Autor Wątek: Pije duzo wody  (Przeczytany 31882 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pije duzo wody
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 22, 2011, 23:18:28 pm »
Wydaje mi się, że lepiej kupować warzywka w małych sklepikach. No ale mamy teraz sezon więc wszystko praktycznie jest mniej chemizowane.

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Pije duzo wody
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 22, 2011, 23:31:57 pm »
tylko nie kupuj od razu za dużo, bo będziesz je przecie przyzwyczajać do warzywek stopniowo

http://www.miniaturkabeztajemnic.com/warzywa.html w razie zapomnienia, jak wprowadzać, albo jak dawkować - zerknij tu
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline digoxyna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 735
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pije duzo wody
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 24, 2011, 18:28:00 pm »
Jeżeli królik miałby mało wody w pożywieniu (a z tego, co piszesz, wnioskuję, że tak jest), to byłby ODWODNIONY. Odwodnione zwierzęta nie sikają, bądź sikają bardzo mało, bez względu na ilość wypitej wody, bo ich organizm dostarczoną wodę w całości wykorzystuje. Jak u ludzi  :)
także moim zdaniem jeżeli Twój króliczek wypija dziennie 1,5 litra wody, to jest powód wybrania się z nim do weterynarza. Na początek zbadaj mu cukier we krwi.

O zmianie diety nie będę wspominać, bo dziewczyny wyżej to pięknie opisały :D

P.S. Ktoś tu jeszcze dobrze napisał- na każdy kilogram ciała zdrowy królik wypija ok. 100 ml wody, w tym wody dostarczonej z pokarmem. Także przeciętnie ważąca 2 kg miniaturka wypija ok. 200 ml. Załóżmy, że jest średnio odwodniony- wtedy "dopija" deficyt- czyli ok. 5-10 % więcej, co daje nam ok. 10-20 ml wody ponad te 200 ml (2 kg x procent odwodnienia). Czyli wciąż nam duuuużżżżo brakuje do tych 1,5 litra.
Ciężko odwodniony królik raczej by nie kicał samodzielnie.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 24, 2011, 18:33:50 pm wysłana przez digoxyna »

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pije duzo wody
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 24, 2011, 18:51:08 pm »
króliki się nie odwadniają z tego powodu, że nie dostają zieleniny, warzyw itd. Odwodnić by się mógł jakby wcale tej wody organizm nie miał ale w tym wypadku królik pobiera wodę z poidełka. Skąd ją dodatkowo "magazynuje".
Człowiek jakby nie jadł warzyw tylko same mięsiwo- to też by się odwodnił? Pies nie je warzyw- też się odwadnia?
W przypadku odwodnienia nawet mocznik jest wykorzystywany, więc uszak by albo nie sikał, albo kilka kropelek sporadycznie.

O zmianie diety i zbadaniu poziomu cukru zostało już powiedziane.

Offline digoxyna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 735
  • Płeć: Kobieta
Odp: Pije duzo wody
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 24, 2011, 19:33:15 pm »
króliki się nie odwadniają z tego powodu, że nie dostają zieleniny, warzyw itd. Odwodnić by się mógł jakby wcale tej wody organizm nie miał ale w tym wypadku królik pobiera wodę z poidełka. Skąd ją dodatkowo "magazynuje".
Człowiek jakby nie jadł warzyw tylko same mięsiwo- to też by się odwodnił? Pies nie je warzyw- też się odwadnia?
W przypadku odwodnienia nawet mocznik jest wykorzystywany, więc uszak by albo nie sikał, albo kilka kropelek sporadycznie.

O zmianie diety i zbadaniu poziomu cukru zostało już powiedziane.


Nigdzie nie widziałam wzmianki o zbadaniu poziomu cukru, dlatego to dopisałam.

Królik mógłby się odwodnić, jakby nie dostawał wody dodatkowo, ponieważ zarówno siano, jak i granulat tej wody za dużo nie mają. Pisałam, że to mało prawdopodobne, ponieważ królik pije wodę. Problemem jest tutaj jej ilość. W cukrzycy, mimo zwiększonego pragnienia, również dochodzi do odwodnienia, paradoksalnie z resztą, ponieważ brak insuliny (bądź to, że nie działa prawidłowo) powoduje podwyższony poziom cukru we krwi, który "ściąga" wodę z komórek do kanalików nerkowych. Dochodzi do zwiększonego wydalania moczu. Z kolei zwiększone wydalanie moczu daje sygnał do zwiększonego poboru wody z otoczenia.
Także jeszcze raz mówię, że moim zdaniem nie tyle o zmianę diety chodzi, co o wizytę u dobrego weterynarza.

Poza tym czytaj ze zrozumieniem, już na początku postu napisałam, że odwodnione zwierzę albo wcale by nie sikało, albo tylko trochę. I niemal całą resztę, o której napisałaś, również zawarłam w poście wcześniejszym.

P.S. A mięso zawiera b. dużo wody ;)
pozdrawiam :D