Autor Wątek: Układ moczowy królika: barwa moczu, częste/rzadkie oddawanie moczu  (Przeczytany 224970 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Przewiany pęcherz!!!! (najprawdopodobniej)
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 03, 2012, 13:48:48 pm »
Zostało wykonane RTG czy przypadkiem królik nie ma kamienia nerkowego? objawy często przypominają zapalenie pęcherza.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline Meise

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: Przewiany pęcherz!!!! (najprawdopodobniej)
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 03, 2012, 18:42:15 pm »
Dziękuję za odpowiedzi.
byłam dziś znów u weta, król dostał antybiotyk i probiotyk. wczoraj miał badanie krwi na takim specjalnym aparacie (ponoć jedyny taki na podkarpaciu),wyszlo między innymi za dużo leukocytów i za mało erytrocytów. wczoraj też dostał 2 zastrzyki. lekarz widać zna się na rzeczy. dziś czuł się lepiej, jadł i pił, ale dalej nie wychodzi z klatki. wierzę jednak, że idzie ku lepszemu. trzymajcie kciuki za Rysiulka :)

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: Przewiany pęcherz!!!! (najprawdopodobniej)
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 03, 2012, 19:01:28 pm »
Moja Kicusia miala robione USG pęcherza , miała robioną analizę krwi ( poziom kreatyniny) oraz moczu . Miala problemy z pęcherzem , na szczęście stwierdzono tylko minimalną  piasku . Nie wiem czy po tych badaniach , które mial robiony twój królik, można stwierdzić jednoznacznie schorzenie pęcherza .

Offline Meise

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: Przewiany pęcherz!!!! (najprawdopodobniej)
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 09, 2012, 19:54:16 pm »
W sobotę byłam na morfologii. wet powiedział, że powoli widać poprawę. i już niby Ryś czuł się lepiej, ale dziś znów jest strasznie osowiały, nie wychodzi wcale z klatki. przez 10 dni mam podawać mu do pyszczka antybiotyk (dostał już 3 porcje), póki co mam wrażenie, że jest nienajlepiej. mam pytanie, czy na te jego problemy z pęcherzem mogę mu podawać rumianek?? jeśli tak to w jaki sposób mam go przyrządzić, ma być mocny czy słabszy, ile powinien się parzyć? dać go do poidełka czy do miski?? będe wdzięczna za każdą sugestię.

tutaj zdjęcie śpiącego Rysia (:

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Odp: Przewiany pęcherz!!!! (najprawdopodobniej)
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 09, 2012, 20:11:35 pm »
Na problemy z pęcherzem najlepsza jest pokrzywa.

Offline Meise

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: Przewiany pęcherz!!!! (najprawdopodobniej)
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 09, 2012, 20:43:00 pm »
parzona? na pewno mogę ją podawać królikowi? proszę o jakieś szczegóły i dziękuję za sugestie!

Offline SiM:)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1839
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przewiany pęcherz!!!! (najprawdopodobniej)
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 09, 2012, 20:44:31 pm »
Ja kupuje suszona Zuzali, nigdy nie podawalam parzonej....Ale na opakowaniu jest napisane ze dziala moczopednie i oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii.

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Odp: Przewiany pęcherz!!!! (najprawdopodobniej)
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 09, 2012, 20:45:51 pm »
Oczywiście,można podawać herbatkę z pokrzywy,jak też i suszoną,jeżeli lubi.W ogóle przy problemach z pęcherzem powinien dużo pić.
















































































































































































































































































































































Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Przewiany pęcherz!!!! (najprawdopodobniej)
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 09, 2012, 21:00:48 pm »
Można też podawać wspomagająco ziołowy Urosept, dostępny w aptece bez recepty. 1/4 tabletki 3xdziennie, najlepiej przez minimum 2 tygodnie. Działa bakteriobójczo, odkaża drogi moczowe. Jest bezpieczny dla królików. Ma słodką otoczkę, moja kica zjadała bez dodatkowej zachęty.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: Przewiany pęcherz!!!! (najprawdopodobniej)
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 09, 2012, 21:03:08 pm »
Dobry jest takze skrzyp polny suszony. Możesz podawać 1 galązke co drugi dzień.Dobrze robi nagietek suszony. Tak jak powiedziala MAS musi dużo pić , do wody lub nawet do soczku jakiegoś dodaj pare kropel cytryny. Dr Kuba Kliszcz z Ogonka i dr Wojtyś wyraźnie zalecali mi  nawet dopajać  krolika ,zeby wyplukiwać  pęcherz . Ja często gotuje  jablko pokrojone w kawalki ( umyte ) zalewam pół litra  wody , studze i taki kompocik (lekki , nieslódzony ) daję krolikom . Bardzo chętnie piją .Daj mu coś przeciwbólowego np Metacam .Nie wiem skąd jesteś?
Podaje link do strony  o schorzeniach krołiczych ale jest po angielsku
http://www.medirabbit.com/PL/Urogenital/Urogenital_pl.htm

Offline Meise

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: Przewiany pęcherz!!!! (najprawdopodobniej)
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 09, 2012, 21:07:11 pm »
Strasznie Wam dziękuję za wszystkie porady, postaram się do nich zastosować!!!

