Autor Wątek: Co się dzieje z moją Zuzią ???  (Przeczytany 42341 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

rene010

  • Gość
Co się dzieje z moją Zuzią ???
« dnia: Wrzesień 13, 2011, 10:27:24 am »
Witam pierwszy raz na forum.
Chciałam prosić o rady  bo coś niedobrego dzieje się z moją Zuzią .
To  królica 7 letnia  miała być miniaturka ale no  jadła i jadła i  jest ciut  większa .
Otóż  zauważyłam że  Zuzia  coraz mniej  mi  je  a teraz  już chyba wógle nie je .
Wczoraj  głośno grało  jej w jelitach  tak  burczało, niema biegunki, oczy normalne duże, siedzi sobie jak  baranek.
Nigdy mi  nie  chorowała  zawsze miała apetyt .
 Od jakiegoś roku   miała ciągle tylek  brudny  kulki sie zlepilay poprosu  tam gdzie siedziała tam  i  kulki były, no czyściocha z niej  nie jest .
 Zawsze starałam się  zmieniać ściółkę na bieżąco i myć tyłek.  Lubi siedzieć na sianku  więc  ma zawsze  go  bardzo  dużo  potem oczywiście to sianko  ginie  w jej brzuchu więc  znowu dostaje.Poza tym  karmy  dla  krolików,  suszony chleb, wierzbę , koniczynkę, marchewkę , pietruszkę.
Zawsze wszystko pałaszowała.

Teraz niewiem co by sie mogło stać ?
zaznaczam że mam  jeszcze jednego królika tak samo karmionego  i  jest wszystko w porządku, podejrzewałam  że coś zjadła  ale wtedy  i  drugi  królik  by sie rozchorował.
Proszę o radę.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co się dzieje z moją Zuzią ???
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 13, 2011, 10:36:05 am »
Zmien diete. Pierwsze co. Umorusany tylek jest od biegunki albo cekotrofow czyli zbyt kaloryczna dieta. Chleb dla krolika? To zarty tak?
wg mnie to wzdecia sa. To ze jednemu nic nie jest to nie znaczy ze drugi nie ma rozwalonego ukl pokarmowego. Podaj espumisan, masuj brzuszek delikatnie w strone omyka a najlepiej zabierz krola do kroliczego weta, bo przy takiej diecie moze byc to cos gorszego.

poza tym "chyba nic nie je" swiadczy o twojej opiece. Nawet nie wiesz czy krolik cokolwiek teraz je? Pogratulowac. Wypadalo by dokarmiac. Jaka masz karme? Mam nadzieje ze cos z versele lagi. Np cuni complete. Rozmocz granulat i podaj przez strzykawke bez igly.

Offline Anna39

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 427
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co się dzieje z moją Zuzią ???
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 13, 2011, 10:44:57 am »
Jeżeli królik robi pod siebie tak jak napisałaś to więcej niż prawdopodobne, że zjada siano z własnymi odchodami, moczem. Siano powinno być w paśniku a na dno klatki połóż ręcznik, kocyk co tam możesz. Królikom nie podaje się do jedzenia chleba. Jeżeli od roku robi miękkie kupy to przyczyna tkwi w niewłaściwej diecie. Ale o tym znajdziesz na forum. Pewnie dziewczyny z forum napiszą ci dokładniej na ten temat więc nie rozpisuję się bo mają większą wiedzę. Jedno jest pewne MUSISZ IŚĆ Z KRÓLIKIEM DO WETERYNARZA KONIECZNIE.

Może doszło do zatoru w układzie pokarmowym. Nie czekaj aż królik będzie czuł się jeszcze gorzej.
Niedawno mój uchol miał zator i skończyło się to operacją wykonaną w ostatnim momencie. Tylko dzięki temu przeżył.

Podaję link do strony gdzie opisałam objawy choroby i przebieg leczenia Trusia. Może się przydadzą.
http://forum.kroliki.net/index.php?topic=11095.35
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 13, 2011, 10:49:38 am wysłana przez Anna39 »

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co się dzieje z moją Zuzią ???
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 13, 2011, 10:59:17 am »
Od jakiegoś roku   miała ciągle tylek  brudny


 :icon_eek
szkoda, że dopiero teraz konsultujesz dietę swojego podopiecznego, przecież brudny tyłek to widoczny sygnał problemów trawiennych... ciekawe, czy sama chciałabyś mieć przez rok biegunkę? królik jest przecież zdany na Ciebie i sam o pomoc nie poprosi. należy wyeliminować przyczynę zaburzeń trawiennych - chleb, karmę (odstawiać stopniowo zmniejszając jej ilość, powinno to trwać około 2-3 tyg) do czasu uregulowania trawienia najlepiej zrezygnować z pokarmów "mokrych" i zastąpić je siankiem i suszonymi ziołami, na wzdęcia podawać espumisan, do tego probiotyk i udać się do weterynarza mającego doświadczenie w leczeniu królików.
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

rene010

  • Gość
Odp: Co się dzieje z moją Zuzią ???
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 13, 2011, 11:01:20 am »
 jak szczepiłam  króliczka   to wet mówi by podawać od czasu do czasu  chlebek suszony
 

teraz jest na sianku, trawie i nasionkach

Offline xxxastarothxxx

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2223
Odp: Co się dzieje z moją Zuzią ???
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 13, 2011, 11:07:55 am »
No to pogratulować weterynarza...


Offline Anna39

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 427
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co się dzieje z moją Zuzią ???
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 13, 2011, 11:09:29 am »
jak szczepiłam  króliczka   to wet mówi by podawać od czasu do czasu  chlebek suszony
 

teraz jest na sianku, trawie i nasionkach
  Zmień weta, nie zna sie na leczeniu królików. Napisz z jakiego miasta jesteś to kogoś sprawdzonego polecimy.

Offline otka_a

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 828
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co się dzieje z moją Zuzią ???
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 13, 2011, 11:34:32 am »
Jak nie je to może mieć problem z ząbkami. Poczytaj o diecie tak jak dziewczyny wyżej pisały i koniecznie wybierz się do weterynarza. Brudny tyłek to nie jest coś normalnego.
Pozdrawiam i życzę zdrowia dla uszatych :)

Offline ewer

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Co się dzieje z moją Zuzią ???
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 13, 2011, 11:36:08 am »
Taaaa nasionkach, czyli pewnie ziarno ;/

rene010

  • Gość
Odp: Co się dzieje z moją Zuzią ???
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 13, 2011, 11:48:25 am »
Jestem w Rzeszowa.

Pewnie macie  racje ale zauwazyłam że ona jak zrobi  kupki  to  siedzi  na nich i  sie  jej przyklejają do  futra( sa twarde  , kulki). Jak pisalam  nigdy nie chorowała   apetyt  dopisywał a o diete  taką jaka karmie  podał  mi wet  + znajome które  mają już królika
Więc  proszę nmie  nie atrakować  szczególnie Magda 7  bo zauważyłam że  praktycznie  na każdym wątku  atakujesz   innych.
 
Proszę o rade.  Królika znalazłam w parku chce  dla niego  jak  najlepiej  chodze na szczepienia i    takiej dety nie wymyśliłam  sobie sama.
Bylam z uszastym  kilka miesiecy temu  u weta  bo sie brudzi  i tez myślałam że  ma biegunkę. Wet  mówił zmieniać  posłanie  czesciej  i tyle , ale dbam o  to  Zuza ma czyściutko.

rene010

  • Gość
Odp: Co się dzieje z moją Zuzią ???
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 13, 2011, 11:52:08 am »
Taaaa nasionkach, czyli pewnie ziarno ;/

NIE Nie Na ZIARNIE.
Kupuję  w zoologicznym dla królika jedzenie.
Ale widze że złe forum  wybrałam.
zamiast rady i pomocy   to.........

Offline Karusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 701
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co się dzieje z moją Zuzią ???
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 13, 2011, 11:54:10 am »
Wet widać typowo wiejski, każe karmic jak te biedne króliki hodowlane które szybko mają się utuczyć i skończyć życie na talerzu  :buu
rene010 potrzebny inny wet! Znający się na królikach, a nie rzezi! Chyba zależy Ci na tym by mały żył jak najdłużej w zdrowiu. Wiem, ze to nie Twoja wina poniekąt, że tak go karmisz, bo nie miał Cię kto uświadomić zapewne. Szkoda, że dopiero teraz dotarłaś do forum, ale lepiej teraz niż jakby było za późno...

http://www.miniaturkabeztajemnic.com/zywienie.html
Poczytaj o żywieniu króliczków koniecznie. Pierwsza kardynalna zasada to "tak jak w naturze", możliwie najbliżej tego co jedzą na wolności

w zoologicznych sprzedają mnóstwo karm które nie nadają się do jedzenia przez króliki, nawet jesli są dla nich przeznaczone rzekomo. Producenci nie wiedzą, że króliki to nie gryzonie i żywi się je inaczej. Trzeba być czujnym, nie ufać każdemu producentowi. Gdybym słuchała reklamy Nutellli w której matka mówi, że dzięki temu że jej dzieci jedzą Nutellę ona wie, że dobrze się odżywiają to dawno miałabym niedobory i problemy żołądkowe... To tak na marginesie żeby zobrazować  :P
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 13, 2011, 12:00:16 pm wysłana przez Karusia »
Trunia ['] na zawsze w moim :heart

