Autor Wątek: Zachowanie królika po kastracji/sterylizacji  (Przeczytany 75105 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline niki33352

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Płeć: Kobieta
  • Mikuś i Tosia :*
Odp: Zachowanie królika po kastracji/sterylizacji
« Odpowiedź #80 dnia: Luty 11, 2016, 00:29:38 am »
Byłam u weterynarza jeszcze na domiar wszystkiego dostała biegunkę, i zastrzyk. Więc możliwe że przez to dziś taka. Była cały dzień.. Ale nie chce jeść. Ani pić wygląda jakby nadal coś ja bolało :( mogę jej podać gerberka? Czy znów dostanie biegunki?

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Zachowanie królika po kastracji/sterylizacji
« Odpowiedź #81 dnia: Luty 11, 2016, 08:03:55 am »
Gerberka w żadnym razie, za dużo cukru. podsuwaj nieustannie suszki, które lubi, ewentualnie bazylię (króliki uwielbiają), a co do dokarmiania, jeśli nie masz karmy ratunkowej, już lepiej podać granulat, zmielony lub starty na proszek i rozrobiony z wodą.
Jak nie je i jest markotna, to na pewno ją boli brzuszek.
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline EmiliaB.

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: LONDON
Odp: Zachowanie królika po kastracji/sterylizacji
« Odpowiedź #82 dnia: Luty 11, 2016, 11:36:48 am »
Cześć Niki. Dobrze zrobiłaś idąc do weterynarza. A jak trzeba to idź jeszcze raz. Moje maluchy są 9 dni po zabiegu a weterynarza odwiedziły 4 razy. Pozorny zawsze ubezpieczony! I dzięki temu mam teraz spokojniejsza głowę. Wczoraj wyposcilam je razem i przez pierwsze polgodziny zalizywaly się jak pokręcone. Potem skakały, biegaly jak szalone. Tyle szczęścia było!  Cała noc biegły razem i zasnęły na dywanie oczywiście przytulone. Chciałabym zamknąć je razem w klatce jak mnie nie będzie jednak jak było mi powiedziane na tym forum jeszcze jednak troszkę za wcześnie. Wiem ze gdyby nie moje natarczywe wizyty u weterynarza mogłoby być zupełnie inaczej. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2016, 11:40:47 am wysłana przez EmiliaB. »

Offline laura.pastuszak

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Krasnystaw
  • Moje króliki: Stefan :)
Odp: Zachowanie królika po kastracji/sterylizacji
« Odpowiedź #83 dnia: Czerwiec 06, 2016, 13:24:51 pm »
Witajcie! Jestem nowa tutaj na forum. Jestem szczęśliwą posiadaczką 11-sto miesięcznego króliczka Stefana. Oprócz tego, ze strasznie gryzie dywan, przeszkadza mi jeszcze jedna rzecz. Króliczek ładnie załatwia się w kuwetkę, sporadycznie zdarza mu się wysikać albo narobić bobki poza nią, ale tylko w obrębie klatki, nigdy w innych miejscach. Ostatnio ta jego toaleta strasznie zaczęła nam doskwierać nieprzyjemnymi zapachami. Zmieniam wyściółkę kuwety i myję ją codziennie, a już po kilku godzinach zapach jest strasznie przykry ;/ Czy po kastracji te zapachy trochę złagodnieją ?

Offline EmiliaB.

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: LONDON
Odp: Zachowanie królika po kastracji/sterylizacji
« Odpowiedź #84 dnia: Czerwiec 06, 2016, 13:33:06 pm »
Hey! Jestem szczęśliwym właścicielem dwóch rozbojnikow. I z własnego doświadczenia wiem ze nieprzyjemny kwaskowaty zapach całkowicie po kastracji odejdzie. Jedynie co pozostaje to zapach sianka w mieszkanku:)))) powodzenia.

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Zachowanie królika po kastracji/sterylizacji
« Odpowiedź #85 dnia: Czerwiec 06, 2016, 15:27:26 pm »
Emilia ma rację - zapach powinien złagodnieć. Gdyby tak nie było, trzeba by było zbadać królikowi mocz, bo może jest jakiś stan zapalny. Ale stawiam na dobry efekt po kastracji :)
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Zachowanie królika po kastracji/sterylizacji
« Odpowiedź #86 dnia: Październik 29, 2016, 15:25:35 pm »
Kopiuję tekst Bonnie z innego wątku dotyczący królicy sterylizowanej we wtorek:
W sumie karmy nie rusza w ogóle, owoców i marchewki też wcale. Wczoraj skubnela troche sianka i może dwa gryzy sałaty nic więcej :/ Wodę w sumie pije jak jej strzykawka dam tak to wcale ani z poidełka ani z miseczki. Dzisiaj też troche sianka zjadła ale to za mało, do tego bobków prawie brak :(

