Autor Wątek: Robale ciągną do pokarmu  (Przeczytany 27836 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Karolinah

  • Gość
Robale ciągną do pokarmu
« dnia: Wrzesień 17, 2011, 18:42:24 pm »
Witam. Piszę, ponieważ od dłuższego czasu mam problem z robakami i insektami, które ciągną do pokarmu mojego królika. Od 5 lat mam Maksia i nigdy nie miałam takich problemów. Kupuję mojemu królikowi Vitakraft, jakieś tam frykasy. Od czasu do czasu zje orzeszka czy kolbę. Niestety do tego wszystkiego ciągną robale. Dziś np. wyrzuciłam pudełko z dwoma kolbami, które były spleśniałe i pełne w glizdach. Nadmieniam, że zawsze kupuję świeży pokarm, bo sprawdzam i to w różnych miejscach łącznie z weterynarzem. Przez jedzenie królicze w pokoju mam mnóstwo insektów - czy to glizdy czy jakieś ćmy. Nie wiem już co mam robić???
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 17, 2011, 18:47:11 pm wysłana przez Karolinah »

Offline Jltt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 749
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zarobaczony pokarm
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 17, 2011, 18:47:27 pm »
hmm.. po pierwsze- królikom nie dajemy kolb
a jedzenie trzymasz w zamkniętych pojemnikach- może po prostu lęgną Ci się w nim mole? warto spróbować z takim lepem na mole spożywcze raid czy jakoś tak

Karolinah

  • Gość
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 17, 2011, 18:50:11 pm »
Mój królik raz na pół roku miał kolbę. Tak, trzymam hermetycznie zamknięty pokarm. To na pewno są mole, tylko jak to dziadostwo zwalczyć?

Offline SiM:)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1839
  • Płeć: Kobieta
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 17, 2011, 18:53:19 pm »
hmm.. po pierwsze- królikom nie dajemy kolb
a jedzenie trzymasz w zamkniętych pojemnikach- może po prostu lęgną Ci się w nim mole? warto spróbować z takim lepem na mole spożywcze raid czy jakoś tak
Wydaje mi sie ze poprzedniczka ma racje jesli chodzi o kolby, to nie jest najlepszy pokarm dla krolikow. Nie jestem w stanie odpowiedziec dlaczego sa zarobaczone. Mi mole lgna do suszonych ziol ale mam przylepione specjalne lep przy suszkach na wszelki wypadek i nie mam zadnych robakow.

Offline Jltt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 749
  • Płeć: Kobieta
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 17, 2011, 18:54:58 pm »
na mole spożywcze jest taki lep:
http://www.nokaut.pl/pozostale-poza-domem/raid-pulapka-na-mole-spozywcze.html

Polecam :) , pewnie są i inne tańsze, ale i tak warto spróbować, a Ty nie masz nic do stracenia, a najlepiej byłoby, gdybyś zrobiła zdjęcie tych robali i wrzuciła na forum, bo tak z opisy to za wiele nie wynika..

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 17, 2011, 18:55:49 pm »
Może trzymaj jedzenie króliczka w lodówce?
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Karolinah

  • Gość
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 17, 2011, 18:59:51 pm »
Aktualnie to nie mam żadnych robali na oku, aby zrobić zdjęcie, ale na pewno to wygląda tak http://www.tipy.pl/artykul_3904,jak-zwalczyc-mole-spozywcze.html

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 17, 2011, 19:10:23 pm »
A fuj :/ Pozostaje Ci chyba zastosować się do tych wskazówek poniżej i wszystko dokładnie wyszorować, podejrzane wywalić, a na dobitkę zakupić płytkę na mole...
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline kapuszek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 94
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 17, 2011, 19:19:16 pm »
Mole i robale nie lubia zapachu pieprzu, można w szafce trzymac otwarte opakowanie pieprzu.

Offline Miki

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1079
  • Płeć: Kobieta
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 17, 2011, 19:27:34 pm »
Na mole to lawenda jest dobra, wywal albo wyszoruj wszystkie pudełka, powieś lawende i powinno byc ok. Mąka , kasze itp od razu wywal gdzies zrobiły gniazdo albo z czymś przyniosłaś.

