Autor Wątek: Niesłyszący / głuchy królik.  (Przeczytany 5141 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Niesłyszący / głuchy królik.
« dnia: Listopad 05, 2011, 12:30:01 pm »
Już kiedyś napisałam o obawach związanych ze słuchem mojej Rascal. Sprawdziliśmy uszy, czy aby na pewno nie ma w nich wydzieliny, czy woskowiny, która powodowałaby osłabienie słyszenia. Nic nie znaleziono, wetka powiedziała, że zalegającej woskowiny nie ma, uszy są czyste. Jednak zauważyłam, że Rascal faktycznie ma coś nie tak ze słuchem. Nie reaguje na samochody, odkurzacz to dla mniej jakieś coś co jezdzi, klaskanie nie robi na niej wrażenia, cmokanie też nie. Reaguje tylko wtedy gdy Bubu z Trusiem wszczynają alarm - tupią, mają nastawioną pozę alarmową, albo tylko wtedy gdy widzi np. kota czy sterowany samochodzik- poznaje to po kształcie. Na worki foliowe nie reaguje, nawet gdy inne uszaki pokazują podenerwowanie. Królik niesłyszący rozpoznaje zagrożenie po drganiach i po kształtach - wydaje mi się, że ona tylko to odbiera.
 
Czy ktoś wie jakie badania trzeba zrobić, żeby stwierdzić czy uszak jest faktycznie głuchy?

Nawet jak okaże się, że faktycznie jest niesłysząca, to nic to u nas nie zmieni.Po prostu taka jej natura. Chcemy zrobić badania, żeby to potwierdzić ewentualnie.


Offline miguelle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 981
  • Płeć: Kobieta
Odp: Niesłyszący / głuchy królik.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 05, 2011, 13:55:00 pm »
Nie wiem jak to jest z królikami, ale wiem, że u psów i kotów np. wykonuje się BAER lub BAEP test - http://www.koles.bulterier.waw.pl/?p=p_27&sName=badanie-sluchu--baer-test i http://bb.belgi.com.pl/index.php?page=Thread&threadID=2244 Czy jednak jest to możliwe do przeprowadzenia u królików - pojęcia bladego nie mam. Musiałabyś się popytać jakiegoś dobrego weta u siebie.

EDIT:
Znalazłam informację, że można ten test wykonywać także na fretkach, więc być może sprawdza się także w przypadku innych małych zwierząt np. królików - http://www.cypresskeep.com/Ferretfiles/Body-Ears-FM.htm "Deafness in ferrets".
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2011, 14:07:45 pm wysłana przez miguelle »

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Niesłyszący / głuchy królik.
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 07, 2011, 20:38:13 pm »
Hmm, spytam u siebie, czy coś takiego da się wykonać u królików i czy ewentualnie zrobią takie badanie :) Dzięki migu! :)


Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Niesłyszący / głuchy królik.
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 07, 2011, 20:46:26 pm »
mysza- po prostu pohałasuj przy niej. Jakieś dźwięki, głośne, ostre, nietypowe z którymi nie ma na co dzień do czynienia.
Ja tak testowałam Axela ;) Nawet posunęłam się do wsunięcia mu słuchawki od MP4 do ucha z max. głośnością- zero reakcji.
A Rascal z tego co opisujesz, reaguje dokładnie jak Axel- a on jest w 100% głuchy  ;) Ale na dragnia reaguje, reaguje też na ruch- stąd, wie, że jak się palcem po ziemi puka, to ma przylecieć. I leci  :)
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."