Autor Wątek: Choroby zębów: wady zgryzu, przerost zębów, ropnie okołozębówe  (Przeczytany 127114 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: zapalenie korzeni zębów/silny ból
« Odpowiedź #160 dnia: Luty 18, 2014, 22:36:18 pm »
Króliczek jest nareszcie w dobrych rękach ,jestem pewna ,że  Sicca zrobi wszystko co dla niego jest najlepsze.

Offline ssheee

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Wady zgryzu, problemy zębowe
« Odpowiedź #161 dnia: Kwiecień 15, 2014, 18:20:14 pm »
Mam problem z moim kroliczkiem. Nie jest on młody, bo ma już 9 lat. Od pewnego czasu zaczęły mu się psuć zęby. Weterynarz powiedział, że najlepeij usunąć je ale może nie przeżyć narokozy i mam narazie odbserwować czy je marchewkę lub chleb. Kilka dni temu dałam mu kocyk na którym zacząl spędzać całe dnie śpiąc. Malo biega. Jak wstawał to w miejscu gdzie mial mordkę była duża mokra plama. Zauważyłam, że futerko kolo mordki też ma często mokre. Nie wiem czy jest sens jechać do weterynarza, bo kroliczek je troche chelb i marchewke ale nie robi tego jak kiedyś, tzn. teraz je wolniej i mniej. Karmy też mało je. Stał się trochę bardziej osowiały, spokojny. Kiedyś nie moglam się do niego przytulić a teraz nawet jak śpi moge robić z nim co chce. Nie wiem czy to jest spowodowane starością czy faktycznie coś sie dzieje złego z tymi zębami i może bolą go bardziej. Nie wiem co robić czy jechać z nim do wterynarza czy nie.

Offline Elzbieta1950

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2910
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa/Izdebki
  • Moje króliki: Bodzio
  • Za TM: Franulka 04.03-03.01.13-żył 9 lat, Puszek 28.02.13-żył ok 8l. i Kakuś 25 .05.14 Misia 6,09.2017
Odp: Ból zębów i ślinienie się
« Odpowiedź #162 dnia: Kwiecień 15, 2014, 18:57:42 pm »
Króliki chleba nie jedzą(!) tylko sianko, zieleninę, warzywa i trochę granulatu a do scierania ząbków gałązki jabłoni np.
Komplikują nasze życie ale bez nich ciężko żyć.

Offline ssheee

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Ból zębów i ślinienie się
« Odpowiedź #163 dnia: Kwiecień 15, 2014, 19:17:03 pm »
jedza suchy chleb. Jest to bardzo odbre własnie do scierania zębów. Weterynarz też mówił, że jak chelb je to jeszcze jest w miarę dobrze. Może nie wszytskie kroliki lubią chleb a jeśc jedza..

Offline Elzbieta1950

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2910
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa/Izdebki
  • Moje króliki: Bodzio
  • Za TM: Franulka 04.03-03.01.13-żył 9 lat, Puszek 28.02.13-żył ok 8l. i Kakuś 25 .05.14 Misia 6,09.2017
Odp: Ból zębów i ślinienie się
« Odpowiedź #164 dnia: Kwiecień 15, 2014, 19:22:08 pm »
Zmień weterynarza, bo na 100% nie zna się na królikach.W sprawie zębów poradź się forumowej Sicca. Ona jest dobrym króliczym wetem.Chleb nie ściera zębów nawet 100 letni!
Komplikują nasze życie ale bez nich ciężko żyć.

Offline miniaturowaem

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7089
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Żory
  • Moje króliki: Perła , Szariczka, Promyk,Lila , Szyszunia,Murzynka , Fru
  • Pozostałe zwierzaki: kanarek -Kuba
Odp: Ból zębów i ślinienie się
« Odpowiedź #165 dnia: Kwiecień 15, 2014, 19:22:39 pm »
no rzeczywiście .. czego już się tutaj na forum nie dowiemy ..
a obierki z ziemniaków też je ochoczo .?? :)

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: Ból zębów i ślinienie się
« Odpowiedź #166 dnia: Kwiecień 15, 2014, 19:24:59 pm »
jedza suchy chleb. Jest to bardzo odbre własnie do scierania zębów. Weterynarz też mówił, że jak chelb je to jeszcze jest w miarę dobrze. Może nie wszytskie kroliki lubią chleb a jeśc jedza..
Owszem jedzą, ale jest to dla nich baaaardzo niezdrowe.
Nie zrozum mnie źle, ale lekarz u którego byłaś gada bzdury i każdy na tym forum to potwierdzi. Niestety nie wszyscy weterynarze "znają się" na leczeniu, pielęgnacji i żywieniu królików.
Posłuchaj naszych rad, nie chcemy źle dla Ciebie i Twojego uszaka. Musisz po pierwsze znaleźć weta, który jest polecany jako specjalista w leczeniu królików (lista polecanych wet. na stronie głównej SPK). Twój uszak wymaga szybkiej interwencji lekarza. Nie wiem w jakiej jest formie, ale wcale nie jest za stary na zabieg. Mój uszak, jak był w wieku Twojego miał kilka zabiegów, raz miał wyrywane 2 zęby i kastrację jednocześnie. Musisz tylko udać się do kompetentnego lekarza!! To jest w tym momencie najważniejsze.
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline izaf

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8675
  • Płeć: Kobieta
  • A ser­ca - tak ich mało, a us­ta - ty­le ich.
  • Lokalizacja: Kobyłka
  • Moje króliki: Kleo, Herbi, Puszkin, Sami
  • Pozostałe zwierzaki: Gilbert, Izma, Mysz Stanisław
  • Za TM: Ala, Gabi, Maciek, Unkas, Nala , Franki, Lusia , Bukfa, Kropcia ...
Odp: Ból zębów i ślinienie się
« Odpowiedź #167 dnia: Kwiecień 15, 2014, 20:02:33 pm »
Zrób tak jak pisze Aga, bo królik cierpi...ja wiem jak to brzmi,że wet sie nie zna....Ale niestety tak jest, wiele królików pokicało za TM przez takich wetów. Tu na forum wszyscy leczą swoje uszaki u dobrych króliczych wetów, jak masz problem z wyborem to napisz, pomożemy  :)Jemu można pomóc, a tak to co zostawić, żeby cierpiał...

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: Ból zębów i ślinienie się
« Odpowiedź #168 dnia: Kwiecień 15, 2014, 20:08:03 pm »
ssheee odezwij się.
Napisz skąd jesteś, pomożemy Ci znaleźć weta dla Twojego uszaczka. My tu po to jesteśmy aby doradzić i pomóc.
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline ssheee

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Ból zębów i ślinienie się
« Odpowiedź #169 dnia: Kwiecień 16, 2014, 16:49:45 pm »
Jestem z okolic Wrocławia. Ale bylam z nim dzisiaj u wterynarza i kazał dawać same warzywa i dał jakiś zaszczyk i jakies jony czy coś. No i kazał przyjechać z nim jeszcze jutro.

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: Ból zębów i ślinienie się
« Odpowiedź #170 dnia: Kwiecień 16, 2014, 17:06:31 pm »
do jakiego weterynarza chodzisz ?

w diecie królika najważniejsze jest siano ono pomaga w ścieraniu ząbków,
w żadnym wypadku suchy chleb !!  !!  i królik nie może byc karmiony samymi warzywami  !!  !!
widocznie weterynarz do którego chodzisz z uszakiem nie zna sie na leczeniu królików  pomimo że może twierdzic inaczej.....
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline izaf

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8675
  • Płeć: Kobieta
  • A ser­ca - tak ich mało, a us­ta - ty­le ich.
  • Lokalizacja: Kobyłka
  • Moje króliki: Kleo, Herbi, Puszkin, Sami
  • Pozostałe zwierzaki: Gilbert, Izma, Mysz Stanisław
  • Za TM: Ala, Gabi, Maciek, Unkas, Nala , Franki, Lusia , Bukfa, Kropcia ...
Odp: Ból zębów i ślinienie się
« Odpowiedź #171 dnia: Kwiecień 16, 2014, 17:11:34 pm »
Jestem z okolic Wrocławia. Ale bylam z nim dzisiaj u wterynarza i kazał dawać same warzywa i dał jakiś zaszczyk i jakies jony czy coś. No i kazał przyjechać z nim jeszcze jutro.
Kurczę nie wypowiem sie na temat weterynarza...ale pomyśl jakbyś u dentysty była i na bolący ząb kazałby Ci jeść budyń :?: Przecież to nie likwiduje problemu...Jak jesteś z okolic Wrocławia napisz do Juty, Ona doradzi weta... 

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: Ból zębów i ślinienie się
« Odpowiedź #172 dnia: Kwiecień 16, 2014, 17:18:14 pm »
wet. Dziwak jest polecany jako króliczy weterynarz zobacz:

http://forum.kroliki.net/index.php/topic,16005.0.html
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline ellessa

  • Administrator
  • **
  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 1831
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Francisz & Niusia
Odp: Ból zębów i ślinienie się
« Odpowiedź #173 dnia: Kwiecień 16, 2014, 23:18:47 pm »
ssheee, skąd dokładnie jesteś? Mogę pomóc w transporcie Uszaka do weta we Wrocławiu (dr Dziwak na Placu Grunwaldzkim lub klinika Zwierzyniec na Bulwarze Ikara). Odezwij się proszę chociaż na PW co postanawiasz, proszę.

