Autor Wątek: Żywienie królika młodego  (Przeczytany 170550 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Minimini

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Zielona Góra
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #240 dnia: Kwiecień 08, 2017, 12:06:50 pm »
Witam wszystkich serdecznie,

Jako że jestem totalnym laikiem chciałabym usystematyzować swoją wiedzę i chciałabym by ktoś kto ma większe doświadczenie się wypowiedział.

Mój króliczek to karzełek teddy ur. 16.03 odbieram go od obecnego właściciela w majówkę, więc będzie miał 6 tygodni, ale do tego czasu chce być dobrze przygotowana i douczona co do opieki nad króliczkiem.

1. Sianko w nieograniczonej ilości - czytałam o zuzala i chyba na nie się zdecyduje. Ile powinno go być w "zapasie"? Ile zużywacie np. w ciągu miesiąca? Czy może to już być sianko z melisą lub innym dodatkiem?
2. Woda z butelki czy gotowana?
3. Granulat - z Waszych opinii wynika, że Cuni Complete, ale wersja junior? Nieograniczony dostęp, na zasadzie jak opróżni miseczkę to dosypać? Czy jakoś to limitować? Karmić dwa razy dziennie? Jak duże opakowanie granulek kupić?
4. Urozmaicanie diety po 3 miesiącu - bardziej pietruszka i koperek w wersji z doniczki czy raczej zaopatrzyć się w suszki? W jakiej ilości takie suszki? na garście? gramy? jak to "dawkujecie"?

Wszystkie rady, uwagi, podpowiedzi mile widziane

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #241 dnia: Kwiecień 21, 2017, 15:39:17 pm »
Witaj! Chyba trochę poczekałaś na odpowiedź :]
1. Trudno mi się wypowiedzieć, bo ja mam 5 królików ;) Ale myślę, że taka standardowa paczka Zuzali powinna wystarczyć na 4-5 dni.
2.Woda przegotowana w zupełności wystarczy
3. Cuni Complete jest OK, jeśli już, to rzeczywiście junior. Ale możesz spróbować Beaphar Nature Junior, ma lepszy skład. Ja bym jednak dawkowała granulat, dawałabym dwa razy dziennie tak, żeby dno miseczki zakrywało. Niemniej granulat nie jest konieczny przy żywieniu królika.
4. W suszki zaopatrz się od razu, maluch powinien jeść ich sporo, bo rośnie, buduje kościec.
5. Dieta urozmaicona o świeżynki pewnie tak rzeczywiście od 3 miesiąca, wprowadzając po kolei i w odpowiednich odstępach czasu (np natka pietruszki, koper, cykoria, seler naciowy).
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline Niestetek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: okolice Kalisza
  • Moje króliki: Ami
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #242 dnia: Czerwiec 24, 2017, 09:51:29 am »
a jakie suszki dla 8  tygodniowego maluszka miniaturki? babka szerokolistna? lancetowata, pokrzywa?, koniczyna? jakie jeszcze mogę podawać bo nasz na razie jest na sianku i granulacie

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #243 dnia: Czerwiec 24, 2017, 11:34:26 am »
Możesz to wszystko podawać, ale wprowadzaj raczej pojedynczo, dopeiro po paru dniach wprowadzając kolejne ziółka.
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline Niestetek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: okolice Kalisza
  • Moje króliki: Ami
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #244 dnia: Czerwiec 25, 2017, 09:41:29 am »
Dziękuje bardzo za szybka odpowiedź.
Dzisiaj Ami dostała kilka listków babki lancetowatej  suszona, która zniknęła w bardzo szybkim tempie!!! Jutro tez Jej dam... zobaczymy co będzie.. ale na razie nic się nie dzieje...

