Autor Wątek: Futro królicze: pielęgnacja, linienie, problemy z futerkiem  (Przeczytany 181646 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

anna2404

  • Gość
Futro królicze: pielęgnacja, linienie, problemy z futerkiem
« dnia: Marzec 17, 2011, 14:13:50 pm »
Mam pytanie, czy można wyciąć królikowi spod kuperka skołtunioną sierć. Mimo, że podaję mu siemie lniane i kawałeczek mandarynki raz na jakiś czas to pod brzuszkiem robią mu się "dredy" czy można to wyciąć?
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2011, 16:57:26 pm wysłana przez mysza »

nuka

  • Gość
Odp: Kołtumy
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 17, 2011, 14:19:55 pm »
Trzeba, nożyczkami dla dzieci z zaokrąglonymi końcówkami lub metodą nad grzebieniem, czyli grzebień bliżej skóry, nożyczki nad nim. To wymaga najczęściej współpracy dwóch osób żeby zwierzaka nie zranić.

Zeby nie dopuszczać do podobnych sytuacji należy królika systematycznie wyczesywac. Zakładam ze królis jest zdrowy a dredy są wynikiem długiego włosa.

anna2404

  • Gość
Odp: Kołtumy
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 17, 2011, 14:29:01 pm »
Królik jest zdrowy, rasy baran, czyli nie za długa śierść, wyczesywany minimum 2-3 razy w tygodni, bardzo lubi te pieszczety, ale bruszka i okolic kuperka nie da dotknąć i radzi sobie sam. Dlatego powstają dredy. Dzisiaj z mężem postaramy się wyciąć mu te "ozdoby"

Kikuśa

  • Gość
Futro królicze: pielęgnacja, linienie, problemy z futerkiem
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 23, 2011, 16:37:57 pm »
Przyszli kuzyni i popsikali lolę spryskiwaczem takim jak płyn w5 do szyb. Ma mokre futerko. Wytarłam ale nadal wilgotne co może sie stac sorki ze tak pisze bardzo sie spiesze!!!   :titanic: :titanic: :titanic:

Offline Dominika.

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 393
  • Płeć: Kobieta
Odp: Futro królicze: pielęgnacja, linienie, problemy z futerkiem
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 23, 2011, 16:46:04 pm »
Teraz jest cieplo wiec wyschnie szybko, ale wycieraj jeśli pozwoili jeszcze.
a co to spryskiwacz? zwykla woda czy co? bardzo mokra była?

Kikuśa

  • Gość
Odp: Futro królicze: pielęgnacja, linienie, problemy z futerkiem
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 23, 2011, 18:36:39 pm »
No zwykła woda ale psiknęli gdzieś z 6-7 razy... Była pokryta cała taką "rosą" :?

Offline Kania

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 268
Odp: Futro królicze: pielęgnacja, linienie, problemy z futerkiem
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 23, 2011, 18:59:48 pm »
Nic jej nie powinno być, zwłaszcza teraz bo w końcu jest ciepło.. wytrzyj ją jeszcze i będzie dobrze. Ale na przyszłość lepiej uważać bo nie wiadomo co wpadnie kuzynostwu do głowy..
Kochanie tak bardzo mi Ciebie brak..
''Cover my eyes
 Cover my ears
 Tell me these words are a lie
 It can't be true
 That I'm losing you
 The sun cannot fall from the sky
 Can you hear heaven cry
 Tears of an angel''

Kikuśa

  • Gość
Odp: Futro królicze: pielęgnacja, linienie, problemy z futerkiem
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 23, 2011, 20:51:19 pm »
Mówiłam im żeby nie zbliżali się do Loli. Zamknęłam pokoj, ale nie na klucz... Ale na razie wszystko ok.

Offline Pasztecinka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • http://i53.tinypic.com/kaodgx.jpg
Odp: Futro królicze: pielęgnacja, linienie, problemy z futerkiem
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 28, 2011, 22:04:25 pm »
Czy kąpać królika ? :titanic:

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Futro królicze: pielęgnacja, linienie, problemy z futerkiem
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 28, 2011, 22:12:05 pm »
Nie, królików kąpać nie wolno.

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Futro królicze: pielęgnacja, linienie, problemy z futerkiem
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 28, 2011, 22:14:53 pm »
Po co przecież królik sa się myje ??

Offline aga.s

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1079
  • Płeć: Kobieta
Odp: Futro królicze: pielęgnacja, linienie, problemy z futerkiem
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 28, 2011, 22:21:40 pm »
kapiemy tylko w razie ''wypadku'' kiedy wlezie w jakies smarowidla i samodzielne umycie sie przez klapoucha moze sie okazac szkodliwe ewentualnie w razie rozwolnienia jedynie myjemy pupe. Zawsze trzeba pamietac o osuszeniu siersci jak najbardziej sie da i unikanie a wrecz zakaz owierania okien tam gdzie przebywa krolik przez ok 2 dni ze wzgledu na wrazliwosc na przeciagi. nawet jak jest goraco i lato to moze byc ludzace i skonczyc sie nawet zapaleniem pluc. Siersc krolika dlugo schnie, ja wykapalam swoja panne i 2 dni dosychala. Suszarka jest o tyle niebezpieczna ze mocno nagrzewa i moze dojsc do przegrzania organizmu a druga niebezpieczna sprawa jest stres i strach przed odglosami, jesli krolik jest strachliwy to stanowczo odradzam ze wzgledu na ryzyko zatrzymania serduszka ze strachu
Aha, do kapieli uzywajmy szarego mydla gdyz jest najbardziej neutralne i lekko cieplej wody

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Futro królicze: pielęgnacja, linienie, problemy z futerkiem
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 28, 2011, 23:32:28 pm »
Jak jest potrzeba, w wypadkach podanych przez Agę, to się kąpie - znaczy się myje w wodzie, a nie wrzuca do wanny pełnej wody - to chyba jasne :). Trzeba tylko uważać na przeciągi i dokładnie wytrzeć (najlepiej też owinąć go potem ręcznikiem albo podłożyć pod królisia ręczniki - żeby nie siedział na mokrym).
Nie jest to zabieg częsty, ale jak się pamięta zadbać o suszenie i temperaturę, to nic królikowi nie będzie - nie ma co przesadzać.
Ja tam muszę dość często myć moją pannę, bo ma skłonności do sikania i gubienia ceko na ceracie - a dupcię ma wyjątkowo włochatą i tapla się w tym jak pędzel :( Ale moje zwierza (kólik i pies) suszą się suszarką, więc raz dwa i oddają się na powrót swoim psotom.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

TineX

  • Gość
Odp: Futro królicze: pielęgnacja, linienie, problemy z futerkiem
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 29, 2011, 12:22:03 pm »
A tyłek się uszatkowi myje?

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Futro królicze: pielęgnacja, linienie, problemy z futerkiem
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 29, 2011, 12:28:56 pm »
A tyłek się uszatkowi myje?

Przy biegunce tak- mokrą szmatką, ściereczką, gąbką. Pózniej trzeba dokładnie wysuszyć i trzymać w ciepłym pomieszczeniu bez przeciągów. Dziewczyny wyżej napisaly resztę :)

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Futro królicze: pielęgnacja, linienie, problemy z futerkiem
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 29, 2011, 14:48:36 pm »
....lub jeśli ktoś nie ma oporów- to ręką podmywać :)

Offline kagar

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1430
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
    • Tu znajdziesz temat księżniczek ;)
Odp: Futro królicze: pielęgnacja, linienie, problemy z futerkiem
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 29, 2011, 15:41:53 pm »
Ja Pasztecika myje ostatnimi czasy bardzo często ze względu na jego ataki podczas których kręci się wokół osi kręgosłupa i dziwnym trafem zawsze wytrze to co wcześniej obsiura.

Wygląda to tak, że razem z mężem z tego największego brudu go obmyjemy (z tego największego brudu - on się go nie dotyka) a później jak dojdzie do siebie to sam dokańcza mycie.

TineX

  • Gość
Odp: Futro królicze: pielęgnacja, linienie, problemy z futerkiem
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 29, 2011, 18:39:45 pm »
dzięki

Offline milka37

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Mercedes, Andrzej Złysyn, Maja Mi
  • Za TM: Pati, Puszek Okruszek, Merida Tumorka, Jogobella
Odp: Futro królicze: pielęgnacja, linienie, problemy z futerkiem
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 30, 2011, 13:40:59 pm »
ja się dołączę do pytań.
Puszek Okruszek ostatnimi czasy ma problemy biegunkowe, przedwczoraj i wczoraj musiałam mu umyć praktycznie całe nóżki, dupkę, trochę pleców, i pyszczek (kupy były poprzyklejane nawet do wąsów :/), dziś juz obyło się bez kąpieli, ale Okruszek nadal okrutnie cuchnie :( Mam nadzieję, że po prostu wywietrzeje, ale w razie gdyby zdarzyła mu się wpadka raz jeszcze i musielibyśmy mycie powtórzyć, czy można użyć jakiegoś specyfiku, żeby ten smród z niego wyplenić?

Ja nigdy nie używałam żadnych chemikaliów, ani przy myciu Okruszka, ani Jogobelki (która też miała swego czasu nieźle posklejane futro), ale też nigdy wcześniej z żadnego królika nie usnosił mi się, aż taki smród.
Ma ktoś na to jakiś sposób?
"To, ze zwierze jest duze, nie oznacza, ze nie potrzebuje czulosci.
Jakkolwiek duzy Tygrys sie wydaje, potrzebuje tyle czulosci, ile Malenstwo"

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Futro królicze: pielęgnacja, linienie, problemy z futerkiem
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 30, 2011, 13:52:28 pm »
Myśmy do mycia Mierzwiakowego tyłka po problemach z kamieniem moczowym (miała dupsko zasikane i cały czas mokre, aż odparzenia jej się na skokach robiły  :/ ) używali letniej wody i mydła Alep - uznaliśmy, że co naturalne i dobre dla nas, nie zaszkodzi królikowi. Mydło składa się z oliwy oliwek, oleju laurowego, wody i sody pozyskiwanej z soli morskiej. Nie wiem tylko, czy te mydła można kupić w zwykłych sklepach czy aptekach, ja kupuję w necie. W rzeczy samej mydło dobrze zmyło w końcu smród, a i królikowi nie zaszkodziło w najmniejszym stopniu (oczywiście była płukana delikatnie z tego mydła i osuszana ręcznikami papierowymi).
Suszyliśmy na koniec tyłek suszarką, wbrew zaleceniom, ale moja suszarka akurat jest cicha i ma przyzwoite ustawienia temperatury - można suszyć ledwie ciepłym powietrzem.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.