Autor Wątek: Układ moczowy królika: barwa moczu, częste/rzadkie oddawanie moczu  (Przeczytany 224988 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dodus

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Nietrzymanie moczy (4 tygodnie po sterylizacji)
« Odpowiedź #240 dnia: Sierpień 05, 2013, 15:17:53 pm »
Antybiotyk to Enrofloksacyna. Kiedyś byłą ona podawana Pysi na katar... wtedy miałem podawać do wody "na oko"- śmieszne dozowanie..
Teraz oczywiście wszystko ma być wg. dawki - 0,1 ml dziennie.

Mam osłonowego nic nie podawać teraz, dopiero po skończeniu leczenia.

Offline dodus

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Nietrzymanie moczy (4 tygodnie po sterylizacji)
« Odpowiedź #241 dnia: Sierpień 12, 2013, 13:17:43 pm »
Kochani,

Od poniedziałku Pysia nie popsikuje na szczęście, odpukać!!

Antybiotyk mam podawać 10-14 dni, wczoraj była 10 dawka uważacie, że już wystarczy?

Czy uważacie, iż konieczne jest powtórne badanie moczu??

Offline dodus

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Nietrzymanie moczy (4 tygodnie po sterylizacji)
« Odpowiedź #242 dnia: Sierpień 12, 2013, 18:45:53 pm »
Kochani,

Jak podawać królicy Trilac? Raz dziennie wysypać proszek z kapsułki na jakieś jedzonko??

Offline Kacper2008

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
Układ moczowy królika: barwa moczu, częste/rzadkie oddawanie moczu
« Odpowiedź #243 dnia: Luty 15, 2014, 09:30:13 am »
Chciałam podzielić się z Wami historią, która być może pozoli Wam zdiagnozować problem u swoich króliczków. Pierwsze niepokojące objawy zauważyliśmy w listopadzie – krew w moczu (w kałuży moczu widoczna była wyraźna krew wydalana pod sam koniec). Weterynarze podejrzewali chorobę nerek/pęcherza. Przez dosyć długi czas króliczka dostawała zastrzyki, podawaliśmy również antybiotyk. Niestety nie było żadnej poprawy, a pojawiająca się krew niepokoiła nas coraz bardziej, mimo że po króliku kompletnie nie widać było objawów choroby! (może poza stopniowym chudnięciem). Trafiliśmy do doktora Szwedy (wetklinika w Katowicach), aby w specjalistycznej klinice pobrać krew oraz wykonać USG. I co się okazało - w pęcherzu oraz nerkach króliczki nie wykryto nic podejrzanego. Badanie krwi również wykluczyło problemy z drogami moczowymi. Doktor zaczął więc podejrzewać zapalenie w drogach rodnych. I tu musieliśmy podjąć ryzykowną decyzję czy poddać króliczkę sterylizacji (mała ma ponad 5 lat). Pomimo wielkich obaw nie zastanawialiśmy się jednak zbyt długo, wiedząc że jej stan może się tylko pogorszyć. Dr. Szweda przeprowadził operację na najwyższym poziomie. Po 5 godzinach dostaliśmy króliczkę już wybudzoną. Okazało się że było to ropomacicze, w macicy była więc krew z ropą, a czekanie ze sterylizacją groziło tylko jej pęknięciem i śmiercią. Okres rekonwalescencji przebiegał zadziwiająco dobrze. Króliczka już tego samego dnia skubnęła parę źdźbeł siana i wypiła troszkę wody, a następnego zaczęła już jeść, pić i normalnie się załatwiać. Dostaliśmy również antybiotyk w tabletkach do podawania przez 8 dni. Rana została zszyta od wewnątrz rozpuszczalnym, a na zewnątrz mocniejszym normalnym szwem, z którym króliczka poradziła sobie już czwartego dnia, dlatego na kontroli po 10dniach od operacji nie było już czego ściągać  ;-) Na szczęście wszystko pięknie się zagoiło, a nasz futrzak już normalnie biega, skacze i co najważniejsze – w moczu nie ma ani śladu krwi.

