Autor Wątek: stan zapalny oka+przerost zębów - profilaktyka po zabiegu  (Przeczytany 6019 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MaD

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Płeć: Kobieta
stan zapalny oka+przerost zębów - profilaktyka po zabiegu
« dnia: Październik 14, 2011, 14:49:13 pm »
Witam,
Przesledziłam wątki forum dotyczące tego schorzenia - wszystkie odnoszą się do nagłych przypadków: "krolik ma problem z oczami -co mu jest,prosze o pomoc"
W moim przypadku Tina jest juz po RTG i leczeniu : Miala przerost zębów a w konsekwencji stan zapalny przewodów nosowo-łzowych.Zabieg polegał na przycieciu zebow i przeplukaniu kanalikow lzowych. Leczona byla antybiotykiem(enroxil)+probiotyk+tolfedyna+krople do oczu(gentamecyna+difadol).
Po leczeniu widoczna jest poprawa, w tym momencie codziennie podajemy jej do oka roztówr betadine jednak z prawego oka wciąz wypływa niewielka ilość szarej wydzieliny.
Wiem, ze wiele waszych krolikow mialo podobny problem z okiem, opisujecie go na forum, ale nie moge doczytac, jak dlugo trwa leczenie,czy normalne ze po kuracji dalej jest problem,czy da sie go wkoncu wyleczyc ? i najwazniejsze: czy przerost zeba jest wadą stałą? i oznacza ciągle wizyty u weta i regularne wykonywanie rtg pod narkozą w celu wyeliminowania ropnia okolozebowego?

Dodam jeszcze ze przed tym zabiegiem zapalenia trwalo dlugo,bylo leczona antybiotykiem/sterydem/preparatami na bakterie i na wirusy -schorzenie ustepowalo na chwile i znow wracało.
I :heart :bunny:

Offline Tuberoza

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 516
  • Płeć: Kobieta
Odp: stan zapalny oka+przerost zębów - profilaktyka po zabiegu
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 14, 2011, 15:07:36 pm »
Leczenie,czyli korekty ząbków i okresowe przepłukiwanie kanalików trwają do końca życia.Tak było z moim Milakiem.Czasem następowała dłuższa poprawa,na miesiąc,dwa,ale czasem stany zapalne się nasilały.Mi dr Piasecki zalecił codzienne,nawet kilka razy dziennie masaże okolicy między oczkiem,a nozdrzem,tak,jak biegnie kanalik.Rtg robi się rzadko,dla porównania z poprzednim,narkozy i korekty regularnie;królik przestaje chętnie jeść,zaczyna zgrzytać ząbkami i trzeba wykonać korektę ząbków.

Offline MaD

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Płeć: Kobieta
Odp: stan zapalny oka+przerost zębów - profilaktyka po zabiegu
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 14, 2011, 16:07:03 pm »
hmmm..czyli jednak to stala wada. ma zalecony rtg za 3 miesiace...martwia mnie te ciągłe narkozy....
Tina zawsze jadla i je baaardzo chetnie, nie zgrzyta zabkami,jedynie po zabiegu nie chciala jesc i po probiotyku strasznie si jej przelewalo w brzuchu,balismy sie o nia bo kuracja trwala tydzien.
Nie sprawia wrażenia jakby coś ja bolało, jest bardzo energiczna ,a  jak spi to tez spokojnie i dlugo wywrócona na bok. jedynym obiawem bylo oko.
I :heart :bunny:

Offline Tuberoza

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 516
  • Płeć: Kobieta
Odp: stan zapalny oka+przerost zębów - profilaktyka po zabiegu
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 14, 2011, 16:51:09 pm »
Na pocieszenie-Milaczek przeżył trzy i pół roku,mając co kilka miesięcy narkozę i korektę ząbków,trzeba pilnować oczka,żeby nie zrobił się ropień.Ale może jeszcze długo cieszyć się życiem.

Offline MaD

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Płeć: Kobieta
Odp: stan zapalny oka+przerost zębów - profilaktyka po zabiegu
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 14, 2011, 18:15:42 pm »
TO ZNACZY ZE TO SCHORZENIE BYLO PRZYCZYNA JEGO ZGONU???!!!   :wow   3,5 roku to przeciez jeszcze mlody krolik  :placze
I :heart :bunny:

Offline Tuberoza

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 516
  • Płeć: Kobieta
Odp: stan zapalny oka+przerost zębów - profilaktyka po zabiegu
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 15, 2011, 02:12:19 am »
Kiedy umarł miał osiem lat,trzy i pół roku żył,mając zabiegi.Umarł na inną chorobę-e.cuniculi.

Offline MaD

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Płeć: Kobieta
Odp: stan zapalny oka+przerost zębów - profilaktyka po zabiegu
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 15, 2011, 02:18:32 am »
uffff....przestraszyłaś mnie Tuberoza :)
szkoda ze te niunie są takie delikatne i odchodzą tak szybko :(
I :heart :bunny:

Offline Tuberoza

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 516
  • Płeć: Kobieta
Odp: stan zapalny oka+przerost zębów - profilaktyka po zabiegu
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 15, 2011, 14:59:15 pm »
Nie chciałam cię wystraszyć.Dodam,że trzeba zawsze przed zabiegiem zmusić veta do zważenia krolika,żeby odpowiednio dobrał dawkę znieczulenia i nie przesadził,w naszej lecznicy wszyscy właściciele królików i świnek o tym ciągle przypominali lekarzowi.

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: stan zapalny oka+przerost zębów - profilaktyka po zabiegu
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 15, 2011, 15:16:24 pm »
Krople betadynowe można dość długo podawać królikowi, pokropcie jeszcze trochę, może całkiem przestanie lecieć.
Jeśli chodzi o rtg czy korekty pod narkozą - poszukajcie weta, który zrobi rtg i korektę bez narkozy :)
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline MaD

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Płeć: Kobieta
Odp: stan zapalny oka+przerost zębów - profilaktyka po zabiegu
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 17, 2011, 23:51:14 pm »
kropimy betadine- jest widoczna roznica w porownaniu do stanu przed zabiegiem..jest mokry praktycznie juz tylko kącik oka.dostaliśmy 2 strzykawy tego roztworu,miejmy nadzieje ze przejdzie.
i tu chciałam również pochwalić bardzo Pania doktor z przychodni MedicaVet w Warszawie. Przyjechalismy na wizyte z Tina dzień przed wyjazdem do Francji (na stałe) i mimo braku wolnych terminów poprzesuwała wszystko i od ręki wzieła mała na zabieg.
Tutaj namierzyliśmy juz klinike weterynaryjna ,która zrobi nam kolejny RTG.
I :heart :bunny: