Autor Wątek: wyposażenie klatki  (Przeczytany 7339 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

k_a_s_i_a

  • Gość
wyposażenie klatki
« dnia: Marzec 20, 2011, 12:06:38 pm »
Witam. Przygarnęłam rocznego króliczka i mam trochę wątpliwości, bo jest to mój pierwszy króliczek.
Zastanawiam się nad zmianą wyposarzenia króliczka. Teraz ma tak:
trociny są ułożone na całości  dna klatki, na wierzch jest położone sianko (również na całości). Jest ceramiczna miseczka na jedzonko i poidełko.
Nie ma on kuwety, ani paśnika. Czy nie powinnam czegoś innego stosować niż trociny? I czy sianko nie powinno być tylko w jednym miejscu - paśniku. Oraz chciałabym urządzić kącik czystości. Jak ma być w nim ściółka? I nie powinno w nim znajdować się sianko?
Mam króliczka na razie dopiero 1 dzień. Kiedy powinnam wprowadzać zmiany?
Bardzo proszę o odpowiedź, chciałabym żeby jednak był troszkę z niego czyścioszek, a niestety z klatki czuć trochę zapach.

Poprawiłam błąd ortograficzny w tytule wątku--Blacky
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2011, 18:34:55 pm wysłana przez Blacky »

Offline Tynuta

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2179
  • Płeć: Kobieta
    • Facebook
Odp: wyposarzenie klatki
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 20, 2011, 12:22:01 pm »
Poprzeglądaj forum i miniaturkę bez tajemnic. Jest takich tematów dużo.
Po pierwsze trociny wyrzucamy całkiem.. dno klatki na razie może być gołe (może być jakiś ręczniczek później jak się nauczy czystości albo dywanik), w róg kup kuwetkę i tam wsypuj Pinio (żwirek drewniany), sianko do paśnika-nie pod łapki!.
Żeby zrozumiał, że teraz ma się załatwiać tylko w tej narożnej kuwetce wrzucaj tam wszystkie bobki i siku

k_a_s_i_a

  • Gość
Odp: wyposarzenie klatki
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 20, 2011, 12:28:01 pm »
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Tylko właśnie zastanawiam się czy zrobić to od razu, czy jak się do mnie spokojnie przyzwyczai, żeby nie miał jakiegoś szoku że jest inaczej.

Offline Tynuta

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2179
  • Płeć: Kobieta
    • Facebook
Odp: wyposarzenie klatki
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 20, 2011, 12:37:20 pm »
Zawsze powinno się kilka dni dać króliczkowi spokój ale ja się przyznam, że zrobiłam porządki mojemu już pierwszego dnia bo przyjechał w ogólnym bałaganie (wszystko się w samochodzie pomieszało). Ogólnie już pierwszego dnia czuł się u mnie jakby tu mieszkał od zawsze więc chyba nie zrobiło mu to różnicy. Poczekaj może jak Ci inne, bardziej doświadczone dziewczyny poradzą

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: wyposarzenie klatki
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 20, 2011, 12:58:49 pm »
Witam. Przygarnęłam rocznego króliczka i mam trochę wątpliwości, bo jest to mój pierwszy króliczek.
Zastanawiam się nad zmianą wyposarzenia króliczka. Teraz ma tak:
trociny są ułożone na całości  dna klatki, na wierzch jest położone sianko (również na całości). Jest ceramiczna miseczka na jedzonko i poidełko.
Nie ma on kuwety, ani paśnika. Czy nie powinnam czegoś innego stosować niż trociny? I czy sianko nie powinno być tylko w jednym miejscu - paśniku. Oraz chciałabym urządzić kącik czystości. Jak ma być w nim ściółka? I nie powinno w nim znajdować się sianko?
Mam króliczka na razie dopiero 1 dzień. Kiedy powinnam wprowadzać zmiany?
Bardzo proszę o odpowiedź, chciałabym żeby jednak był troszkę z niego czyścioszek, a niestety z klatki czuć trochę zapach.


Jeśli królik się już nawet trochę oswoił z otoczeniem to z powodzeniem można mu zmienić wystrój. Ale wtedy gdy będzie poza klatką.

Trociny usuń całkowicie.
Sianko w jedno miejsce w klatce, bądź do paśnika - nie każdy królik chce jeść z paśnika, także na początek przekonaj się jak mu wygodniej będzie.
W róg klatki, gdzie najczęściej królik się załatwia wstaw kuwetkę. Co do zawartości kuwety- nie każdy króliś na początek chce siusiać do żwirku.
Mój nie chciał, więc początkowo uczyłam go siusiać w trocinki (trociny w kuwecie), jak się nauczył to mieszałam trociny ze żwirkiem a później trocinki całkiem wyeliminowałam i został sam żwirek.
Nie koniecznie musi to być pinio. Ważne jest aby nie był pylący (lub jak najmniej pylący), drewniany i niezbrylający.
Co do miejsca dla sianka: jeśli paśnik- to powieś go nad kuwetką, jeśli sianko leżące, to połóż je przy kuwetce.
Króliś sam wybierze z czego woli jeść :)

Dno klatki możesz wyłożyć ręcznikiem, kocem albo zostawić je gołe (najlepiej by w dni ciepłe było gołe, w zime wyłożone ręcznikiem/kocem).


Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: wyposarzenie klatki
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 20, 2011, 13:15:19 pm »
Żeby zrozumiał, że teraz ma się załatwiać tylko w tej narożnej kuwetce wrzucaj tam wszystkie bobki i siku

Siusiu z dywanu lub z tapczanu możesz przenieśc mocząc chusteczkę higieniczną lub nasączyc w żwirku i do kuwety jak radzi Tynuta :)


k_a_s_i_a

  • Gość
Odp: wyposarzenie klatki
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 20, 2011, 14:39:44 pm »
Bardzo dziękuję. Rozmyło to moje wątpliwości. Tylko króliś jeszcze siedzi sobie w klatce, mimo że ma teraz cały czas otwartą, to jeszcze nie ma chęci wychodzić. Ale może pomału postaram się go zachęcić jakimś jabłuszkiem, albo coś w tym rodzaju.

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: wyposarzenie klatki
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 20, 2011, 14:49:18 pm »
Jest popołudnie, więc to normalne, że uszak jest leniwy ;) Zobaczysz pod wieczór, że bardziej się rozbryka. Tak samo rankami króliki sa bardziej aktywne :)

k_a_s_i_a

  • Gość
Odp: wyposarzenie klatki
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 22, 2011, 17:50:37 pm »
Już się w miarę oswoił. Jest z niego straszny pieszczoch:) Zastanawiam się jaki kupić żwirek?
Zobaczcie poniższe linki, który jest lepszy?
http://allegro.pl/zwirek-drewniany-naturalne-podloze-60l-kurier-grat-i1516645088.html
http://allegro.pl/super-benek-pinio-35l-zwirek-drewniany-granulowan-i1518529506.html
http://allegro.pl/super-pinio-35l-zwirek-drewniany-kruszon-i1502861817.html

Najbardziej oczywiście interesuje mnie ten pierwszy, bo wychodzi najtaniej, ale czy warto?

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: wyposarzenie klatki
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 22, 2011, 17:55:37 pm »
Z trzeciego linku odpada całkowicie bo żwirek jest zbrylający.

Pierwszy jest ok, drugi również. Tylko ja bym na początek nie kupowała takiego wielkiego bo na niektóre żwirki króliki mogą mieć uczulenie, tak jak mój Groszek na pinio.

Offline Anna39

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 427
  • Płeć: Kobieta
Odp: wyposażenie klatki
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 22, 2011, 20:34:16 pm »
Pierwszy i drugi żwirek jest ok. Ja stale używałąm dla moich uszaków pinio ale ostatnio kupiłam ten drugi, tańszy firmy wellox i królaski nie burzą się. Ale rzeczywiście zanim zamówisz większą partię wypróbuj jak twój maluszek zareaguje. Powodzenia.

Offline Blacky

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3342
  • Płeć: Kobieta
    • Pomyślna Blog
Odp: wyposażenie klatki
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 23, 2011, 11:04:06 am »
Ja też używam Pinio i mogę go polecić, ale ten pierwszy bardzo mnie zaciekawił - wychodzi naprawdę tanio. I jeszcze kurier gratis - ekstra :)
Save The Earth - it's The Only Planet With Chocolate! ;>
Pomyślna blog

Offline Anna39

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 427
  • Płeć: Kobieta
Odp: wyposażenie klatki
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 23, 2011, 11:21:58 am »
P.P.H.U. Welox
05-140 Serock
ul.Długa 61
welox@wp.pl
tel. 692-331-517
 
 To są namiary na firmę, faktycznie dowożą bezpłatnie i w krótkim czasie (2 -3 dni). Żwirek jest całkiem ok