Autor Wątek: Robale ciągną do pokarmu  (Przeczytany 27825 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Karolinah

  • Gość
Robale ciągną do pokarmu
« dnia: Wrzesień 17, 2011, 18:42:24 pm »
Witam. Piszę, ponieważ od dłuższego czasu mam problem z robakami i insektami, które ciągną do pokarmu mojego królika. Od 5 lat mam Maksia i nigdy nie miałam takich problemów. Kupuję mojemu królikowi Vitakraft, jakieś tam frykasy. Od czasu do czasu zje orzeszka czy kolbę. Niestety do tego wszystkiego ciągną robale. Dziś np. wyrzuciłam pudełko z dwoma kolbami, które były spleśniałe i pełne w glizdach. Nadmieniam, że zawsze kupuję świeży pokarm, bo sprawdzam i to w różnych miejscach łącznie z weterynarzem. Przez jedzenie królicze w pokoju mam mnóstwo insektów - czy to glizdy czy jakieś ćmy. Nie wiem już co mam robić???
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 17, 2011, 18:47:11 pm wysłana przez Karolinah »

Offline Jltt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 749
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zarobaczony pokarm
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 17, 2011, 18:47:27 pm »
hmm.. po pierwsze- królikom nie dajemy kolb
a jedzenie trzymasz w zamkniętych pojemnikach- może po prostu lęgną Ci się w nim mole? warto spróbować z takim lepem na mole spożywcze raid czy jakoś tak

Karolinah

  • Gość
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 17, 2011, 18:50:11 pm »
Mój królik raz na pół roku miał kolbę. Tak, trzymam hermetycznie zamknięty pokarm. To na pewno są mole, tylko jak to dziadostwo zwalczyć?

Offline SiM:)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1839
  • Płeć: Kobieta
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 17, 2011, 18:53:19 pm »
hmm.. po pierwsze- królikom nie dajemy kolb
a jedzenie trzymasz w zamkniętych pojemnikach- może po prostu lęgną Ci się w nim mole? warto spróbować z takim lepem na mole spożywcze raid czy jakoś tak
Wydaje mi sie ze poprzedniczka ma racje jesli chodzi o kolby, to nie jest najlepszy pokarm dla krolikow. Nie jestem w stanie odpowiedziec dlaczego sa zarobaczone. Mi mole lgna do suszonych ziol ale mam przylepione specjalne lep przy suszkach na wszelki wypadek i nie mam zadnych robakow.

Offline Jltt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 749
  • Płeć: Kobieta
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 17, 2011, 18:54:58 pm »
na mole spożywcze jest taki lep:
http://www.nokaut.pl/pozostale-poza-domem/raid-pulapka-na-mole-spozywcze.html

Polecam :) , pewnie są i inne tańsze, ale i tak warto spróbować, a Ty nie masz nic do stracenia, a najlepiej byłoby, gdybyś zrobiła zdjęcie tych robali i wrzuciła na forum, bo tak z opisy to za wiele nie wynika..

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 17, 2011, 18:55:49 pm »
Może trzymaj jedzenie króliczka w lodówce?
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Karolinah

  • Gość
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 17, 2011, 18:59:51 pm »
Aktualnie to nie mam żadnych robali na oku, aby zrobić zdjęcie, ale na pewno to wygląda tak http://www.tipy.pl/artykul_3904,jak-zwalczyc-mole-spozywcze.html

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 17, 2011, 19:10:23 pm »
A fuj :/ Pozostaje Ci chyba zastosować się do tych wskazówek poniżej i wszystko dokładnie wyszorować, podejrzane wywalić, a na dobitkę zakupić płytkę na mole...
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline kapuszek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 94
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 17, 2011, 19:19:16 pm »
Mole i robale nie lubia zapachu pieprzu, można w szafce trzymac otwarte opakowanie pieprzu.

Offline Miki

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1079
  • Płeć: Kobieta
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 17, 2011, 19:27:34 pm »
Na mole to lawenda jest dobra, wywal albo wyszoruj wszystkie pudełka, powieś lawende i powinno byc ok. Mąka , kasze itp od razu wywal gdzies zrobiły gniazdo albo z czymś przyniosłaś.

Offline gumijagodowysok

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3137
  • Płeć: Kobieta
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 17, 2011, 20:12:05 pm »
Ja pamiętam, że jak miałam kiedyś świnki morskie, to w karmie były te mole- nie raz otworzyłam pudełko, a nagle z nich wylatywały te robale. Byłam mała, głupia, z internetu nie umiałam korzystać tak, jak powinnam była. Mówiąc wprost- karmiłam jakąś byle jaką mieszanką, chyba Kolibrem. Mama się wtedy zdenerwowała i zaczęła kupować inną karmę- problem zniknął, chociaż nic innego nie czyściliśmy, bo nie wiedzieliśmy wtedy jeszcze, że to były mole spożywcze. Pewnie kłóci się to z radami na podanej stronce, ale ja bym zaczęła od zmienienia karmy, która- swoją drogą- jest do niczego. Poczytaj dział o żywieniu, królik powinien jeść dobrej jakości granulat. Kolby wywal i zamiast tego kupuj warzywa i suszone zioła- na pewno wyjdzie to królikowi na zdrowie.
Na moje i królicze potrzeby: http://gumijagodowysok.blogspot.com/

Nasz wątek

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 17, 2011, 20:51:19 pm »
Dokładne wyczyszczenie pomieszczenia i pozbycie się pokarmu to podstawa. Posprawdzaj też szafki w kuchni szczególnie tam gdzie trzymane są makarony, kasze. Jeśli zobaczysz pajęczyny - wyrzucaj bez wahania.

