Autor Wątek: Choroby zębów: wady zgryzu, przerost zębów, ropnie okołozębówe  (Przeczytany 125973 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline badgirl86

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #120 dnia: Październik 23, 2013, 13:50:54 pm »
Po zwykłych korektach zębów mój królik się nie ślinił. Ale po usunięciu trzonowców przez tydzień był cały mokry i bez przerwy mielił paszczą. Ale potem już przeszło. Nie pamiętam tylko czy ślinienie się zaczęło się zaraz po zabiegu czy później. Widocznie musi się przyzwyczaić. Jakby ktoś z nas się obudził bez sporej części szczęki to też by łatwo nie było. Ale możesz pojechać do weterynarza, żeby zobaczył czy wszystko ok.

Offline tristeza

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Bunia
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #121 dnia: Październik 23, 2013, 18:44:06 pm »
byłam u specjalisty, więc chyba nie powinnam się martwić. Zęby były już jakiś czas temu usuwane a druga korekcja była w zeszły piątek i wet mówił "do zobaczenia za 4-5 tygodni"

Offline Trufel

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Płeć: Kobieta
Wady zgryzu, problemy zębowe
« Odpowiedź #122 dnia: Grudzień 10, 2013, 13:51:26 pm »
Witam,

mam ogromne zmartwienie. Taka krótka historia - Mój króliś 2-letni zaczął się dziwnie zachowywać, najpierw zgrzytał zębami, potem dziwnie mlaskał,kichał bałam się, że to żeby, więc poszłam z nim do wet i niby wszystko okazało się ok, zęby jak zawsze lekarz powiedział, że ma bardzo ładne i że w sumie mu nic nie dolega, a na mlaskanie dał odrobaczenie. Zachowanie jego się nie zmieniło i tak do końca nie byłam przekonana co do tej lekarki, więc wybraliśmy się jeszcze raz do Pawła Botko - Poznań. Po tej wizycie a raczej dwóch, to samo, zęby ok, i zalecenia to syrop i smarowanie jodyną podbródka, bo się wysączała taka lepka ciecz. Generalnie oprócz tego król zachowywał sie normalnie, jadł, pił, bawił się, nawet czasami aż nadto, jak na niego, domagał się zainteresowania. Dalej zaczęły mu łzawić oczy, też lepka ciecz, zgrzytał w nocy zębami, że aż się budziłam. Nie czekajac pojechałam do  kliniki 24h w Gdyni, bo akurat byłam w odwiedzinach u rodziców na tydzień i co się okazało, po zrobieniu rtg, wyszło, że ma przerośnięte trzonowce, które skorygowali i wykonali płukanie kanalików nosowo-łzowych, ponad to stwierdzili możliwy przerost korzeni trzonowców szczęki do ew. ekstrakci i przerost korzeni trzonowców zuchwy str. prawa, zapisała lekarka krople do oczy do podawania dwa razy dziennie przez 10 dni. Powiedziała, że ekstrakcja zębów i ta cała reszta jest bardzo poważna i niosąca w przyszłości spore komplikacje, że jeśli po tych kroplach nic się nie zmieni do na kontroli 23 gr podejmie dalsze leczenie.
I ja nie wiem co mam zrobić, jesteśmy teraz w domu czyli Poznaniu, minęło 6 dni od korekty zębów i Trufel przestał jeść marchew i korzeń pietruchy, tzn. tak je nadgryza jakby chciał, ale nie mógł, a zawsze jadł aż mu się uszy trzęsły. Pomimo kropli oczy nadal łzawią nawet powiedziałabym, że prawe oko bardziej niż przedtem i to już taką bardziej ropną wydzieliną, nadal kicha i mlaszcze. Kontaktowy jest tylko tak dziwnie się pokłada. Oko prawe aż tak jakby mu sierść wokół się wytarła :(
NIe wiem co mam zrobić czy czekać na tą kontrole w Gdyni, poza tym gdyby miał mieć tam operacje to musze z nim wrócić w 2 dzień świąt do Poz :/ a nie wiem czy będzie mógł jechać (aczkolwiek też nie wiem czy to dobra lekarka, bo do sprawdzenia zębów podała mu narkoze :/) Czy pojechać z nim do lekarz Lisieckiej lub Botko? 

Prosze o jakąkolwiek porade.... nie wiem czy tylko wydaje mi się, że jest gorzej i przesadzam, czy faktycznie tak jest, nie chcę żeby cierpiał. No i co z tymi zębami? Chciałabym żeby trafił w dobre ręce lekarskie i wyszedł z tego. Jak wygląda opieka po ekstrakcji zębów, czy faktycznie  jest to takie niebezpieczne i kłopotliwe w przyszłości?

Zwariuje po prostu  ;(

Offline szprotka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 215
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przerośnięte zęby, mlaskanie, łzawiące oczka - POMOCY
« Odpowiedź #123 dnia: Grudzień 10, 2013, 15:33:00 pm »
czy królikowi zakraplali oko w celu sprawdzenia czy nie ma uszkodzeń (jakieś małe ranki, zadrapania)?

jeżeli chodzi o futerko wokół oka, to ono pewnie nie jest wytarte tylko się skleiło. możesz przemywać wodą przygotowaną lub solą fizjologiczną. jeżeli królik jest dotykalski w tych rejonach, to można mu spróbować masaż zrobić. gdzieś w internetach krąży filmik jak go wykonać. ale jak się pojawiła ropa, to trzeba w te pędy do weta.

jak zęby bolą, to może nie chcieć jeść twardych rzeczy. możesz mu zatrzeć albo pokroić na małe kawałki, może się skusi.

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: Przerośnięte zęby, mlaskanie, łzawiące oczka - POMOCY
« Odpowiedź #124 dnia: Grudzień 10, 2013, 16:01:14 pm »
dr. Lisiecka albo umów sie do dr.Krawczyka do Torunia(nie masz tak daleko) a tam chyba najpewniej :) 
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline Juwenta

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 66
zapalenie korzeni zębów/silny ból
« Odpowiedź #125 dnia: Luty 18, 2014, 03:30:58 am »
Mam bardzo poważny problem z królem. 6 dni temu miał korektę zębów trzonowych, bo przerastały i kaleczyły policzek, objawy były jednoznaczne: nie chciał jeść twardych pokarmów, ślinienie, a pózniej ból podczas jedzenia.  Zabieg był robiony w Katowicach-Brynów.

Przerośnięte zęby zostały skrócone, ale stwierdzono też  "odczyny zapalne korzeni zębów trzonowych szczęki dolnej"  i dostawał antybiotyk przez 5 dni.

Przez te 6 dni od zabiegu, król miał trudności z jedzeniem, ale czuł się dobrze. Aż do dzisiaj, ponieważ siedział osowiały, nie chciał jeść i ma przekrzywioną główkę. Pojechałam znów do Katowic, lekarz stwierdził, że to przez zęby, (zapalenie) znowu ma podawany antybiotyk i Tolfine (z tego co pamiętam to steryd)
Przy obmacaniu szczęki, bardzo go bolało.

Król bardzo cierpi, z powodu bólu, dalej nic nie je i siedzi w miejscu.  I tu moje pytanie: czy przy zapaleniu korzeni zębów powinien tak cierpieć? czytałam wątki podobne, ale nigdzie nie pisało, że występował taki ból.

Jak podejdę i chcę go pogłaskać,  to wydaje dzwięki, więc jak w takim stanie mam podać mu strzykawką jedzenie :/ kiedy go bardzo bolą te zęby (mimo leków przeciwbólowych) nawet się nie chce położyć, tylko siedzi skulony ;(

Nie wiem, czy jechać do innej kliniki, czy podawać antybiotyki i steryd.  Parę lat temu (w innej klinice) miał usunięte 4 zęby trzonowe, ale na jednym zabiegu się skończyło i więcej, aż do tej pory nie było problemów z zębami. Teraz lekarz nie chciał usuwać zębów, bo jak stwierdził, nie umiałby jeść tylko jedną stroną.

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: zapalenie korzeni zębów/silny ból
« Odpowiedź #126 dnia: Luty 18, 2014, 04:46:27 am »
RTG miał robione? I nie martw się, jeśli zęby trzeba będzie wyrwać- królik będzie umiał jeść jedną stroną :)
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline Sensej

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubań
  • Moje króliki: Mania
  • Pozostałe zwierzaki: ... mole
Odp: zapalenie korzeni zębów/silny ból
« Odpowiedź #127 dnia: Luty 18, 2014, 07:31:58 am »
Nie dostał nic przeciwbólowego ? steryd działa przeciwzapalnie ale przeciwbólowo nie  !! :(

Offline zgaga14

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 2977
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
Odp: zapalenie korzeni zębów/silny ból
« Odpowiedź #128 dnia: Luty 18, 2014, 08:46:04 am »
Cześć
napisz z jakiej jesteś miejscowości - polecimy dobrego weta, pomożemy w transporcie.



