Autor Wątek: Żywienie królika młodego  (Przeczytany 170968 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline miniaturowaem

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7089
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Żory
  • Moje króliki: Perła , Szariczka, Promyk,Lila , Szyszunia,Murzynka , Fru
  • Pozostałe zwierzaki: kanarek -Kuba
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #180 dnia: Lipiec 11, 2013, 22:26:13 pm »
no każdy uszak jest inny :)
u mnie też 3 nie była jakoś specjalnie długo przy matkce .. eh ..
 Szariczka odrzuciła tylko Murzynkę karmiła ponad 7 tyg  ;|
ale to całkiem też inna historia ..
one w ogóle były jakieś cholernie rozgarnięte .. od początku dzikusy ..  :balet:
Kochana w taki m razie .. dziewczyny radzą poczekać , poczekaj .. :)

Offline Cuki

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #181 dnia: Lipiec 11, 2013, 22:49:08 pm »
Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi. :)
Myślę, że na razie wstrzymam się z podawaniem zieleniny i poobserwuję. Poza tym koniecznie udam się do lekarza z zebranymi przeze mnie bobkami, a przy okazji na ogólne obejrzenie maluszka. Nie chciałabym aby męczyły go pasożyty, a to w miarę ważne aby w razie czego (tfu, tfu) szybko zostały wykryte i zwalczone. Orientujecie się może, jakie koszta poniosę podczas wizyty i za badanie?

Jeśli wyjdą pasożyty, lekarz wdroży leczenie (mam nadzieję, że masz dobrego weta na podorędziu, bo z tak małymi zwierzętami trzeba bardzo ostrożnie dawkować leki).

Co do tej kwestii... Mieszkam w Łodzi, czytałam na forum, a także widziałam na stronie SPK, że polecanym weterynarzem jest pani Małgorzata Folusiak, które przyjmuje na drugim końcu miasta. Na stronie lecznicy SOWA znalazłam panią Zofię Rykaczewską, która podobno cieszy się dużym powodzeniem lecząc zajęczaki. Niestety nie znalazłam na forum żadnej wypowiedzi na jej temat.
Tu podaję link dla zaciekawionych - http://www.lecznica-sowa.pl/page.php?id1=28&id2=79. Może osoba, która czyta rozmowę miała styczność z panią Rykaczewską?

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #182 dnia: Lipiec 11, 2013, 22:54:27 pm »
Za badanie w kierunku pasożytów nie powinnaś zapłacić więcej niż 30 zł. Najlepiej by było, żeby lekarz zbadał bobki na miejscu, bo jeśli nie może tego zrobić, to po co dwa razy taszczyć królika? Ja najpierw zawożę bobki, a potem jadę już z królikiem, jak są wyniki.
Nie wiem, kto jeszcze w Łodzi przyjmuje - slyszałam tylko o dr Folusiak. Napisz może do użytkownikow o nickach anetkas albo Xal - są z Łodzi, są zakróliczeni :) - może doradzą Ci jakiegoś lekarza :)
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline miniaturowaem

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7089
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Żory
  • Moje króliki: Perła , Szariczka, Promyk,Lila , Szyszunia,Murzynka , Fru
  • Pozostałe zwierzaki: kanarek -Kuba
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #183 dnia: Lipiec 11, 2013, 22:57:25 pm »
no tak jak pisałam ja również pojechałabym sama dowiedzieć się co i jak ..  bobki weź ..a potem malucha w razie czego :( oby było wszystko okej . trzymam kciuki ..  powodzenia i witamy w świecie zakróliczonych hehe . :jezyczek:

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #184 dnia: Lipiec 12, 2013, 22:24:57 pm »
Nie chciałabym aby męczyły go pasożyty

Ja tam odrobaczam zwierzęta profilaktycznie, wszystkie - psa, kota i króliki. Szczenięta i króliczki odrobacza się już od drugiego tygodnia życia środkami dla maluchów.

A co do diety, to ważne, żeby wszystko !! wprowadzać powoli i pojedynczo - co do zieleniny to nie upierałabym się aż do 3-go miesiąca, tak samo jak nie zawsze wskazane jest podawanie granulatu bez ograniczeń (maluchy też mają ograniczone zapotrzebowanie na kalorie, a włókno jeść powinny, inaczej jelita gorzej funkcjonują i stąd sensacje z jedzeniem).

Trzymanie zwierząt pod kloszem - tak w kwestiach jedzenia, jak spacerów czy socjalizacji czasem wydelikaca zwierzątko i może prowadzić do późniejszych kłopotów z akceptacją nowości - warto zachować zdrowy rozsądek.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline oscarez

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 538
  • Płeć: Mężczyzna
    • muzyka
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #185 dnia: Lipiec 13, 2013, 10:52:09 am »
U mnie maluchy już w 4tyg jadły wszystko razem z mamą i nigdy żadnemu nic nie było. Faktem jest też, że mama je karmiła więc ich system pokarmowy był cały czas dobrze kształtowany. Kłopotliwe byłoby odseparowanie ich od jedzącej mamy więc jadły z nią granulat (Cuni C. i Cuni fit) zielenine, kapuste pekińską, marchewkę, cykorie, siano, suszki, brokuła, pietruszke itd - wszystko to co jadła mama. Stołowały się z nią w kółeczku i tyle.
 w dodatku mam osobistą teorię na temat karmienia. Moje maluchy z mamą nie miały żadnego ograniczenia jedzenia. Zawsze go było pod dostatkiem w zasięgu pychów. Teraz Oskar je ile potrzebuje. Granulat czy warzywa często leża w miseczce cały dzień bo nie jest głodny. Moje duże stado za to wciąga ile widzi. Możliwe, że jak były maluchami, nie miały tak dobrych warunków. Ot moje spostrzeżenie.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2013, 10:57:23 am wysłana przez oscarez »

Offline Cuki

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #186 dnia: Lipiec 22, 2013, 21:05:53 pm »
Witajcie ponownie. ;)
Mogę Wam śmiało powiedzieć, że maluszek czuje się dobrze. Po wizycie u weterynarza okazało się, że ma problemy skórne. Jak na razie jesteśmy w trakcie leczenia, ale widzę znaczną poprawę.
Dziś planuję złożyć zamówienie na uszatkowo.pl i znów nadszedł dla mnie ciężki moment. Próbowałam znaleźć na forum odpowiedzi na moje pytania, ale nie udało mi się odszukać satysfakcjonującej mnie odpowiedzi.
Otóż planuję zakupić maluszkowi suszone ziółka. Po przeczytaniu paru wątków na forum o firmie Zuzala zdecydowałam się na firmę Tivo.
I tu naszło mnie parę pytań.

1. od jakich suszków powinnam zacząć?
2. czy wprowadzone suszki powinny być cały czas dostępne dla uszatka czy może powinnam je wydzielić na jeden posiłek?
3. jeśli uszolek zaakceptuje jeden produkt to mam mu go podawać i próbować w małej ilości podawać drugi?
4. czy istnieją jakieś ograniczenia ilościowe suszek? Zastanawiam się czy jeśli wprowadzę jeden produkt to mogę go podawać codziennie, w jakiej ilości mi pasuje i wprowadzać następny czy też powinno to wyglądać jakoś inaczej?

Proszę o wyrozumiałość i pomoc. ;)

Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #187 dnia: Lipiec 22, 2013, 21:09:23 pm »
1.babka, mniszek, pokrzywa
2.wydzielać
3.myślę, że tak
4. umiar jest wskazany :) suszki to jednak zioła które mają różne właściwości i nie powinno się ich podawać bez ograniczeń. Poza tym w sianie dobrej jakości tez jest sporo ziół. Jedna nie widzę przeszkód w podawania ziół codziennie - najlepiej podawać zamiennie -raz mniszek, raz pokrzywa itp :)
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline Cuki

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #188 dnia: Lipiec 22, 2013, 21:16:47 pm »
A liść maliny, brzozy, porzeczki, nagietek?
Rozumiem, ale w takim razie ile mniej więcej powinnam dawać suszek maluszkowi skoro ma to być jeden z trzech posiłków dziennie?
Orientujesz się może, jak długo idzie paczka z uszatkowo.pl ? Mam dziwne wrażenie, że strona działa, ale firma zajmująca się tym nie?

Offline Donia

  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 438
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Moje króliki: Carlos
  • Za TM: Niunieczka
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #189 dnia: Lipiec 22, 2013, 21:26:12 pm »
Cuki bardzo gratuluję Ci zostania króliczą mamą !  :brawo: Wyślę Tobie na priv źródła, z których korzystałam we wczesnym króliczym macierzyństwie :)

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #190 dnia: Lipiec 23, 2013, 00:05:38 am »
TIVO bardzo dobry wybór.

malina,porzeczka,nagietek,brzoza zawsze w malutkich ilościach (mniej niz babka,czy pokrzywa lub mniszek)dosłownie kilka listków (często jest napisane na opakowaniach) tym bardziej dla młodzieniaszka
ale najlepiej jak pisała Solvieg zacznij od tych podstawowych ziół  ;) a tych podstawowych stopniowo od kilku listków dochodząc do garstki(małej) kilku rodzajów suszków dziennie

Uszatkowo.pl jak najbardziej działa  :),powinnaś na adres meilowy otrzymać meil z kwotą do przelewu i numerem zamówienia
,kiedy otrzymają już pieniążki od ciebie to na drugi dzień powinni wysłać od razu paczke a w kolejny powinna być u ciebie :)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2013, 00:09:21 am wysłana przez emilia »
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline miniaturowaem

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7089
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Żory
  • Moje króliki: Perła , Szariczka, Promyk,Lila , Szyszunia,Murzynka , Fru
  • Pozostałe zwierzaki: kanarek -Kuba
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #191 dnia: Lipiec 23, 2013, 08:14:35 am »
tak uszatkowo to najlepsza firma internetowa .
. mi często wysyłają jak tylko powiem że wpłaciłam na następny dzień już mam :)
nie to co zooplus .. na transporter czekam już 7 dzień od wpłaty :oh:

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #192 dnia: Lipiec 23, 2013, 20:54:08 pm »
bardzo dobry sklep internetowy to ,,świat 4 łap,,
bardzo dużo produktów w większości zdrowych i równiez lecznicze (prowadzi lek. weterynarii) np. Rodi Care,probiotyki itp.  ;) warto,a od 300 zł do 30 kg. paczka transport gratis  :niegrzeczny ,my zawsze zamawialiśmy w większości suszki i paczke 2,5 kg. Cuni Complette w okresie zimowym raz na miesiąc lub dwa i bardzo sie opłacało i zawsze mieściło w 30 kg.
W Uszatkowie zamawiamy bo mamy możliwośc odebrać osobiście :)
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline Cuki

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #193 dnia: Lipiec 23, 2013, 21:34:00 pm »
Ja zdecydowałam się na zamówienie ze strony www.planeta-zoo.pl właśnie z tego względu, że mam możliwość odebrać paczkę osobiście. Po przeliczeniu kosztów stwierdziłam, że mimo trochę wyższych cen wyjdzie na to samo, co zamówienie z przesyłką z innego portalu. Swoją drogą istnieje bardzo dobry kontakt ze sklepem, zobaczymy co będzie dalej. ;)
Dziewczyny, możecie mi jeszcze powiedzieć, na ile starcza Wam granulat 500g lub 2,5 kg? Pytam z czystej ciekawości, ale też dlatego, że mój maluszek ma wielki apetyt i paczka granulatu CC 500g poszła mi w mniej niż dwa tygodnie. :oh:
Zastanawiam się czy to normalne czy może za dużo mu daję? Rozgraniczyłam mu posiłki na trzy dziennie, ale w momencie gdy widzi, że zbliżam się z jedzeniem po prostu wariuje. Zachowuje się tak, jakbym mu w ogóle nie dawała nic do jedzenia. Średnio na posiłek dawałam tak 20 granulek, teraz sypię mu garść. A może jego zachowanie wynika z tego, że był trzymany w jednej klatce z matką i swoim rodzeństwem (5 innych maluszków), miał małą, metalową miseczkę i pewnie musiał walczyć o jedzonko. Sama nie wiem...  ;(

Offline miniaturowaem

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7089
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Żory
  • Moje króliki: Perła , Szariczka, Promyk,Lila , Szyszunia,Murzynka , Fru
  • Pozostałe zwierzaki: kanarek -Kuba
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #194 dnia: Lipiec 23, 2013, 21:42:38 pm »
wiesz .. chyba większość maluchów rzuca się tak na granulat .. u mnie tylko Perle granulat jest obojętny .. a można powiedzieć , że go nie zjada :D z czego się cieszę niezmiernie :P

Offline Cuki

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #195 dnia: Lipiec 23, 2013, 21:55:24 pm »
Mała ulga dla serca. Mój uszatek na razie nie może wcinać zieleninki, a na samym sianku nie ma mowy żebym go trzymała. Nie chcę sprawić aby maluszek został przekarmiony (w tej chwili nie widzę takich oznak), ale nie chcę też aby kicał o pustym żołądku i był głodny stąd moje pytanie odnośnie ilości granulatu, jaki Wam ubywa. ;)