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #245 dnia: Czerwiec 25, 2017, 10:45:05 am »
Nie powinno nic być :) po prostu z takim maluszkiem trzeba uważać, bo mają bardzo wrażliwe brzuszki. Zazwyczaj babka lancetowata to hit ;)
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline Niestetek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: okolice Kalisza
  • Moje króliki: Ami
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #246 dnia: Czerwiec 25, 2017, 12:03:19 pm »
Jeszcze mam dwa pytania odnośnie żywienia takiego maluszka ( 8 tyg)- jaki powinien być granulat? czy Versele-Laga Cuni Junior Complete albo Beaphar Nature JUNIOR Rabbit  może być? mam tez Pokarm Greenwoods dla królików miniaturowych ale to ostatnia jest dla dorosłych chyba prawda?
 drugie pytanie to :Czy miseczka z granulatem powinna cały czas być w klatce czy zabierać Jej? jak to powinno być i czy jeśli ma być to : czy cały czas gdy zje,  dosypywać czy robić to dwa razy dziennie? albo wystawiać Jej? Gdy zabrałam jej na noc raz miseczkę to wariowała mi całą noc po klatce - skakała, biegała..
I gdzie podawać Jej ziółka w osobnej miseczce? wczoraj podałam w tej samej miseczce co karma babkę lancetowata..
Dziękuję, za wszystkie odpowiedzi..

Offline makros

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: bydgoszcz
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #247 dnia: Lipiec 14, 2017, 17:04:44 pm »
Warto zadbać o odkłaczanie królika. Jako stały element diety stosuję TrichoCat - VetExpert. Jest to pasta, która zapobiegająca zbijaniu się włosów w jamie brzusznej. Nazwa wskazuje, że jest to preparat dla kotów, ale z powodzeniem może być stosowany u królików.

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #248 dnia: Lipiec 14, 2017, 17:11:30 pm »
Warto zadbać o odkłaczanie królika. Jako stały element diety stosuję TrichoCat - VetExpert. Jest to pasta, która zapobiegająca zbijaniu się włosów w jamie brzusznej. Nazwa wskazuje, że jest to preparat dla kotów, ale z powodzeniem może być stosowany u królików.
Makros, przy pierwszej (???...) wizycie na forum udzielasz porad, do tego dyskusyjnych (zdania są BARDZO podzielone, jeśli chodzi o podawanie preparatów dla mięsożerców roślinożercom). Zważ, że mowa o maluchach! Proszę o nieudzielanie porad, do których zastosowanie się może przynieść szkodę.


Niestetek, jeśli chodzi o Twoje pytanie, to zdecydowanie lepiej Beaphar Nature, ma lepszy skład.
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline makros

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: bydgoszcz
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #249 dnia: Lipiec 18, 2017, 18:46:30 pm »
Przy pierwszej (???...) wizycie na forum udzielasz porad, do tego dyskusyjnych (zdania są BARDZO podzielone, jeśli chodzi o podawanie preparatów dla mięsożerców roślinożercom). Zważ, że mowa o maluchach! Proszę o nieudzielanie porad, do których zastosowanie się może przynieść szkodę.
Gdybyś choć trochę się postarał/a i sprawdziła skład to wiedział/a byś, że to preparat roślinny, który uznają weterynarze. Jeśli Twoje 31 tys wpisów jest tak merytoryczne jak ten wyżej to współczuje rozmówcom.

Offline Marynka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #250 dnia: Sierpień 22, 2017, 09:11:17 am »
Witajcie! Mam na imię Martyna i niebawem planuje zaadoptować małego króliczka :) starałam się czytać uważnie forum szukając odpowiedzi na to jaki granulat powinnam wybrać na początek ale jest tu bardzo dużo informacji. Wywnioskowałam iż polecacie firmę Beaphar i Versele-laga. Odradzacie natomiast Vitakraft bo maleństwa szybko się do niego przyzwyczają i nie chcą jeść nic innego. Znalazłam jeszcze taką karmę z Vitapolu dla maluszków http://www.krakvet.pl/vitapol-pokarm-junior-dla-mlodych-krolikow-pg-14677.html Czy taka też byłaby dobra? Pozdrawiam Martyna

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #251 dnia: Sierpień 22, 2017, 10:15:35 am »
To z linku to paskudztwo. Dla młodych królików polecam tą http://hipcio.sklep.pl/produkt/versele-laga-cuni-junior-complete-500g .
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #252 dnia: Sierpień 22, 2017, 10:32:43 am »
Dokładnie, karmy z Vitapolu nie są dobre, za to ten z versele laga dla juniorków ma dobry skład :)
Oprócz tego kluczowe jest podawanie maluchowi dużo suszonych ziółek (buduje kościec rozwijającego się dzieciaka) i oczywiście sianka :)
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline Marynka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #253 dnia: Sierpień 24, 2017, 08:48:01 am »
Dziękuję Wam bardzo za odpowiedź ! W takim razie rzeczywiście zainwestuje w versele laga no i oczywiście suszki :)

Offline Julita

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Pennywise
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #254 dnia: Październik 10, 2017, 01:06:00 am »
Witam,

Nigdzie nie mogę znaleźć informacji nt kaszy jaglanej. Wyszukiwarka w necie podpowiada jedynie przepisy na królika z kaszą a ja zdecydowanie nie tego szukam.
Kasza jaglana jest bardzo zdrowa dla ludzi, posiadam płatki z kaszy jaglanej jak i kaszy quinoa która również zawiera dużo cennych składników.
Zdaje sobie sprawę że zarówno quinoa jak i jaglana zawierają dużo węglowodanów ale może w niewielkich ilościach można podawać tak samo jak siemię lniane. 
Czy ktoś wie czy mogłabym to czasem dawać mojemu uszatkowi?

 ?? ?? ?? ?? :heej :icon_question :icon_question :icon_question :krolik :krolik :krolik :bunny: :bunny: :bunny:

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #255 dnia: Październik 10, 2017, 11:55:47 am »
Nie podajemy królikowi kaszy :)
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #256 dnia: Październik 10, 2017, 13:12:25 pm »
Dokładnie :) Żadnej kaszy :)
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline malutkada

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 140
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Bojanowo
  • Moje króliki: Koko
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #257 dnia: Październik 20, 2017, 17:28:23 pm »
Witam, mam króliczka od początku września. To mój pierwszy królik i dużo czytam o miniaturkach. Ale nigdzie nie ma informacji ile dziennie króliczek powinien jeść suszonych i świeżych (oczywiście po wcześniejszym przyzwyczajeniu) ziół i warzyw? Czy owoce też już można stopniowo wprowadzać czy to jeszcze za wcześnie (gdzieś przeczytałam, że owoce dopiero po 8 miesiącu)?
Oczywiście mój króliczek sianko ma dostępne cały czas. Dostaje też 2 łyżki granulatu dziennie.

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #258 dnia: Październik 20, 2017, 17:35:57 pm »
Witaj :) Jeśli króliczek w awatarku to Twoja Koko, to muszę powiedzieć, że jest to piękność :)
Co do Twojego pytania, to odpowiem Ci bardziej intuicyjnie i z doświadczenia. Suszone warzywa są generalnie dodatkiem i przysmakiem dla uszaków, dawałabym nie więcej niż płaską łyżeczkę co drugi dzień. Jeśli chodzi o świeże, to można dawać codziennie, ale nie warzywa korzeniowe typu marchew, burak, korzeń pietruszki, lecz raczej natkę, koperek, liść cykorii, zbierane samodzielnie mniszki, babki lancetowate i szerokolistne (choć już nie ta pora roku). Ja bym dała raz dziennie po parę gałązek. W sezonie letnim, kiedy jest dużo zdrowych, niepryskanych i samodzielnie zbieranych ziółek, można spokojnie zwiększyć ilość - zresztą wtedy Twoja królinia już będzie dorosła :)
Z owocami - jak sama zauważasz - ostrożnie. Można tak ze dwa razy w tygodniu coś podać, ale mały kawałek i obserwować małą, jak brzuszek reaguje.
Póki co może jeść dużo suszonych ziół, żeby zbudować kościec, bo w końcu króliczka rośnie :)
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline malutkada

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 140
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Bojanowo
  • Moje króliki: Koko
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #259 dnia: Październik 20, 2017, 17:45:37 pm »
Dziękuję bardzo, tak króliczek w awatarku to Koko :)
I dziękuję za szybką odpowiedź :) A ziółek suszonych ile podawać dziennie? Mam ziółka suszone z własnej działki.