Autor Wątek: Żywienie królika młodego  (Przeczytany 170524 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Akashari

  • Gość
Żywienie królika młodego
« dnia: Luty 27, 2011, 19:23:55 pm »
cześć, moj mały 350gr króliczek ześwirował na punkcie granulatu Vitalkraft for kids, mało tego że nie che już jeść innego! a o zgrozo ten jest najdroższy to nie je jeszcze ziółek!
kupiłem mu suszoną miete i pietruszke nie chce jesć, kupiłem melise i gdzie tam nie tknie, kupiłem słonecznika i dynie i też nie chce jesć :(
Sianko je w sporych ilościach.
Dałem mu troszkę, "na paznokieć" pietruszki i marchewki - nie suszone na spróbowanie i zjadł.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Mały króliczek je tylko granulat :(
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 27, 2011, 19:26:32 pm »
Vitakrafty maja to do siebie, ze ciezko krolika przestawic na inne jedzenie. Sa chyba arakcyjne smakowo. Czy chcesz krolika karmic innym granulatem czy w ogole zrezygnowac z granulatu?

Akashari

  • Gość
Odp: Mały króliczek je tylko granulat :(
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 27, 2011, 19:30:57 pm »
Do vitalkraftu dosypują pewno jakieś narkotyki :)
Chce żeby zaczął jeśc zioła. mniszki, miety pietruszki itd... a nie tylko same "kulki".

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Mały króliczek je tylko granulat :(
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 27, 2011, 19:40:43 pm »
Mlodym krolikom teoretycznie nie powinno sie ograniczac jedzenia, ale jesli naje sie granulatu, to nie ma ochoty na nic innego. Jedyna rada to ograniczyc granulki. Poczytaj o diecie bezgranulatowej. byc moze w przyszlosci bedzie to dobre rozwiazanie dla was. Jesli wprowadzasz juz pietruszke i marchewke to mozesz je dawac teraz w malych ilosciach i obserwowac bobki. Jesli jest ok, to wprowadzaj inne warzywa, zielenine. Tez stopniowo.

Jesli chcesz zmienic granulat na inny to podmieniaj stary granulat na nowy. Tez stopniowo. Na pewno krolik z vitakraftu tak latwo nie zrezygnuje. Ja bym zrobila tak ze poczekalabym az zje to opakowanie, w miedzyczasie mieszala z innym granulatem i juz nie kupilabym wiecej vitakraftu.

Akashari

  • Gość
Odp: Mały króliczek je tylko granulat :(
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 27, 2011, 19:47:29 pm »
nie wprowadzam jeszcze warzyw, chciałem tylko sprawdzic czy będzie jadł cos innego niz granulat, warzywa wprowadze za miesiąc. Nie dawałem mu ponad 24h granulatu to jadł sianko a ziółek nie :/, kiedy wsypałem mu granulki zjadł całą miche jak dosłownie swinia - prawie się udławił.
To samo z granulatem z vitalkraftu i valpolu, odstawiłęm te pierwsze na 24h to nie tchnął tych z vitapolu tylko jadł samo sianko... nie che mu odstawiac granulatu na kilka dni...
kupie mu VL jest tanszy o 10zł ale co z ziołami mija tydzien odkad kupiłem mu pierwsza paczke? myslałem że niedobre to kupiłem inne, dzis dostał samą melise i tez nie je. (3 rożne firmy)

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Mały króliczek je tylko granulat :(
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 27, 2011, 20:13:44 pm »
Ja mysle, ze on sie nauczy to wszystko jesc. Widocznie nie poznal przy matce zbyt wielu rodzajow jedzenia. Sprobuj kupic warzywka suszone (zuzala ma takie pokrojone w kostke) i dawac mniej granulatu + te warzywka. Moze sie skusi.
A ziola moze mieszac z sianem, skoro siano je chetnie, to zobaczy, ze suszki tez sa ok.
Z tym vitakraftem to trzeba bedzie brutalnie wziac krola (jak podrosnie) na przetrzymanie, bo inaczej sie nie da. kroliki urzadzja 'strajki' i wymuszaja to co chca. Jak zaczniesz wprowadzac warzywa, to wtedy ograniczysz granulat.

hero

  • Gość
PILNE MALEŃSTWO 24dg POMOC W DIECIE
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 27, 2011, 21:11:15 pm »
Jak już niektórzy wiedzą dziś pojechałem do schroniska po swojego małego nowego uchola.
Królik wg weterynarza ma ok 2,5-30miesięcy,było ich 3 właścicielka oddała do schroniska z braku warunków.
Wet mówił tak wszystko ogólnikowo o żywienie tego malucha,i się bardzo śpieszył więc moja wiedza nie jest zaspokojona dlatego pytam się Was.
Ten maluszek waży zaledwie 24dg i dopiero od 14dni nie pije mleka matczynego.
Kupiłem mu na wagę granulat w zool powiedzieli że powinien być ok!Do tego ma nieograniczony dostęp do siana ,wody i dałem mu dziś kilka małych plastrów marchwi zjadł z apetytem.:)
Teraz moje pytanie czym go karmić,w jakich ilościach,jestem szczerze przerażony nigdy nie miałem styczności z takim maleństwem ...osobiście  gdy go pierwszy raz zobaczyłem pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy  że jest to miniaturki świnki morskiej.
Całkowicie nie mam doświadczenia z takim maluchem , wet mówił że jest dość mały i młody ,ale nie powiedział że waży 24dg!
To istna mała kruszynka .
Jutro dam kilka zdjęć , ale teraz poradźcie mi jak go karmić i czym :) :turla:

Akashari

  • Gość
Odp: Mały króliczek je tylko granulat :(
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 27, 2011, 21:16:47 pm »
niezła mysl zmiele mu jutro sianko z ziołami.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: PILNE MALEŃSTWO 24dg POMOC W DIECIE
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 27, 2011, 21:17:10 pm »
http://forum.kroliki.net/index.php?topic=11040.msg218259#msg218259
Wstrzymaj sie z warzywami. Ten krolik prawdopodobnie powinien byc jeszcze z matka. Czy widziales jego matke? Co jadl w schronisku?

PS. Krolik wazy ok cwierc kg i wet powiedzil, ze ten maluch ma 30miesiecy??? Co to za wet???
Edit: Chodzilo ci o 3 miesiace?
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2011, 21:22:05 pm wysłana przez Tocha »

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: PILNE MALEŃSTWO 24dg POMOC W DIECIE
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 27, 2011, 21:21:22 pm »
Źle zrobiłeś dając marchewke . Mały króliczek musi jeśc sianko, suszki, troszeczke granulatu. Zgaga14 ma doświadczenie , napisze więcej
P.s. Rozmawiałam ze zgagą  .Żadnej zieleniny , mały króliczek  powinien jeśc suszki, sianko , granulat CC( Cuni Complette  firmy Versale Laga) bez ograniczeń. Dlatego CC bo juz sprawdzony .No i woda. Hero , a co z pozostałymi króliczkami ? Mówiłeś ,że trzy były w schronisku. Czemu nie wziąłeś je wszystkie. Tak samo dba sie o jednego , jak i o trzy . Dwa byś zgłosił do adopcji. W domowych warunkach maja  większe szanse na lepszą opiekę , no i na przeżycie. Jak mówisz  to maleństwa
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2011, 21:27:47 pm wysłana przez dori »

hero

  • Gość
Odp: PILNE MALEŃSTWO 24dg POMOC W DIECIE
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 27, 2011, 21:22:35 pm »
Jak wspominałem nie wiem takich rzeczy wet się strasznie śpieszył .
W klatce widziałem taki granulat bardzo podobny do mojego,czy powinien był dalej z matką nie wiem,wet opowiedział mi krótko jego historie i powiedział że nadaje się do adopcji więc go wziąłem.

Ma granulat i sianko i wodę czy aby nie za mało , jest bardzo ruchliwy przyjazny towarzyski nie boi się głaskania ...
Dziękuje za tak ekspresową pomoc.

Ps mój błąd w pisowni król ma ok 2,5 do 3miesięcy :)

Offline magda=)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2813
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Lukier
  • Za TM: Kruszynka, Maro i Mała Niusia
Odp: PILNE MALEŃSTWO 24dg POMOC W DIECIE
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 27, 2011, 21:23:13 pm »
Świerze warzywa wprowadza się dopiero po 3miesiącu, ponieważ układ pokarmowy takiego maluszka nie jest jeszcze przystosowany do takiego typu pokarmów :). Najlepiej by było gdyby dostawał to samo jedzenie co do tej pory jak był w schronisku... Oczywiście musi mieć ciągły dostęp do siana i wody, możesz dać mu jeszcze trochę suszek.
Tak na przyszłość to nie kupuj granulatu na wagę, ponieważ nie wiadomo ile on stał otwarty w tym sklepie i możliwe, że zalęgły się w nim mole spożywcze. Ja polecam Cuni Complete z Versea Lagi- zazwyczaj króliczki bardzo go lubią  
Suwaczek z babyboom.pl" border="0 

Is­to­ty ludzkie to je­dyny ga­tunek zwierząt, których szczerze się obawiam.

hero

  • Gość
Odp: PILNE MALEŃSTWO 24dg POMOC W DIECIE
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 27, 2011, 21:27:16 pm »
Jeżeli chodzi o granulat zool przy mnie otwierał duża paczkę i wsypywał jest świeża.

Zaś suszki w zool powiedział żeby nie podawać .

Suszek mam pod dostatkiem jest z jesieni i lata.
Mam dużo mlecza , babki , pokrzywy , dzbanecznika,babkę lancet ową , kwiaty tej babki , gałęzie leszczyny,trochę owsa,natkę marchwi i wszystko . Co mu podawać z tych suszków?
W jakich ilościach ?
I za tydzień będę miał wyrośnięty owies mogę mu podać , dziś zasiałem ...
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2011, 21:32:15 pm wysłana przez hero »

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: PILNE MALEŃSTWO 24dg POMOC W DIECIE
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 27, 2011, 21:33:25 pm »
Ty nie słuchaj  tych z zoologa , bo czasami co mówią o żywieniu , to przechodzi ludzkie pojęcie. Sianko , suszki  co wymienileś  oprócz dzbanecznika . Owies , masz na mysli ziarno czy liście . Jesli lisci suszone  to tak  mają dużo blonnika . Przeczytaj mojego posta  powyżej.

Offline magda=)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2813
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Lukier
  • Za TM: Kruszynka, Maro i Mała Niusia
Odp: PILNE MALEŃSTWO 24dg POMOC W DIECIE
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 27, 2011, 21:37:19 pm »
wszystko możesz podać, ale owies tylko wysiany (choć nie wiem czy w tym wieku może jeść)
Suwaczek z babyboom.pl" border="0 

Is­to­ty ludzkie to je­dyny ga­tunek zwierząt, których szczerze się obawiam.

hero

  • Gość
Odp: PILNE MALEŃSTWO 24dg POMOC W DIECIE
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 27, 2011, 21:45:24 pm »
Tak owies będzie wysiany w formie trawki ...Więc myślę że powinien to zjeść bez konsekwencji na zdrowiu.

Wet mówił że króliś ma ok 2,5 do 3miesięcy . Ogólnie powiedział ma ok 3miesięcy .Przeczekam jeszcze dwa tygodnie później zacznę suszki i granulat zastępować warzywami i owocami...
Nie wiem jak niektórzy,ale ja zamierzam króla żywić bez granulatu...

Bardzo dziękuje za pomoc , jak widać zoologom nie ma co ufać,lepiej zaczerpnąć wiedzy z forum .

Ps można takiego malca nauczyć robić do kuwety swoje potrzeby ?