Tak dostała i do tej pory dostaje raz dziennie plus antybiotyk, ponieważ wet stwierdził, że to może przez pasterella jakaś infekcja sie wdala. Od operacji codziennie byliśmy u weta. Do tego po operacji dostała taki specjalny granulat do rozpuszczenia z wodą na pobudzenie pracy jelit, ale miała to dostawać tylko przez dobę. Nie podoba mi sie to w ogole, bo bella nigdy niejadkiem nie byla, a wręcz przeciwnie a teraz praktycznie w ogóle nie je. Za to dużo sika i dużo wody chce, ale jak wspominałam sama nie pije. Po operacji też miała bardzo niska temperature ciała az sie trzesla dlatego grzalam ręcznik na kaloryferze i ją przykrywalam. Wczoraj wet mierzył temp i powiedział że jest już ok. Dodam, że Bella zamiast jeść normalne jedzenie woli wcinac karton i ciągle spi :(
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Zachowanie królika po kastracji/sterylizacji
« Odpowiedź #87 dnia: Październik 29, 2016, 15:27:43 pm »
Bonnie, antybiotyk to nie lek przeciwbólowy (choć oczywiście bardzo dobrze, że antybiotyk dostała!). Królica może odczuwać ból i dlatego nie je :/ Podawanie leków przeciwbólowych po sterylizacji powinno być standardem, ale niestety nie zawsze jest.
NIe podoba mi się to, że tyle nie je. Akurat jest weekend oczywiście, ale dobrze by było, by jednak wet sprawdził, czy wszystko jest OK. W ostateczności musisz ją podokarmiać, ale próbuj cały czas podsuwać jej smakołyki pod mordkę. Np bazylię, koperek, to, co lubi.
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline Bonnie

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 196
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szkocja
  • Moje króliki: Bonnie, Bella
Odp: Zachowanie królika po kastracji/sterylizacji
« Odpowiedź #88 dnia: Październik 29, 2016, 15:34:25 pm »
Dwa dni temu dostawala masę leków - emeprid dwa razy dziennie, Ranitidine trzy razy dziennie plus w pierwszej dobie ten granulat i silny lek przeciwbolowy, ale tylko raz. Teraz tylko raz dziennie Metacam i antybiotyk. Nie wiem, czy te nazwy coś mówią, może w Polsce są inne leki. Z wetem mamy sie znowu skontaktować w poniedziałek, jak już pisałam od wtorku codziennie byliśmy u weta dlatego zadecydował o antybiotyku i o innych lekach przeciwbólowych, które teraz bierze. Ogolnie jest to lek dla psów, ale wytłumaczył nam, że jest również bezpieczny i pomocny u kroliczkow ;)

EDIT:

Podsuwam ciągle jej coś do jedzenia, Bella generalnie lubi wszystko, a teraz nie chce nic :/
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2016, 15:38:14 pm wysłana przez Bonnie »

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Zachowanie królika po kastracji/sterylizacji
« Odpowiedź #89 dnia: Październik 29, 2016, 15:38:21 pm »
Czyli dostaje lek przeciwbólowy (metacam). Może tak wolno dochodzi do siebie po kastracji :/
W każdym razie, jak już pisałam, podsuwaj jej ciągle pod nosek coś, co może jej się spodobać. Skoro je sianko, też je ciągle podsuwaj pod nosek. Nie martw się, że jest mało bobków; skoro mało je, nie ma z czego ich produkować :)
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline Bonnie

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 196
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szkocja
  • Moje króliki: Bonnie, Bella
Odp: Zachowanie królika po kastracji/sterylizacji
« Odpowiedź #90 dnia: Październik 29, 2016, 15:44:09 pm »
Ja sie cieszę, że chociaż to sianko wcina, ale boje sie, że dostanie zator w brzuszku :( Mam ciągłe wrażenie, że jest oszołomiona, nie reaguje na ciche dźwięki, wcześniej zareagowała jak cmokałam czy gwizdalam, teraz jakby ogłuchła lekko. Czy w Polsce też podczas zabiegu podają leki przez ucho?. Bella tak miała.

