Autor Wątek: Żywienie królika młodego  (Przeczytany 170545 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #260 dnia: Październik 20, 2017, 17:47:23 pm »
Wspaniale :) Takiemu małemu królikowi można dawać więcej niż dorosłym, ze spokojem ze dwie garści dziennie, najlepiej rano i wieczorem :)
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline malutkada

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 140
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Bojanowo
  • Moje króliki: Koko
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #261 dnia: Październik 20, 2017, 17:55:30 pm »
O to muszę jej zwiększyć porcję :) A dorosłemu w takim razie ile się podaje?

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #262 dnia: Październik 21, 2017, 11:29:57 am »
O to muszę jej zwiększyć porcję :) A dorosłemu w takim razie ile się podaje?
Dorosłemu tak o połowę mniej :)
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline ASIAM

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Maniek
  • Za TM: Kicak
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #263 dnia: Marzec 02, 2019, 19:10:05 pm »
Witam, mam pytania odnośnie żywienia młodego króliczka, nie chciałam zakładać nowego wątku, mam nadzieję, że ktoś mi odpowie :)
Mam króliczka, prawdopodobnie w wieku około 5 miesięcy. Czytałam odnośnie diety takiego malucha, aby: miał dostęp do granulatu cały czas oraz aby wprowadzać mu warzywa i świeże zieleninki powoli (1-3 na tydzień i tylko jedno na raz). Króliczek karmiony jest karmą Versele -Laga Complet Cuni Junior, wprowadzam mu sałatę rzymską, liście rzodkiewki, pietruszkę - nać i korzeń, koperek, marchewkę, spróbował również banana i pomarańcza.
Jego dieta wygląda tak: rano granulat ok 25g (taka mała garsteczka), potem pół sałaty rzymskiej mini + coś z listy wyżej oraz łyżka ziół podstawowych dla królika. potem jeszcze raz to samo i na wieczór druga taka sama porcja granulatu.
Króliczek nie ma dostępu do granulatu cały czas, bo wydaje mi się, że w ciągu dwóch tygodni przytył znacząco, no i żarłok z niego straszny, bo ciągle by jadł ile bym mu nie dała.
Zważyłam go orientacyjnie w pierwszy dzień wagą kuchenną, to ważył około 950g, a po dwóch tygodniach 1250g. Czy to wgl możliwe?
Czy możecie doradzić, czy taka dieta jest odpowiednia, czy zmienić coś?
Pozdrawiam :)

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #264 dnia: Marzec 02, 2019, 19:17:44 pm »
Witaj! Króliś jest już na tyle duży, że można ograniczyć mu granulat o połowę, oczywiście pod warunkiem, że dostaje inne pożywienie, w tym sianko. NIe pisałaś nic o tym, ale powinien też mieć w diecie zioła suszone: babkę lancetowatą, szerokolistną, mniszek, pokrzywę.
Pięciomiesięczny uszak jeszcze rośnie, więc może przybierać na wadze, ale już teraz coraz wolniej :)
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline ASIAM

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Maniek
  • Za TM: Kicak
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #265 dnia: Marzec 02, 2019, 19:43:38 pm »
Oczywiście sianko i wodę ma w nieograniczonych ilościach cały czas. Dostaje ok dwóch łyżek dziennie tego: https://animalia.pl/herbal-pets-ziola-podstawowe-krolik-125g/szczegoly/4376/
oraz daję mu jeszcze gałązki brzozy, ale bardzo niechętnie do nich podchodzi. Czy powinien dostawać większą ilość tych suszonek?
Określisz mi mniej-więcej jakie ilości warzyw, owoców, suszonek, zieleninki taki królik powinien dziennie zjadać? Żebym się nie przejmowała, że go przekarmiam, albo że on takimi smutnymi oczkami patrzy bo chce więcej żarłoczek jeden :) ?

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #266 dnia: Marzec 03, 2019, 15:10:25 pm »
ASIAM, jeśli podajesz dwie łyżki suszków, to jest OK. A co do pozostałych "dań", to z tego, co pisałaś, podajesz dobrze.
Owoców, wiadomo, jak najmniej, ze 2 razy w tygodniu może po małym plasterku jabłka czy czegoś podobnego, zielonka codziennie mały wiecheć, warzywa korzeniowe podobnie jak owoce.
A królik zawsze będzie żebrał i chciał więcej, co wcale nie oznaczy, że jest głodny ;) Po prostu chce smakołyki :)
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline ASIAM

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Maniek
  • Za TM: Kicak
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #267 dnia: Marzec 05, 2019, 07:38:35 am »
Dziekuj, bardzo za odpowiedź :) są jakieś sposoby, żeby zachęcić go do jedzenia gałązek? Są porozrzucane w różnych zakątkach mieszkania, w klatce, do miski z jedzeniem mu wkładam jakieś młode pędy itd. Coś jeszcze?

Offline Uszatkowo

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Alfie
  • Pozostałe zwierzaki: ślimaki
  • Za TM: #Karmelka# świnka morska (2.02.2013-29.02.2020)
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #268 dnia: Luty 14, 2021, 22:06:55 pm »
Hej, od kilku miesiecy jestem wlascicielka malego samczyka imieniem Muffin rasy Lewek Mintaurka i mam pare pytan dotyczacych zywienia i nie tylko.
1. Muffin jest BARDZO puchaty i przypomina bardziej karzelka Teddy, ktore rowniez w tej hodowli byly. Czy Lewki sa jak sa male takie puchate? To normalne?
2. W hodowli powiedziano nam ze kroliczek ma dostawac pol lyzki granulatu rano i wieczorem. Powiedziala rowniez zebysmy sprowadzili granulat z Belgii. Czy musze sie do tego zastosowac? I czy jesli Muffin nie mial stalego dostepu do granulatu to dobrze?
3. Bobki Muffina od jakiegos czasu sa male i bardzo ciemne czy sa normalne czy powinnam sie martwic?
4. Muffin ma w swojej spizarni mieszanke ziol codzienna i 2 inne ziola czyli Babka lancetowata i Konczyna. Do tego posiadamy rowniez granulat Versleele Laga Cuni COMPLETE junior oraz siemie lniane. Siano ma caly czas i wode. Czy to jest prawidlowe zywienie. Rodzice nie zgadzaja sie na wiecej
 Dzieki Pozdrawiam Julka

Offline Rodzynka93

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Śnieżek, Crystal
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #269 dnia: Maj 18, 2021, 13:01:03 pm »
Cześć! Od wczoraj mieszkają z nami Śnieżek i Crystal, 7-tygodniowe maluchy (docelowe duuuuuże króliki  :icon_smile). U hodowcy karmione były karmą ze zbożami, surowymi warzywami i owocami i trawą.
Podaję im siano, ziółka, karmę VL Nature Original Cuni (nie udało mi się dorwac Complete, a i tak karmę przewiduję tylko na najbliższe tygodnie).

Maluchy ważą 480 i 580 g. Jakie ilości karmy zalecacie im podawać? Bez ograniczeń?

Czy jeśli nie miały żadnych sensacji żołądkowych po warzywach, świeżej trawie i innym jedzeniu, które serwował im poprzedni właściciel i to mogę być trochę mniej ostrożna z wprowadzaniem warzyw (o ile wprowadzaniem można to nazwać)?

Offline Uszatkowo

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Alfie
  • Pozostałe zwierzaki: ślimaki
  • Za TM: #Karmelka# świnka morska (2.02.2013-29.02.2020)
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #270 dnia: Lipiec 06, 2021, 14:52:48 pm »
Lepiej nie. Raczej poczekaj do 3-4 miesiąca i powoli wprowadzaj :)