Autor Wątek: Tłuszczak  (Przeczytany 26223 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Tłuszczak
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 26, 2012, 15:42:18 pm »
U nas pierwsze działanie weta to było obmacanie guzka (jaki jest w dotyku, czy nie jest przytwierdzony do kości), a następnie punkcja, czy nie jest to przypadkiem ropień. To proste badanie, może nie jest zbyt przyjemne dla zwierza, ale w przypadku rozpoznawania tłuszczaków i rozróżniania ich od ropni czy nowotworów złośliwych dość skuteczne. Jeśli wet po punkcji by nadal nie wiedział co to, wtedy trzeba robić niestety rtg, badania histo-pato itd. Tak sytuacja wyglądała u nas. Od stwierdzenia tłuszczaka minęło już dobrych kilka miesięcy. I nic się nie dzieje, odpukać :)
Mierzwiak ma tłuszczaka w dołku koło miednicy.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline Zajec

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 99
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tłuszczak
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 26, 2012, 15:50:23 pm »
Hmmm, chyba wet by wiedzial gdyby trzeba bylo zrobic punkcje. Zalecila usg, wiec mysle, ze tez na razie poczekam... po obserwuje przez miesiac i na poczatku marca pojde to jeszcze raz zbadac, przy okazji zrobie szczepienia :) Dzieki w kazdym razie za ta dawke informacji. Sashki tluszczak jest koło lewej przedniej łapki, tak jakby pod łopatką bardziej, dzisiaj rano sie przypatrzylam. A ten twoj Mierzwiak, to wlasnie na zdjeciu jest, bo jest taki cudny?? :D:D
Jeszcze trochę pokicać, poczuć wysoką trawę pod sobą i bezkresne niebo nad uszami- to Wielka sprawa jest :) Eh, pokicać jeszcze...

www.DomoweZapleczeInspiracji.blogspot.com

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Tłuszczak
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 26, 2012, 15:58:18 pm »
Tłuszczaki są charakterystyczne, ruchome, niezbyt twarde, można w zasadzie je rozpoznać obmacując :) ale ja tam wole wiedzieć wszystko, no i ufam mojemu wetowi :)
tak, w awatarze to moja Mierzwiakowa  :icon_mrgreen


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline Zajec

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 99
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tłuszczak
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 26, 2012, 16:35:58 pm »
Tłuszczaki są charakterystyczne, ruchome, niezbyt twarde, można w zasadzie je rozpoznać obmacując

No to wlasnie tak wyglada moj :P Wstyd mi troche i staram sie to Sashce jakos wynagrodzic, spedzam z nia wiecej czasu i biega tez wiecej :)


tak, w awatarze to moja Mierzwiakowa

Jest super, czy to jakas konkretna rasa, podobaja mi sie takie z czupryna na okolo glowy. Czy na reszcie cialka jest krotkowlosa? :) Sashka ma tez czupryne, ale takiego malego irokeza bardziej, no i cala jest raczej dlugowlosa :P

Pozdrowionka
Jeszcze trochę pokicać, poczuć wysoką trawę pod sobą i bezkresne niebo nad uszami- to Wielka sprawa jest :) Eh, pokicać jeszcze...

www.DomoweZapleczeInspiracji.blogspot.com

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Tłuszczak
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 26, 2012, 16:54:01 pm »
Mierzwiak to klasyczny kundel typu lew ;) żeby tu nie offtopować, zapraszam do naszego wątku :) http://forum.kroliki.net/index.php?topic=10089.240


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline Zajec

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 99
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tłuszczak
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 07, 2012, 11:38:43 am »
Mam zmartwienie, już myślałam, że jest lepiej bo tłuszczak zrobiła się taki płaski i mniejszy, a tu patrze robi jej się drugi, w tym samym miejscu ale po drugiej stronie :( i co tu robić :,(
Jeszcze trochę pokicać, poczuć wysoką trawę pod sobą i bezkresne niebo nad uszami- to Wielka sprawa jest :) Eh, pokicać jeszcze...

www.DomoweZapleczeInspiracji.blogspot.com

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Tłuszczak
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 08, 2012, 12:41:39 pm »
Zajec, iść na kontrolę i sprawdzić czy to na pewno tłuszczak.
Jeśli tak, to nadal stosować dietę i obserwować.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline Zajec

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 99
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tłuszczak
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 08, 2012, 14:29:50 pm »
Eh ostatnio bylam, bo sama wiesz miala jakis atak niepokouju, wet jeszcze raz obmacal starego tluszczaka i nic nie powiedzial, obserwowac. A tu kolejny, nie wierze :( dieta zmieniona (raz dziennie 2 lyzki cuni crispy i raz dziennie warzywa) + pol dnia poza klatka, i nic to nie daje :( ostatnio jak sie warzylismy (2 tyg po wizycie, kiedy lekarz stwierdzil nadwage) schudla 150-200gr i juz sie ucieszylam, a tu taki zonk :( czy jeszzce cos zalecasz kata_strofo??
Jeszcze trochę pokicać, poczuć wysoką trawę pod sobą i bezkresne niebo nad uszami- to Wielka sprawa jest :) Eh, pokicać jeszcze...