Offline gumijagodowysok

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3137
  • Płeć: Kobieta
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 17, 2011, 20:12:05 pm »
Ja pamiętam, że jak miałam kiedyś świnki morskie, to w karmie były te mole- nie raz otworzyłam pudełko, a nagle z nich wylatywały te robale. Byłam mała, głupia, z internetu nie umiałam korzystać tak, jak powinnam była. Mówiąc wprost- karmiłam jakąś byle jaką mieszanką, chyba Kolibrem. Mama się wtedy zdenerwowała i zaczęła kupować inną karmę- problem zniknął, chociaż nic innego nie czyściliśmy, bo nie wiedzieliśmy wtedy jeszcze, że to były mole spożywcze. Pewnie kłóci się to z radami na podanej stronce, ale ja bym zaczęła od zmienienia karmy, która- swoją drogą- jest do niczego. Poczytaj dział o żywieniu, królik powinien jeść dobrej jakości granulat. Kolby wywal i zamiast tego kupuj warzywa i suszone zioła- na pewno wyjdzie to królikowi na zdrowie.
Na moje i królicze potrzeby: http://gumijagodowysok.blogspot.com/

Nasz wątek

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 17, 2011, 20:51:19 pm »
Dokładne wyczyszczenie pomieszczenia i pozbycie się pokarmu to podstawa. Posprawdzaj też szafki w kuchni szczególnie tam gdzie trzymane są makarony, kasze. Jeśli zobaczysz pajęczyny - wyrzucaj bez wahania.

Karolinah

  • Gość
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 18, 2011, 08:32:58 am »
Wywaliłam to co było podejrzane, wyczyściłam dokładnie miejsce pronto, także miseczkę wyszorowałam i gdy po chwili do niej przyszłam łaziła po niej glista!!!! Myślałam, że mnie szlag trafi. A ledwo co spod umywalki tą miseczkę przyniosłam. Pokarm kupuję w różnych miejscach - nie  byle jakie mieszanki. Na pewno nigdy nie kupuję luzem. Wolę hermetyczne u weterynarza zakupić, ale nie zawsze u niego jest ten pokarm. Wywaliłam od razu te kolby bo były w takim pudełku i w środku był na nich szron (pleśni?) i łaziły glizdy. Orzeszki też poleciały. Pokarm dokładnie sprawdziłam i wyselekcjonowałam, ale nic tam nie znalazłam póki co. Chcę kupić lawendę, ponieważ podoba mi się a lubię rośliny tylko u mnie nie ma w kwiaciarniach lawend. Nie znam też nikogo, kto by ją miał i mógłby się podzielić szczepką (okolice Katowic). Kupiłam takie coś, do czego ciągną mole i się przylepiają. Jest to firmy Raid, ale to nie aerozol - taka przylepna tekturka. Mnie się już te glizdy po nocy śniły.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 18, 2011, 08:45:54 am wysłana przez Karolinah »

Offline SiM:)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1839
  • Płeć: Kobieta
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 18, 2011, 08:55:05 am »
Ja kupuje lawendowa saszetke w rosmanie do szaf, ona kosztuje ok 2zl, ja myje wszystko octem i wysypuje jeszcze liscie laurowe, bo podobno mole nie lubia tego zapachu. a tutaj artykul 15 sposobow aby zniszczyc mole http://www.rossnet.pl/Artykul/Koszmar-z-molem,193430 :)

Karolinah

  • Gość
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 18, 2011, 09:09:12 am »
Dzięki, teraz muszę wyjść ale jak wrócę koło południa przeczytam dokładnie ten artykuł. Jest u mnie w centrum miasta Rossman. Pojadę tam.

Karolinah

  • Gość
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 20, 2011, 06:17:53 am »
Kupiłam wczoraj w Rossmannie takie jakby wtyczki, co się przykleja do powierzchni i wydzielają przez 40 dni silną woń lawendy. Te saszetki po 2 zł były, ale nie było zapachu lawendy - wszystko wykupili. Mam nadzieję, że to pomoże. Wszystko już co zarobaczone wyrzuciłam i przetarłam meble.