Zdumiewają mnie ludzie.
"Pomogłam -działaczowi SPK z innego miasta- ponieważ zgłosiłam mu umierającego królika! Sam musiał tam pojechać, odebrać królika, zajmować się zdychającym/ciężko chorym zwierzęciem, ale co tam! Jak ten działacz SPK śmie nie doceniać mojej ciężkiej roboty???????!".I tracę wiarę w ludzkość, serio.

Offline Juwenta

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 66
Odp: zapalenie korzeni zębów/silny ból
« Odpowiedź #129 dnia: Luty 18, 2014, 09:29:35 am »
Tak, miał robione RTG.  Ale czy w przypadku zapalenia korzeni, nie powinno się od razu wyrwać tych zębów?


dostał: Baytril I Tolfine i to mam dalej podawać.



Jestem z Chorzowa, mam zamiar jechać do kliniki w Bytomiu, "Synergia" która zajmuje się królikami.  Albo na Gałeczki w Chorzowie, tam już bywałam, też  zajmują się  zwierzętami egzotycznymi.

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: zapalenie korzeni zębów/silny ból
« Odpowiedź #130 dnia: Luty 18, 2014, 09:30:49 am »
Bytom i Synegia to świetny wybór :D
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline Sensej

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubań
  • Moje króliki: Mania
  • Pozostałe zwierzaki: ... mole
Odp: zapalenie korzeni zębów/silny ból
« Odpowiedź #131 dnia: Luty 18, 2014, 09:39:57 am »
Powinien dostać obligatoryjnie przeciwbólowe, królik + ból = zatrzymanie układu pokarmowego, później dochodzi dodatkowy problem do tego podstawowego .
Możesz mu podawać rumianek do picia ,taki mocny, jedna torebka na 100ml wrzątku, zaparzyć 10 minut, nie dość że działa miejscowo przeciwzapalnie to jest lekko uspokajający i rozkurczowy.
Ja bym tam jeszcze po ibufen dla dzieci poszedł i podawał ale nikomu nie każe jak nie czuje się na siłach.

1 cm sześcienny = 1 mililitr
Ibufen Junior / 5ml=200mg
Więc
1ml=40mg
Tak więc : Insulinówka, kieliszek, wlewamy 4ml wody i 1ml ibufenu , mamy 40mg ibuprofenu w 5ml więc w 1ml mamy 8mg , dla królika maksymalna dawka 10mg/kg
Smacznego.





« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2014, 09:54:07 am wysłana przez Sensej »

Offline zgaga14

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 2977
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
Odp: zapalenie korzeni zębów/silny ból
« Odpowiedź #132 dnia: Luty 18, 2014, 10:53:22 am »
Też polecam Synergię



Zdumiewają mnie ludzie.
"Pomogłam -działaczowi SPK z innego miasta- ponieważ zgłosiłam mu umierającego królika! Sam musiał tam pojechać, odebrać królika, zajmować się zdychającym/ciężko chorym zwierzęciem, ale co tam! Jak ten działacz SPK śmie nie doceniać mojej ciężkiej roboty???????!".I tracę wiarę w ludzkość, serio.

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: zapalenie korzeni zębów/silny ból
« Odpowiedź #133 dnia: Luty 18, 2014, 11:08:10 am »
tolfine nie jest sterydem
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline Sensej

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubań
  • Moje króliki: Mania
  • Pozostałe zwierzaki: ... mole
Odp: zapalenie korzeni zębów/silny ból
« Odpowiedź #134 dnia: Luty 18, 2014, 14:03:16 pm »
tolfine nie jest sterydem

Właśnie, jest NLPZtem, więc nie potrzebnie się produkowałem z tym Ibufenem ;)

Offline marta1984

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7390
  • Płeć: Kobieta
Odp: zapalenie korzeni zębów/silny ból
« Odpowiedź #135 dnia: Luty 18, 2014, 14:05:28 pm »
jedz do Synergii tam ci króla postawią na nogi

ps czy to ten ze zwyrodnieniem kręgosłupa?
[/URL]http://imageshack.us/photo/my-images/191/picola.png/
AS!!!!!