Offline miniaturowaem

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7089
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Żory
  • Moje króliki: Perła , Szariczka, Promyk,Lila , Szyszunia,Murzynka , Fru
  • Pozostałe zwierzaki: kanarek -Kuba
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #196 dnia: Lipiec 24, 2013, 08:50:17 am »
wiesz  co czekaj ja jak moje były małe .. to kilo znikało mi w 7 dni .. chyba tylko że ja karmiłam sporo królików .. to też inaczej ..  a dajesz po 2 łyżeczki ..?? czy na oko ..?? u mnie też może granulat schodził mniej bo moje od małego jadły zieleninę .. w ilościach jakie chciały.. i pochłaniały ją chętniej niż granulat ..
lecz jeśli dajesz po 2 łyżeczki 3 razy dziennie .. to dostaje on dawkę jaką powinien jak jest głodny niech zajada siano~!!!! to najważniejszy składnik diety .. po pierwsze zęby ściera , ułatwia przesuwanie pokarmu i daje zajęcie  .. a nie podajesz dalej suszków ..???
ja tam, nie wiem .. ale na samym granulacie ...
 pokrzywa jest bardzo ważna .. ja swoim podawałam..
jest bardzo zdrowa .. bo
wzmacnia organizm królika
oczyszcza organizm z toksyn
Wpływa dodatnio na procesy przemiany materii, pobudza działalność gruczołów wydzielania wewnętrznego i zwiększa ilość krwinek czerwonych
poprawia perystaltykę jelit
podawałam i podaje raz w tygodniu echinaceę ..

Szariczka też odrzuciła małe jak miały 4,5 tyg.. chciała je pozagryzać ,,.!! tylko Murzynkę karmiła aż do 7,5 tyg.. pamiętam jak długo i jak często w ostatnich dniach .. bo Murzynka była leniwa nie chciała warzyw tylko latała za nią i ją dręczyła aż w końcu dopięła swego i szła spać :P

i reszta trafiła do osobnej klatki w której jadły już normalnie warzywa suszki ,zioła . i bobki były okej ..

hehe .. teraz tak z mamą gadamy .. że one ledwo oczy miały otwarte a cisnęły  się wychodzić z tego gniazda i tak zaczęli jeść ..  hehe że masakra.. Szariczka musiała czekać aż te zjedzą potem ona a i jeszcze ją goniły i kto pierwszy do sutka :) a trochę mnie wzięło na wspomnienie ....

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #197 dnia: Lipiec 24, 2013, 11:43:16 am »
Wiesz do 3 miesiąca zycia maluszek powinien miec nieograniczony dostęp do granulatu ;)
wydaje mi sie że bardziej opłaca sie 2,5 kg.  C.C. zamawiać

Zieleniniki jeszcze nie może ale suszki w małych ilościach jak najbardziej podawaj
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

MS

  • Gość
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #198 dnia: Sierpień 04, 2013, 23:31:50 pm »
Może tu wtrynię swoje pytanie, bo bardzo związane : ) Czy mogę karmić 2-miesięcznego króliczka tylko siankiem i suszkami? A od 3 mies. wprowadzać zieleninę? Czy młode mogą się obejść bez granulatu, jeśli chciałabym zastosować taką 100% naturalną dietę czy jednak warto podawać granulat?

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #199 dnia: Sierpień 04, 2013, 23:48:42 pm »
wiesz MS do 3 miesiaca życia królikowi sa potrzebne kalorie do prawidłowego wzrostu (było wspominane wątku ) teraz jest najbardziej istotny czas w rozwoju,do 3 miesiąca życia powinien mieć nieograniczony dostęp do granulatu!!zielenina i świeże warzywa można wprowadzać po woli od 3 mies.
w wątku podałam link do strony opisującej przez lek. weterynarii odpowiednie żywienie królika zgodnie z wiekiem.

 Nie przesadzajmy z tą naturalnością w odpowiednim granulacie jest wiele cennych składników,jak królik wyrośnie to możesz mu stopniowo ograniczać do kilku granulek dziennie ale teraz lepiej nie rób tego!!
 przykładem jest młodziutki baranek Zidane który obecnie przebywa w Azylu w Toruniu,zobacz do czego doprowadziło nieprawidłowe żywienie młodzieńca... dostawał w większości świeżą zielenine,sianem - brak kalorii
 teraz nie dość że na swój wiek jest za mały i bardzo wychudzony,to ma poważne problemy z jelitami i co za tym idzie bobkami pozostaje mieć nadzieje że wyjdzie na prostą  :krzywy2
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !