Autor Wątek: ile kuwet w klatce ?  (Przeczytany 19603 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline klimejszyn

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 119
ile kuwet w klatce ?
« dnia: Lipiec 07, 2011, 14:18:40 pm »
witam :)
nie bardzo wiedziałam, gdzie o to zapytać, jeśli jest taki temat to proszę o przeniesienie.
za jakieś 2-2,5 roku planuję przygarnąć króliczka (dopiero wtedy, bo teraz mam szczury) i chcę wszystko wiedzieć, dobrze się przygotować.

króliczkowi planuję zrobić klatkę z dwóch 120stek, połączyć je długim bokiem, tworząc duży kwadrat. kuwety od klatek będą dwie i tutaj moje pytanie - ile kuwetek ze ściółką mu sprawić ? jedna duża wystarczy, czy lepiej mu dać w obu kuwetach ?

z góry bardzo dziękuję :)

Offline magdam

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 708
  • Płeć: Kobieta
Odp: ile kuwet w klatce ?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 07, 2011, 15:07:55 pm »
Myślę, że Twój królik sam zdecyduje, gdzie będzie sikał tam będziesz musiała pewnie sypnąć ściółką ;)
Tak to najczęściej jest, że to królik decyduje :icon_mrgreen

Offline klimejszyn

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: ile kuwet w klatce ?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 07, 2011, 15:12:11 pm »
czyli muszę liczyć się z tym, że będę musiała rozłożyć jedną kuwetkę, albo 4 ? ;D oka, nie ma problemu :)
do adopcji jeszcze mnóstwo czasu, ja bym chciała już, ale nie mogę. staram się teraz wszystkiego dowiedzieć, już planuję sobie gdzie będzie klatka, jak ją urządzę, czym będe karmić... :D

Offline charme

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 341
  • Płeć: Kobieta
    • Moje króliczki :)
Odp: ile kuwet w klatce ?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 07, 2011, 15:23:32 pm »
Moje króliczki po wejściu do klatki zawsze nasiusiały w jakiś róg i w tym rogu stawiałam kuwetę - pierwszego dnia na tych siuśkach, żeby zapach był. Z bobkami to trzeba je po prostu najpierw tam wrzucać i w końcu uszak załapie. Im starszy uszaty tym szybciej się uczy.

Offline klimejszyn

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: ile kuwet w klatce ?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 07, 2011, 15:31:08 pm »
ok, tak zrobię :)
dziękuję bardzo za odpowiedzi.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: ile kuwet w klatce ?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 07, 2011, 16:31:37 pm »
a ja mam pytanie z "innej beczki" po co łączyć dwie klatki 120cm jak można kupić kojec (można znaleźć do 100zł 8-ścienne) i ustawić jak się chce?

Offline klimejszyn

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: ile kuwet w klatce ?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 07, 2011, 16:34:43 pm »
Madzia7, mam w domu parkiet i tata nie zgadza się na kojec, bo jest już bardzo mocno zniszczony przez czasy szczenięctwa naszego psa. a klatkę jedną 120stkę mam, wiec dokupiłabym jeszcze drugą, która też nie jest specjalnie droga i połączyłabym.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: ile kuwet w klatce ?
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 07, 2011, 16:46:46 pm »
hmm.... Wybacz, ale czegoś nie rozumiem. Królika się wypuszcza z klatki na minimum 7-8 godzin dziennie- wtedy wam nie zniszczy parkietu?
Tego się nie obawiacie, że pazurkami będzie stukał, drapał (a właściwie próbował dokopać się gdzieś) i porysuje, a tata nie zgadza się bo w kojcu królik porysuje podłogę? .....

Dla mnie pomysł z dwoma klatkami jest... hmm... bez sensu. Ich gabaryty zajmują więcej miejsca, uszatek nie może sobie spokojnie stójeczki zrobić itd. A przecież do zagrody można dywanik dać....

Offline klimejszyn

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: ile kuwet w klatce ?
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 07, 2011, 17:00:08 pm »
Madzia, nie boję się tego, że porysuje parkiet pazurkami, chodzi raczej o fakt zasikania go. to nie jest zależne ode mnie - ja zagrodę bym bardzo chciała, ale, że nie mam powolenia chcę mu zrobić dużą klatkę z dwóch 120stek.
myślę, że jak nauczy się kuwetkować, będzie mi łatwiej przekonać tatę na zagrodę :)

Offline SremoGirl

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1298
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Królisia
  • Pozostałe zwierzaki: Oscar
  • Za TM: Marjanek, Puszek
Odp: ile kuwet w klatce ?
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 07, 2011, 17:45:36 pm »
Ale przecież pod zagrodę można coś dać: jakiś dywanik czy cokolwiek. I o wiele bardziej się opłaca.
Przemyślcie to wspólnie :)


Zapraszamy do naszej galerii :)

Offline klimejszyn

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: ile kuwet w klatce ?
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 07, 2011, 17:55:57 pm »
przemyślimy, pogadam z tatą, jeszcze dużo czasu mamy :)

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: ile kuwet w klatce ?
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 07, 2011, 18:07:40 pm »
Madzia, nie boję się tego, że porysuje parkiet pazurkami, chodzi raczej o fakt zasikania go. to nie jest zależne ode mnie - ja zagrodę bym bardzo chciała, ale, że nie mam powolenia chcę mu zrobić dużą klatkę z dwóch 120stek.
myślę, że jak nauczy się kuwetkować, będzie mi łatwiej przekonać tatę na zagrodę :)

Króliki na ogół wolą sikać na miękkie, więc bardziej bym się bała o łóżka, kanapy, fotele itd a nie o parkiet. Króliki to mądre istotki są.
Późniejsze przekonywanie jest bez sensu, bo na klatkę drugą a potem zagrodę wyda się 2x tyle pieniędzy ile na samą zagrodę. Możesz też później klatkę tą co masz sprzedać i zyskasz na tym :)
A poza tym jak zobaczysz ze królik sika na parkiet (w co wątpie że się zdarzy) to przecież możesz zetrzeć, albo jak zsiusia się w jakiś kąt to postawisz kuwetkę.
Wydaje mi się że takie dwie klatki to tylko utrudnianie życia królikowi... Przeskakiwanie z jednej klatkowej kuwety do drugiej... A co jak uszak zaczepi o kanty i coś się stanie?
Myślę że dywanik załatwi sprawę.

Ja sama mam zagrodę i parkiet wyłożony. Groszeczek nie siusia nigdzie poza kuwetę w zagrodzie i łóżko (zabezpieczam pościel folią i kocem przed przesiąknięciem siuśków).
Nie zdarzyło mu się nawet popuścić na parkiet, a nawet jeśli by się takie cos stało, to co za problem zetrzeć to szybciutko?

Offline klimejszyn

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: ile kuwet w klatce ?
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 07, 2011, 18:21:09 pm »
o tych kantach kuwet też myślałam i chciałam zrobić z pleksy na nich taką jakby szerszą półeczkę za schodkami z obu stron, na całej długości.
ok, w takim razie będe przekonywać do zagródki. a naukę kuwetkowania zaczniemy odrazu, jak już króliczek będzie :)
albo dwa, bo wolałabym żeby miał towarzysza, więc teraz czytam o zapoznawaniu króliczków i będe się poważnie zastanawiać :D

Offline charme

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 341
  • Płeć: Kobieta
    • Moje króliczki :)
Odp: ile kuwet w klatce ?
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 07, 2011, 20:55:23 pm »
Zanim kupisz druga klatkę bądź zagrodę, to po prostu sprawdź co i jak. Faktem jest, jak napisała Madzia7, ze króliczki wolą miękkie.
Na 5 królików z jakimi miałam do czynienia, żaden nie zsiusiał mi się na parkiet - bobki oczywiście zostawiały. Trzy uwielbiały podsikiwać na łóżko, wiec zanim je tego oduczysz to gruby koc, żeby to wyprać :)
Aktualna tymczasowiczka, która karmi maluszki miała 2 dni fazę sikania na dywan, ale potrzymałam ją chwile w klatce i wróciła do kuwety. Jeden z nudów pogryzł ładowarkę i kabel od kolumny, poza tym żadnych strat. Dodam, że mają wybieg 24h/dobę.
Inną sprawą jest ciągły bajzel w okolicy klatki - sianko, które wypada, jak wskakują i wyskakują, no i zapaszek specyficzny. Powinnaś to wiedzieć decydując się na króliczka.
Ja poza tym nie wkładam im żadnych kocyków czy ręczników do kuwety, bo momentalnie są zasikane i mam wrażenie, ze to także uczy je sikać na inne materiały.
Zagroda przydaje się, żeby nie szaleć z kablami i ograniczyć im terytorium. Moje i tak nie wyłażą poza pokój, w którym są, ale rożnie bywa.


