Autor Wątek: Układ moczowy królika: barwa moczu, częste/rzadkie oddawanie moczu  (Przeczytany 224948 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Elzbieta1950

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2910
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa/Izdebki
  • Moje króliki: Bodzio
  • Za TM: Franulka 04.03-03.01.13-żył 9 lat, Puszek 28.02.13-żył ok 8l. i Kakuś 25 .05.14 Misia 6,09.2017
Odp: Przedziwny kolor moczu plus problem z myciem sie
« Odpowiedź #140 dnia: Styczeń 15, 2013, 22:30:03 pm »
koniecznie do weta, bo pewnie ma złogi piasku w moczu. Jeśli jest taka sytuacja w okolicach odbytu, to trzeba myć codziennie a nie czekać aż zrobi kołtun z kupy i odparzenia.Ma też kłopoty z trawieniem i pewnie miękkie kupy, jakby robił bobki, to by się nie sklejało.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2013, 22:34:14 pm wysłana przez Elzbieta1950 »
Komplikują nasze życie ale bez nich ciężko żyć.

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Przedziwny kolor moczu plus problem z myciem sie
« Odpowiedź #141 dnia: Styczeń 15, 2013, 22:36:30 pm »
Kupy to niezjedzone ceko - królik ma pewnie zbyt kaloryczną dietę. Nie dopuszcza się do powstania takiej kuli, trzeba było zmienić mu dietę, ograniczyć granulat (lub mieszanki nie dawać), skonsultować te miękkie kupy z wetem.
Teraz trzeba królikowi opatrzyć odparzenia, bo porobią się ropnie albo zakażenie.

Mocz świadczy o dużej ilości wapnia w jedzeniu -obecnie być może właśnie o kamicy, a brak wiedzy o tym, że królik nadmiar wapnia wysikuje niestety świadczy o braku podstawowej wiedzy o żywieniu i opiece.

Polecam szybką wizytę u weterynarza. Zmianę diety na razie na samo siano - póki się królikowi nie unormują kupki (o ile lekarz nie   zaleci inaczej - znający się na królikach) i poczytanie strony http://www.miniaturkabeztajemnic.com/
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline Rati

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przedziwny kolor moczu plus problem z myciem sie
« Odpowiedź #142 dnia: Styczeń 15, 2013, 22:52:14 pm »
Eni przepraszam,ale wiem jak żywic królika...mam 2,mieszkają razem,dostają rano małą garść Cuni complet,reszta to sianko węgrowskie i warzywa: marchewka,pietruszka,brokuły,jabłka(ale co 3 dni bo tucza),zielone od rzodkiewek,czasami kawałek banana bo uwielbiają...a bobki robi normalne bo mają co 2 dni sprzątaną kuwetę a casami nawet codzienne i widze kupy i jednego i drugiego...
Nie szukam tu krytyki tylko pomocy...a mogę mu posmarować jakims kremem na odparzenia??? np bepantenem czy sudokremem dla niemowląt??


Offline Pan_Krolik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Moje króliki: Carbonita, Chawa
  • Pozostałe zwierzaki: scury scury ... muczo scury
  • Za TM: Andy
Odp: Przedziwny kolor moczu plus problem z myciem sie
« Odpowiedź #143 dnia: Styczeń 15, 2013, 23:05:06 pm »
krytyka to tez jest pomoc, Eni chce jak najbardziej dobrze ... wiec nawet jesli mi by sie dostalo od Eni przyjalbym to z pokora, vide powyzsze
wierz mi lub nie ale ja od Eni dostalem tutaj tutaj duzo pozytywnych uwag i rad ....

i druga rzecz jesli ktos pisze lekarz tzn lekarz a nie kolejna osoba bedzie sie leczyc przez forum czy przez internet w wersji zamiast lekarza
ja bym pojechal z tym jw do lekarza bo krem kremowi nierowny a leczenie sie przez forum jest gorzej niz ZLYM pomyslem, tym bardziej iz taka kula nie robi sie w dzien czy dwa
BTW gdzie mieszkasz w warszawie ?

i badania moczu jak najbardziej wskazane ... chociazby okresowo, tylko nie z pokladow, nie ze zwirku czy innego shitu, z podlogi, stolu, posadzki kamiennej
w skrzykawke i zawiezc na wita stwosza 30 do labwetu jak ja to zwykle robie, i po sprawie, podac w skierowaniu wypelnionym na miejscu adres email i przesla na maila, poprosic o wrzucenie skali kroliczej

« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2013, 23:45:21 pm wysłana przez andy_wawa »
"wake (call) me when u need me" HALO 4

Offline anetkas

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2638
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Bazyl
  • Za TM: kot Kajtek, chomiczki Bruno i Muffinka, ukochana Klementyna 25.01.18 ❤
Odp: Przedziwny kolor moczu plus problem z myciem sie
« Odpowiedź #144 dnia: Styczeń 15, 2013, 23:45:03 pm »
Weterynarz koniecznie, brzuch moze nie być zdrowy a poza tym moze kroliczek jest otyły i dlatego nie może się dobrze umyć...

Offline Pan_Krolik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Moje króliki: Carbonita, Chawa
  • Pozostałe zwierzaki: scury scury ... muczo scury
  • Za TM: Andy
Odp: Przedziwny kolor moczu plus problem z myciem sie
« Odpowiedź #145 dnia: Styczeń 15, 2013, 23:54:14 pm »
albo brzuch albo dieta i brzuch .....albo przynajmniej jeszcze n-innych powodow
"wake (call) me when u need me" HALO 4

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Przedziwny kolor moczu plus problem z myciem sie
« Odpowiedź #146 dnia: Styczeń 16, 2013, 02:30:07 am »
Zdrowy królik się kupą nie ubrudzi do tego stopnia, że mu się jakieś kule tworzą, nie sika też gipsem.

To, co napisałam, to były grzeczne stwierdzenia, nie napisałam nawet, co ja myślę o doprowadzeniu do takiej sytuacji.

Jeśli wiesz,jak się opiekowaćoraz żywić i zwierzak jest odpowiednio żywiony, to powinno Cię wcześniej zaniepokoić, że królik się brudzi pod ogonem, bo to normalne nie jest.

Zawsze odsyłam do weta, jak ktoś ma wątpliwość co do zdrówka uszaka- zgadzam się z Andym, co do leczenia na forum - a tutaj to nie widzę innej opcji, jak kontrola weterynaryjna.

Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline Rati

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przedziwny kolor moczu plus problem z myciem sie
« Odpowiedź #147 dnia: Styczeń 16, 2013, 07:39:51 am »
Ale ja go nie chce leczyc przez forum...zastanawiałam się tylko czy mogę mu poprostu czymś ulzyc...
Jest otyły i dlatego jest na diecie...Waży 3kg,ale mu zostało sporo skóry...To co on je było ustalane z dr. Rzepką (dlatego trochę się zirytowałam,bo chyba zbyt pochopnie otrzymałam uwage o złym żywieniu)..Poza tym moje króliki sa co 5 m-cy (najżadziej u weta) na "przeglądzie") Heniek ostatnio był w Ogonku w sierpniu na szczepieniach A rudzielec kole listopada...
A nigdy mu się nic takiego nie zrobiło...
A mieszkam w Markach, mam 5 miesieczne dziecko i 2 króliki wiec wyprawa do któregokolwiek weta nie jest dla mnie łatwa...szczegolnie,że z tym musze jechac do dr. Rzepki i pewnie mnie wysle na usg nerek na Bemowo...a ostatnie usg miał w wakacje ( kole czerwca),wiec to naprawde nie jest tak,że zaniedbuję swoje króliki...
A brudzenie pod ogonem od dawna mnie niepokoiło i w Ogonku otrzymałam instrukcję,że ponieważ był otyły i zostało mu sporo skóry po okresach "nadwagi" to mam mu raz na jakiś czas kontrolować i ewentualnie umyć jakby sam nie dawał sobie rady dokładnie wymyć...i tak tez robiłam...

Dla tych z poza Wawy...do Ogonka z domu mam 21 km, a do Medicavetu 32km w jedną stronę...a z dzieckiem nie wolno mi tam pojechać...Więc albo wyślę Henka kurierem,albo zostawie córkę na 4h samą w domu...

Eni: może Ty masz zdrowe kroliki i nic im nigdy nie dolega...Heniek ma swoje lata już i przerabiałam z nim już napady padaczkowe,gdzie u dr. Rzepki byłam codziennie,więc przestan mi sugerowac że jestem złym opiekunem bo ta dyskusja nie skonczy się przyjemnie...
A widząc takie zje...anstępnym razem pewnie nikt tu nie napisze bo po co sie narazać na komentarze,jak poprostu można nastepnego dnia zapisac się do weta i nie czytać takich insynuacji...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2013, 09:05:37 am wysłana przez Rati »


Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Przedziwny kolor moczu plus problem z myciem sie
« Odpowiedź #148 dnia: Styczeń 16, 2013, 08:58:33 am »
Mocz gęsty, gipsowy, zastygający to objaw chorobowy, wymagający leczenia, a nawet operacyjnego płukania pęcherza. Koniecznie należałoby zrobić badanie moczu oraz usg pęcherza i nerek.
Kupa pod ogonem - tu może byc wiele przyczyn - otyłość, zbyt kaloryczna dieta, kokcydioza lub inne pasożyty, nawracające stany zapalne jelit.
Moja rada jest jedna - koniecznie do weterynarza.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline PippiLotta

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2917
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przedziwny kolor moczu plus problem z myciem sie
« Odpowiedź #149 dnia: Styczeń 16, 2013, 13:28:41 pm »
miał kolor gipsu (taka szara masa)
Z tego co słyszalam, to z takim moczem trzeba od razu na badanie moczu i do weta. Moje tak nigdy nie miały, wiec nie wiem, co to znaczy. Pewnie za dużo wapnia i kamienie albo piasek...
Kurcze zrobiłam błąd bo to wytarłam a może powinnam zebrac do jakiegos pojemnika i zawieść do weta...
Jeśli nie uda Ci się strzykawką zebrać, to słyszałam, że wet może wycisnąć siuski z pęcherza podczas wizyty i to nie jest nic nadzwyczajnego. Normalnie tak pobiera materiał do badania. Nawet tak jest lepiej, bo będzie bez bakterii i innych syfuz z zewnątrz.

Offline Elzbieta1950

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2910
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa/Izdebki
  • Moje króliki: Bodzio
  • Za TM: Franulka 04.03-03.01.13-żył 9 lat, Puszek 28.02.13-żył ok 8l. i Kakuś 25 .05.14 Misia 6,09.2017
Odp: Przedziwny kolor moczu plus problem z myciem sie
« Odpowiedź #150 dnia: Styczeń 16, 2013, 13:43:42 pm »
może wycisnąć siuski z pęcherza podczas wizyty

Oczywiście, bez problemu. Puszek miał mocz jak kawa cappuccino z osadem i dr wyciskała to z niego jak było dużo to płukała pęcherz i przeszło mu.
Rati dobrze,. że z tym problemem weszłaś na forum, nie zrażaj się bo zakróliczone to do dobre dusze a to wszystko dla dobra królika.
Komplikują nasze życie ale bez nich ciężko żyć.

Offline Rati

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przedziwny kolor moczu plus problem z myciem sie
« Odpowiedź #151 dnia: Styczeń 16, 2013, 14:59:08 pm »
Ja wiem Ela tylko poprostu się zirytowałam bo naprawdę dbam o swoje zwierzaki...Ruda jest z adopcji i SPK mnie dobrze sprawdziło...Poza tym wogóle miałam tak,że jak brałam Rudą to jeszcze nie wiedziałam,że jestem w ciazy,króliki miały swój pokój...potem sie okazało,że będę miała dziecko to mój mąż z części kuchni zrobił im pokój byleby tylko w klatce nie siedziały...do weta chodze regularnie na szczepienia i odrobaczanie co 5 m-cy (z tym jezdze do Ogonka) a jak się dzieje cos poważniejszego to do dr.Rzepki...
Tylko wiecie wczoraj panika..cos sie dzieje: ta posklejana sierść,te siuśki..godzina 20...dziecko trzeba kąpać i kłaść spać...mój mąż cały dzień w pracy(jak wychodzi o 7 to wraca o 18.30) dziecko ma 5 miesięcy i klinika weterynaryjna to nie miejsce dla dzidziusia i jeszcze dostajesz po pupie,że źle się nimi zajmuje i to moja wina...

Na 21 jedziemy do Medicavetu
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2013, 15:13:43 pm wysłana przez Rati »


Offline anetkas

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2638
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Bazyl
  • Za TM: kot Kajtek, chomiczki Bruno i Muffinka, ukochana Klementyna 25.01.18 ❤
Odp: Przedziwny kolor moczu plus problem z myciem sie
« Odpowiedź #152 dnia: Styczeń 16, 2013, 15:34:35 pm »
Daj znac po wizycie, bedziemy czekac na wiesci