Po tym co zrobił Twój weterynarz wniosek jest jeden - kompletnie nie zna się na leczeniu tak specyficznych zwierząt jakimi są króliki.


Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: Ból zębów i ślinienie się
« Odpowiedź #174 dnia: Kwiecień 17, 2014, 07:53:15 am »
Jestem z okolic Wrocławia. Ale bylam z nim dzisiaj u wterynarza i kazał dawać same warzywa i dał jakiś zaszczyk i jakies jony czy coś. No i kazał przyjechać z nim jeszcze jutro.
ssheee, to że zwierzak zmieni rodzaj pokarmu, a lekarz da zastrzyk to zęby nie przestaną go boleć. W dodatku nawet jeśli lekarz dał mu przeciwbólowy zastrzyk, to pomoże tylko na moment. Niestety musisz udać się do weta, którego poleca Ci ellessa. Nie martw się, a zobaczysz różnicę między lekarzami.
Sama przez to przechodziłam wiele lat temu. Zwierzakowi łzawiło oko, poszłam do weta - zapalenie spojówek. Leczyłam go przez długie miesiące wpuszczając krople. Jemu się nie poprawiało, zaczął się ślinić (jak Twój). Zmieniłam weta - ten tez okazał się tępakiem, bo stwierdził że on tak ma...Aż w końcu trafiłam na specjalistę - okazało się, że uszak ma tak przerośnięte i zniekształcone zęby, że raniły mu język (odcięły kawałek -tak tak, wisi mu taki "fiflaczek" w pyszczku), po korekcie uszak odżył. Mimo to zeby stały się tak fatale, że teraz mamy ciagłe problemy.
Widzisz ile zależy od dobrego weta??
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline Kejt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3330
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Tofcia
  • Pozostałe zwierzaki: kot Milka
  • Za TM: Tuptuś, Aboszek i Amorek
Odp: Ból zębów i ślinienie się
« Odpowiedź #175 dnia: Kwiecień 17, 2014, 13:29:44 pm »
Po pierwsze - zmień weterynarza! Po drugie - poczytaj COKOLWIEK o żywieniu królików.

Chciałabym coś mądrego napisać, ale ręce mi opadły. Ja też myślałam, że króliki jedzą chleb.. ale to było 15 lat temu jak nie było dostępu do internetu i wiedza o królikach była zerowa :oh: co Twój królik je prócz chleba, marchewki i karmy (czyli pewnie jakiejś super zdrowej kolorowej mieszanki na wagę..)

Jeżeli zależy Ci na zdrowiu.. ba.. na ŻYCIU królika, to jak najprędzej jedź do WETERYNARZA a nie do konowała do którego chodzisz.
Wątek mojej najwspanialszej księżniczki Tosławy - http://forum.kroliki.net/index.php/topic,15125.0.html

Offline Mucior2111

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Przerost korzenii zebów trzonowych oraz ropnie
« Odpowiedź #176 dnia: Kwiecień 18, 2014, 12:49:56 pm »
Witajcie!

Może ktoś z was miał podobną sytuację i jest w stanie udzielić fachowej porady. Chodzi o Cześka. Od 3 tygodni walczyłam z ropieniem z oczu. Okazało się ze jest to zapalenie spojówek. Po stosunkowo długiej kuracji udało się oczka doprowadzić do zdrowia natomiast ropienie pozostało. Zostałam skierowana na RTG a następnie do lecznicy na weryfikację zdjęcia. Okazało się że Czesiek cierpi na:
- przerost  korzeni zębów trzonowych zarówno szczęki (dochodzące pod oczodół) jak i żuchwy
- widoczne ropnie okołowierzchołkowe które przekraczają linię żuchwy
- przerost zębów trzonowych żuchwy i lekkie zaostrzenie krawędzi policzkowych zębów trzonowych szczęki

Pani doktor skorygowała zęby trzonowe oraz przetkała kanaliki łzowo-nosowe.
Powiedziała również że jest to wada genetyczna i będzie trzeba cyklicznie podawać antybiotyki oraz poddawać królika czyszczeniu kanałów ani nie powstały kolejne ropnie które mogą przerodzić się w nowotwór itd. łzawienie może już zostać do końca życia króliczka co niesie za sobą ryzyko kolejnych zapaleń spojówek albo jeszcze jakiegoś wytrzeszczu. Jak Pani wet. ładnie to ujęła " możemy jedynie tymi zabiegami uszczęśliwiać go w jego chorobie".

