Autor Wątek: Prilium u królika - poważna decyzja  (Przeczytany 4284 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

malutek

  • Gość
Prilium u królika - poważna decyzja
« dnia: Lipiec 25, 2011, 21:47:08 pm »
Witam, proszę o odpowiedź na pytanie, czy u króilików można stosować Prilium? Czy ktoś z Państwa miał już do czynienia z tym lekiem? Omówię może po krótce problem. Mam 5 letniego królika (samiec). Od dłuższego czasu zauważyłem u niego pewne momenty że ciężej mu się oddycha. Nie jest to stan ciągły - w zasadzie są to epizody. Cięższy oddech ma np. jak spi, albo ma wyciągniętą szyjkę iwydaje takie dziwne odgłosy jakby chrapał. Będąc w nim w szpitalu weterynaryjnym, przebadaliśmy go kontem "robaków" i chorób płuc ale nic nie było. W RTG wyszła natomiast powiekszona lewa komora serca. Lekarz weterynarii stwierdził, że być może jest to przyczyna tych cięższych oddechów. Obserwowaliśmy go jeszcze przez kilka miesięcy ale nadal oddechy cieższe występują. Wobec tego lek. wet. przepisał mu Prilium w dawce 1,13 ml x 2 dziennie. Lek już kupiem ale jeszcze nie zdecydowałem się go mu podać. Proszę o poradę czy nie powinienem się jeszcze wstrzymac z podawaniem leku. Jak wiadomo Prilium to lek który trzeba brać do końca życia. Nie chciałbym go w żaden sposób skrzywdzić, ani poprzez podanie przedwczesne, a tym bardziej za późne. Czy może go jeszcze poobserwować? A może zrobić jeszcze jakieś badanie? Lekraz twierdzi że lek mu nie zaszczkodzi, ale jak dla mnie jest to bardzo poważna decyzja.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Prilium u królika - poważna decyzja
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 25, 2011, 23:34:51 pm »
Skontaktuj się może z osobą o nicku bosniak. Wiem, że ma ona pod opieką Venus, która również ma problem z serduszkiem (chyba powiększone i przesunięte) i porozmawiaj, podpytaj się. Może bosniak bedzie wiedziała jak postąpić z tak chorym królikiem.

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Prilium u królika - poważna decyzja
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 26, 2011, 00:26:20 am »
czy wykluczono inne potencjalne przyczyny "chrapania"? (RTG głowy, korzenie zębów, drożność nosa) moja królica w wieku ok 8 lat również zaczęła chrapać podczas snu, doktor Krawczyk uspokoił mnie, że to wynik rozluźniających się mięśni podniebienia... oczywiście przyczyny mogą być różne. Czy lekarz stwierdził, że zwierzę odczuwa jakikolwiek dyskomfort ?
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey