Autor Wątek: Impregnaty do drewna nietoksyczne dla królików.  (Przeczytany 11494 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Impregnaty do drewna nietoksyczne dla królików.
« dnia: Maj 30, 2011, 19:36:41 pm »
Może ktoś z Was wie, jakie są bezpieczne, nietoksyczne impregnaty do malowania drewna?
Mogą być naturalne, jak i te typowo sklepowe. Proszę o nazwy i ewentualne linki :)




Offline Misokyaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3206
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Don Pedro Karramba i Pan Śledź
  • Za TM: Truffel, Fizia-Makrela
Odp: Impregnaty do drewna nietoksyczne dla królików.
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 30, 2011, 20:50:53 pm »
Pokost lniany jest nietoksyczny dla zwierzaków :)

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Impregnaty do drewna nietoksyczne dla królików.
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 30, 2011, 20:58:55 pm »
Pokost lniany jest nietoksyczny dla zwierzaków usmiech2

No właśnie nazwy nie pamietałam :D Gdzie można go zdobyć?

Offline olinka23

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 128
  • Płeć: Kobieta
Odp: Impregnaty do drewna nietoksyczne dla królików.
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 30, 2011, 22:10:24 pm »
Chyba w większości sklepów z farbami, lakierami do drewna...  :)

Offline Asieńka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1265
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Mielec
  • Za TM: Kochany Pimpuś (09.2010 - 10.12.2014) Kochane Słoneczko (05.2009 - 09.10.2016)
Odp: Impregnaty do drewna nietoksyczne dla królików.
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 31, 2011, 21:31:23 pm »
Witaj Mysza!

Mój mąż pracuje w niemieckiej firmie, która zajmuje się produkcją lakierów do podłóg.
Poniżej przesyłam Ci info od niego. Może będzie pomocne. W razie czego - służymy pomocą.  :papatki

Do zabezpieczenia podłogi możemy używać następujących środków:

1) lakiery na bazie chemicznej
2) lakiery na bazie wodnej
3) oraz oleje i olejo-woski.

Ad.1
Zasadniczo można powiedzieć, że każdy lakier po wyschnięciu i całkowitym utwardzeniu przez około 7 dni powinien być chemicznie obojętny tzn. wszelkie reakcje chemiczne zachodzą do owego 7 dnia. Osobiście odrzuciłbym lakiery chemiczne – owszem, po wyschnięciu są lub powinny być chemicznie obojętne, ale jest to przestarzała technologia min. 30 lat – no i może dlatego tania. (Jak mucha wleci nad taki parujący (świeży) lakier, to zdycha. 100 % rozpuszczalnika.)

Ad.2
Lakiery wodne zwierają poliuretan rozpuszczony w wodzie. Rozpuszczalnika jest tu tylko 15 % lub 5 % linia Diamond – przynajmniej tak się nazywa w firmie, w której pracuję. Są bezpieczne.

Ad. 3
Oleje i olejo-woski – oleje na bazie naturalnych składników olejów sojowych lub lnianych i naturalnego  wosku pszczelnego: zawartość rozpuszczalnika do 2 % - 3% czyli tyle, ile w sklepowym mleku.

Polecam Magic Olil 2 K firmy Pallmann – na bazie oleju lnianego.
Ewentualnie Soja Base Plus firmy Pallmann – na bazie oleju sojowego.
Karty techniczne powyższych produktów mogę wysłać na PW, ponieważ są w formacie pdf.

Sam pokost lniany lub olej lniany na podłogę to kiepski pomysł. Zakładam, że ktoś pisząc o olejach lnianych miał na myśli olejo-woski

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Impregnaty do drewna nietoksyczne dla królików.
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 31, 2011, 21:45:52 pm »
Asieńka, bardzo dziękuję za super pomoc! :hura:

Męzowi proszę podziękować :bukiet: i pozdrowić :)

Generalnie szukam informacji jak zabezpieczyć np. drewniane listwy, deski czy drewno kiedy buduję klatkę dla królików(zagrodę), albo domek. Zalezy mi na tym, aby w 100% nie szkodził królikom, gdyby się do niego dorwały, a żeby drewno było zabezpieczone przed zczernieniem i rozwalaniem się po np. deszczu czy sniegu :) Wiadomo, że w domu to inaczej jest i sama mam teraz niezabezpieczone drewno, a co innego gdyby zagroda była postawiona na zewnątrz.

Pomysl mam taki:



Zagroda większa, byłaby na stałe na zewnątrz stąd pytanie o impregnaty :)

Offline Asieńka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1265
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Mielec
  • Za TM: Kochany Pimpuś (09.2010 - 10.12.2014) Kochane Słoneczko (05.2009 - 09.10.2016)
Odp: Impregnaty do drewna nietoksyczne dla królików.
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 01, 2011, 20:22:46 pm »
Mysza, mąż pozdrowiony, kwiaty od Ciebie przekazane  :icon_mrgreen, a w załączeniu odpowiedź od niego:

"Dziękuję za podziękowania  :icon_biggrin.

To teraz wiem, o co chodzi i jak widzę niewiele pomogłem. Preparaty na zewnątrz do zabezpieczania drewna surowego to zupełnie inna sprawa. Niestety moja firma tym się nie zajmuje. W takim przypadku jak opisałaś istnieje poważne ryzyko spożycia przez królika takiego elementu (z podłogi jest to trudniejsze) i wszelkie lakiery do parkietu odpadają. W ogóle wszystkie środki tworzące twardą powłokę po wyschnięciu nie są przydatne. Zostają więc preparaty wnikające – ale one pozostawiają powierzchnię dyfuzyjną (częściowo przepuszczalną dla wody i pary) czyli ta ochrona jest tylko częściowa.

Jest wiele impregnatów, ale większość z nich zawiera chemię, ponieważ wtedy lepiej i „przyjemniej” się je nakłada oraz głębiej wysychają.
Jeżeli nic nie znajdziesz, można pomyśleć o oleju lnianym. Wadą jest to, że będzie bardzo długo sechł i się kleił. Pokost lniany to olej lniany z dodatkami przyśpieszającymi wysychanie – schnie szybko, ale niestety to jest już chemia."