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 20, 2011, 08:55:46 am »
Moja metoda to wyszorować wszystko porządnie wodą z odrobiną octu, następnie przetrzeć wodą z olejkiem lawendowym. Przede wszystkim należy jednak wybić wszystkie formy latające, przejrzeć dokładnie zawartość wszystkich pojemników/ worków z karmą. Jak gdziekolwiek są mole - larwy czy dorosłe postaci - wyrzucić całość natychmiast.
Karolinah pamiętaj, że aerozole czy inne chemiczne środki owadobójcze kupowane w drogerii mogą być szkodliwe dla małych zwierząt - nie używaj ich w pobliżu królika.
Nasz wet mówi, że mole oprócz tego, że są ogólnie wstrętne i szybko się rozmnażają, to na dodatek silnie alergizują. Dlatego tak ważne jest, aby nie było ich w króliczym pokarmie.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline otka_a

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 828
  • Płeć: Kobieta
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 20, 2011, 09:52:54 am »
U mojej mamy mole siedziały w suchej trawie i orzechach włoskich. Wszystko wywaliła i jest spokój :) A podejrzewam, że wzięły się z sianka, które kupiłam w zoologu innym niż zawsze.
Ja u siebie posprzątałam całe siano walające się po szafce i pudełkach, posprawdzałam suszki i karmę. Umyłam wszystkie meble. Pomogło :)

Karolinah

  • Gość
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 21, 2011, 10:21:52 am »
Lawenda nie jest w pobliżu królika, także ten zapach mu nie zaszkodzi. Królik jest w innym pokoju. Póki co na razie tego dziadostwa nie ma, wywaliłam wszystko gdzie mole były, przetarłam szafki i wstawiłam ten zapach.

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 21, 2011, 10:32:04 am »
To w porządku :)
A może masz dostęp do "naturalnej" lawendy? Króliki nawet mogą ją jeść jako przysmak - świeżą lub suszoną. Ja ostatnio ususzyłam nieco i leży teraz w woreczkach w szafie z króliczym pokarmem i akcesoriami.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline rice_cookie

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2243
  • Płeć: Kobieta
    • Stowarzyszenie Pomocy Królikom
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Malutka
  • Pozostałe zwierzaki: Koteły - Rudy i Rydz
  • Za TM: [*]Stefan 7lat/17.11.2005 , [*]Szaza 4lata10mesięcy/17.04.2016, [*]Felczysław 10lat6miesięcy
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 21, 2011, 10:58:21 am »
Z tego co czytałam, bo zobaczyłam mola w kuchni, to lawenda, czy takie zawieszki do szaf nie nadają się do likwidowania moli spożywczych - czyli tych które lgną do jedzenia, a tylko do moli które lubią nasze ubrania. Tą zawieszkę raid'a na mole spożywcze to ja mam, dosyć droga była. Działą w ten sposób że ją przyklejasz gdzieś w szafce i zostawiasz, na niej jest taki lep do którego lgną, właśnie nie pamiętam czy samce czy samice ( w każdym razie tylko jedna ze stron), przyklejają się i dzięki temu nie mogą się rozmarzać. Ja miałam problem że średnio raz na 2-3 dni widziałam w kuchni mola gdzieś lecącego, więc przykleiłam tą pułapkę gdzieś koło mąk itp. Na początku przez parę dni była cisza, nic do niej się nie przykleiło. Potem przez długi czas był jeden mol przyklejony, a po dwóch tygodniach już całe stadko. Teraz nie widuje moli w kuchni, ale wydaje mi się ze coraz więcej jest ich na pułapce, więc sama nie wiem... Nigdy w kuchni nie znalazłam żadnego mola w żarciu, także nie wiem czym się odżywiają u mnie...Swoją drogą ta pułapka się kijowo przykleja do szafki - u mnie odpadła i przykleiła się połową lepu do słoika, także jak zakończę batalię to będę musiała wyrzucić ze słoikiem - bo lep za to porządnie się klei...
A jak byłam młoda i głupia to kiedyś kupiłam pokarm animalsa, już był wtedy pakowany w kartonik a w środku jeszcze w woreczek foliowy - cały pokarm się ruszał...
NERV-GOD'SinHIShaeven.ALL'SrightWITHtheWORLD.


Offline Tynuta

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2179
  • Płeć: Kobieta
    • Facebook
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 21, 2011, 11:18:51 am »
Dokładnie tak-lawenda działa na te mole od ubrań. Mole spożywcze to tragedia. Moja walka z nimi trwała prawie 2 lata i ciągle jeszcze co jakiś czas znajduję jakiegoś. Regularne mycie szafek, wszystko w pojemnikach sterylnie pozamykane, niemal codzienny przegląd wszystkich przypraw, ryżu, mąki, lepy na mole..masakra. Jak się już dostaną do domu to łatwo nie odpuszczą. Życzę wytrwałości

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 21, 2011, 11:29:54 am »
Dokładnie tak-lawenda działa na te mole od ubrań

Ale ładnie pachnie :P
Jedyna rada zatem to  dokładne umycie wszystkiego i wyrzucenie wszelkich podejrzanych jadalnych produktów bez cackania się.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline rice_cookie

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2243
  • Płeć: Kobieta
    • Stowarzyszenie Pomocy Królikom
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Malutka
  • Pozostałe zwierzaki: Koteły - Rudy i Rydz
  • Za TM: [*]Stefan 7lat/17.11.2005 , [*]Szaza 4lata10mesięcy/17.04.2016, [*]Felczysław 10lat6miesięcy
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 21, 2011, 11:43:50 am »
A żeby zapewnić bezpieczeństwo jedzeniu, to ja bym przeniosła je w zupełnie inne miejsce w innym pokoju.
NERV-GOD'SinHIShaeven.ALL'SrightWITHtheWORLD.


Karolinah

  • Gość
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 21, 2011, 15:18:48 pm »
rice_cookie ja właśnie mam w pokoju na ścianie zawieszoną taką przyklejkę na mole i jedna sięjuż złapała, mam to z firmy Expel. Pojemnik, w którym znalazłam robale był sterylnie zamknięty, tak więc... sami widzicie. To prawda, że okropnie ciężko wytępić mole spożywcze. A pokarm do Maksia przeniosłam w zupełnie inne miejsce. Właśnie bardzo bym chciałam mieć żywą lawendę, ale nigdzie jej w kwiaciarniach u mnie nie widzę. Czy jest ktoś z Katowic, kto mógłby się podzielić szczepką?

Offline rice_cookie

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2243
  • Płeć: Kobieta
    • Stowarzyszenie Pomocy Królikom
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Malutka
  • Pozostałe zwierzaki: Koteły - Rudy i Rydz
  • Za TM: [*]Stefan 7lat/17.11.2005 , [*]Szaza 4lata10mesięcy/17.04.2016, [*]Felczysław 10lat6miesięcy
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 21, 2011, 20:55:17 pm »
No tak, to że przeniesiemy, czy też trzymamy jedzenie w sterylnym opakowaniu niestety zmienia tylko to że mole nie roznoszą się na inne produkty. Niestety jaja moli zazwyczaj przynosimy do domu z tymi właśnie produktami. Poprostu dostają się do nich w procesie produkcji, czy też pakowania, składają jaja i w domu nam się wylęgają. Ciekawe ile ich zjadamy swoją drogą... Ja taż jestem ciekawa z czym je jem. Opatrzyłam wszystkie produkty z szafki i jakoś nie widać jaj, ani żywych moli. A jednak latają po kuchni i łapią się na łapkę, czyli gdzieś muszą się rozmnażać....bleeee
NERV-GOD'SinHIShaeven.ALL'SrightWITHtheWORLD.


Karolinah

  • Gość
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 22, 2011, 08:30:38 am »
A czy nawet jak Maksiu zjadł jakieś jaja to mu to zaszkodzi? No bo ja też nie mam mikroskopu w oczach i póki się coś nie rusza to uważam pokarm za dobry. Oczywiście nie mam na myśli tego, co wyrzuciłam, ale świeżo otwarty nowy nie trzymany z tamtym.

Offline rice_cookie

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2243
  • Płeć: Kobieta
    • Stowarzyszenie Pomocy Królikom
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Malutka
  • Pozostałe zwierzaki: Koteły - Rudy i Rydz
  • Za TM: [*]Stefan 7lat/17.11.2005 , [*]Szaza 4lata10mesięcy/17.04.2016, [*]Felczysław 10lat6miesięcy
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 22, 2011, 10:43:12 am »
mysle ze zauwazyl i nie zjadl, a nawet jesli to nic mu nie bedzie
NERV-GOD'SinHIShaeven.ALL'SrightWITHtheWORLD.


