Autor Wątek: Choroby zębów: wady zgryzu, przerost zębów, ropnie okołozębówe  (Przeczytany 125949 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline szprotka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 215
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #100 dnia: Marzec 10, 2013, 12:40:59 pm »
Marciula, ja Cię nie chce straszyć, ale od wypluwania żarcia to się zator/wzdęcie u Benia zaczeło. weź na siłę daj jej gluta z siemienia w strzykawce i herbaty koperkowej.

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #101 dnia: Marzec 10, 2013, 20:09:04 pm »
Marciula,i jak ma się Shiva ??

Offline Dorota1000PNS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #102 dnia: Kwiecień 15, 2013, 14:28:08 pm »
Witam po raz drugi na forum (tak dawno mnie nie było, że moje konto zostało skasowane). Wróciłam z moją Fioną od weterynarza. Ma kłopot z tylnym zębem (po lewej stronie). Wczoraj zaczęło łzawić jej oczko, a dzisiaj rano wstaję i...lewa strona, spuchnięta jak balon. Dostała antybiotyk i zastrzyk przeciwbólowy. Na szczęście nie zrobił się ropień. Do środy odwiedzamy weta.
Śpieszmy się kochać króliczki tak szybko odchodzą...

sonia

  • Gość
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #103 dnia: Kwiecień 28, 2013, 16:49:31 pm »
Ijak tam Shiva??? jest juz lepiej ???

Offline tristeza

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Bunia
problemy z zębami
« Odpowiedź #104 dnia: Sierpień 22, 2013, 19:30:14 pm »
hej
moja króliczka miała problem z zębami. Przestała jeść, miała mokrą bródkę. Zrobiono rtg lewej strony ( tu występował problem) i usunięto 4 górne zęby oraz duży ropień pod okiem (mało brakowało a nie wyszła by z tego). Od ponad tygodnia lepiej się czuje ale niestety moja mama zadzwoniła dzisiaj do mnie i powiedziała, że Bunia chyba miała znowu mokrą bródkę i posklejane włoski po prawej stronie (poprzednio czyli 3 tygodnie temu miała po lewej) i moje pytanie jest takie, czy możliwe jest żeby w tak krótkim czasie problemy z zębami przerzuciły się na drugą stronę (po lewej stronie wyrwano jej 4 zęby i wydawało mi się, że ona teraz je prawą stroną i że zęby się ścierają w tym obszarze)? Będę wdzięczna za odpowiedź. Zmroziła mnie ta informacja, więc od razu włączyłam laptopa i napisałam to tutaj. Jutro mama pójdzie do weterynarza (dzisiaj była i mówiła, że wszystko jest ok...)

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: problemy z zębami
« Odpowiedź #105 dnia: Sierpień 22, 2013, 19:51:12 pm »
Czy zęby po prawej stronie były ok, czy też były jakieś nieprawidłowości?
Ogólnie to ropnie mogą się rozwijać bardzo szybko, więc niestety istnieje możliwość, że coś rozwinęło się po drugiej stronie  :(
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline tristeza

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Bunia
Odp: problemy z zębami
« Odpowiedź #106 dnia: Sierpień 22, 2013, 20:00:09 pm »
no powiem szczerze, że nie było mnie przy rentgenie (królik w Olsztynie a ja w Warszawie), ale mama twierdzi, że tylko lewa strona była robiona (ponoć królik leżał na jednym boczku tylko) więc jutro ją wysyłam do weta i ma się dowiedzieć no i poprosić o zajrzenie w ząbki po prawej stronie. A czy jak jest problem z zębami to musi być od razu ropień?

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: problemy z zębami
« Odpowiedź #107 dnia: Sierpień 22, 2013, 20:03:41 pm »
Jak królik leży na jednym boczku, to nie znaczy, że tylko jedna strona była robiona ;) Aczkolwiek zwykle robione są zdjęcia dodatkowo w innych pozycjach- np. "na żabę" :P
nie, generalnie problem z zębami nie oznacza zawsze ropnia, aczkolwiek ropnie mają tendencję do nawracania, stąd tak mi się rzuciło na "pierwszą myśl"
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: problemy z zębami
« Odpowiedź #108 dnia: Sierpień 22, 2013, 20:05:43 pm »
usunięto 4 górne zęby oraz duży ropień pod okiem (mało brakowało a nie wyszła by z tego).