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: PILNE MALEŃSTWO 24dg POMOC W DIECIE
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 27, 2011, 21:58:41 pm »
Pewnie, że można zacząć naukę. Jak z dzieckiem - nauka nocnikowania :D
A ziół - suszonych i świeżych nie musisz zastępować - to one wraz z sianem sa podstawą diety (to jest to, co królik znalazłby na łące i schrupał) cała reszta to dodatki, na które króliś jest łasy, ale w nadmiarze zacznie rezygnować z jedzenia ceko i pójdzie mu w boczki ;) No, ale przy takim młodym osobniku to masz czas, bo on najpierw ma pełne prawo jeść za trzech i rosnąć. Jesli ma te 2 miesiące, to jest dość duży na odstawienie od mamy i spokojnie możesz go karmić siankiem i swoimi ziółami, a warzywka, jak mówią dziewczyny - trochę później. Poza tym warto przyjrzeć się bobeczkom, czy był odpowiednio karmiony (nie ma żadnej biegunki, maleńkich bobeczków czy ceko) bo to pomaga się zorientować w zdrowiu malucha.
Jak maluszek jest spragniony pieszczot, to dobrze, znaczy że nie przeżył nic traumatycznego i jest ufny. Teraz bedziesz jego rodziną, więc poczuwaj się, Tatusiu :D do odpowiedzialności i wychowuj. Jak wyrośnie rozbójnik, bedzie wiadomo, kto zawinił :D (żart)
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: PILNE MALEŃSTWO 24dg POMOC W DIECIE
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 27, 2011, 22:00:45 pm »
W to co mówił wet też bym nie wierzyła. Jak królik ma 24 dkg to może miec 6 -7 tygodni , a nie 2,5-3 miesięcy . Niech nie ściemnia . Nie odpowiedziałes   czemu nie wziąłes trzech króliczków, grzecznie zapytałam . Sam sie deklarowałeś przecież ,że możesz dac DT jakimś królikom  . Mnie się wydaje ,że z tą trawka z owsa mozesz poczekac jeszcze  ze dwa miesiące.Moja Kicusia ma około 5 lat , jest na zieleninie , bezgranulatowa. Ostatnio przedobrzyłam z zieleninka ( a jest przyzwyczajona do niej )  i mialam troszeczke problemów . A ten królkiczek jest maleńki.  Hero cos mi nie pasuje , piszemy ci ,że nie można króliczkowi dawac nic zielonego , a ty z uporem twierdzisz ,że jak wyrośnie  trawka owsiana to dasz króliczkowi . Twierdzimy, bo sprawdzone ,że trzeba dawac suszki , a ty tymczasem chcesz poczekac dwa tygodnie i dopieo zaczniesz dawac. To co on będzie jadł ,żeby  rosnąc.  Poza tym nie wiem do końca jaka byla przyczyna śmierci  twojego króliczka  , którego miales krotko tzn. czy chorował , jak sie zachowywał , czy miał bigunke , wzdety brzuszek , czy jadł  i co, czy bobczył i jakie były okolicznosci jego smierci.

hero

  • Gość
Odp: PILNE MALEŃSTWO 24dg POMOC W DIECIE
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 27, 2011, 22:14:02 pm »
Wszystkich trzech nie brałem ze względu na to że jutro tj w poniedziałek mają już po nie przyjechać jakaś pani z ok Oławy.
Co do owsa , ja nie twierdzę uparcie , ale nie doczytałem Twojego tekstu który kilka minut wcześniej został modyfikowany nie zauważyłem zmiany.
Z owsem się wstrzymam ,aczkolwiek już go posiałem wyrośnie i go ususzę .

Dori z tym zastępowaniem pokarmu źle mnie zrozumiałaś , za 2-3 tygodnie będę chciał odstawić granulat zwiększając ilość warzyw i owoców ...po części też suszków wszystko powoli i mało dynamicznie ...
A jak z gałęziami podawać czy nie? za młody , czy na młode zęby wręcz idealne?

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: PILNE MALEŃSTWO 24dg POMOC W DIECIE
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 27, 2011, 22:17:53 pm »
Mój czujnik zapalił się czerwonym światłem . Często zdarza się ,że takie bezdomne  króliczki , maleńkie są brane  do domu  z różnych powodów... Pomijam milczeniem . Gałęzi nie dawac , ma czas.Zęby będzie  ścierac żując sianko.