Karolinah

  • Gość
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 22, 2011, 12:12:56 pm »
Samych jajeczek nie da się gołym okiem zauważyć... Zresztą jak już chcemy być tacy szczegółowi na ciele człowieka też żyją różne stworzonka, które są nam po prostu potrzebne i nieszkodliwe. A w pościeli też masz takie stworki, co to pokazują na prelekcjach pościeli z wełny owczej :)

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 22, 2011, 14:00:36 pm »
Oh z tymi molami to komedia jest...Na nie to trzeba uważać. Zaopatrywać się w porządną karmę, sianko chować gdzie się nie dostaną itd.
Karolinah dokładnie, na naszym ciele są również stworzonka :) Dodając do tego że człowiek w ciągu roku zjada 0,5kg różnych innych żyjątek (pająki, muchy etc) to jest ok :) Ale co nas nie zabije- to wzmocni :D

Offline rice_cookie

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2243
  • Płeć: Kobieta
    • Stowarzyszenie Pomocy Królikom
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Malutka
  • Pozostałe zwierzaki: Koteły - Rudy i Rydz
  • Za TM: [*]Stefan 7lat/17.11.2005 , [*]Szaza 4lata10mesięcy/17.04.2016, [*]Felczysław 10lat6miesięcy
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 22, 2011, 19:03:40 pm »
mnie dzisiaj rano kulturalnie do buzi wleciała owocówka...popełniła samobójstwo :P
NERV-GOD'SinHIShaeven.ALL'SrightWITHtheWORLD.


Karolinah

  • Gość
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 27, 2011, 20:05:00 pm »
Mam już dość. Kupiłam całkiem gdzie indziej pokarm do królika Dako-art i... chodzi w nim glizda, chociaż nie jest odpakowany. Ja już nie mogę z tymi glizdami. Są WSZĘDZIE!!!

Offline rice_cookie

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2243
  • Płeć: Kobieta
    • Stowarzyszenie Pomocy Królikom
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Malutka
  • Pozostałe zwierzaki: Koteły - Rudy i Rydz
  • Za TM: [*]Stefan 7lat/17.11.2005 , [*]Szaza 4lata10mesięcy/17.04.2016, [*]Felczysław 10lat6miesięcy
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 27, 2011, 20:06:31 pm »
kurde to jakieś nie realne żeby tak w każdym pokarmie który kupisz...masz jakieś fatum nad sobą..
NERV-GOD'SinHIShaeven.ALL'SrightWITHtheWORLD.


Offline gumijagodowysok

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3137
  • Płeć: Kobieta
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 27, 2011, 20:13:09 pm »
to proponuję teraz kupić cuni complete 0,5kg. Opakowanie szczelne, nawet po otwarciu możesz znowu zamknąć tym takim paskiem. a przez te tekturowe pudełeczka wszelkie robactwo może się przedostać, chociaż w mieszankach to mnie to jakoś nie dziwi.
Na moje i królicze potrzeby: http://gumijagodowysok.blogspot.com/

Nasz wątek

Karolinah

  • Gość
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 27, 2011, 20:14:31 pm »
Ale ten pokarm był hermetycznie zamknięty... :/ miał taki paseczek.

Offline gumijagodowysok

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3137
  • Płeć: Kobieta
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 27, 2011, 21:06:06 pm »
ale nie jest to zbyt dobra firma. ja pamiętam, że mi też z niej robale wylatywały, tylko, że ja kupowałam w kartoniku. ale tak czy inaczej to świadczy o firmie. a versele-laga to firma sprawdzona i godna polecenia. więc z niej Ci nic nie wyleci, a dzięki opakowaniu w środku też się nic nie zalęgnie.
Na moje i królicze potrzeby: http://gumijagodowysok.blogspot.com/