A dolne zęby? Jak ścierała trzonowce mający zęby tylko na dole? Ropień i nieprawidłowości z ząbkami tworzą się od czegoś - wada zgryzu, niedobory - zdiagnozowali, co mogło się przyczynić do złego stanu? Jak miała krzywy zgryz i nie ścierała odpowiednio, to po usunięciu zębów z jednej strony zgryz wcale nie musiał się naprawić.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline tristeza

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Bunia
Odp: problemy z zębami
« Odpowiedź #109 dnia: Sierpień 22, 2013, 20:07:25 pm »
górne zęby w ogóle były zepsute (coś z korzeniami i przez to ropień się zrobił).
a o rtg nie wiem bo niestety na odległość trudno jest mieć 100% wiadomości

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: problemy z zębami
« Odpowiedź #110 dnia: Sierpień 22, 2013, 20:14:34 pm »
Rozumiem, że usunięto wszystkie górne ząbki z jednej strony, ale co z dolnymi? Nie ścierały się, czy były korygowane? Jak nie, to mogą kaleczyć paszczę. A jeśli ropień był od korzeni czy też zepsucia (bakterii), to niestety mogą się psuć inne ząbki. Tak czy siak bez zajrzenia do paszczy nic się nie poradzi.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline tristeza

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Bunia
Odp: problemy z zębami
« Odpowiedź #111 dnia: Sierpień 22, 2013, 20:24:28 pm »
najpierw miała zabieg korekcji zebów a po tygodniu gdy pojawił się ropień zęby zostały usunięte

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: problemy z zębami
« Odpowiedź #112 dnia: Sierpień 22, 2013, 20:35:19 pm »
najpierw miała zabieg korekcji zebów a po tygodniu gdy pojawił się ropień zęby zostały usunięte

te na górze usunięto, a dolne sobie 3 tygodnie rosły bez jakiegokowliek ścierania - dobrze rozumiem?
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline tristeza

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Bunia
Odp: problemy z zębami
« Odpowiedź #113 dnia: Sierpień 22, 2013, 20:39:20 pm »
Bunia miała dwa zabiegi:
1. korekcja zębów dolnych-były piłowane
2. usunięcie 4 zębów gornych i ropnia pod okiem

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: problemy z zębami
« Odpowiedź #114 dnia: Sierpień 22, 2013, 20:44:46 pm »
Bunia miała dwa zabiegi:
1. korekcja zębów dolnych-były piłowane
2. usunięcie 4 zębów gornych i ropnia pod okiem

Ja powiem tak, bo się nie dogadujemy - królik po usunięciu zębów musi mieć korygowane zęby, które zostały (u Twojego uszaka te dolne), bo one stale rosną i nie napotykając na zęby nad sobą, przerastają szybciej i kaleczą paszczę. Podobna sytuacja miała miejsce np. u Piccoli zdaje się. Ząbki spod oka jej usunęli, dolnych nie i po 2 tygodniach chyba, dolne zęby kaleczyły język i policzki. I ja się ciągle pytam, czy po usunięciu zębów Twój królik był u weta na korekcie i czy sprawdzili ząbki na dole.

Bo może to nie kwestia ropnia, a przerastania pozostawionych przez weterynarzy zębów.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline tristeza

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Bunia
Odp: problemy z zębami
« Odpowiedź #115 dnia: Sierpień 22, 2013, 20:46:39 pm »
nie, od usunięcia zęby nie były korygowane, ale weterynarz zaglądał do paszczy

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #116 dnia: Wrzesień 30, 2013, 10:55:49 am »
Czy ktoś spotkał się z przypadkiem by u królika dochodziło do nadmiernego ścierania zębów? Szarańcza ma górne trzonowce starte niemalże do dziąsła - jednocześnie dolne są w normie.
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline tristeza

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Bunia
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #117 dnia: Październik 22, 2013, 23:08:26 pm »
Hej nie wiem czy piszę w dobrym wątku. Moja króliczyca ma wyrwanych kilka zębów i musi mieć korekcję co jakiś czas. Ostatnio miałą korygowane ząbki ponad tydzień temu, więc powinno być wszystko ok. Przedwczoraj zauważyłam, że ma mokrą bródkę (uważam to za oznakę, że coś się robi w paszczy), troszkę wyłysiało jej tam skóry i stąd moje zdziwienie, bo niedawno miała korekcję. Czy wasze króliki po korekcji też miewają mokrą bródkę powiedzmy "bez przyczyny"?

Offline badgirl86

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #118 dnia: Październik 23, 2013, 00:41:00 am »
Mój tak ma i miał usuwane trzy trzonowce po lewej stronie. Obecnie walczymy z czymś dużo bardziej poważnym. http://forum.kroliki.net/index.php/topic,6997.0.html Warto by było zajrzeć jeszcze raz do paszczy czy nie zebrała się gdzieś ropa. A czy królik je?

Offline tristeza

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Bunia
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #119 dnia: Październik 23, 2013, 09:01:02 am »
je i to normalnie raczej. nie zauważyłam, żeby jadła mniej albo nie jadła twardszych rzeczy. Generalnie miała bardzo mokrą bródke w niedziele a teraz tylko troszeczke. Po prostu mnie dziwi że w ciągu tygodnia mogłoby się coś zepsuć tym bardziej po korekcji ząbków...