Offline Rati

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przedziwny kolor moczu plus problem z myciem sie
« Odpowiedź #153 dnia: Styczeń 16, 2013, 22:59:27 pm »
Heniek wygolony. Pani doktor powiedziała,że nie ma tragedii...mam myć i smarować sudokremem 2 razy dziennie...szkoda,że nie wiedziałam bo dostałam sudokrem w szpitalu i mogłam mu już wczoraj i dzisiaj posmarować...
Miał usg: kamieni nie ma...Póbki moczu nie udało się pobrać bo zsikał się wszędzie tylko nie do kubeczka,więc bedę polować i próbka do analizy...dzisiejsze siuśki u Pani doktor nie były już takie gęste i miały zółtawy kolor,ale osad w tym był taki jak kreda,więc szukamy dalej....
No i jest obrażony na mnie i nawet bananka nie chce :( jutro mu przejdzie bo kupiłam suszone maliny zuzali,więc kilka dostanie...
Ide spać bo padam na twarz,dopiero wróciłam a o 1 dziecko mam do karmienia


Offline majka44kc

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 538
  • Płeć: Kobieta
Dziwny czy normalny? (MOCZ)
« Odpowiedź #154 dnia: Luty 07, 2013, 21:08:32 pm »
Witam. Nie wiem czy w dobrym dziale piszę, wrazie czego proszę o przeniesienie :)

Mianowicie, mam pytanie co do moczu. Mój króliś jest półrocznym samcem, ostatnio zauważyłam po raz któryś, że gdy załatwił się na ciemnym kocu to jego mocz jest tak jak by biały, jak to wyschnie to zostaje taki biały osad jak by ktoś wapno rozsypał na ten właśnie koc...
Nie wiem czy to normalne, czy ma może to jakiś związek z okresem dojrzewania czy może to coś innego?? Jakieś problemy z nereczkami czy co?? Pomocy!!!

Offline Elzbieta1950

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2910
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa/Izdebki
  • Moje króliki: Bodzio
  • Za TM: Franulka 04.03-03.01.13-żył 9 lat, Puszek 28.02.13-żył ok 8l. i Kakuś 25 .05.14 Misia 6,09.2017
Odp: Dziwny czy normalny? (MOCZ)
« Odpowiedź #155 dnia: Luty 07, 2013, 21:10:49 pm »
Zrób badanie moczu, może mieć piasek. Nie kuli się przy siusianiu?
Komplikują nasze życie ale bez nich ciężko żyć.

Offline majka44kc

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 538
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dziwny czy normalny? (MOCZ)
« Odpowiedź #156 dnia: Luty 07, 2013, 21:14:02 pm »
Nie zauważyłam nic takiego. Będę musiała przejechać się z nim to Torunia, bo u nas to nie wiem czy weterynarz cokolwiek potrafi w tym temacie :/ Jakoś mu nie ufam...
 :(

Offline Elzbieta1950

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2910
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa/Izdebki
  • Moje króliki: Bodzio
  • Za TM: Franulka 04.03-03.01.13-żył 9 lat, Puszek 28.02.13-żył ok 8l. i Kakuś 25 .05.14 Misia 6,09.2017
Odp: Dziwny czy normalny? (MOCZ)
« Odpowiedź #157 dnia: Luty 07, 2013, 21:17:23 pm »
Jeden mój królik też takim capuccino sikał, bo miał piasek w pęcherzu. Miał płukanie pęcherza i dostawał furagin.Zdaj się na lekarza.
Komplikują nasze życie ale bez nich ciężko żyć.

Offline majka44kc

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 538
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dziwny czy normalny? (MOCZ)
« Odpowiedź #158 dnia: Luty 07, 2013, 21:18:57 pm »
Może dała bym mu na razie troszkę żurawinki? :hmmm
 Poprawi to pracę nerek i będę regularnie obserwować jak siusia i jaki kolor siuśków jest. Bo właśnie nie zawsze tak robi. Od kiedy jest u mnie dziś zauważyłam to trzeci raz. W sumie mogło to być częściej, bo zauważałam tylko wtedy gdy zsiusiał mi się na łóżko. :D

Offline Elzbieta1950

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2910
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa/Izdebki
  • Moje króliki: Bodzio
  • Za TM: Franulka 04.03-03.01.13-żył 9 lat, Puszek 28.02.13-żył ok 8l. i Kakuś 25 .05.14 Misia 6,09.2017
Odp: Dziwny czy normalny? (MOCZ)
« Odpowiedź #159 dnia: Luty 07, 2013, 21:20:09 pm »
Nie zaszkodzi
Komplikują nasze życie ale bez nich ciężko żyć.