Nasz wątek

Offline rice_cookie

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2243
  • Płeć: Kobieta
    • Stowarzyszenie Pomocy Królikom
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Malutka
  • Pozostałe zwierzaki: Koteły - Rudy i Rydz
  • Za TM: [*]Stefan 7lat/17.11.2005 , [*]Szaza 4lata10mesięcy/17.04.2016, [*]Felczysław 10lat6miesięcy
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 27, 2011, 21:13:04 pm »
no ja też kupuję versele laga tylko że cuni pro, bo wybrzydzają co poniektórzy i z complete wybierały odpowiednie kolorki granulatu. A co do szczelnego zamykania, to jeżeli robactwo jest w pokarmie który przynosisz do domu to nic nie zmieni szczelne zamknięcie, natomiast jeżeli robactwa tam nie ma to na pewno uchroni pokarm od niechcianych lokatorów.
NERV-GOD'SinHIShaeven.ALL'SrightWITHtheWORLD.


Offline gumijagodowysok

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3137
  • Płeć: Kobieta
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 27, 2011, 21:21:00 pm »
A co do szczelnego zamykania, to jeżeli robactwo jest w pokarmie który przynosisz do domu to nic nie zmieni szczelne zamknięcie, natomiast jeżeli robactwa tam nie ma to na pewno uchroni pokarm od niechcianych lokatorów.
Dokładnie o to mi chodziło. :)

Cuni Pro też jest okej, ale chyba nie mają szczelnego zamknięcia? Nie wiem, bo nigdy nie miałam tych małych paczek, może Rice_cookie powie. Ale CC na pewno ma zamknięcie szczelne, a to przy Twoim problemie jest dość ważne, tak sądzę.
Na moje i królicze potrzeby: http://gumijagodowysok.blogspot.com/

Nasz wątek

Offline Wataha

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2099
  • Płeć: Kobieta
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 27, 2011, 21:31:20 pm »
ja nigdy nie miałam robali w granulatach V-L a kupuję je od 4,5 roku ;)

Karolinah

  • Gość
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 28, 2011, 07:35:41 am »
Ale to nie zależy od firmy, bo miałam już pokarmy naprawdę z przeróżnych i w każdym były robale. A kupowałam też w różnych sklepach. Nie wiem, skąd one się tam biorą. Na nic czyszczenie i dezynfekcja szafek. Glizdy znajduję nawet na pustym biurku, jakby z nieba spadywały.

Offline Stachu

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 483
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #40 dnia: Wrzesień 28, 2011, 09:52:28 am »
Ale to nie zależy od firmy, bo miałam już pokarmy naprawdę z przeróżnych i w każdym były robale. A kupowałam też w różnych sklepach. Nie wiem, skąd one się tam biorą. Na nic czyszczenie i dezynfekcja szafek. Glizdy znajduję nawet na pustym biurku, jakby z nieba spadywały.

No to znaczy, że zalęgły Ci się w domu. Po otwarciu pokarmu od razu znajdywałaś robaki,czy po kilku dniach?  Walka z nimi może być na prawdę trudna.  :icon_confused Jeśli " spadają " na biurko to wydaje mi się, że musisz zrobić prześwietlenie pokoju i je wytępić, a w najgorszym przypadku po prostu zrobić remont w domu.  :nie_wiem



U mnie dwie przyklejona na przylepca raida. Najlepsze jest to, że jak Staszek jadł sianko z worka to jedna wyleciała i automatycznie przykleiła się.  przeciera_oczy

Nuna

  • Gość
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #41 dnia: Wrzesień 28, 2011, 09:56:17 am »
Ja dopiero sie ich pozbylam jak zmienilam kuchnie i przy okazji wyrzucilam wszystkie przyprawy oraz make, platki owsiane, suszone grzyby itd.

Offline Stachu

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 483
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #42 dnia: Wrzesień 28, 2011, 09:59:03 am »
A sobie czytam teraz o tych molach.... (http://abcgospodyni.pl/mole-spozywcze.html)
Mole spożywcze: środowisko życia i cykl rozwojowy

Naturalnym środowiskiem życia moli spożywczych są pomieszczenia kuchenne, lub inne, w których przechowuje się żywność. Larwy owadów żerują na bardzo szerokiej gamie produktów, mogą być to suszone owoce, mleko rozpuszczalne, mąka kukurydziana, mąka żytnia, rodzynki, suszone śliwki, orzechy, czekolada, słodycze, nasiona, pokarm dla ptaków, psów, kotów, rybek, krakersy, wysuszone czerwone papryczki, makarony, a nawet sól. Dorosłe osobniki są koloru brązowo - szarego, natomiast kolor larw zależy od źródła ich pokarmu (najczęściej są one białe, jednak zaobserwowano także różowe i zielone).

Mól spożywczy występuje w wielu krajach. W zależności od klimatu, cykl życiowy owada może trwać od 4 tygodni (najkrótszy) do 300 dni (najdłuższy). Samica składa średnio od 60 do 300 jaj, z których wylęgają się żarłoczne larwy. W zależności od temperatury, stadium larwalne może trwać od 2 do 41 tygodni. To właśnie larwy moli, a nie dorosłe osobniki powodują najwięcej szkód. Podczas żerowania wytwarzają duże ilości cienkich nici, w które owijają zarówno żywność jak i zrzucaną przez siebie skórę oraz odchody i skorupki jaj. Ilość produktu zanieczyszczona w ten sposób, przewyższa ilość żywności, jaką larwa może spożyć. Przechodząc w stadium poczwarki, larwy przemieszczają się najdalej jak mogą od źródła pokarmu, a z wytwarzanych przez nie nici powstaje kokon. Często wędrują po całym pomieszczeniu, umieszczając kokony najchętniej w miejscu, gdzie sufit styka się ze ścianą. Dorosłe mole mierzą nie więcej niż 8, 10 mm i żyją od 5 do 7 dni, dopóki nie spełnią swej podstawowej funkcji – reprodukcji. Nawet najbardziej rygorystyczne zachowanie zasad higieny nie gwarantuje, że w naszej kuchni nie zalęgną się dokuczliwe szkodniki. Trzeba pamiętać, że, zwłaszcza w czasie cieplejszej pory roku, mole mogą przelecieć do naszej kuchni z mieszkania sąsiada.



 :glupek: :glupek: :glupek: :glupek: :glupek: :glupek: :glupek: :glupek: :glupek:

Offline Blacky

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3342
  • Płeć: Kobieta
    • Pomyślna Blog
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 28, 2011, 14:51:13 pm »
Ja się pozbyłam moli spożywczych w 2 tygodnie. Trzeba wyrzucić absolutnie całe żarcie z domu, a nowe od razu po przyjściu ze sklepu pakować w plastikowe zamykane pojemniki - mam ich ze trzy tuziny. Trzymam w nich teraz wszystko: mąkę, makaron, ryż, bułkę tartą, kakao, bakalie, płatki śniadaniowe, otwarte CC dla królików też. Rozlepiłam też lepiki na mole w szafkach i w spiżarce - sporo się złapało. Po dwóch tygodniach nie było już problemu. Jak nie będą miały na czym żerować, to nie będzie nowych. Ale trzeba być bardzo konsekwentnym.
Save The Earth - it's The Only Planet With Chocolate! ;>
Pomyślna blog

Karolinah

  • Gość
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #44 dnia: Wrzesień 28, 2011, 19:56:09 pm »
Przez te mole to moi rodzice mają już dość mojego królika :(

Offline gumijagodowysok

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3137
  • Płeć: Kobieta
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 29, 2011, 13:06:27 pm »
A ja dalej uważam, że jeśli robaki są już w środku od razu po rozpakowaniu, to jest to wina karmy. Kup dobrą i tak jak mówi Blacky- szczelnie zamknij. Co z tego, że kupowałaś w różnych sklepach, jak wszystko idzie z tego samego źródła? Kup karmę VL, jest dobra jakościowo, pilnuj, żeby nic się do niej nie dostało. A resztę jedzenia i króliczego i ludzkiego wyrzuć, cały dom zdezynfekuj.
Na moje i królicze potrzeby: http://gumijagodowysok.blogspot.com/

Nasz wątek

Offline Blacky

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3342
  • Płeć: Kobieta
    • Pomyślna Blog
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #46 dnia: Wrzesień 29, 2011, 14:43:42 pm »
Też mi się wydaje, że to pewnie wina producenta. Szczególnie, że karma jakościowo nie jest szałowa.
Save The Earth - it's The Only Planet With Chocolate! ;>
Pomyślna blog

Offline Kuniaki

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 579
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #47 dnia: Październik 01, 2011, 20:55:34 pm »
W CC nigdy nie miałam moli. Ja też myślę, że to wina producenta i pora zmienic karmę. Co do walki z molami, oj tak, wiem coś na ten temat. Swego czasu dotarły do mnie zarobaczone suszki i siano ze sklepu internetowego. Larwy moli rozpęłzły się nie tylko po kuchni, ale po całym domu. Były dosłownie wszędzie. Trzeba było wyrzucić zapasy jedzenia, naszego i królika, posprawdzać i umyć wszystkie potencjalne miejsca pobytu tych paskudztw. Od tej pory rzeczy typu susz krolika, mąka, makarony, ryże, kasze, orzechy etc trzymam w hermrtycznych opakowaniach. W szafkach wisza wdpomniane wyżej Raidy przylepce, w szafach z ubranuami lawenda. Wokół suszu Tycha liście laurowe. Póki co nic nie wraca, ale musisz być przygotowana na to, że wystarczy chwila nieuwagi i walkanie się od nowa. Powodzenia i nie poddawaj się!!!

Offline Julitta

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #48 dnia: Wrzesień 04, 2012, 09:11:51 am »
Ja mole spożywcze przyniosłam z marketu w mące, a rok temu przyleciały wentylacją z mieszkania piętro niżej, które było remontowane po śmierci sędziwej babuni. Nienawidzę ich i brzydzę się strasznie. Gdy się pojawiły przetrzepałam Internet (http://www.wymiatam.com/domowe-porzadki/mole-spozywcze/) i dobrze przygotowana rozpoczęłam walkę. Kupiłam lepy na mole i powiesiłam je w szafkach. Masakra, po dobie nie było wolnego miejsca. Wyrzuciłam wszystko, co nie było szczelnie zamknięte: makarony, mąkę, ryż, kasze, herbaty itd. Kupiłam całą masę pojemników (dziękuję za Ikeę) i wszystko zamknęłam szczelnie. Na razie spokój i oby tak już zostało.
Know your limitations and then defy them.

Offline Dominique_90

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1090
  • Płeć: Kobieta
  • Trafił nam się największy skarb...
    • D&P blog
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Semir
  • Za TM: Dżekuniu...tęsknimy za Tobą...pozostawiłeś okropną pustkę w naszych sercach ;(
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #49 dnia: Wrzesień 04, 2012, 09:13:43 am »
U mojej sis w pokoju też tak było! robaki znalazłyśmy po dokładnym przeszukaniu w pokoju w pudełku z nićmi!!!!zobacz czy nie masz czegoś takiego;)
https://dpblog.pl -> Fashion, Beauty & Vegan

https://www.instagram.com/dpblogpl/ -> Paris minimalism inspirations

Offline Zara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 541
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Astrid
  • Pozostałe zwierzaki: Pies Grapa, koty Grzmot i Batman
  • Za TM: Królik Luis, królik Duszek, pies Arpa, koń Avanti
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #50 dnia: Wrzesień 21, 2012, 13:13:13 pm »
Dzisiaj nad kartonikiem, w którym trzymam Luiskowe suszki zobaczyłam  muszki owocówki. Przeszukałam cały kartonik i okazało się, że pod stertą paczek leży reklamówka z niewielką ilością trawy, już nadpsutą (najprawdopodobniej przeoczyłam ją i nie wyrzuciłam). Wywaliłam to od razu. Zastanawiam się tylko, czy wszystko inne też powinnam wyrzucić. Obejrzałam dokładnie wszystkie paczki i nie zauważyłam tam żadnych robali ani niczego takiego.

Offline poulain

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 277
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.poulain.blog4u.pl
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #51 dnia: Wrzesień 28, 2012, 19:54:40 pm »
Muszki owocówki mają krótki cykl życiowy, jeżeli po tygodniu nie znajdziesz żadnych muszek w ziołach, tzn. że nie było złożonych jajeczek. W takiej sytuacji myślę, że nie będzie problemu, żeby je dać królikowi. Muszki owocówki nie przepadają raczej za suchymi rzeczami więc nie sądzę, żeby się tam zalęgły. ;)