Autor Wątek: wlokno  (Przeczytany 5233 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Katasza

  • Gość
wlokno
« dnia: Luty 06, 2006, 16:55:14 pm »
niech mi ktos madry wytlumaczy co to jest to wlokno? bo cholera wiem do czego ono potrzebne w diecie, ale nie mam pojecia co to jest :/ nie wiem, moze wlasnie blysnelam inteligencja.... ale strasznie mnie to ciekawi.

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
wlokno
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 06, 2006, 16:57:09 pm »
wg. strony z pokarmem firmy ktora produkuje m.in. Duo Cuni to:
"Lucerna jest bogata w białko oraz włókno, które gwarantuje właściwą pracę przewodu pokarmowego, wpływając na poprawę procesów trawiennych, a co za tym idzie na ogólną kondycję."

oraz z innej strony:

"Drugą cechą karmy, którą w naturze jedzą króliki jest to, że jest to pasza wysokowłóknista. Włókno pełni bardzo ważną rolę w przewodzie pokarmowym królika. Nie mamy tu niestety miejsca, aby rozpisywać się nad specyfiką funkcjonowania przewodu pokarmowego tego gatunku, muszą mi jednak Państwo wierzyć, że pokarm inaczej jest tu "traktowany" niż u zwierząt mięsożernych (np. psa czy kota). Jelita u królika to wielka fabryka wypełniona miliardami bakterii, które powodują, że niestrawne dla miesożerców części roślin staną się dla królika jak najbardziej przyswajalne. Włókno jest głównym źródłem energii dla bakterii bytujących w jelitach królika. Powoduje ono także szybkie przemieszczanie się treści pokarmowej wzdłuż jelit (chroniąc królika przed zatkaniem treścią pokarmową czy włosem) i ułatwia właściwe nawodnienie treści pokarmowej. "

Katasza

  • Gość
wlokno
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 06, 2006, 17:03:17 pm »
dzieki, ale tyle to ja sama znalazlam :/ tu jest tylko wyjasnienie, do czego krolikowi wlokno. a mnie chodzi o wytlumaczenie co to tak dokladnie jest. jesli dobrze rozumuje jest to skladnik roslin, no ale to mi malo wyjasnia, a do tego nie wiem czy dobrze rozumuje.

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
wlokno
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 06, 2006, 17:06:13 pm »
z tego co jeszcze znalazlam to : "Najbardziej wartościowe jest włókno młodych, niezdrewniałych roślin." oraz "Włókno jest najtrudniej strawną frakcją węglowodanów."

Katasza

  • Gość
wlokno
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 06, 2006, 17:10:38 pm »
czyli to jednak bedzie wchodzilo w sklad roslin.... ale dla mnie ciagle malo...

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
wlokno
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 06, 2006, 17:11:57 pm »
np. celluloza jest wloknem pochodzenia roslinnego

Katasza

  • Gość
wlokno
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 06, 2006, 17:20:03 pm »
o! o takie cos mi chodzi :)

kto da wiecej?

karo

  • Gość
wlokno
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 06, 2006, 19:57:43 pm »
wlokno jest najwazniejszym skladnikiem diety kroliczej!!!!  najlepsze karmy to takie ktore zawieraja duzo wlokna, a jest ono w roslinach... wlokno to inaczej blonnik... czlowiek go nie trawi, natomiast u kroliczkow to podstawa zywienia ( sa przeciez roslinozercami ) wlokno to tez np. bawelna

Katasza

  • Gość
wlokno
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 07, 2006, 08:21:38 am »
ja powtorze, naprawde wiem, ze to wazny skladnik, a wrecz najwazniejszy diety uszatych. a skoro najwazniejszy to chcialam dokladnie sie dowiedziec co to takiego jest.

anUSZka

  • Gość
wlokno
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 12, 2006, 19:50:11 pm »
Jest to rodzaj zlozonego weglowodanu, ktory jest niestrawialny (takie zwierzeta jak kroliki czesciowo jednak go trawia przy pomocy bakterii) i pomaga przepychac jedzenie przez uklad pokarmowy. Poczytaj sobie tutaj:
http://zdrowezywienie.w.interia.pl/weglowodany.htm, spojrz na "grupe celulozy" w dolnej czesci strony.

Katasza

  • Gość
wlokno
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 12, 2006, 20:47:28 pm »
dziekuje strasznie mocno :)