Niezmiernie się cieszymy, że króliczka pomimo swego wieku tak dzielnie poradziła sobie z rekonwalescencją. Wielki wkład w jej wyzdrowienie miał oczywiście doktor Szweda, mieliśmy szczęście trafić właśnie do niego. To naprawdę profesjonalista, dzięki któremu nasza króliczka ma przed sobą jeszcze parę spokojnych lat życia.

Offline klaudiapiwo

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4508
  • Płeć: Kobieta
  • Łatka Borsuk oraz Kokosio
Odp: Krew w moczu królika
« Odpowiedź #244 dnia: Luty 15, 2014, 10:11:27 am »
Wniosek prosty- sterylizowac mlode krolice zeby nie bylo takich niespodzianek i bolu dla uszatynki
Inne problemy przy braku sterylki to guzy na macicy lub cysty, abstrahujzc od potencjalnej ciazy i rujek wywolanych burza hormonow, znaczenia terenu i agresji
Łata przykicała z Wawy 15.05.2012 majac ok 8 miesięcy,
Kokos z Krakowa 1.06.2013 jako 2,5 roczny prosiak,
Borsuk z Krakowa 20.11.2013 mając ponad 2 lata

Wątek mojego stada http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14105.0.html
Uszata Przystań http://forum.kroliki.net/index.php/topic,16284.0.html

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Krew w moczu królika
« Odpowiedź #245 dnia: Luty 15, 2014, 10:22:08 am »
Kacper, dzięki za podzielenie się swoimi doświadczeniami :) Stowarzyszenie Pomocy Królikom jest jedną z wielu organizacji, które promują sterylizowanie i kastrowanie zwierząt, a Wasza historia jest jedną z tych, które dowodzą, że taka promocja ma sens.
Super, że uszata dobrze się czuje.

Jeśli chciałbyś podzielić się opiniami na temat weterynarzy, z którymi do tej pory miałeś do czynienia w kontekście pomocy królikowi, jest na forum oddzielny dział o weterynarzach - a informacje o wetach się przydają :)
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline kuba25

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 170
Odp: Krew w moczu królika
« Odpowiedź #246 dnia: Marzec 31, 2014, 11:09:56 am »
Napiszę tutaj, aby nie zaczynać nowego tematu.
Nasza króliczka ma 7,5 roku. Około 2 tygodnie temu zrobiła siku z krwią, a raczej plamę krwi z małym dodatkiem moczu na dywanie. Nie było w niej żadnych kamieni,ani skrzepów. I zdarzyło się to tylko jeden raz.
Byliśmy u weta, było robione usg i nic nie wykazało. Badanie moczu również w porządku. Króliczka zachowuje się normalnie, je, załatwia się w kuwecie, łobuzuje i ogląda tv. Króliczka nie była sterylizowana, weterynarze u mnie w mieście, jak również w Krakowie odradzali sterylizację.
Z opisów, które udało mi się znaleźć na forach, to w każdym przypadku króliczek wydalał krew z moczem wiele razy. Nasza króliczka tylko raz.
I czy związku z tym, jest coś takiego jak zakończenie okresu rozrodczego u samicy królika ? I czy może to się zakończyć wydaleniem moczu z krwią ? I to tylko jeden raz ? Jeśli coś źle nazwałem, to przepraszam, ale się na tym nie znam :)
Ewentualnie może macie jakieś pomysły lub z doświadczenia wiecie co to mogło być ?

Offline ellessa

  • Administrator
  • **
  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 1831
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Francisz & Niusia
Odp: Krew w moczu królika
« Odpowiedź #247 dnia: Marzec 31, 2014, 11:18:04 am »
Jeśli wet odradzał sterylizację w młodszym wieku królicy - zmień go koniecznie...