Offline Sicca

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1423
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Bytom
  • Moje króliki: Hermiona, Ghandi, Honkirion.
  • Na DT: Kłopot, Malina, Pestka, Niutonka, Krysia, Texas, Alaska, Atlanta, Nevada, Oklahoma, Salem, Denver.
  • Pozostałe zwierzaki: owczarek szkocki Miszka, kundelek Blanche.. I reszta DT: Alabama i Haszysz :)
  • Za TM: Zuzia, Tuptuś, Inka, Ahmed [*]
Odp: zapalenie korzeni zębów/silny ból
« Odpowiedź #136 dnia: Luty 18, 2014, 14:11:49 pm »
Powinien dostać obligatoryjnie przeciwbólowe, królik + ból = zatrzymanie układu pokarmowego, później dochodzi dodatkowy problem do tego podstawowego .
Możesz mu podawać rumianek do picia ,taki mocny, jedna torebka na 100ml wrzątku, zaparzyć 10 minut, nie dość że działa miejscowo przeciwzapalnie to jest lekko uspokajający i rozkurczowy.
Ja bym tam jeszcze po ibufen dla dzieci poszedł i podawał ale nikomu nie każe jak nie czuje się na siłach.

1 cm sześcienny = 1 mililitr
Ibufen Junior / 5ml=200mg
Więc
1ml=40mg
Tak więc : Insulinówka, kieliszek, wlewamy 4ml wody i 1ml ibufenu , mamy 40mg ibuprofenu w 5ml więc w 1ml mamy 8mg , dla królika maksymalna dawka 10mg/kg
Smacznego.

OOO rany, żadnych Ibupromów :O Po nim bardzo często robi się jeszcze większe pokarmowe zamieszanie.
Są leki dla ludzi i są dla zwierząt.
BEZ sensownej konsultacji z kimś, kto się ZNA na DANYM gatunku nie podaje się nic samemu!
Ja już miałam zwierzaki po takowych z krwią lejącą się z każdego otworu ciała. I takie, co nie zdążyły dojechać.
Tam się kończy Twoje dobro, gdzie zaczyna się krzywda innych istot.
-
Siccolisko: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,16117.new.html#new

Offline marta1984

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7390
  • Płeć: Kobieta
Odp: zapalenie korzeni zębów/silny ból
« Odpowiedź #137 dnia: Luty 18, 2014, 14:13:18 pm »
ooooooooooo synergia sama się do Ciebie juwenta zgłosiła- poznaj dr Marte:)

ps Marta Ibuprom nie tylko na zwierza tak działa= po tym paskudniku mam masywne krwawienia z nosa, a moja mama zjazdy z tak powiem zaliczała...
[/URL]http://imageshack.us/photo/my-images/191/picola.png/
AS!!!!!

Offline Sensej

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubań
  • Moje króliki: Mania
  • Pozostałe zwierzaki: ... mole
Odp: zapalenie korzeni zębów/silny ból
« Odpowiedź #138 dnia: Luty 18, 2014, 14:30:18 pm »
Przeciwwskazaniem dla ibuprofenu/aspiryny są wrzody żołądka lub zaburzenia krzepnięcia.
W ten sposób jaki podałem wychodzi bardzo rozwodniony - ludziom robią się wrzody od tabletek (załóżmy że to 70% stężenie) taka tabletka leży na ściance żołądka i go uszkadza.
Sam widziałem na forum rozmowy typu :daj pół apapu  :oh: i nikt na to nie reagował , chyba najgorsze świństwo na wątrobę jakie można dać, pół tabletki paracetamolu to 250mg  :niespodzianka  

Mam dwie strony z wykazem
http://www.kazior5.com/dawkilekow.htm
http://www.medirabbit.com/PL/Medication/Analgesics/safe_analgesics_pl.htm

Jest na jednym wykazie paracetamol jest ale opisane że " Tylenol(paracetamol) is extremely toxic to the liver! No longer recommended for rabbits.

Większość leków się nadaje TYLKO że nie w dawkach ludzkich a ludzie nie rozróżniają kwasu siarkowego z askorbinowym a co dopiero bawić się w farmaceutę.


« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2014, 14:35:40 pm wysłana przez Sensej »

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: zapalenie korzeni zębów/silny ból
« Odpowiedź #139 dnia: Luty 18, 2014, 14:34:04 pm »
Są leki dla zwierząt i jeśli można takie zastosować, to nie ma co kombinować.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan