Autor Wątek: Ostra biegunka  (Przeczytany 10606 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Khatii

  • Gość
Ostra biegunka
« dnia: Luty 06, 2006, 18:54:21 pm »
Witam.

Przejrzałam w miare możliwości forum, ale nie mam cierpliwości, żeby dalej szukać. Chodzi o mojego króliczka. Ma około 9 tygodni, mam go od 6 dni, wszytsko było ok, pokarm dostałam od hodowcy [niestety nie był to czysty granulat, tylko mieszanka], podawałam te mieszanke wprowadzajać pare ziarenek nowego granulatu, aby nie zmieniać mu drastycznie diety. Sianko miał 24 godziny na dobe, ale nie jadł go dużo, jedynie podskubywał. Wode też miał dostępną cały czas. Dziś zaczęło się od tego, że miał miękkie kupki, a po godzinie już dostał biegunki. Biegunka jest na tyle mocna, że króliczek ma cały brzuszek i nóżki brudne i posklejane od kupki, jest cały biały, więc to jeszcze bardziej to uwidacznia.
Jutro pędzimy z nim do weterynarza, dziś nie mogłam ze względu na prace. Nie mieszkam w Polsce, mam nadzieje, że tutejsi weterynarze poradzą sobie z tym.
Mam tylko pytanie, czy to może być coś poważnego, bo strasznie się martwię, cała się trzęsę i tylko stoję nad nim. A mój biedak tylko leży w jednym kącie klatki, nic nie chce jeść i pić [podaje mu teraz tylko sianko i wode, no ale nie rusza tego w ogóle (dlaczego ??) :(].
 Poprosze o jakieś rozjaśnienie mojego przypadku, bo zwariuje z nerwów, strasznie się martwię i boję się o niego, że to coś bardzo poważnego.
Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.

Marzena(od Misiaka)

  • Gość
Ostra biegunka
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 06, 2006, 20:44:47 pm »
Przeszukaj  www.forum-zwierzeta.prv.pl

To forum lecznicy weterynaryjnej, jest duuuzo ciekawych postow i artykulow-moze tam znajdziesz rade na dzisiaj.

Pojecia nie mam co innego moge Ci doradzic,nie wiem.

ulpu

  • Gość
Ostra biegunka
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 06, 2006, 20:54:34 pm »
Może istniejć wiele przyczyn tej biegunki.
Jedną z nich może być stres związany z przeprowadzką. Ale skoro króliś pojawił się u Ciebie dobre kilka dni temu to można zaliczyć tą opcję do mniej prawdopodobnych.
Może nowo wprowadzana dieta mu nie pasuje? Usuń może nowy granulat z tej diety na razie i zobacz, czy będzie lepiej.
Możliwe, że króliczek jest zarażony kokcydiami. Nie jest to duże prawdopodobieństwo, ale zawsze jakieś. Kokcydia często atakują młode króliki, chowane w niezbyt czystych klatkach, i są przenoszone przez inne małe zwierzęta. Zarażenie może też nastąpić wskutek zjedzenia zanieczyszczonej paszy. Jest to jedna z wielu możliwości, tym bardziej, że nie wiadomo, jak króliczek miał u hodowcy. Mam nadzieję, że to nie to.

Podawałaś mu może jakąś zieleninę lub warzywa i owoce?

Na razie podawaj królisiowi duuużo wody, podtykaj mu ją ciągle pod nos. Taka ostra biegunka jest groźna dla małego króliczka, bo szybko odwadnia go. Idź do jakiegoś lepszego weta jak najszybciej. Z biegunką u takiego malucha nie ma żartów. No i jak napisałaś: sianko i woda cały czas, zachęcaj go jakoś do picia i żeby chociaz trochę sianko skubał.
Trzymam kciuki, aby się polepszyło. Pisz, jak się sprawy mają.

karo

  • Gość
Ostra biegunka
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 06, 2006, 20:57:55 pm »
oj kroliczek jest jeszcze malutki... biegunka dla takich maluszkow jest bardzo niebezpieczna :(  musisz jak najszybciej zwrocic sie o pomoc do lekarza weterynarii... nie znam dokladnie jadlospisu malca wiec nie moge dokladnie okreslic przyczyny... napisz czy ta mieszanke jadl juz w hodowli i jaka to jest mieszanka :????:  z jakiej hodowli pochodzi kroliczek, z jakich warunkow, czy byl odrobaczany i szczepiony, na jaki granulat zaczelas go przestawiac :????: to nie za dobrze ze nie chce jesc duzo siana... a w jakich ilosciach zjadal mieszanke, czy mial ja ograniczana? moze przeciazyl swoj mlody brzuszek... przyczyna moga byc tez robaki. moj poprzedni krolis wlasnie z tego powodu przez pierwszy miesiac pobytu u nas cierpial na powtarzajace sie biegunki i wymioty... a moze w za wczesnym wieku zaczelas mu zmieniac pokarm... rozne bywaja kroliczki, jedne sa bardziej wrazliwe, inne mniej, trzeba zrobic badania... sama nie wiem... tak bardzo chce Ci pomoc... niepokoi mnie to ze Twoj maluszek jest osowialy i nie chce nic przyjmowac :( jesli nie bedzie jadl przez 24 godziny moze sie to zle skonczyc np. zluszczeniem watroby bo zwierzaki te sa przystosowane do ciaglego jedzenia, dlatego musza miec caly czas dostepne dobrej jakosci sianko... moj terazniejszy szarus mial czasem biegunki, ale nie towarzyszylo temu ani brak apetytu, ani osowialosc... ale to jeszcze jak jadl to przeklete ziarno ze sztucznie barwionymi chrupkami(brrrr)... teraz jak jest na granulacie i suszonkach wszystko w porzadku z jego brzuszkiem... napisz szybko prosze, bo martwie sie i Twojego uszatka!!! nie chce by cierpialo takie niczemu nie winne serduszko!!!! wiem co to znaczy... :beksa:  :????:  :????:  :????:

Khatii

  • Gość
Ostra biegunka
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 06, 2006, 20:59:36 pm »
Nie podawałam mu jeszcze żadnych owoców i warzyw. Gdzieś wyczywałam, że jest jeszcze za młody. Teraz pije już wode, ale sianka nie rusza nic a nic :( Strasznie się martwię, bo do weterynarza dopiero jutro mam możliwośc podjechać, z samego rana.
Klatke ma czyszczoną codziennie, a dziś to co pare minut, bo ciągle coś brudzi, swoja sierścią na brzuszku. Mam nadzieje, że to nic groźnego. Ehh :(

Khatii

  • Gość
Ostra biegunka
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 06, 2006, 21:06:25 pm »
Mieszanke jadl juz w hodowli, jest tam wiele składników - pare rodzajów granulatu, płattki owsiane, zboże, suszona marchewka, jakieś kółeczka [nie wiem co to :/] i cos co wyglada jak twardszy platek sniadaniowy. Dostalam te karme od hodowcy. Mial ja ograniczana, wydaje mi sie i tak, ze nie jadl jej tak duzo, najgorsze jest to ze wybieral tylko te kolorowe skladniki, a praktycznie caly granulat zostawal. teraz i tak mi sie juz zdaje ze robi troszke inna kupke niz w poludnie, nie jest juz taka wodnista....ahh kiedy juz bedzie rano i wet  :beksa:

karo

  • Gość
Ostra biegunka
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 06, 2006, 21:47:32 pm »
rzeczywiscie mozliwy jest stres maluszka, bo moj szarus dostaje biegunki, kiedy zostaje na dluzej sam w domu np. na weekend... tak teskni bidulek :(  kokcydioza tez objawia sie silna biegunka zmniejszonym apetytem... wywoluja ja pierwotniaki, ktore kroliczek pobiera wraz ze swymi odchodami ( koprofagia jest charakterystyczna dla tych zwierzakow i bardzo potrzebna poniewaz wraz z pobieraniem swych odchodow nocnych krolik dostarcza wit. B do organizmu) kiedy jego klatka jest rzadko sprzatana, dlatego pytalam z jakiej hodowli jest uszatek i w jakich warunkach byl trzymany :????:

karo

  • Gość
Ostra biegunka
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 06, 2006, 21:52:52 pm »
to dobrze ze juz zaczal pic!!! miejmy nadzieje ze do ranka bedzie lepiej... wlasnie- kolorowe skladniki... to sa zwykle chrupki kukurydziane tylko na dodatek sztucznie barwione i zupelnie nie potrzebne kroliczkom a wrecz szkodliwe!!! nie mam pojecia dlaczego znajduja sie one w mieszankach dla tych zwierzat??? pewnie dlatego zeby krolik chetnie je jadl, a producent ma zysk... ech...

Khatii

  • Gość
Ostra biegunka
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 06, 2006, 21:57:33 pm »
Dokładnie, tez sie zdziwiłam dlaczego hodowczyni dała mi te karme, w ogole nie planowałam tak karmić króliczka, ale tez nie mogłam mu nagle zmienić diety, więc mu ją podawałam :(
Hodowany był w dobrych warunkach, czystych, sam też był czysty, nic nie wskazywało na złą hodowle, widzialam te klatki - były ok.
Króliczek juz pije i się myje - tylko przednie łapki, ale to zawsze coś - rusza się.
Oby się poprawiło

Marzena(od Misiaka)

  • Gość
Ostra biegunka
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 06, 2006, 22:54:37 pm »
Wiecie- to dziwne...typujecie pokarm ale on to je ta mieszanke od samego poczatku i bylo dobrze.
Moze to byc jakas inna przyczyna- nie podgryzl czegos przy okazji biegania po domu?(np.jakas roslina-obejrzyj czy cos nie jest skubniete)

Khatii

  • Gość
Ostra biegunka
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 06, 2006, 23:28:19 pm »
to jest wykluczone, mam tylko jednego kwiata i stoi on na najwyzszej szafie. Widziałam pare razy, jak próbował podskubywać dywan i frendzle od dywanu, ale zaraz go odganiałam i nie wydaje mi się, zeby coś wyrwał z niego i zjadł, cały czas jest na oku,  nie spuszczamy go z pola widzenia nawet na chwile, wlasnie dlatego, żby nic sobie nie podgryzał.
A tak wyglada ta mieszanka od hodowcy :

Marzena

  • Gość
Ostra biegunka
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 06, 2006, 23:53:15 pm »
Khatii- a nie dasz rady tak na szybko pokazac zdjecia krolinka? no i te kupki- jestes pewna,ze to biegunka a nie cekotrofy?

marzena(od misiaka)

  • Gość
Ostra biegunka
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 07, 2006, 08:43:08 am »
Rozmawialam jeszcze wczoraj z Khatii, wesolo nie jest :(

Khatii- czekamy na wiadomosc,daj znac co powiedzial wet i jak maluch.

Khatii

  • Gość
Ostra biegunka
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 07, 2006, 12:34:33 pm »
Niestety wet juz nie pomógł :( stwierdził, że był za młody i za delikatny i mógł się zatruć czymkolwiek.
Ja i tak nadal tego nie rozumiem, dlaczego odszedł :(

Marzena(od Misiaka)

  • Gość
Ostra biegunka
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 07, 2006, 13:13:50 pm »
:(

Katasza

  • Gość
Ostra biegunka
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 07, 2006, 13:49:52 pm »
bardzo mi przykro :(

karo

  • Gość
Ostra biegunka
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 07, 2006, 13:54:55 pm »
oooo boz :beksa:  tak mi przykro :( ... za teczowym mostem juz nic zlego go nie spotka, uwierz Khatii... bedzie mu tam dobrze... nie zrzucaj tylko winy na siebie, bo nie popelnilas bledu, z tego co wiem z Twoich postow... jestes dobra opiekunka krolisiow :) ... na pewno nowy bedzie mial u Ciebie jak w niebie... zobaczysz... jesli oczywiscie chcesz podarowac drugiemu uszatkowi nowy domek i odrobinke milosci??? wiem ze po takiej tragedii ciezko sie otrzasnac i pogodzic z tym co sie stalo i dlaczego... czlowieka nachodza rozne mysli i mowi sobie ze juz nigdy krolikow... ale... przeciez chcialas mu pomoc i zrobilas chyba wszystko... ale tak jak pisalam wczoraj kroliczek byl za mlody, a dla takich maluszkow ostre biegunki sa smiertelne, to samo powiedzial wet :(  trzymaj sie!!!

lavirien

  • Gość
Ostra biegunka
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 07, 2006, 15:04:14 pm »
:( bardz mi przykro :(

ulpu

  • Gość
Ostra biegunka
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 07, 2006, 18:14:43 pm »
Ojej, wielka szkoda... Przykro mi, króliczek był przecudny... :( Nietety to tak już jest, że takie małe musi odejść tak nagle :(

Offline weraw85

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 263
Ostra biegunka
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 08, 2006, 12:23:42 pm »
:(

Daria

  • Gość
Ostra biegunka
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 08, 2006, 12:36:41 pm »
:(