Karolinah

  • Gość
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 18, 2011, 08:32:58 am »
Wywaliłam to co było podejrzane, wyczyściłam dokładnie miejsce pronto, także miseczkę wyszorowałam i gdy po chwili do niej przyszłam łaziła po niej glista!!!! Myślałam, że mnie szlag trafi. A ledwo co spod umywalki tą miseczkę przyniosłam. Pokarm kupuję w różnych miejscach - nie  byle jakie mieszanki. Na pewno nigdy nie kupuję luzem. Wolę hermetyczne u weterynarza zakupić, ale nie zawsze u niego jest ten pokarm. Wywaliłam od razu te kolby bo były w takim pudełku i w środku był na nich szron (pleśni?) i łaziły glizdy. Orzeszki też poleciały. Pokarm dokładnie sprawdziłam i wyselekcjonowałam, ale nic tam nie znalazłam póki co. Chcę kupić lawendę, ponieważ podoba mi się a lubię rośliny tylko u mnie nie ma w kwiaciarniach lawend. Nie znam też nikogo, kto by ją miał i mógłby się podzielić szczepką (okolice Katowic). Kupiłam takie coś, do czego ciągną mole i się przylepiają. Jest to firmy Raid, ale to nie aerozol - taka przylepna tekturka. Mnie się już te glizdy po nocy śniły.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 18, 2011, 08:45:54 am wysłana przez Karolinah »

Offline SiM:)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1839
  • Płeć: Kobieta
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 18, 2011, 08:55:05 am »
Ja kupuje lawendowa saszetke w rosmanie do szaf, ona kosztuje ok 2zl, ja myje wszystko octem i wysypuje jeszcze liscie laurowe, bo podobno mole nie lubia tego zapachu. a tutaj artykul 15 sposobow aby zniszczyc mole http://www.rossnet.pl/Artykul/Koszmar-z-molem,193430 :)

Karolinah

  • Gość
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 18, 2011, 09:09:12 am »
Dzięki, teraz muszę wyjść ale jak wrócę koło południa przeczytam dokładnie ten artykuł. Jest u mnie w centrum miasta Rossman. Pojadę tam.

Karolinah

  • Gość
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 20, 2011, 06:17:53 am »
Kupiłam wczoraj w Rossmannie takie jakby wtyczki, co się przykleja do powierzchni i wydzielają przez 40 dni silną woń lawendy. Te saszetki po 2 zł były, ale nie było zapachu lawendy - wszystko wykupili. Mam nadzieję, że to pomoże. Wszystko już co zarobaczone wyrzuciłam i przetarłam meble.

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 20, 2011, 08:55:46 am »
Moja metoda to wyszorować wszystko porządnie wodą z odrobiną octu, następnie przetrzeć wodą z olejkiem lawendowym. Przede wszystkim należy jednak wybić wszystkie formy latające, przejrzeć dokładnie zawartość wszystkich pojemników/ worków z karmą. Jak gdziekolwiek są mole - larwy czy dorosłe postaci - wyrzucić całość natychmiast.
Karolinah pamiętaj, że aerozole czy inne chemiczne środki owadobójcze kupowane w drogerii mogą być szkodliwe dla małych zwierząt - nie używaj ich w pobliżu królika.
Nasz wet mówi, że mole oprócz tego, że są ogólnie wstrętne i szybko się rozmnażają, to na dodatek silnie alergizują. Dlatego tak ważne jest, aby nie było ich w króliczym pokarmie.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline otka_a

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 828
  • Płeć: Kobieta
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 20, 2011, 09:52:54 am »
U mojej mamy mole siedziały w suchej trawie i orzechach włoskich. Wszystko wywaliła i jest spokój :) A podejrzewam, że wzięły się z sianka, które kupiłam w zoologu innym niż zawsze.
Ja u siebie posprzątałam całe siano walające się po szafce i pudełkach, posprawdzałam suszki i karmę. Umyłam wszystkie meble. Pomogło :)

Karolinah

  • Gość
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 21, 2011, 10:21:52 am »
Lawenda nie jest w pobliżu królika, także ten zapach mu nie zaszkodzi. Królik jest w innym pokoju. Póki co na razie tego dziadostwa nie ma, wywaliłam wszystko gdzie mole były, przetarłam szafki i wstawiłam ten zapach.

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Robale ciągną do pokarmu
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 21, 2011, 10:32:04 am »
To w porządku :)
A może masz dostęp do "naturalnej" lawendy? Króliki nawet mogą ją jeść jako przysmak - świeżą lub suszoną. Ja ostatnio ususzyłam nieco i leży teraz w woreczkach w szafie z króliczym pokarmem i akcesoriami.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.