Autor Wątek: Wszystko o bobkach: kolor, konsystencja, zmiany w wyglądzie  (Przeczytany 138610 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Dużo małych bobków
« Odpowiedź #100 dnia: Sierpień 14, 2013, 22:46:41 pm »
Ja na to mówię kupki-szyszki :) Zbyt kaloryczna dieta, to na pewno cekotrofy, których nie zjadł, bo nie miał po co. Nic się nie martw, nie dawaj tyle surowych warzyw, sianko, suszki i jeśli dajesz, to granulat, ale nie za dużo.
Kiedyś swoje króle przekarmiałam i regularnie zostawiały takie szyszki :) ewentualnie owoc jeżyny, jak nazwała je poetycko Ela :)
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline chlup

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 657
  • Lokalizacja: wielkopolska
  • Moje króliki: Pimpol
Odp: Dużo małych bobków
« Odpowiedź #101 dnia: Sierpień 14, 2013, 22:49:18 pm »

Offline magda24

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 4418
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Marysia i Frugo, Cynio
  • Na DT: Dzidzia Maczek
Odp: Dużo małych bobków
« Odpowiedź #102 dnia: Sierpień 14, 2013, 22:51:50 pm »
Ja to po prostu cekobobki nazywam ;) Tak czy siak, obserwuj czy będzie tego więcej, jeżeli to jednorazowa sprawa to nic się nie dzieje, jak będą często zostawiały musisz zmienić dietę na mniej kaloryczną. Cekobobki to są same witaminy i królik musi je zjadać.

Offline F4rba

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 724
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Mefka
  • Za TM: Fred
Odp: Dużo małych bobków
« Odpowiedź #103 dnia: Sierpień 14, 2013, 22:54:41 pm »
Może to Ci trochę rozjaśni i uspokoi
http://www.miniaturkabeztajemnic.com/cekotrofy.html

Offline karola2121

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dużo małych bobków
« Odpowiedź #104 dnia: Sierpień 15, 2013, 00:45:13 am »
Tak, to wyglądało jak jeżyna  :jupi
Dokładnie tak jak na zdjęciach . Uff.. dzięki piękne.

A mam jeszcze pytanie - czy Wasze królisie też zajadają gumki chlebowe ? :/
Przed chwilą znalazłam ugryzioną chlebówkę, wyciągniętą z zakamarka.
Czy coś mu się stanie po tym ? Nie zjadł tego wiele, ale nie znam jej składu więc pozostaje tylko gdybanie...
Raz zdarzyło mu się ją dziabnąć, ale szybko zabrałam i schowałam, a teraz znowu wyniuchał.  :icon_confused

Offline Elzbieta1950

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2910
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa/Izdebki
  • Moje króliki: Bodzio
  • Za TM: Franulka 04.03-03.01.13-żył 9 lat, Puszek 28.02.13-żył ok 8l. i Kakuś 25 .05.14 Misia 6,09.2017
Odp: Dużo małych bobków
« Odpowiedź #105 dnia: Sierpień 15, 2013, 09:47:03 am »
Kakuś je wszystko co mu się napatoczy. Rozsypałam biały ser, poszłam po zmiotkę, wracam a Kakuś już go dojadał. Grillowaliśmy na podwórku, upadł kawalątek kiełbasy i pieczarki i też zjadł.Dzieciarnia jak porozrzuca po podłodze okruchy  chrupek, ciastek, bułki czy innego niedozwolonych dla królika pożywienia, to wszystko jest zjadane przez niego. Chodzi jak odkurzacz z nosem przy podłodze i wciąga. Misia, nie. Powącha i odchodzi.Widocznie w starym domu był głodzony albo karmiony śmieciem. Nie wiem dlaczego obgryza wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne i zżera:spody kapci, butów, miękkich zabawek, wykończenia roreb podróżnych. Szkodnik i gryzoń a nie zajęczak!
Komplikują nasze życie ale bez nich ciężko żyć.

Offline chlup

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 657
  • Lokalizacja: wielkopolska
  • Moje króliki: Pimpol
Odp: Dużo małych bobków
« Odpowiedź #106 dnia: Sierpień 15, 2013, 10:41:33 am »

A mam jeszcze pytanie - czy Wasze królisie też zajadają gumki chlebowe ? :/
Przed chwilą znalazłam ugryzioną chlebówkę, wyciągniętą z zakamarka.
Czy coś mu się stanie po tym ? Nie zjadł tego wiele, ale nie znam jej składu więc pozostaje tylko gdybanie...
Raz zdarzyło mu się ją dziabnąć, ale szybko zabrałam i schowałam, a teraz znowu wyniuchał.  :icon_confused

O ile chleb nie miał już początków pleśni (czego gołym okiem nie widać!) to nic mu nie będzie.
Ale generalnie chleba nie podajemy. Moim zdaniem za duże ryzyko na pleśń - nie mówiąc już o beznadziejnym składzie.

