Autor Wątek: Wszystko o bobkach: kolor, konsystencja, zmiany w wyglądzie  (Przeczytany 138038 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: dużo cekotrofów.
« Odpowiedź #120 dnia: Styczeń 27, 2014, 16:11:52 pm »
Małe powinny dostawać nieograniczoną ilość granulatu, ale tylko w porze posiłku. Czyli zawsze w porze posiłku dajesz mu pełną michę i ma jeść, ile mu się zmieści, jak odejdzie od miski, to zabierasz wszystyko i dajesz dopiero w następnej porze posiłku. W tym przpoadku tez karmienie dwa razy dziennie rano i wieczorem.

Mały królik, tak jak i duży królik nie żywi się granulatem, a sianem. Granulat to tylko dodatek i po raz kolejny na tym forum napiszę, że królik go wcale jeść nie musi, a jak zostawia ceko, to jest to pierwsza rzecz, którą należy ograniczyć. Wg mnie, to pałna micha ZAWSZE spowoduje zostawianie cekotrofów i ograniczenie jedzenia sianka, a optymalną opcją jest dawanie małemu uszakowi po 3x 1 łyżkę granulatu na dobę, jak ktoś nie może zadbać o podawanie suszonych czy świeżych listków, ziół i pędów,

Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: dużo cekotrofów.
« Odpowiedź #121 dnia: Styczeń 27, 2014, 18:29:11 pm »
Mały królik, tak jak i duży królik nie żywi się granulatem, a sianem. Granulat to tylko dodatek i po raz kolejny na tym forum napiszę, że królik go wcale jeść nie musi,

maluch musi rosnąć,prawidłowo się rozwijać,siano nie jest kaloryczne i nie dostarczy mu tyle składników ile powinien mieć w ograniżmie do prawidłowego rozwoju tym bardziej że maluchowi do 3 miesiąca życia nie podaje się jeszcze świeżych warzyw które dostarczyły by mu miktoelementy.
Ogranicza się granulat kiedy maluch dorośleje.... ale do 2 miesiąca życia powinien miec granulatu pod dostatkiem a sianko i tak i tak skubać będzie,chyba że wyraznie widać że królik zostawia w misce granulat wtedy wiadomo że powinien być ograniczony.Tak jak napisała Pippi Lotta.
edit:Wszystkie nasze uszaki które mieliśmy od małego tak były karmione i żadnemu krzywda się nie stała ani nie miały nadwagi ,ani nie zostawiały cekotrofów (poza celowym znaczeniem terenu).
Stopniowo od 2 -3 miesiąca granulat ograniczony do 2-3 łyżek dziennie a obecnie w wieku dorosłym nie dostają go wcale i wcale się o niego nie upominają...a obawiałam się że będzie inaczej...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2014, 18:40:30 pm wysłana przez emilia »
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: dużo cekotrofów.
« Odpowiedź #122 dnia: Styczeń 27, 2014, 20:10:33 pm »
Nawet szczeniaków, które włókna do prawidłowego funkcjonowania jelit nie potrzebują, nie można karmić zbyt obficie ani zbyt kalorycznie. A Emilia dalej obstaje przy wersji sprzed co najmniej kilku lat, że mały królik musi jeść kalorycznie. Gdy tymczasem on musi jeść białko, a nie węglowodany, które zawiera granulat.

Królik będzie się rozwijał prawidłowo jedząc dobrej jakości sianko - czyli takie obfitujące w różne ziółka oraz warzywa. Nie musi nabierać masy szybko. Gdzieś nawet czytałam, jak Sicca pisała o kaloryczności siana, która wcale niska nie jest i zawiera mikroelementy.

Wersja, że maluch nie może jeść świeżych warzyw do 3-go miesiąca życia też umarła, w obliczu faktu, że maluch uczy się jeść wszystko od mamy już w 3-4tym tygodniu życia i że stopniowo wprowadzane może jeść wszystko. To już chyba nawet na Miniaturce znajdziecie.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: dużo cekotrofów.
« Odpowiedź #123 dnia: Styczeń 27, 2014, 20:16:51 pm »
wszystko  może się zmieniać z biegiem lat (ludzkie pomysły ).... ale układ pokarmowy królika i jego potrzeby żywieniowe się nie zmieniają :)
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline marta1984

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7390
  • Płeć: Kobieta
Odp: dużo cekotrofów.
« Odpowiedź #124 dnia: Styczeń 27, 2014, 20:31:58 pm »
wystarczy ze w sianku bedzie lucerna i koniczyna i juz moze sie rowno podpasc zwierz
a co do granulatu najlepiej po prostu dobrac ja w oparciu o obserwacje zwierza- bo kazdy jest inny
jednemu maluchowi 5 lyzek bedzie malo a inny powyzej 2-3 bedzie juz ceko zostawial ( o ile oczywiscie zostawianie ceko nie ma w tym przypadku innego podloza  niz kalorycznosc diety)
[/URL]http://imageshack.us/photo/my-images/191/picola.png/
AS!!!!!

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: dużo cekotrofów.
« Odpowiedź #125 dnia: Styczeń 27, 2014, 20:58:35 pm »
wystarczy ze w sianku bedzie lucerna i koniczyna

i ogromna ilośc wapnia..... ;)
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline marta1984

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7390
  • Płeć: Kobieta
Odp: dużo cekotrofów.
« Odpowiedź #126 dnia: Styczeń 27, 2014, 21:10:43 pm »
tez....ale maluchy zazwyczaj go potrzebuja do wzrostu
[/URL]http://imageshack.us/photo/my-images/191/picola.png/
AS!!!!!

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: dużo cekotrofów.
« Odpowiedź #127 dnia: Styczeń 27, 2014, 21:21:33 pm »
tez....ale maluchy zazwyczaj go potrzebuja do wzrostu

pewnie tak ....ja juz mam na punkcie podwyższonego składu wapnia w czymkolwiek anty podejście...Kikusiowe problemy.... :(
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline joannajinks

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dużo małych bobków
« Odpowiedź #128 dnia: Maj 31, 2014, 22:53:37 pm »
Witam:) bardzo proszę Was o pomoc. Mam królika miniaturkę, który ma obecnie prawie 5 miesięcy. Od tygodnia królik zaczął robić bobki, które brzydko pachną. Dotychczas robił bezwonne boby i nie było problemu. Ponadto wydaje czasami dziwne odgłosy jakby chrumkanie. Podejrzewam, że króliczka ma ruję, ale pewności nie mam. Zdarza się jej zostawiać na podłodze też takie kropki z moczu jakby teren znaczyła. Ale niestety najbardziej uporczywe są te śmierdzące bobki, które pachną tak jak te miękkie co królisie czasami robią. Czy ktoś może mi coś poradzić w tym temacie? A i króliczek ma troche mniejszy apetyt :-(

Offline ellessa

  • Administrator
  • **
  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 1831
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Francisz & Niusia
Odp: Dużo małych bobków
« Odpowiedź #129 dnia: Maj 31, 2014, 22:54:54 pm »
To najprawdopodobniej dojrzewanie - rozważ sterylizację/kastrację

Offline joannajinks

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Płeć: Kobieta
Bobki brzydko pachną
« Odpowiedź #130 dnia: Maj 31, 2014, 22:55:18 pm »
Witam:) bardzo proszę Was o pomoc. Mam królika miniaturkę, który ma obecnie prawie 5 miesięcy. Od tygodnia królik zaczął robić bobki, które brzydko pachną. Dotychczas robił bezwonne boby i nie było problemu. Ponadto wydaje czasami dziwne odgłosy jakby chrumkanie. Podejrzewam, że króliczka ma ruję, ale pewności nie mam. Zdarza się jej zostawiać na podłodze też takie kropki z moczu jakby teren znaczyła. Ale niestety najbardziej uporczywe są te śmierdzące bobki, które pachną tak jak te miękkie co królisie czasami robią. Czy ktoś może mi coś poradzić w tym temacie? A i króliczek ma troche mniejszy apetyt :-(  :icon_frown

Offline Pan_Krolik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Moje króliki: Carbonita, Chawa
  • Pozostałe zwierzaki: scury scury ... muczo scury
  • Za TM: Andy
Odp: Bobki brzydko pachną
« Odpowiedź #131 dnia: Maj 31, 2014, 23:02:13 pm »
skad jestes ? to raz a dwa czy byly jakies znaczace zmiany w diecie jesli chodzi o ilosc pokarmu czy tez to co jest uszakowi podawane ?

czy jest szansa na foto tych bobkow ?
"wake (call) me when u need me" HALO 4

Offline Pan_Krolik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Moje króliki: Carbonita, Chawa
  • Pozostałe zwierzaki: scury scury ... muczo scury
  • Za TM: Andy
Odp: Dużo małych bobków
« Odpowiedź #132 dnia: Maj 31, 2014, 23:03:22 pm »
to moga byc rozne rzeczy, zmiana pokarmu, zmiana ilosci pokarmu, jakies medyczne rzeczy....
"wake (call) me when u need me" HALO 4

Offline joannajinks

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Płeć: Kobieta
Odp: Bobki brzydko pachną
« Odpowiedź #133 dnia: Maj 31, 2014, 23:07:01 pm »
hej:) jestem z Poznania. Bobki są takie jak normalne tylko bardziej czarne. Króliczka zaczęła na początku przez 2 dni robić takie miekkie cekosfory a potem te takie trochę ciemniejsze normalnej konsystencji, ale brzydko pachnące. Króliczek był na spacerze na podwórzu wprawdzie nie był spuszczany z oka, ale mógł zjeść 1 liścia suszonego z bzu. Jesli chodzi o żywienie to nastąpiła zmiana karmy z cuni na grainless complete którego nie chce jeść. Wczoraj byłam w maxi zoo i kupiłam jej taką karmę na wagę, którą kiedyś jadła i teraz ją zjada

Offline joannajinks

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dużo małych bobków
« Odpowiedź #134 dnia: Maj 31, 2014, 23:27:43 pm »
aha dzięki za odpowiedź:)

Offline Pan_Krolik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Moje króliki: Carbonita, Chawa
  • Pozostałe zwierzaki: scury scury ... muczo scury
  • Za TM: Andy
Odp: Bobki brzydko pachną
« Odpowiedź #135 dnia: Maj 31, 2014, 23:28:18 pm »
jak karma na wage to pewnie kroliczy mcdonald :-(

czeste zmiany zywienia IMHO moga meic takie skutki, a kroliczy mc donald .... jak to mc donald nie jest fajny
dlaczego nie chcesz kupic jakiegos cuni complete lub czegos bardziej markowego ?
« Ostatnia zmiana: Maj 31, 2014, 23:32:08 pm wysłana przez Pan_Krolik »
"wake (call) me when u need me" HALO 4

Offline joannajinks

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Płeć: Kobieta
Odp: Bobki brzydko pachną
« Odpowiedź #136 dnia: Maj 31, 2014, 23:57:25 pm »
Jadła przez jakiś czas cuni complete. Niedawno kupiłam jej tak zachwalany grainless complete, którego nie chce ruszyć. Ponadto ma jeszcze jedną karmę również drogą dla junirów i też nie chce jej jeść

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Bobki brzydko pachną
« Odpowiedź #137 dnia: Czerwiec 01, 2014, 01:00:49 am »
Ja bym poszła do weta ;) Może początek zapalenia jelit (wtedy jest taki zapach.. rynsztokowy trochę), a może mała po prostu dojrzewa, stąd taki zapach bobków (i ogólnie moczu).
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Bobki brzydko pachną
« Odpowiedź #138 dnia: Czerwiec 01, 2014, 08:35:52 am »
Wet nie zawadzi, oczywiście - w Poznaniu polecam lek.wet. Hannę Lisiecką (Grunwald). Natomiast karmę na wagę lepiej odpuść i wróć do Cuni Complete. Grainlessa nie każdy królik lubi i trzeba to uszanować. Je dużo siana? Czy bobki są ładne w kształcie, uformowane, czy miękkie i rozwalające się?
Królica może dojrzewać - wtedy bobki mają intensywny zapach, taki piżmowy. Ale to wszystko gdybanie - na początek zmieniłabym karmę na porządną, dołożyła solidną porcję siana i obserwowała króla.
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline joannajinks

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Płeć: Kobieta
Odp: Bobki brzydko pachną
« Odpowiedź #139 dnia: Czerwiec 02, 2014, 19:36:16 pm »
Króliczek robi ładne kształtne bobki, je normalnie sianko jest radosny więc chyba chorobę jelit możemy wykluczyć. Myslę, że to dojrzewanie niestety. Trzeba będzie pomyśleć o sterylizacji. Jesli chodzi o karmę w tej chwili zmieszałam jej tej karmy na wagę z grainless complete. Ta karma na wagę zawiera sama w sobie kilka rodzajów granulatów, sianko i suszone warzywka więc moim zdaniem jest całkiem dobra. Koszt takiej karmy to 18 zł/ kg, w maxi zoo w Poznaniu również kupuję na wagę suszoną pokrzywę i kwiatki dla mojej Lucy;)