Autor Wątek: Ułamany ząb  (Przeczytany 29965 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline niuniusia90

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 372
  • Płeć: Kobieta
Ułamany ząb
« dnia: Maj 04, 2011, 15:16:01 pm »
Witam serdecznie wszystkich przepraszam jeśli ponawiam ten sam temat.
Mianowicie robiąc przegląd Baksiuli zauważyłam że ma dwa zęby lecz jeden jest ułamany co mam w tym przypadku zrobić?
,

Krysia&Mały Bobinek

Offline magda=)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2813
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Lukier
  • Za TM: Kruszynka, Maro i Mała Niusia
Odp: Ułamany ząb
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 04, 2011, 15:21:37 pm »
nic, ząbek odrośnie :)
Suwaczek z babyboom.pl" border="0 

Is­to­ty ludzkie to je­dyny ga­tunek zwierząt, których szczerze się obawiam.

Offline niuniusia90

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 372
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ułamany ząb
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 04, 2011, 15:29:35 pm »
boże jak się wystraszyłam... kamień mi z serca spadł
,

Krysia&Mały Bobinek

Offline magda=)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2813
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Lukier
  • Za TM: Kruszynka, Maro i Mała Niusia
Odp: Ułamany ząb
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 04, 2011, 15:32:32 pm »
Mój króliczek kiedyś złamał sobie górne siekacze... Jak ja się wtedy wystraszyłam, wpadłam w taka panikę, że dziewczyny z forum musiały mnie uspokajać ;). Po jakimś czasie ząbki odrosły
Suwaczek z babyboom.pl" border="0 

Is­to­ty ludzkie to je­dyny ga­tunek zwierząt, których szczerze się obawiam.

Offline niuniusia90

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 372
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ułamany ząb
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 04, 2011, 15:35:44 pm »
Dzięki magda:) za pomoc jestem ci wdzięczna za odpowiedź
,

Krysia&Mały Bobinek

Offline Dale Cooper

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ułamany ząb
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 08, 2011, 17:54:59 pm »
Freddy złamał jednego dolnego zęba. Czy jest to na tyle niewygodne dla niego, że zaczął mniej jeść? Czy jest to raczej związane z obecną duchotą panującą na dworze? :(

Poza tym Freddy ma nieco krzywy zgryz i ząbki nie do końca mu się ścierają. Czy zaburzenie symetrycznego odrastania zębów może jakoś pogorszyć sprawę? :(

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Ułamany ząb
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 08, 2011, 19:45:47 pm »
Najlepiej przytnij mu drugiego, żeby się ładnie ścierały, ale nie jest to niezbędne. Brak siekaczy nie przeszkadza w normalnym jedzeniu - to raczej upały, chyba, że ząbek ułamał się krzywo i może kaleczyć języczek.
Złamanie się zęba to nic nadzwyczajnego. A przyciąć możesz cążkami do pazurów, cążkami do drutu.
Krzywy zgryz trzeba korygować samemu przycinając, inaczej trzonowce się nie ścierają i może być gorzej, poza tym zbyt długie ząbki nie pozwalają zamknąć pyszczka (ból szczęki) i mogą kaleczyć język i dziąsła aż do uniemożliwienia gryzienia.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

kingulek

  • Gość
Odp: Ułamany ząb
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 11, 2011, 13:44:35 pm »
Tzn. tak dla pewności, bo nigdy nie byłam jeszcze w takiej sytuacji :P Zęby mogą odrastać w nieskończoność? czy jest jakiś określony "limit" Człowiek przecież tylko raz zmienia uzębienie, z mlecznego na stałe :D

Offline magda=)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2813
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Lukier
  • Za TM: Kruszynka, Maro i Mała Niusia
Odp: Ułamany ząb
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 11, 2011, 13:59:39 pm »
zęby królika rosną przez całe życie :). Wyjątkiem jest tylko gdy podczas ułamania zęba uszkodził się korzeń, wtedy ząb może już nie odrosnąć. 
Suwaczek z babyboom.pl" border="0 

Is­to­ty ludzkie to je­dyny ga­tunek zwierząt, których szczerze się obawiam.