Offline karola2121

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dużo małych bobków
« Odpowiedź #107 dnia: Sierpień 15, 2013, 14:25:37 pm »
Elzbieta1950 - dokładnie Cytryn ma tak samo.  :>ę
Zjada wszystko co sie mu napatoczy pod nos. Ostatnio też gryzł kapcie, listwy u podłogi, kabelki od starych ładowarek, ale ta gumka mnie trochę zaskoczyła.

Chlup - ta gumka chlebowa, służy do zbierania grafitu z ołówka, zatrzymuje cały ten bród w sobie. Jest podobna do plasteliny, można ją dowolnie układać. To już bardziej profesjonalna gumka dla plastyków, a ja trochę działam w tym kierunku, rysuje portrety na zamówienie.
Cytryn puki co zachowuje się normalnie, bobki już twarde i wydaje się być zadowolony.
Ale dzięki za odpowiedzi, trochę się uspokoiłam  :icon_smile2

Offline klaudiapiwo

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4508
  • Płeć: Kobieta
  • Łatka Borsuk oraz Kokosio
Odp: Dużo małych bobków
« Odpowiedź #108 dnia: Sierpień 15, 2013, 15:31:33 pm »
U mnie lata jest specjalistka od storczykow :) zjada sztuczne i prawdziwe, dla niej to bez roznicy :oh:
Łata przykicała z Wawy 15.05.2012 majac ok 8 miesięcy,
Kokos z Krakowa 1.06.2013 jako 2,5 roczny prosiak,
Borsuk z Krakowa 20.11.2013 mając ponad 2 lata

Wątek mojego stada http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14105.0.html
Uszata Przystań http://forum.kroliki.net/index.php/topic,16284.0.html

Offline Scampi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1429
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Edzio "Dziulek"
  • Za TM: Skampusia "Cika" moje słońce
Odp: Dużo małych bobków
« Odpowiedź #109 dnia: Sierpień 15, 2013, 16:16:44 pm »
Hihi ale łasuchy macie :P

Offline chlup

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 657
  • Lokalizacja: wielkopolska
  • Moje króliki: Pimpol
Odp: Dużo małych bobków
« Odpowiedź #110 dnia: Sierpień 16, 2013, 12:37:42 pm »


Chlup - ta gumka chlebowa, służy do zbierania grafitu z ołówka, zatrzymuje cały ten bród w sobie. Jest podobna do plasteliny, można ją dowolnie układać. To już bardziej profesjonalna gumka dla plastyków, a ja trochę działam w tym kierunku, rysuje portrety na zamówienie.
Cytryn puki co zachowuje się normalnie, bobki już twarde i wydaje się być zadowolony.
Ale dzięki za odpowiedzi, trochę się uspokoiłam  :icon_smile2

Haha dobre... :oh:
Co ja sobie myślałam ?  :glupek:

Offline kolorrrowa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 157
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Moje króliki: Charlie i Tobi
  • Za TM: Julian (*)
Wszystko o bobkach: kolor, konsystencja, zmiany w wyglądzie
« Odpowiedź #111 dnia: Styczeń 25, 2014, 15:52:55 pm »
hej! mój młody ostatnio zostawia dużo cekotrofów. co prawda zjada je co jakiś czas, ale nie zawsze. sporo ich zostawia.
nie wiem, czy to coś złego. gdzieś słyszałam, że młodziaki tak mają, że czasem zostawiają.

czy to może być spowodowane tym, że dałam mu ostatnio gałązki jabłoni? zauważyłam, że po nich tak się dzieje..a może to tylko zbieg okoliczności..
Julian ~ 10.11.2013 - 1.03.2014 (*)


Zapraszam na nasz wątek!
http://forum.kroliki.net/index.php/topic,18040.0.html

Offline Donia

  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 438
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Moje króliki: Carlos
  • Za TM: Niunieczka
Odp: dużo cekotrofów.
« Odpowiedź #112 dnia: Styczeń 25, 2014, 18:00:19 pm »
Jeżeli cekotrofy nie są zjadane w całości przez królika, to znaczy, że robi ich za dużo- a powodem tego jest zbyt duża ilość przyjmowanego pokarmu. Należy zmniejszyć mu ilość podawanego jedzonka.

Siano+woda bez ograniczeń, suszone zioła, warzywa, owoce w ograniczonych ilościach. Owoce najlepiej jako przysmak od czasu do czasu :)

Czy króliś dostaje granulat?

Offline kolorrrowa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 157
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Moje króliki: Charlie i Tobi
  • Za TM: Julian (*)
Odp: dużo cekotrofów.
« Odpowiedź #113 dnia: Styczeń 25, 2014, 18:04:23 pm »
dostaje Cuni Junior z Versele Laga, bo ma 2 miesiące. owoców i warzyw narazie nie dostaje. :)
Julian ~ 10.11.2013 - 1.03.2014 (*)


Zapraszam na nasz wątek!
http://forum.kroliki.net/index.php/topic,18040.0.html

Offline Donia

  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 438
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Moje króliki: Carlos
  • Za TM: Niunieczka
Odp: dużo cekotrofów.
« Odpowiedź #114 dnia: Styczeń 25, 2014, 18:07:25 pm »
Aaa czyli młodziaszek jeszcze z niego ;) To myślę, że warto dać mu nieco mniej granulatu, 2-3 łyżki stołowe powinny wystarczyć :)

Offline kolorrrowa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 157
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Moje króliki: Charlie i Tobi
  • Za TM: Julian (*)
Odp: dużo cekotrofów.
« Odpowiedź #115 dnia: Styczeń 25, 2014, 18:10:55 pm »
ile razy dziennie? bo to żarłok jest i zawsze jak mu daję karmę, to zachowuje się jakby tydzień nie jadł...
Julian ~ 10.11.2013 - 1.03.2014 (*)


Zapraszam na nasz wątek!
http://forum.kroliki.net/index.php/topic,18040.0.html

Offline Donia

  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 438
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Moje króliki: Carlos
  • Za TM: Niunieczka
Odp: dużo cekotrofów.
« Odpowiedź #116 dnia: Styczeń 25, 2014, 18:15:45 pm »
Raz dziennie wystarczy :) I lepiej nie na wieczór, żeby się na noc nie objadał, bo niezdrowo ;) A rzucanie się królika na jedzenie, jakby go przez tydzień głodzili, to norma, taka królicza cecha wspólna ;)

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: dużo cekotrofów.
« Odpowiedź #117 dnia: Styczeń 25, 2014, 20:38:37 pm »
Królik zostawia cekotrofy w kilku przypadkach.
Najczęściej w wyniku przekarmienia, dostaje za dużo kalorycznego jedzonka i nie ma potrzeby zjadać ceko.
Poza tym królik zostawia ceko, gdy dostaje coś nieznanego do jedzenia - układ pokarmowy nie jest przygotowany do przerobienia takiego pokarmu na wartościowe ceko i królik go nie zjada.
Trzecim wypadkiem będzie długotrwała choroba, antybiotykoterapia - coś, co zaburza pracę flory bakteryjnej i uniemożliwia "króliczej fabryce" właściwe przerabianie jedzonka na wartościowe ceko.

Warto zauważyć, że królik, w przeciwieństwie do psa nie koopka od razu tym, co zjadł - czyli proces trawienia trwa kilkanaście godzin do doby, więc żeby stwierdzić, że króliś po czymś zostawia ceko, trzeba się cofnąć pamięcią nie do posiłku sprzed godziny. Cekotrofy uszak zjada lub zostawia rano (tak 9-10) i wieczorkiem, więc wilgotne kupki o tej porze poprzyklejane do zadku czy rozplaszczone na podłodze, należy uznać za ceko, nie biegunkę (która u królików występuje dość rzadko).
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline Kejt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3330
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Tofcia
  • Pozostałe zwierzaki: kot Milka
  • Za TM: Tuptuś, Aboszek i Amorek
Odp: dużo cekotrofów.
« Odpowiedź #118 dnia: Styczeń 26, 2014, 10:09:24 am »
ile razy dziennie? bo to żarłok jest i zawsze jak mu daję karmę, to zachowuje się jakby tydzień nie jadł...
Większość królików ZAWSZE będzie się rzucała na granulat jakby była głodzona.. Lepiej zainwestować w suszone ziółka (najchętniej jedzone to mniszek lekarski, babka lancetowata, liście malin, babka szerokolistna.. np. w sklepie internetowym świat4łap jest duży wybór) a granulatu to najwyżej łyżkę na śniadanie, choć też niekoniecznie, bo jak od małego będzie na diecie bezgranulatowej, to tylko na zdrowie mu wyjdzie. Granulat można jako smakołyk podawać :)
Wątek mojej najwspanialszej księżniczki Tosławy - http://forum.kroliki.net/index.php/topic,15125.0.html

Offline PippiLotta

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2917
  • Płeć: Kobieta
Odp: dużo cekotrofów.
« Odpowiedź #119 dnia: Styczeń 27, 2014, 11:16:49 am »
Moja Pippi robi też i zostawia dobre ceko, kiedy chce bardziej wyraźnie zaznaczyć swój teren, ale to raczej nie ten przypadek. Pewnie za dużo karmy. Moje dorosłe króliki dostają 6 pałeczek CC rano i wieczorem. Małe powinny dostawać nieograniczoną ilość granulatu, ale tylko w porze posiłku. Czyli zawsze w porze posiłku dajesz mu pełną michę i ma jeść, ile mu się zmieści, jak odejdzie od miski, to zabierasz wszystyko i dajesz dopiero w następnej porze posiłku. W tym przpoadku tez karmienie dwa razy dziennie rano i wieczorem.