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Zachowanie królika po kastracji/sterylizacji
« Odpowiedź #91 dnia: Październik 29, 2016, 15:47:33 pm »
Skoro nie je, nie będzie miała zatoru. Ale je sianko, to naprawdę dobrze. Dopóki sama je, nie trzeba jej dokarmiać.
Może być oszołomiona, pewnie po prostu odczuwa ból. A rana dobrze wygląda? nic się nie sączy, nie puściły szwy?
Jeśli chodzi o kroplówki (bo pewnie o tym mówisz), to rzeczywiście podaje się ją zazwyczaj przez naczynia krwionośne na uchu (ewentualnie na łapce).
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline Bonnie

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 196
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szkocja
  • Moje króliki: Bonnie, Bella
Odp: Zachowanie królika po kastracji/sterylizacji
« Odpowiedź #92 dnia: Październik 29, 2016, 15:54:14 pm »
Z rana wszystko w porządku, nawet już nie ma takiego obrzęku jak na początku. Wet tez sprawdzał i mówił, że jest ok i mogę wstawić kuwete spowrotem, bo ją wylejam, żeby po operacji krzywdy sobie nie zrobiła próbując do niej wejść :) Też gdzieś pisałam, że Bella jest agresywna, teraz nie warczy nawet a wręcz przeciwnie chce się głaskać. Czy to efekt działania leków i bólu, czy może to pierwsza zmiana po sterylizacji?. :) Bo przyznam szczerze taką spokojną widziałam ją ostatnio jak ją adoptowalismy, a później diabeł ;)

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Zachowanie królika po kastracji/sterylizacji
« Odpowiedź #93 dnia: Październik 29, 2016, 15:56:49 pm »
Może być już zmiana po sterylizacji, dość szybko, ale zdarza się. U mnie tymczaska też w parę dni się zmieniła.
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline Bonnie

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 196
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szkocja
  • Moje króliki: Bonnie, Bella
Odp: Zachowanie królika po kastracji/sterylizacji
« Odpowiedź #94 dnia: Październik 29, 2016, 16:00:29 pm »
Bardzo bym się cieszyła jakby to była zmiana :) dziękuję bardzo za pomoc :)

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Zachowanie królika po kastracji/sterylizacji
« Odpowiedź #95 dnia: Październik 29, 2016, 16:01:21 pm »
Nie ma za co, trzymam kciuki, żeby królinka szybko wyszła na prostą po sterylce :)
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline Bonnie

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 196
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szkocja
  • Moje króliki: Bonnie, Bella
Odp: Zachowanie królika po kastracji/sterylizacji
« Odpowiedź #96 dnia: Październik 29, 2016, 16:06:04 pm »
Dziękujemy bardzo i pozdrawiamy z dwoma zajaczkami  :przytul:

Offline Nikola_99

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Koszalin
Królik po kastracji nie chce nic jeść, co robić?
« Odpowiedź #97 dnia: Lipiec 01, 2017, 12:45:26 pm »
Witam, mam problem z królikiem, wczoraj rano miał zabieg kastracji i do tej pory nic nie chce jeść, wczoraj zjadł tylko kawałek sianka ale bardzo mało, pije ale rzadko, dzisiaj rano byłam z nim u weterynarza, stwierdził, że z raną po zabiegu wszystko w porządku, a skoro królik się normalnie wypróżnia to z układem pokarmowym też nie ma problemu, dał mu tylko mocniejszy zastrzyk przeciwbólowy niż wczoraj i jakiś zastrzyk wzmacniający, martwię się bo nadal nie chce jeść, próbowałam mu dawać wszystko po kolei ale nic nie chce. To normalne? Co mogę zrobić żeby zachęcić go do jedzenia?

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: Królik po kastracji nie chce nic jeść, co robić?
« Odpowiedź #98 dnia: Lipiec 01, 2017, 16:43:05 pm »
Króliczek po operacji jest obolały i skołowany. Po znieczuleniu to normalne, ale warto zachęcać do jedzenia, króliki nie mogą mieć pustki w żołądku i jelitach. Staraj się podawać mu to co najbardziej lubi, uważając aby nie podawać nadmiaru zieleniny, bo osłabiony mimo wszystko organizm może źle zareagować i dojdzie do wzdęć.
Spróbuj suszonych ziół: mniszek, babka, liście malin itp. Z doświadczenia z moimi uszakami wiem, że do jedzenia po wszelkich zabiegach zachęca je odrobina świeżego koperku i bazylii - jeśli Twój uszaczek lubi i jadł wcześniej.
Zabieg był wczoraj, więc to normalne zachowanie, zachęcaj ale nie nachalnie i obserwuj czy się interesuje jedzonkiem. Może po przeciwbólowym ruszy :)
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline Nikola_99

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Koszalin
Odp: Królik po kastracji nie chce nic jeść, co robić?
« Odpowiedź #99 dnia: Lipiec 01, 2017, 17:07:54 pm »
Próbowałam go zachęcać wszystkimi ulubionymi rzeczami, ale jak na razie bezskutecznie, ciągle się odsuwa jak próbuje mu coś dać do jedzenia, pije tylko trochę co jakiś czas, no ale może później skusi się na coś do jedzenia, poczekam.  Dziękuje za odpowiedź :)