Autor Wątek: Choroby zębów: wady zgryzu, przerost zębów, ropnie okołozębówe  (Przeczytany 126002 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline jasminne2

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 57
  • Płeć: Kobieta
  • Emi (Niunia)
Choroby zębów: wady zgryzu, przerost zębów, ropnie okołozębówe
« dnia: Kwiecień 16, 2011, 22:21:29 pm »
Witam.
U mojej około 3 letniej króliczki lekarz zdiagnozował wadę zębów policzkowych  :icon_curve. Nie ścierają się i korzenie podrażniają oko prze co ono łzawi. Lekarz kazał przeprowadzić "dietę". 2 tygodnie na samym sianie. Jeżeli to nie pomoże będzie potrzebna korekta zębów (skrócenie ich - zabieg). Dodatkowo kazał przemywać oko wodą borna.

I tu moje pytania:

1. Nie zauważyłam żeby uszata wcinała więcej sianka niż wtedy gdy jadła dodatkowo granulat. Nic jej nie będzie? Specjalnie dużo tego sianka to nie je...

2. Co do samego zabiegu jeżeli do niego dojdzie. Czy jest pod narkozą? I jeżeli ktoś się orientuje to ile może to kosztować?

Z góry dzięki  :bunny:

Offline Katka

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 506
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 16, 2011, 22:32:07 pm »
Zabieg przycinania trzonowców powinnien być przeprowadzany zawsze pod narkozą tylko i wyłacznie przez doświadczonego weterynarza. Masz takiego?
Pierwsze słyszę o diecie siankowej w przypadku przerośniętych trzonowców :/

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 16, 2011, 22:32:45 pm »
Mam taki sam problem z moją Niusią.
1. Nie zauważyłam żeby uszata wcinała więcej sianka niż wtedy gdy jadła dodatkowo granulat. Nic jej nie będzie? Specjalnie dużo tego sianka to nie je...

Króliki ogólnie jak jedzą granulat nie chcą jeśc sianka.Najlepiej będzie w tej sytuacji całkowicie odstawic granulat dawac siano,warzywa,owoce i suszki.

2. Co do samego zabiegu jeżeli do niego dojdzie. Czy jest pod narkozą? I jeżeli ktoś się orientuje to ile może to kosztować?

Królik jest pod narkozą przy takim zabiegu dentystycznym.Jaki koszt jest w Polsce to nie wiem bo jestem w tym momencie w Anglii i tutaj robimy zabiegi co 6 miesięcy.
Jeśli już ząbki przerosły warto wykonac zabieg teraz ponieważ taką wadą króliczek kaleczy sobie policzki i język i sam sobie tej wady sianem nie skoryguje.Oczy najlepiej przemywac zielem świetlika.

EDIT:Zgadzam się z Katką i radzę zmienic weterynarza.

Offline Katka

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 506
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 16, 2011, 22:45:02 pm »
Jeśli trzonowce już przerosły to raczej mało prawdopodobne, żeby jadła więcej siana. Sprawia jej to ból po prostu.
Skąd jesteś? Gdzie chodzisz do weta?

My mamy taniego weta, taka korekta kosztuje 50 zł, ale przypuszczam, że gdzieniegdzie ceny są dużo wyższe.

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 17, 2011, 00:26:18 am »
Zabieg przycinania trzonowców powinnien być przeprowadzany zawsze pod narkozą

Z tym się nie zgodzę - moje króle prywatne i adopcyjne miały korekcję trzonowców bez narkozy, chociaż owszem, wykonywaną przez doświadczonego weta :)

PS
Do dr. Krawczyka daleko nie masz, umów się na wizytę i zapytasz doktora o wszystko. Powodzenia.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2011, 00:29:45 am wysłana przez bosniak »
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline Katka

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 506
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 17, 2011, 08:08:54 am »
Bośniaczku, mówisz poważnie? Muszę do Was na nauki przyjechać;) Króle Wam się nie wyrywają i wet ma swobobodny dostęp do wszystkich zębów?

Pytam, bo Alasce robimy korektę średnio co 6-7 miesięcy, a ona bardzo źle znosi narkozy; ostatnio ważyła 3,15, a narkozę dostała na 2 kg. No i coraz młodsza też raczej nie jest.

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 17, 2011, 11:18:52 am »
Tak, mówię poważnie. Zarówno Astra, jak i teraz "sercowa" Venus, miały trzonowce piłowane, wcześniej adopcyjna Rudzia także, przy żadnej z nich nie było narkozy - to trwa krótko i nie boli :)
Pod narkozą miał korekcję tylko Gagatek, ale nie dlatego, że trzeba było, tylko "przy okazji" kastracji od razu ząbki zostały spiłowane.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline jasminne2

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 57
  • Płeć: Kobieta
  • Emi (Niunia)
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 17, 2011, 12:38:45 pm »
Moja uszata właśnie do doktora Krawczyka chodzi. Wiem że to jest dobry lekarz dla królików, ale do tej siankowej diety nie jestem przekonana...  :icon_curve Naprawdę nikt o niej nie słyszał :icon_question Nie stosował  :icon_question

Proszę o szybką odpowiedź bo zaczynam się denerwowac :icon_confused

Dodam że uszata jest na tej diecie od 13.04.  :bunny:

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 17, 2011, 12:50:30 pm »
Nam nikt żadnej diety w takiej sytuacji nie proponował,tylko odrazu był zabieg pod narkozą (Niusia i tak nie mogła nic jeśc)
Jeżeli Twój królik już jest kilka dni na sianie którego i tak nie chce jeśc to zęby dalej rosną ...

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 17, 2011, 12:59:35 pm »
Moja uszata właśnie do doktora Krawczyka chodzi. Wiem że to jest dobry lekarz dla królików, ale do tej siankowej diety nie jestem przekonana...  :icon_curve Naprawdę nikt o niej nie słyszał :icon_question Nie stosował  :icon_question

Proszę o szybką odpowiedź bo zaczynam się denerwowac :icon_confused

Dodam że uszata jest na tej diecie od 13.04.  :bunny:

O tej diecie ja słyszałam.
Znajomy narzeczonego stosował ją u swojego królika. Co do zębów to nie wiem, ale królik został odchudzony z nadwagi.

W Twoim przypadku jak królik siana nie chce jeść to tak jak Monika mówi- zęby dalej rosną i rosnąć będą.
Może u was nie ma tragicznego przerostu, dlatego doc zaproponował taką "dietę".
Może podaj królikowi inne sianko, np wiejskie, miętowe, rumiankowe itd. Może akurat to podawane przez Ciebie nie bardzo jej smakuje..

Offline jasminne2

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 57
  • Płeć: Kobieta
  • Emi (Niunia)
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 17, 2011, 13:05:03 pm »
Nie chodzi mi o to że ona tego sianka nie chce jeść. Wcina je tylko że nie zauważyłam żeby jadła go więcej, niż przedtem, kiedy dostawała też granulat. Chodzi mi o to czy w takim razie tego pożywienia nie je za mało?  ???

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 17, 2011, 13:07:05 pm »
Napiszę tak ...
Czy wiesz że jak weterynarz w takiej sytuacji nie zrobi RTG i nie poprawi ząbków może byc problem z oczkami ??

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 17, 2011, 13:10:06 pm »
Nie chodzi mi o to że ona tego sianka nie chce jeść. Wcina je tylko że nie zauważyłam żeby jadła go więcej, niż przedtem, kiedy dostawała też granulat. Chodzi mi o to czy w takim razie tego pożywienia nie je za mało?  ???

Chodziło mi o jedzenie siana chętniej, więcej itd.
W tym przypadku jak mówiłam- królik może schudnąć a zęby mogą być nadal przerośnięte.

Może dołącz do siana suszki, warzywa i owoce?
Może to będzie podstawa, aby całkowicie porzucić granulat i przejść na zdrową dietę bezgranulatową? :)


Napiszę tak ...
Czy wiesz że jak weterynarz w takiej sytuacji nie zrobi RTG i nie poprawi ząbków może byc problem z oczkami ??

Co prawda to prawda. Mogą też wystąpić problemy z ukł. oddechowym (mokry, niejednokrotnie pozatykany nosek, świszczenie przy oddychaniu, uciążliwe kichanie)

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 17, 2011, 13:10:15 pm »
Moja uszata właśnie do doktora Krawczyka chodzi. Wiem że to jest dobry lekarz dla królików, ale do tej siankowej diety nie jestem przekonana...  icon_curve Naprawdę nikt o niej nie słyszał icon_question Nie stosował  icon_question

Jasmine - witaj na forum :bukiet

jak byłam z moją Myszą u doktora Krawczyka, to stwierdził u niej lekki przerost trzonowców, który nie kwalifikował się do zabiegu...zalecił kontrolę rozwoju sytuacji oraz jak najwięcej pokarmów wspomagających ścieranie zębów trzonowych - a więc siana, gałązek..zapewniłam go, że od paru tygodni jesteśmy na diecie bezgranulatowej i że spożycie siana systematycznie wzrasta. Natomiast z tego co piszesz wynika, że u Was problem jest już poważniejszy - na wszelki wypadek zadzwoń do Krawczyka i dopytaj, dlaczego czekacie z zabiegiem. Nie wątpię w najmniejszym stopniu w jego kompetencje, ale po co masz się martwic  :przytul
Sianka poszukaj jakiegoś zielonego i pachnącego - ideałem byłoby wiejskie albo sianko ze stadniny. Może takie zachęci uszątko do konsumpcji.
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline jasminne2

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 57
  • Płeć: Kobieta
  • Emi (Niunia)
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 17, 2011, 13:14:05 pm »
No może faktycznie tak zrobię, a co do oczek, to tak jak napisałam na początku -strasznie łzawią dlatego między innymi udałam się z nią do weterynarza. Dzięki za pomoc  :DD

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 17, 2011, 13:17:36 pm »
A RTG w ogóle było wykonane?

Offline jasminne2

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 57
  • Płeć: Kobieta
  • Emi (Niunia)
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 17, 2011, 13:27:22 pm »
RTG robione nie było. Tylko badał zęby tym czymś do zębów. Nie wiem jak to się nazywa  ;-)

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 17, 2011, 13:29:47 pm »
RTG robione nie było. Tylko badał zęby tym czymś do zębów. Nie wiem jak to się nazywa  ;-)

Warto by było wykonać RTG. Bynajmniej będziesz wiedziała czy korzenie nie przerastają...
U nas oczka łzawią i jest kichanie- ząbki ładnie sam uszak sobie ściera, ale korzenie są przerośnięte.

Offline jasminne2

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 57
  • Płeć: Kobieta
  • Emi (Niunia)
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 17, 2011, 13:34:38 pm »
No właśnie tu chodzi o to że korzenie są przerośnięte. Przynajmniej tak dok. mówił. Zęby się nie ścierają, ale nadal rosną, są już "na styk" więc tak jakby korzenie się cofnęły. Tak to zrozumiałam z tego co mówił lekarz. Dieta siankowa ma pomóc w starciu się tych zębów i być może przez to tak jakby cofnięcie się tych korzeni żeby nie dochodziły do oczka i nie zatykały tych kanalików łzowych.

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Wada zębów (zęby policzkowe)
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 17, 2011, 13:37:43 pm »
Dieta siankowa ma pomóc w starciu się tych zębów i być może przez to tak jakby cofnięcie się tych korzeni żeby nie dochodziły do oczka i nie zatykały tych kanalików łzowych.

Jeśli królik ma wadę to taka dieta nic nie pomoże i za każdym razem kiedy zęby przerosną trzeba je skracac - u nas co 6 miesięcy.