Offline megg

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 472
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Vox
obcinaczka do zębów??
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 19, 2013, 20:24:35 pm »
Obcinaczki do zębów nie istnieją na rynku, szukałam. Zastanawiam się jednak czym można łatwo korygować zęby "na własną rękę". Mój Vox ma wadę zgryzu i jeździmy do weterynarza (średnio) co miesiąc, jednak już wtedy są one dość pokaźnego wzrostu. Praktycznie już po 2 tygodniach wystają poza pyszczek  ;|
Bardzo ułatwiłaby mi sprawę możliwość samodzielnego przycinania, ale nie chce zrobić większej szkody przez nieodpowiedni sprzęt. Z tego co zaobserwowałam po tych wszystkich wizytach, vet zawsze stosuje metalowe cążki (przypuszczam, że nie dostanę ich tak po prostu w sklepie) i obcinaczkę do pazurów :?: tak to wygląda.
Czy ktoś z Was obcina swojemu uszakowi zęby w domu?
Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki, nie ukrywam, że to dość problemowa kwestia (szczególnie jeśli się nie ma samochodu i mieszka na obrzeżach miasta)
  

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: obcinaczka do zębów??
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 19, 2013, 20:31:08 pm »
Zębów nie powinno się obcinać, tylko piłować. Obcinanie cążkami bardzo niszczy zęby, osłabia je i takie osłabione zęby są potem narażone na złamania, zakażenia i bolesność.
Jeśli siekacze są bardzo krzywe, trzeba je co 2 tyg. korygować, to proponuję rozważyć ich usunięcie.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline megg

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 472
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Vox
Odp: obcinaczka do zębów??
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 19, 2013, 20:37:18 pm »
jeżdziłam do różnych weterynarzy, żaden nie wpadł na pomysł, że obcinanie szkodzi, to dość powszechna sprawa. Usunięcie nie jest ryzykowne? Cięzko mi sobie wyobrazić królika, który nie ma czym chrupać. Jeśli jest o tym temat to proszę o link, bo opcja 'szukaj' nie zawsze wyświetla to co potrzebne. Tak czy inaczej zorientuje się w temacie.

EDIT: znalazlam jeden dość konkretny temat tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12961.40.html i mam duże wątpliwości co do usunięcia.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2013, 20:58:09 pm wysłana przez megg »
  

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: obcinaczka do zębów??
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 19, 2013, 20:58:09 pm »
Pokaż królika doktorowi Baranowi z Arki - doradzi Ci najlepszą opcję w tym konkretnym wypadku.


PS
Każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie. Ja wypowiadam się we własnym imieniu, nie znam Twojego królika i nie wiem, co będzie dla niego najlepsze. Zaproponowałam rozważenie usunięcia i konsultację z wetem, która być może rozwieje Twoje wątpliwości, być może nie - a zrobisz, jak zechcesz :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2013, 21:17:27 pm wysłana przez bosniak »
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline megg

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 472
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Vox
Odp: obcinaczka do zębów??
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 19, 2013, 21:25:22 pm »
jestem wdzięczna za radę, nie neguję żadnych wskazówek - po prostu z natury jestem dociekliwa, rozkładam wszystko na czynniki pierwsze i zawsze męczą mnie jakieś wątpliwości. Szczególnie tutaj, w tak poważnej kwestii.

Odwiedzę poleconego doktora następnym razem, gdy zęby odrosną i zapytam. Dzięki wielkie:))
  

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: obcinaczka do zębów??
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 19, 2013, 22:17:19 pm »
Zębów nie powinno się obcinać, tylko piłować. Obcinanie cążkami bardzo niszczy zęby, osłabia je i takie osłabione zęby są potem narażone na złamania, zakażenia i bolesność.
Jeśli siekacze są bardzo krzywe, trzeba je co 2 tyg. korygować, to proponuję rozważyć ich usunięcie.

Ja tam obcinałam przez 3 lata i było OK.
A ostatnio zęby się znów prawidłowo nachodzą na siebie i nie ma potrzeby korygować. Za to usuwanie zębów uważam za szkodliwe - królik nie może zupełnie ciąć sobie pokarmu ani go trzymać w pysku - nawet przy krótko obciętych siekaczach może to robić.

A do obcinania siekaczy stosuje się cążki do pazurów http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14728.msg368975.html#msg368975
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline megg

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 472
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Vox
Odp: obcinaczka do zębów??
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 19, 2013, 23:14:54 pm »
Zębów nie powinno się obcinać, tylko piłować. Obcinanie cążkami bardzo niszczy zęby, osłabia je i takie osłabione zęby są potem narażone na złamania, zakażenia i bolesność.
Jeśli siekacze są bardzo krzywe, trzeba je co 2 tyg. korygować, to proponuję rozważyć ich usunięcie.

Ja tam obcinałam przez 3 lata i było OK.
A ostatnio zęby się znów prawidłowo nachodzą na siebie i nie ma potrzeby korygować. Za to usuwanie zębów uważam za szkodliwe - królik nie może zupełnie ciąć sobie pokarmu ani go trzymać w pysku - nawet przy krótko obciętych siekaczach może to robić.

A do obcinania siekaczy stosuje się cążki do pazurów http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14728.msg368975.html#msg368975

Właśnie czegoś takiego szukałam i znaleźć nie mogłam. Dobrze poczytać ludzi z doświadczeniem:) Powiało nieco optymizmem.
  

Offline Still

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: obcinaczka do zębów??
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 29, 2013, 20:39:24 pm »
U nas jeden króliczek ma obcinane zęby raz w miesiącu  - mniej więcej - zaglądam do paszczy i sprawdzam czy już jedziemy czy jeszcze trochę. Czasem jak dobrze obetną to nawet 1,5 miesiąca się udaje bez. Wet obcina zwykle cążkami i wszystko jest ok, na koniec jest dopiłowywanie. Nie kwalifikuje się do usunięcia bo zęby są zbyt mocno osadzone i grodzi powikłaniami i wykrwawieniem. Drugi króliś już był adoptowany bez przednich zębów i radzi sobie super. Owszem zielone musi mieć pokrojone na  mniejsze kawałeczki ale wcina wszystko, sianko też. Także to bardzo indywidualna kwestia uszaków i najlepiej żeby wet określił co jest najlepsze. Nie przekreślałabym usuwania - gdyby się dało pewnie bym usunęła tez drugiemu króliczkowi ponieważ jest tchórzem i dla niej każde obcinanie to mega stres - więc warto też wziąć pod uwagę jak zwierzak znosi te zabiegi.

Offline Hariell

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 376
  • Płeć: Kobieta
Odp: obcinaczka do zębów??
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 04, 2013, 14:14:55 pm »
Ja mam 2 króliki hodowlane ,które miały wadę siekaczy. Ponieważ szybko odrastały i było to stresujące dla królika i dla nas Dr.Krawczyk usunął im siekacze. Są ok roku bez zębów i myśle ,że teraz wiecej jedzą wszystkiego bo łatwiej im chwycić. Siano i wszystkie natki chrupią bez problemu.Od razu nauczyły się pięknie chwytać pyszczkiem.Natomiast warzywa ucieram na grubych oczkach na tarce lub kroję w kostkę.Gdybyś miała bardziej szczegołowy pytania odnosnie samego zabiegu i po to możesz śmiało pisać na pv.

Offline Zajęcowa

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 2003
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Papajka i Szkwał
  • Pozostałe zwierzaki: Luba, Filip - psy
  • Za TM: Franuś, Gomiś, kochana Rózia ;(
Odp: obcinaczka do zębów??
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 05, 2013, 00:10:59 am »
ja też miałam królika bez siekaczy, to tylko kwestia przyzwyczajenia zwierza, no i własnego starania się. Tak jak pisze Hariell, można ścierać na tarce, ja akurat kroiłam mu wszystko w kosteczkę, oboje dawaliśmy radę :)
samodzielnemu obcinaniu stanowcze NIE - tu dość rzetelny artykuł na ten temat http://www.medirabbit.com/PL/Dental/Clipping/Clipping_pl.htm

« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2013, 00:26:03 am wysłana przez Zajęcowa »
Suwaczek z babyboom.pl" border="0

Offline Aguś:)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ułamany ząb
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 05, 2014, 21:55:01 pm »
Witam. Mam pytanie co mogę zrobić gdy mój już 7 letni króliś złamał ząbek i to tak blisko "dziązełka" ichyba go to boli bo nie chce nic jeść i pić? Byłam u weterynarza który ząbki przyciął i dał zastrzyk przeciwbólowy.Po powocie uszak coś zjadł i wypił wodę. Je tylko bananka.Czy mogę mu jakoś pomóc?
Nie jest jakoś specjalnie osoiały z tego powodu.Dodam też że posiekałam mu sianko żeby mógł łatwiej je jeść,ale nic...

Posty scalam i przypominam o nie pisaniu posta pod postem a używania opcji "modyfikuj" - Solvieg
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2014, 22:01:00 pm wysłana przez Solvieg »