Offline klimejszyn

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: ile kuwet w klatce ?
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 07, 2011, 21:03:43 pm »
charme, zniszczeń się nie boję, zapachu i syfu wokół klatki też nie - obecnie mam 23 szczury, więc znam to doskonale :D
właśnie boję się posikiwania na miękkie teraz, już planowałam kupić mu jakieś ładne legowisko, zawiesić hamaczek... zobaczymy :)

miałam kilka lat temu 2 króliczki, z tym, że one nie były kuwetkowe, wtedy mi to nie przeszkadzało, bo były to jedyne zwierzęta w domu, ale teraz przy psach, kocie, szczurach brakłoby mi czasu na wybieranie bobków z całej kuwety. dlatego chcę nauczyć królisia załatwiania się do małej kuwetki i ją szybciutko oczyszczać.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: ile kuwet w klatce ?
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 07, 2011, 22:14:47 pm »
królik i hamaczek to rzadko idzie w parze :) legowisko też nie bardzo, bo zasikane będzie. Uszatki wolą leżeć na gołej, chłodnej podłodze. Zamiast wydawać pieniązki na legowisko to możesz złożyć i położyć na podłodze jakiś koc czy narzutę (taki że uszak może czasem -choć nie musi- podsiknąć). Hamaczek jeśli już to też samej możesz zrobić :)

A tak jeszcze co do:
o tych kantach kuwet też myślałam i chciałam zrobić z pleksy na nich taką jakby szerszą półeczkę za schodkami z obu stron, na całej długości.

To też nie za dobry pomysł, bo miejsca w klatce zabierze. Fakt, że duża jest bo 120cm no ale może brakować jednak tego miejsca troszkę.

Offline klimejszyn

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: ile kuwet w klatce ?
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 07, 2011, 22:17:37 pm »
hamaczki zawsze sama robię szczurkom, a własnie widziałam króliczki w hamaczkach, więc pomyślałam, że uszatkowi też zrobie i zobaczymy czy będzie korzystał :)
w takim razie fakt, legowiska nie kupię, za to dostanie jakiś kocyk albo dywanik.
no i namawiamy tatę na zagrodę :)

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: ile kuwet w klatce ?
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 07, 2011, 22:23:16 pm »
namawiaj namawiaj bo zagroda to sama dobroć :) Uszatki się lepiej w niej czują, łatwiej się sprząta (powiedz ze idzie mniej wody bo zagrody sie nie myje, a kuwete od klatki tak i to jeszcze dwie= wiecej wody :D - to dobry argument)
uszak moze sie wyłożyć i stójeczki robić, przeciągać, rozciągać, bawić się swobodnie i w ogóle :D Same plusy :)

Offline klimejszyn

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: ile kuwet w klatce ?
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 07, 2011, 22:27:45 pm »
tylko kurcze, ja mam dużego psa, który przesiaduje dużo w tym pokoju, krzywdy zwierzakowi nie zrobi, poza tym jak już królik będzie za te, powiedzmy, 2 lata, to psiak dojrzeje, będzie wykastrowany, więc spokojniejszy, ale jak króliś będzie w zagrodzie a on np cielskiem by na tym zaważył, to się nie przewróci ?
pytam, bo nie miałam do czynienia z zagrodą i nie wiem na ile jest wytrzymała.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: ile kuwet w klatce ?
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 07, 2011, 22:45:47 pm »
ja mam owczarka niemieckiego i nie wiesza się na zagrodzie. Ale dobrze złożona i przymocowana nie powinna się przewrócić.
W innym wątku pisałam, że fajnie jest przymocować zagrodę do ściany. Wtedy by pewnie wcale nie drgnęła :)
No ale mimo wszystko podstawą jest pilnowanie zwierzaków. Bo królik to jednak delikatne zwierzątko jest. A to że przez jakiś czas psiak go nie ruszy, to nie znaczy że nie będzie się nigdy zamierzał na to. Wiadomo - różne rzeczy mogą się zdarzyć.