Offline ewer

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Co się dzieje z moją Zuzią ???
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 13, 2011, 11:55:29 am »
Taaaa nasionkach, czyli pewnie ziarno ;/

NIE Nie Na ZIARNIE.
Kupuję  w zoologicznym dla królika jedzenie.
Ale widze że złe forum  wybrałam.
zamiast rady i pomocy   to.........


A jakie to nasionka w zoologicznym sprzedają  :/

Offline Anna39

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 427
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co się dzieje z moją Zuzią ???
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 13, 2011, 12:16:08 pm »
Jestem w Rzeszowa.

Pewnie macie  racje ale zauwazyłam że ona jak zrobi  kupki  to  siedzi  na nich i  sie  jej przyklejają do  futra( sa twarde  , kulki). Jak pisalam  nigdy nie chorowała   apetyt  dopisywał a o diete  taką jaka karmie  podał  mi wet  + znajome które  mają już królika
Więc  proszę nmie  nie atrakować  szczególnie Magda 7  bo zauważyłam że  praktycznie  na każdym wątku  atakujesz   innych.
 
Proszę o rade.  Królika znalazłam w parku chce  dla niego  jak  najlepiej  chodze na szczepienia i    takiej dety nie wymyśliłam  sobie sama.
Bylam z uszastym  kilka miesiecy temu  u weta  bo sie brudzi  i tez myślałam że  ma biegunkę. Wet  mówił zmieniać  posłanie  czesciej  i tyle , ale dbam o  to  Zuza ma czyściutko.
Nie denerwuj się, szkoda na to czasu, dziewczyny chcą Ci pomóc, tylko każdego może wkurzyć, że masz problem ze zdrowiem Zuzy od roku i żaden wet nie wyprowadził sprawy na prostą. 

Dziewczyny, podeślijcie jakiegoś weta od królików z Rzeszowa. Bo te konowały u których Zuza bywała dotychczas wykończą królinkę. Niech leczą psy i koty a nie biorą się za uszaki.
Trzymam kciuki za wyzdrowienie Zuzy.


Offline xxxastarothxxx

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2223
Odp: Co się dzieje z moją Zuzią ???
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 13, 2011, 12:20:05 pm »
Ja mieszkam w Krzemienicy między Rzeszowem a Łańcutem. Najlepszy wet to tutaj dok. Rafał Magoń. Przyjmuje w Łańcucie na Dominikańskiej 1. Rene przedzwoń sobie i umów się na wizytę. Wet naprawdę godny polecenia. Dziewczyny jeżdżą do niego z całego podkarpacia. Na pewno pomoże i doradzi także w sprawie diety. Jeśli już chcesz podawać granulat w Europie w Rzeszowie jest zoologiczny. Tam mają królicze karmy m.in Cuni Complete. Ceny są jak w internetowych sklepach, nie jest drożej. Tam też można kupić suszki różnego rodzaju :)
I dziewczyny tutaj nie atakują, tylko na forum już milion razy było pisane o szkodliwości pieczywa, a ile tak na prawdę można mówić jedno i to samo.
Poczytaj dokładnie o diecie, granulatach itp, a przede wszystkim udaj się do dok. Magonia :)


Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: Co się dzieje z moją Zuzią ???
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 13, 2011, 12:33:38 pm »
Rene010 kup Lakcid w aptece w ampułkach. 1 ampułke otwórz  i dolej do pełna wody przegotowanej wystudzonej , Pomieszaj energicznie  potrząsając. Kup jednocześnie w aptece strzykawki 2ml . Naciągnij w strzykawkę połowę zawartości Lakcidu +05 cm Espumisanu ( także w kroplach) i bez igły  daj jej wypic ( ze strzykawki). Wyczyśc koniecznie klatkę  i zdezynfekuj , wymyj. Daj jej ręczniczek jakis lub coś innego . Sianko połóż tak  żeby na niego nie iadła tylko jadła świeże nie zasiusiane. Dzisiaj co 6 godzin dawaj Lakcid jak napisałam wyżej . Espumisan ..zależy czy ma twardy brzuszek . Jeśli tak to dawaj takze . Od dzisiaj  bo wyglada ,ze to wzdęcie , jeśli nie bobczy to dawaj dużo sianko i suszki . Mozesz takze ugotowac siemie lniane , takie ziarenka  i dac do pysia pioc , taki glutki. Piszesz ,ze nie je , musisz ja na siłę dokarmiac i dopajac  jeśli nie pije. Z  reguły  dajemy rozmoczony granulat Cuni Complette. Ale domyslam się ,ze Zuzia nie jadla tego granulatu więc  chyba w tej sytuacji nie bardzo pozytywne jest wprowadzanie  zwłaszcza teraz jak choruje. Kup taki specyfik Critical Care  , on jest do dokarmiania w tnach chorobowych i jest wypróbowanyi dobrze tolerowany pzrez chore zwierzaki , Tak trzeba dokarmiac co 4 godziny. Mozesz takze dawac zupki dla niemowąt  BoboVita , ale tylko warzywa tzn marchewka  lub brokuł . ma nie byc w składzie mięsa ani mąki ani mleka . Tylko warzywka. Ale Critical Care jest lepszy.  Zabierz takze zwierzaka do weta . Najblizej  twojego miasta gdzie  jeżdża do weta  z królikami tj  dr Magoń w Łańcucie lecznica Centaur. Ale o tym wecie niech się inni wypowiedzą , kto tam jeździ. Radziłabym takze  zebrac kupki i oddac do zbadania pod kątem pasożytów. Taka biegunka nie musi byc takze z powodu żywienia , krolik moze miec pasożyty. W chwili obecnej najważniejsze jest ,zeby nie cierpiał  Dr od krołików zaaplikuje leki na perystaltyke , na likwidacje bakterii beztlenowych  , bo z opisu wynika ,ze ma wzdęcie , jak piszesz burczy mu w brzuszku. Siedi osowiały bo go boli. Nawet jak człowiek ma wzdęcia to cierpi . Jeszcze masuj mu brzusio  w strone omyka. Pizs co z małym , ale na serio polecam wizyte  u weta jak najszybciej.

Offline ewer

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Co się dzieje z moją Zuzią ???
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 13, 2011, 12:41:24 pm »
Dori,a gdzie kupić te Critical Care ?

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: Co się dzieje z moją Zuzią ???
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 13, 2011, 13:02:01 pm »
W sklepach internetowych lub u weta
W Świecie królika kliknij na produkty firmy OXBOW
http://www.swiatkrolika.eu/index.php
Może byc także Rodi Care
http://www.swiat4lap.pl/advanced_search_result.php?search_in_description=0&keywords=Rodi+Care&x=0&y=0

Offline ewer

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Co się dzieje z moją Zuzią ???
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 13, 2011, 13:15:08 pm »
W sklepach internetowych lub u weta
W Świecie królika kliknij na produkty firmy OXBOW
http://www.swiatkrolika.eu/index.php
Może byc także Rodi Care
http://www.swiat4lap.pl/advanced_search_result.php?search_in_description=0&keywords=Rodi+Care&x=0&y=0
Dzieki, kupie ten RodiCare

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co się dzieje z moją Zuzią ???
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 13, 2011, 14:33:25 pm »
Pewnie macie  racje ale zauwazyłam że ona jak zrobi  kupki  to  siedzi  na nich i  sie  jej przyklejają do  futra( sa twarde  , kulki). Jak pisalam  nigdy nie chorowała   apetyt  dopisywał a o diete  taką jaka karmie  podał  mi wet  + znajome które  mają już królika
Więc  proszę nmie  nie atrakować  szczególnie Magda 7  bo zauważyłam że  praktycznie  na każdym wątku  atakujesz   innych.
 

To źle zauważyłaś. Każdy próbuje Ci pomóc. Sama piszesz że od roku królik ma problemy z kupkami itd, a dopiero teraz szukasz pomocy w szerszym zakresie niż znany Ci wet. Skoro tyle czasu nic nie zaradził to powinnaś już dawno go zmienić. Poszukać informacji na temat danej przypadłości u królika. Królik już dawno potrzebował odpowiedniej pomocy, nie po ok roku. Tyle w gwoli wyjaśnień.
Jeśli atakiem nazywasz także rady... no cóż. Przyjmij do siebie wszystko z pokorą i dostosuj się do rad, jeśli faktycznie chcesz by uszak wyzdrowiał. Obowiązkowo udaj się do weta poleconego przez astaroth i zastosuj zalecenia dori.