że przesyłka utknie gdzieś do poniedziałku :) Najbezpieczniej będzie chyba od poniedziałku do środy. Chyba że kurierem, to wtedy jest zdaje się większa elastyczność.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline otka_a

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 828
  • Płeć: Kobieta
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 26, 2011, 07:28:21 am »
A mamy może kogoś w Lublinie, kto mógłby odebrać próbki z dworca i dostarczyć do doktora? :)

Offline kagar

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1430
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
    • Tu znajdziesz temat księżniczek ;)
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 26, 2011, 07:43:10 am »
No to my też robimy polowanie na siuśki :)

Jak tylko polowanie będzie owocne to próbki pojadą kurierem :)  (koszt kuriera to i tak mało w porównaniu z kosztami późniejszego leczenia)

Pozdrawiamy :)

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 26, 2011, 09:01:17 am »
Ja pogadam z narzeczonym to być może i my prześlemy dwie próbki do badania.
Fajnie wiedzieć przy tym, czy uszak jest zdrowy, ale niefajnie byłoby się dowiedzieć że ma e.cuniculi :/

Offline koral

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Płeć: Kobieta
  • jesteśmy we dwie,no i Boguś oj będzie się działo.
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Kuba (Boguś)
  • Pozostałe zwierzaki: papuga Punia
  • Za TM: Rubi,Princesa,Lucuś,Pysia
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 26, 2011, 10:01:17 am »
Ja mogę odebrać próbki i dostarczyć i prosiłabym zeby to był najlepiej wtorek i czwartek bo wtedy mam cały dzień wolny...pozdrawiam....moje gg i nr tel jest podany więc nie ma problemu......

Offline otka_a

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 828
  • Płeć: Kobieta
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 26, 2011, 11:09:38 am »
Koral - dzięki, odezwę się jak uda mi się zebrać :D

Offline magda=)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2813
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Lukier
  • Za TM: Kruszynka, Maro i Mała Niusia
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 27, 2011, 16:32:47 pm »
To ja też urządzam polowanie :D. Właśnie zmuszam się do wyjścia z psem, a teraz mam dodatkowy argument: Pójść po 3 strzykawki do apteki :D 
Suwaczek z babyboom.pl" border="0 

Is­to­ty ludzkie to je­dyny ga­tunek zwierząt, których szczerze się obawiam.

Offline Tuberoza

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 516
  • Płeć: Kobieta
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 09, 2011, 23:18:59 pm »
Wysłałam dwie próbki w zeszłym tygodniu.A wam jak udały się "polowania"na siuśki?

Offline marta1984

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7390
  • Płeć: Kobieta
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 10, 2011, 01:15:34 am »
ja własnie przybyłam do Lublina jutro idę do mojego ulubionego doktora ( warszawscy spece do pięt mu nie dorastają- zwłaszcza jeśli chodzi o podejście do zwierząt więc wole malucha wiesc 200km i przyjsc do Doktora Ziętka niz pójść w Wawie)  i moze cos upoluje do tej pory
ale Piccola nie jest zbyt skora do współpracy- taka mała przekora- szybciej przetrzyma siuski cały dzien niz wspomoze nauke:)
[/URL]http://imageshack.us/photo/my-images/191/picola.png/
AS!!!!!

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 10, 2011, 12:36:54 pm »
Otrzymalam odpowiedź od dra Ziętka ,  hura   MOJE KRÓLIKI MSĄ ZDROWE!!!!! Doktor jest przemiły, rozmawiał ze mną rzeczowo bardzo zangażowany  w badania . 
Czemu tak malo osób mających kroliki  korzysta z takiej ewentualności . Wczoraj podczas wizyty w lecznicy ,,PANKRACY"  przekazałam dr Chłopeckiemu informacje o takiej możliwości . Doktor obiecał sie włączyć  w  rozpropagowanie  tej akcji, nawet mają umieścic wiadomości na ich stronie internetowej . Pierwszym  , ktory zostal poinformowany o takiej akcji , byl wczoraj właściciel pięknego rudego baranka - cwaniaka ( szybko wylazl z transporterka , sam sobie otworzył widzialam to ) , któremu wet miał usunąć siekacze . Piękny był  rudasek , wymiziałam go  od razu.
Naprawde apeluje o skorzystanie z pokazji , mnie ciężar spadl z serca , nie mówiąc o zaoszczędzeniu okolo 500-600 zł.

Offline zaba zielona

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 393
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 15, 2011, 09:33:28 am »
dori, swietna wiadomosc  :hura:
Ja dzisiaj nalapalam. Z Pomoponem nie bylo problemow - wskoczyl do kuwety, nasikal i wyskoczyl. Z Kazika to artysta. Walczyl z pusta kuweta, w koncu wykapal ok. 1.5ml siku. Martwie sie tylko, czy to nie za malo....

Offline Franczopanda

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Płeć: Kobieta
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 15, 2011, 12:13:54 pm »
mieszkańców Bielska i okolic zachęcam do zorganizowania w jakiś dzień akcji polowania na siuśki :) Z pomocą dr Izabeli Całus z Med-Wet (niedaleko dworca gł) możemy wysłać "materiał" hurtowo :) Myślę że da się to zrobić tylko trzeba chętnych, można materiał dostarczyć samemu albo przyjść z królikiem do gabinetu
 Czekam na wpisy ile osób byłoby chętnych, a co do daty to wspólnie uzgodnimy.
W gabinecie informacja o badaniach wisi ponad dwa tygodnie a Pani Iza informuje właścicieli króliczków o takiej możliwości ale niestety nie ma zbyt wielu chętnych ( chyba tylko ja:/) stąd ten pomysł żeby zaproponować na forum. Co Wy na to ?

Offline zaba zielona

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 393
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 15, 2011, 12:52:04 pm »
Franczopanda, swietny pomysl.
Ludziska, sikajcie swoimi krolikami i posylajcie probki Doktorowi  :megafon

Offline digoxyna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 735
  • Płeć: Kobieta
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 15, 2011, 14:59:12 pm »
Do kiedy można przesłać próbki?

Offline Branwen

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1681
  • Płeć: Kobieta
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 15, 2011, 15:18:15 pm »
Do kiedy można przesłać próbki?

Termin dostarczania próbek to 10 grudnia

Potworki zapraszają do swojej galerii: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13287.0.html

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: Bezpłatne badania królików na obecność E.cuniculi - zapraszamy do udziału!
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 15, 2011, 17:00:37 pm »
Żaba zielona 1,5 ml wystarczy. Zefir nalal całą strzykawę , a i druga takze bym napełnila , a Kicusia  troszkę więcej niż pół.