Offline klaudiapiwo

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4508
  • Płeć: Kobieta
  • Łatka Borsuk oraz Kokosio
Odp: Krew w moczu królika
« Odpowiedź #248 dnia: Marzec 31, 2014, 11:27:21 am »
7,5 letnie krolice tez sterylizuja.. w krakowie kroliczy wet to dr Baran w przychodni Arka ul chlopska 2, dr Lewandowska [ale tylko ona] w Oazie i dr Karolina w Vetice ul. lipska 49

no chyba ze uszata ma jakies dodatkowe problemy zdrowotne ktore uniemozliwiaja sterylke...
Łata przykicała z Wawy 15.05.2012 majac ok 8 miesięcy,
Kokos z Krakowa 1.06.2013 jako 2,5 roczny prosiak,
Borsuk z Krakowa 20.11.2013 mając ponad 2 lata

Wątek mojego stada http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14105.0.html
Uszata Przystań http://forum.kroliki.net/index.php/topic,16284.0.html

Offline kuba25

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 170
Odp: Krew w moczu królika
« Odpowiedź #249 dnia: Marzec 31, 2014, 11:39:14 am »
Miała inne problemy, przez 3 lat rozwolnienie. Przeróżne badania, diety, lekarstwa. I nikt nie wiedział co jest przyczyną. Co ciekawe zawsze około tej samej godziny miała rozwolnienie. I nagle z 2 lata temu samo przeszło, jak ręką odjął. Bez żadnych lewków i diet :)
M.in. w Arce jest/była leczona. Tam miała biopsję robioną, bo ma guzki dwa w wolu. Okazało się, że to tłuszcz się tak zbił. Choć mała lata 24 h na dobę po pokoju, więc jak na królika to bardzo dużo się rusza i wagę ma cały czas taką samą.
Ogólnie weterynarze odradzają już zabiegi/operacje w Jej wieku, choć przyznają, że jest w świetnej formie jak na swój wiek.
A czy spotkałyście/-liście się z czymś takim jak opisałem ? Tylko jedno wydalenie moczu z krwią ? Czy jest coś takiego jak "koniec" okresu rozrodczego samicy królika ?

Offline ellessa

  • Administrator
  • **
  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 1831
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Francisz & Niusia
Odp: Krew w moczu królika
« Odpowiedź #250 dnia: Marzec 31, 2014, 11:45:59 am »
A jesteś pewien, że to krew? Niektóre suszki barwią mocz, np babka. Moim zdaniem powinieneś zapytać o to polecanego króliczego weterynarza.

Offline kuba25

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 170
Odp: Krew w moczu królika
« Odpowiedź #251 dnia: Marzec 31, 2014, 11:53:03 am »
Tak, jestem pewien. Łatwo to rozpoznać.
Gdy jadła buraka parę lat temu, to czasem był mocz zabarwiony na czerwono. Obecnie też czasem wkład w kuwecie jest zabarwiony na ciemniejszy kolor.
W tym przypadku była krew, miała "żywy" kolor i gęsta. Sam to sprzątałem, więc się trochę przyglądnąłem temu. Nie było nic w tej plamie (kamienie itp.), tak jak wyżej napisałem.

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: Krew w moczu królika
« Odpowiedź #252 dnia: Marzec 31, 2014, 11:58:49 am »
Królisia ma juz sporo latek i nie była sterylizowana więc istnieje duze ryzyko ropomacicza. Udaj się z nią do polecanego króliczego weta http://www.kroliki.net/pl/weterynarze/weterynarze/lekarze-weterynarii-wg-miejscowosci
W tym wypadku im szybciej zadziałasz tym lepiej.
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline Sensej

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubań
  • Moje króliki: Mania
  • Pozostałe zwierzaki: ... mole
Odp: Krew w moczu królika
« Odpowiedź #253 dnia: Marzec 31, 2014, 12:02:45 pm »
Piach, kamienie albo silne zapalenie - w tym stanie samemu już się nic nie wymyśli. *wymyśleć to się wymyśli tylko to nie ma większego sensu.
Jedyne co możesz zrobić to wziąć ją do góry podwoziem i sprawdzić czy to na pewno pęcherz bo jak już wyżej napisane to w cale nie jest takie oczywiste, poza tym pęcherz i cewka moczowa BOLI - a drogi rodne są jako-takie bez objawów bólowych do pewnego momentu (jak już jest tragicznie), więc widział byś napinanie, posikiwanie i inne dziwne rzeczy a mówisz że jest normalnie...
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2014, 12:05:54 pm wysłana przez Sensej »