www.DomoweZapleczeInspiracji.blogspot.com

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Tłuszczak
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 08, 2012, 15:03:41 pm »
Wiesz co, 200 gram w tak krótkim czasie to może być zbyt duży spadek wagi. Ja bym starała trzymać się takiej diety, żeby więcej niż 100 gram na miesiąc nie chudła. To też może powodować, że odkłada sobie tłuszcz w formie tłuszczakowych guzków.
Z drugiej strony, nie tylko otyłe króliki mają tłuszczaki (moja Mierzwiak jest fit, a tłuszczaka ma, a gruby Troll nie ma w ogóle - jej się tłuszcz odkłada w wolach i wokół ud). Ja myślę, że schudnięcie na pewno jej pomoże, ale nie oczekiwałabym, że tłuszczaki znikną i że nie będą pojawiać się nowe.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline Zajec

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 99
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tłuszczak
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 08, 2012, 17:00:45 pm »
Nie no przesadzilam z tymi gramami lekko, ale na pewno ze 100gr schudla :) kurcze to ile krolis moze miec tych tluszczakow?? :(
Jeszcze trochę pokicać, poczuć wysoką trawę pod sobą i bezkresne niebo nad uszami- to Wielka sprawa jest :) Eh, pokicać jeszcze...

www.DomoweZapleczeInspiracji.blogspot.com

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Tłuszczak
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 19, 2012, 15:22:48 pm »
Mierzwiak ma tłuszczaka w dołku koło miednicy.

To może i u nas to też tłuszczak ?? Jest w tym samym miejscu co u Mierzwiaka a dokładnie to w miejscu szwu po sterylizacji.

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Tłuszczak
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 19, 2012, 15:31:50 pm »
Ale u nas tłuszczak był na grzbiecie, a w zasadzie na boku, nie na brzuchu.
Monika, nie ma co panikować, biopsja i tyle. A została zrobiona punkcja czy to nie ropień? Jaki jest ten guzek? Przytwierdzony do kości/narządów czy raczej ruchomy? To wszystko powinien zbadać weterynarz podczas oględzin.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Tłuszczak
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 19, 2012, 15:42:10 pm »
Nic wetka nie robiła tylko obejrzała,dotykała i stwierdziła że zrobi biopsję przy korygowaniu zgryzu (juz nie długo pewnie trzeba będzie zrobić bo zaraz pół roku minie od ostatniego korygowania) bo nie mozna tyle razy stosowac narkozy.Guzek jest na brzuszku na wysokości połowy kości udowej.Jest ruchomy.

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Tłuszczak
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 19, 2012, 15:48:28 pm »
No to dobrze, że ruchomy, te przytwierdzone zwykle są bardziej niebezpieczne i trudniejsze do usunięcia (tak doc mi mówił przy okazji).
Monia, zobaczysz, że pewnie to nic wielkiego, może właśnie tłuszczak lub włókniak  :przytul


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Tłuszczak
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 19, 2012, 15:50:13 pm »
Monia, zobaczysz, że pewnie to nic wielkiego, może właśnie tłuszczak lub włókniak  :przytul

Mam nadzieję,bo załamałam się jak nigdy ...

Offline anywise

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Tłuszczak
« Odpowiedź #35 dnia: Maj 25, 2016, 23:35:44 pm »
Witam. Dzisiaj bylam u weterynarza z moim królikiem i zdiagnozował u niego nowotwor prawdopodobnie zlosliwy...z szoku zapomnialam spytac od czego to mu sie zrobilo? ;(  moze ktos sie orientuje? Boje sie, ze to moja wina, ze robilam cos nie tak...:( dodam, ze ma ponad 6 lat

Offline Rondel102

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Polska
Odp: Tłuszczak
« Odpowiedź #36 dnia: Maj 26, 2016, 14:55:25 pm »
Czyjś temat o tłuszczaku to nie miejsce na pytanie o nowotwór innego królika.
Nie znamy ani miejsca w którym jest ten guz ani poszlak którymi posługiwał się weterynarz (zdjęcie czy usg nie jest dowodem 100%).  Jedyne nowotwory które mogą być po części winą opiekuna to nowotwory układu moczowo-płciowego (ew. listwy mlecznej), dlatego króliki się sterylizuje (kastruje). Oczywiście może się zdarzyć że królik dostanie nowotwór z powodów środowiskowych, bo ktoś sobie namiętnie palił papierosy w obecności królika.  :oh: Kolejna rzecz to wiek, im starsze zwierzę tym ma większe szanse na nowotwór tzw. przypadkowy, aczkolwiek 6lat to nie jest wiek poważnie zwiększający to ryzyko. *chyba że to nie sterylizowana samica.