Przyznam szczerze że sa to dla mnie również spore koszta, ponieważ przez ostatnie 3 tygodnie Czesiek był leczony za niemal 400 zł i puki co bez większych rezultatów. Nie wiem czy zeby powinnyzostać wyrwane? Ale co wtedy? Jak będzie jadł? Niewyrwane zęby nie pozwolą usunąć ropni a korzenie zaczną się wrastać w żuchwę powodując ból. Ciągle tylko słsyze jakies zastrzyki kropelki, tabletki...a Czesiek coraz bardziej wybrzydza z jedzeniem...boje się że przestanie jeśc a ja będe tylko wydawac fortune na uszczęśliwianie go w chorobie. Czy lekarze mnie aby nie naciągają???

Czy ktoś z was miał podobne schorzenie u króliczka???

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: Przerost korzenii zebów trzonowych oraz ropnie
« Odpowiedź #177 dnia: Kwiecień 18, 2014, 13:07:01 pm »
Witaj :)
Owszem, mam podobnego delikwenta, a nawet dwóch.
Według mnie jeśli jest to możliwe to zęby powinny zostać wyrwane. Bo bez tego czeka was ciągła "zabawa" w zabiegi o których piszesz.
Nie martw się króliki dają sobie nieźle radę bez kilku zębów w paszczy, bo chyba mówimy o kilku zębach a nie większości? Czy wszystkie zęby, o których piszesz są fatalne, że wymagałyby usunięcia? Mój zwierz nie ma wszystkich policzkowych zębów po jednej stronie i praktycznie 1 siekacz, reszta powichrowane i wcina siano aż miło.
Dopytaj lekarza o ile zebów chodzi - mam na myśli wyrwanie.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2014, 13:10:08 pm wysłana przez Aguleks »
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline Mucior2111

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Przerost korzenii zebów trzonowych oraz ropnie
« Odpowiedź #178 dnia: Kwiecień 18, 2014, 13:15:33 pm »
Hej!

Dzięki za szybka odpowiedź! Na chwilę obecną w żuchwie na pewno 3 zęby mają ropnie przy korzeniu bo to wyszło ze zdjęcia RTG.
Natomiast w szczęce to też jakieś przytykają te kanaliki stąd te płaczki w oczkach. Wiem że króliczki. Najgorsze jest to, że nie wiem na ile mnie naciągają na kolejne wizyty a na ile można było sprawę domknąć już raz a porządnie wczoraj. bo wydaje mi się że kwota 400 zł za leczenie kroliczka jest już pokaźna a tak jak mówię wciąz niewiele z tego wynikło. Ale pociesza mnie fakt, że Twoi delikwenci świetnie sobie radzą z tym problemem. A czy również musisz się co X czasu zgłaszać na dodatkowe zabiegi i antybiotyki czy usunęłaś ząbki i po kłopocie??

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: Przerost korzenii zebów trzonowych oraz ropnie
« Odpowiedź #179 dnia: Kwiecień 18, 2014, 13:27:09 pm »
W moim przypadku z jednym łobuzem mam spokój z zębami (tfu tfu tfu ;)) Drugi jest właśnie szykowany do usunięcia zęba.
Powiem Ci, że zęby z ropniami powinnaś usunąć, bo one są największym dyskomfortem dla uszaka. Zresztą je się najłatwiej wyrywa, bo ropa je obluzowuje w zębodole.
Jeden z moich też łzawi już od kilku lat (z przerwami), w wyniku przerostu zdeformowany został kanalik łzowy.
Moi lekarze nie naciągają mnie na leczenie. Mam do nich zaufanie. Choć suma 400 zł jest wysoka to niestety mieści się ona  w przedziale leczenia królików.
Na pewno za usuniecie zębów też zapłacisz niemałą kwotę, ale na pewno wyrwanie załatwi sprawę raz na zawsze. Tylko żeby nie robiły się następne ropnie.
U mojego Buńczka (ten leczony obecnie) też są przerośnięte korzenie, ale nic z tym nie robimy bo niewiele na dzień dzisiejszy da się zrobić. Zawsze pierwszeństwo w leczeniu mają te z ropą. Dodam, że zanim dorobił się ropni to leczyliśmy go antybiotykami, wówczas miał "tylko" stany zapalne.
Głowa do góry :)
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)