Offline kuba25

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 170
Odp: Krew w moczu królika
« Odpowiedź #254 dnia: Marzec 31, 2014, 12:22:11 pm »
Miała usg i wszystko w porządku. Mocz dziś miała badany, również wszystko ok. Nie napina się przy załatwianiu, nie "stęka" (kiedyś tak robiła, gdy się jelita sierścią zapchały). Pęcherz nie powiększony,  normalnie sika, robi bobki, je, pije i lata po pokoju.
Dziwne jest to, że tylko raz się tak zdarzyło, jeśli chodzi o krew.
Po południu sprawdzę, czy nie ma żadnego zgrubienia tam na dole :) Choć weterynarz Ją badał. Czy na usg wyszłoby ropomacicze, tzn. ten guzek/zgrubienie ?


Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: Krew w moczu królika
« Odpowiedź #255 dnia: Marzec 31, 2014, 12:31:24 pm »
To zależy jaki wet ją badał. Króliki bardzo różnią się od psa i kota dlatego tak ważne jest aby zwierzaka zbadał specjalista. Sam nic nie wykryjesz- przy ropomaciczu nie robią się żadne zgrubienia.
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline Sensej

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubań
  • Moje króliki: Mania
  • Pozostałe zwierzaki: ... mole
Odp: Krew w moczu królika
« Odpowiedź #256 dnia: Marzec 31, 2014, 12:32:17 pm »
Na USG nie koniecznie by wyszło bo gęstość tkanek jest taka sama czy to ropomacicze czy bez niego, może by zauważył powiększoną macicę ale to już w stanie poważnym, popatrz jej po prostu w pipi , czy nic nie wypływa.
Cytuj
przy ropomaciczu nie robią się żadne zgrubienia.

i nikt ich nie każe szukać.
Ale jak będzie miała upławy albo posklejane futro w koło pochwy to już coś się dowie.

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: Krew w moczu królika
« Odpowiedź #257 dnia: Marzec 31, 2014, 12:34:54 pm »
popatrz jej po prostu w pipi , czy nic nie wypływa.
jak by coś wypływało to też było by już zaawansowane stadium. Ropomacicze potrafi być praktycznie bezobjawowe.
Kuba jeśli naprawdę zależy ci na zdrowiu królicy to idź do polecanego króliczego weta. Link do adresów podałam wcześniej.
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline Sensej

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubań
  • Moje króliki: Mania
  • Pozostałe zwierzaki: ... mole
Odp: Krew w moczu królika
« Odpowiedź #258 dnia: Marzec 31, 2014, 12:43:04 pm »
popatrz jej po prostu w pipi , czy nic nie wypływa.
jak by coś wypływało to też było by już zaawansowane stadium. Ropomacicze potrafi być praktycznie bezobjawowe.
Kuba jeśli naprawdę zależy ci na zdrowiu królicy to idź do polecanego króliczego weta. Link do adresów podałam wcześniej.

No tak ale krew nie spadła z nieba, można domniemać że z macicy lub pęcherza, piasek w nerce też może być bezobjawowy a będzie powodował sikanie krwią - z przerwami. Popatrzeć w podwozie nie zaszkodzi a weterynarza i tak się nie uniknie a w czasie oczekiwania można tylko serwować duże dawki witaminy C nie zaszkodzi ani przy pęcherzu ani przy macicy (niby może powodować kamienie ale to przewlekle stosowana), polecam rutinoskorbin, rutyna wzmacnia naczynia krwionośne (ale to podawanie leków to tylko na zasadzie - umarłemu kadzidło) i do weta.


Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: Krew w moczu królika
« Odpowiedź #259 dnia: Marzec 31, 2014, 12:46:36 pm »
Po południu sprawdzę, czy nie ma żadnego zgrubienia tam na dole
odnosiłam się do tej wypowiedzi Kuby.

i do weta.
KONIECZNIE !
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa