Autor Wątek: Problemy z warzywami  (Przeczytany 7951 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Baks1

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
Problemy z warzywami
« dnia: Marzec 02, 2011, 10:19:53 am »
Mój królik ma już 4.5 miesiąca. Cały czas próbuje wprowadzać mu do diety warzywa (różnego rodzaju), niestety prawie za każdym razem kończy się to miękimi bobkami, a ostatnio biegunką. :icon_sad
Moje pytanie brzmi czy królik może zdrowo żyć bez warzyw?

Offline otka_a

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 828
  • Płeć: Kobieta
Odp: Problemy z warzywami
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 02, 2011, 11:31:11 am »
A czy po liściach sałaty rzymskiej, albo po koperku lub pietruszce też ma biegunkę?

Bo tak całkiem bez warzyw to ja nie wiem czy może...  :nie_wiem

nuka

  • Gość
Odp: Problemy z warzywami
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 02, 2011, 12:10:39 pm »
Jak wprowadzasz warzywa? Jakie juz były podawane i w jakich ilościach?
Moje miśki niektóre warzywa wolą suszone niż swieże, może u was też tak będzie.

Offline Baks1

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Problemy z warzywami
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 02, 2011, 20:10:22 pm »
Dostawał świerze i suszone. Cały czas próbuje wprowadzać warzywa w małych ilosciach.
Koperek i pietruszke też dostawał i to po nich jest najgorzej.
Czasami jak zje odrobine marchewki to nic się nie dzieje ale prawie zawsze po zjedzeniu czegoś świerzego ma miękkie kupki.
Warzywa myje i susze, nie podaje zimnych.
Czytałam wiele o tym jak żywić królika, ale mój jest bardzo wrażliwy.

nuka

  • Gość
Odp: Problemy z warzywami
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 02, 2011, 20:16:13 pm »
Cały czas próbuje wprowadzać warzywa w małych ilosciach.
Koperek i pietruszke też dostawał i to po nich jest najgorzej.
te małe ilości podane jednorazowo to jest gałązka czy pęczek?? Po jakim czasie dajesz kolejna porcje zieleniny?

Offline Baks1

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Problemy z warzywami
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 02, 2011, 20:41:46 pm »
mała ilość to mała lub pół gałązki (pietruszki, koperku), albo mały kawałek jakiegoś warzywa. Dostanie raz i jeśli w ciagu paru godzin dostanie miekkich kupek to dzień lub dwa ma przerwe i tak nic mu nie pomaga. Już dwa miesiace próbuje mu wprowadzić warzywa i tylko dwa razy było ok.

nuka

  • Gość
Odp: Problemy z warzywami
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 02, 2011, 20:51:39 pm »
W jakim wieku zwierzatko zostało zabrane od matki? Jak pozostałe maluchy z tego miotu tolerują warzywa?

Offline Baks1

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Problemy z warzywami
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 02, 2011, 21:34:36 pm »
Kobieta która je oddawała mówiła że mają prawie 6 tygodni.
Braciszek jest u bratowej i od samego początku wszystko było ok. Raz tylko zdażył mu sie miekki bobek, a tak to szybko zaczą wcinać wszystko co dostawał.

Offline Arezja

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Płeć: Kobieta
  • Mój kochany króliś
Odp: Problemy z warzywami
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 04, 2011, 11:27:53 am »
Ja też miałam taki problem. Jaką suchą karmę mu dajesz? Ja dawałam taką zwykła na wagę z zoologicznego. Jak mój króliś dostawał  świeże warzywka robił miękkie bobki. Dzięki temu forum podaje moim królikom granulat Versale lage cuni complite i teraz jak ja je + świerze warzywka to jest w porządku :) :papatki

Offline Baks1

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Problemy z warzywami
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 04, 2011, 11:54:11 am »
Dostaje na zmianę cuni pro i jakąś zwykłą, z której wyciągam kukurydze i nie zawiera tych kolorowych dodatków. Przez jakiś czas będę dawała mu sama cuni zobaczymy czy to pomoże.
Dzięki za podpowiedź.

Offline Baks1

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Problemy z warzywami
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 20, 2011, 11:18:01 am »
Witam.
Po długiej nieobecności postanowiłam napisać jak wygląda obecnie żywienie Baksa. Mam nadzieje, że przyda się komuś moje doświadczenie z królikiem z wrażliwym układem pokarmowym.
Otóż Baks nie mógł jeść żadnych owoców i warzyw jedynie zielonkę składającą się z ziół,koniczyny i trawy łąkowej. Jedząc Cuni pro luźne kupy prawie w całości zniknęły, pojawiały się od czasu do czasu, jednak widać było po jego sierści, że brakuje mu jakiś witamin. Dodatkowo przez wadę zgryzu, spowodowaną złamaniem zębów, nie był wstanie zjadań dużych kawałków granulatu i trzeba było łamać granulat na mniejsze części.
Przy cuni pro dalej nie mógł jeść warzyw i owoców. Natomiast z połączeniem  ww zielonki (dostępnej latem) mogłam podawać mu co 3-4 dni po małym kawałku marchewki,jabłka itp. bez negatywnych skutków (najgorzej jest z pietruszką, z nią boję się ryzykować).
Przez pewien czas w sklepach zabrakło karmy cuni pro i zmuszona byłam (na szczęście) do zakupu cuni nature ( zawiera suszone warzywa i owoce uzupełniając dietę o ważne składniki odżywcze).
Przy cuni nature Baks lepiej reaguje na warzywka, które podaję mu co 3-4 dni w małych ilościach. Już po tygodniu stosowania tej karmy zjadł marchew (nie duży kawałek, może z 3cm), 2 dni później mały kawałek jabłka. Ku mojemu zaskoczeniu nie pojawiły się miękkie kupki.
Karma ta pachnie samymi ziołami i jest uwielbiana przez królika.
Na rynku jest jeszcze karma cuni nature rebalance dla królików miniaturowych z wrażliwym układem trawiennym. Mam zamiar poszukać ją i zakupić, jestem ciekawa czy będę mogła dzięki niej wprowadzić w całości, jak u zdrowego królika, warzywa i owoce. Jeśli mi się to już uda to napisze na forum.

Opis produktu
Cuni Nature Re-Balance jest kompletną karmą dopasowaną do konkretnych potrzeb żywieniowych królików i królików miniaturowych z wrażliwym układem trawiennym. Doskonała dla królików starszych, o mniejszej aktywności i z nadwagą. Ta wysokojakościowa mieszanka naturalnych komponentów zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy, minerały i aminokwasy, których potrzebuje Twoje zwierzę do beztroskiego i zdrowego życia. Formuła o obniżonej kaloryczności gwarantuje zrównoważoną dietę a brak pełnych ziaren jest doskonały dla zwierząt podatnych na alergie. Cuni Nature Re-Blance zawiera dodatkową dawkę błonnika, ziół, warzyw i wspierających zdrowie dodatków: dla świetnej przemiany materii, dobrej pielęgnacji zębów, lśniącej sierści i doskonałego zdrowia. Duże zróżnicowanie składników gwarantuje świetny smak i pobieranie pokarmu. Nie zawiera sprasowanego granulatu!
Sposób stosowania
Codziennie zmieniaj królikowi zarówno karmę, jak i wodę na świeżą. Podawaj też wystarczająca ilość siana. Zaleca się podawanie królikowi przeciętnie codziennie pomiędzy 50 a 80 g karmy – w zależności od jego rozmiaru i rasy.
      
Składniki analityczne
 Białko     13,5    %
 Tłuszcz     3    %
 Minerały     7    %
 Błonnik     15    %
 Wapń     0,90    %
 Fosfor     0,60    %
 Lizyna     0,71    %
 Metionina     0,31    %
 Witamina A     16.000    j.m./kg
 Witamina D3     1.500    j.m./kg
 Witamina E     40    mg/kg
 Witamina C     45    mg/kg
 Miedź - siarczan miedzi (II)     14    mg/kg

Skład
 Produkty pochodzenia warzywnego         
 Warzywa         
 Warzywne ekstrakty proteinowe         
 Minerały         
 Nasiona         
 Drożdże         
 Frukto-oligosacharydy         
 Zioła         
 Ekstrakt z aksamitki wyniosłej         
 Calendula         
 Algi         
 Ekstrakt jukki         
 Mannan-oligosacharydy         
 Ekstrakt z pestek winogron