 (ps. jestem z Rzeszowa)

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Przewiany pęcherz!!!! (najprawdopodobniej)
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 09, 2012, 21:11:22 pm »
Meise, już pytałam, ale powtórzę, czy było robione RTG lub USG aby wykluczyć kamień moczowy? To, że antybiotyk nie łagodzi dolegliwości, może właśnie wskazywać na kamicę, u nas tak właśnie było,


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: Przewiany pęcherz!!!! (najprawdopodobniej)
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 09, 2012, 21:16:57 pm »
http://forum.kroliki.net/index.php?topic=8850.0
 Meise  to jest link do polecanego kroliczego weta w Łańcucie , nazywa sie dr Magoń . Ja bym sie nie zastanawiala tylko jechala do niego jak najszybciej . To ,ze ktoś twierdzi że się zna jest ...dyskusyjne . Naprawde szkoda kroliczka , a coś mi się nie zgadza w tym co piszesz odnośnie diagnozowania Rysia pzrez weta.

Offline Meise

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: Przewiany pęcherz!!!! (najprawdopodobniej)
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 09, 2012, 21:20:35 pm »
kata_strofa
no właśnie nie było robione >: czy powinnam się domagać u weta? sama nie wiem, król sikał krwią, ale teraz załatwia się niby normalnie, pije całkiem sporo, sika sporymi porcjami i na żółto już, ale wydaje mi się, że częściej niż zwykle. za to nie chce za bardzo jeść paszy treściwej (tylko sianko, marchew, pietruszka ew. seler).. i jest osowiały, zupełnie jak nie on ):

dori - pewnie się wybiorę w takim razie..

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Przewiany pęcherz!!!! (najprawdopodobniej)
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 09, 2012, 21:24:30 pm »
Tak, w tym przypadku powinnaś się domagać RTG. Twój króliś nie jest najmłodszy, kamienie czasem tworzą się latami, a u samczyków są szczególnie niebezpiecznie. Moja samiczka wydaliła kamień sama, ale jakby była samcem lub kamień nie ustawił się jak należ,y konieczna by była natychmiastowa operacja. U nas objawy kamicy przypominały zapalenie pęcherza - częste sikanie, napinanie się, osowiałość, utrata apetytu.
Edit:
zaniepokoił mnie Twój wcześniej opis choroby Rysia, to że ujawniła się po podróży w transporterze, a potem miał krwiomocz. U nas tak właśnie kamień został "poruszony" i zszedł do cewki moczowej. Czasem wystarczy, ze królik zeskoczy skądś i wtedy kamień, który nie dawał wcześniej objawów, daje o sobie znać.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2012, 21:31:05 pm wysłana przez kata_strofa »


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline Meise

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: Przewiany pęcherz!!!! (najprawdopodobniej)
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 09, 2012, 21:45:00 pm »
w takim razie koniecznie zrobię RTG i USG, objawy brzmią bardzo podobnie!! ech, że też człowiek nie może trafić dziś na dobrego lekarza, który będzie wiedział co ma robić. ..

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: Przewiany pęcherz!!!! (najprawdopodobniej)
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 09, 2012, 22:06:53 pm »
Kata_strofa jest w doskonalej sytuacji , bo ma dr Krawczyka pod ręką . Ale inni  muszą sobie radzić . Ja mam pod ręka dra Chłopeckiego , a  ty jedź do dr Magonia .

Zmodyfikowalam posta , bo chce ci powiedzieć ,ze mój królik Franio zmarl , bo leczony byl przez weta , który nie mial absolutnie wiedzy na temat uszakaów. Ja nie mialam pojecia o stronach poświeconycyh królikom, o kroliczych wetach . Ty masz taki komfort , więc wybieraj
« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2012, 22:10:14 pm wysłana przez dori »

Offline Meise

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: Przewiany pęcherz!!!! (najprawdopodobniej)
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 10, 2012, 21:54:52 pm »
Słuchajcie!! Byłam dziś u weta i kazałam zrobić Rysiowi RTG i co się okazało? że ma w środku jakieś CIAŁO OBCE!! musiał coś połknąć dziad jeden.. trzy dni podaje parafine ciekłą, w piątek kolejne zdjęcie, jak nie wydali tego "cosia", to pewnie czeka nas operacja.. wierzę jednak, że terapia parafinowa się powiedzie.. trzymajcie kciuki!!!

(przynajmniej sytuacja się już wyklarowała, a części układanki zaczynają tworzyć logiczną całość)

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przewiany pęcherz!!!! (najprawdopodobniej)
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 10, 2012, 21:58:08 pm »
A to nie jest przypadkiem bezoar albo coś w ten deseń?

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Przewiany pęcherz!!!! (najprawdopodobniej)
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 10, 2012, 22:00:30 pm »
A on bobkuje normalnie czy ma objawy zatkania? Czy to "ciało obce" na 100% jest w przewodzie pokarmowym? Ciało obce w jelitach/zołądku raczej nie dałoby objawów na pęcherz moczowy  :hmmm Jak duże jest to coś? Czy lekarz wykluczył guz?


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.