Autor Wątek: Żywienie królika młodego  (Przeczytany 170518 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #220 dnia: Sierpień 18, 2013, 00:20:11 am »
dawały mi do zrozumienia, że są głodne
Siana niestety nie bardzo chcą jeść

Jak królik mający stały dostęp do siana może być głodny? Może mieć ochotę na smakołyki, ale nie być głodnym. Siano to nie zapychacz, to podstawa diety, jak królik zamiast niego zajada się smakołykami albo ziołami, to może zacząć mieć kłopoty z jelitami (zapychać się przy linieniu, mieć zmniejszoną perystaltykę i skłonność do wzdęć) albo z nerkami (część ziół ma silne działanie lecznicze oraz zwiększoną zawartość wapnia, szczawianów itp. a te substancje sprzyjają tworzeniu się kamieni).

Siano to zdrowie dla królika - dużego, czy małego. A królik, jako zwierzę inteligentne potrafi żebrać niczym pies czy kot (choćby dopiero obalił miskę karmy, to może być "głodny" jak pan je).

Jeśli dostają 3x dziennie, to dobrze (w tym wieku to tak plus minus po łyżce, dwie 3x dziennie granulatu czy karm z suszonych warzyw), jak 5-6 razy dziennie, też dobrze, choć ilości granulatu bym znacząco nie zwiększała. Jak nie jedzą siana, to bym poszukała smakowitszego sianka albo mieszała siano z ziołami.

Jak już wcześniej pisałam, zazwyczaj króliczek nie musi mieć non stop granulatu, ale ilość podawanego jedzonka ustala się po reakcji zwierzaka na jedzenie - podajesz tyle granulatu, ile zjedzą i nie zaczną po nim zostawiać cekotrofów. Może być tak, że masz wyjątkowo aktywne zwierzaczki i potrzebują mieć granulat non stop (zazwyczaj starczają dawki jw.). Dawkę ustala się indywidualnie dla każdego zwierzaka, pamiętając obserwować kupki, masę mięśniową (lub jej brak) oraz o profilaktyce przeciw pasożytom.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2013, 00:29:06 am wysłana przez Eni »
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline fly4fun

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
Młody króliczek - czym karmić ?
« Odpowiedź #221 dnia: Wrzesień 11, 2013, 22:14:12 pm »
Witam
W sobotę 07-09-2013 kupiliśmy w zoologicznym króliczka miniaturkę ma on ok 6-8 tygodni (tak zostaliśmy poinformowani).
Do królika dokupiliśmy karmę (zboża, granulat chyba jakiś "no name") którą on podobno jadł w sklepie, a także u hodowcy.
W domu mamy już zakupioną karmę cuni complete do której będziemy przyzwyczajać króliczka.
Pani w sklepie mówiła że mały je u niej to co nam sprzedała i że mamy dokupić do tego płatki owsiane wymieszać i podawać - tak też zrobiliśmy.

Problem jest w tym że uszak wyjada tylko płatki natomiast zboże i granulat zostawia, próbowaliśmy dawać mu ten cuni complete, też nie ma na to ochoty.
Oczywiście w diecie jego jest sianko non stop które pochłania w ogromnych ilościach.
Pytanie jest takie jak długo on tak pociągnie?
Czy można mu dawać zieleninę np. mniszek lekarski, warzywa lub owoce?
Z tego co czytałem to nie bardzo bo niby od 3 miesiąca a do tego czasu granulat ale skoro on nie je granulatu...jak długo on tak pociągnie?
Dziś na próbę podałem mu dwa umyte i wysuszone listki mniszka - zjadł bez zastanowienia i rozglądał się za więcej.
Może jakąś karmę kupić (wet. polecił vitapol - czytałem że niezdrowy...)?

Proszę o jakieś rady

Offline Kejt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3330
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Tofcia
  • Pozostałe zwierzaki: kot Milka
  • Za TM: Tuptuś, Aboszek i Amorek
Odp: Młody króliczek - czym karmić ?
« Odpowiedź #222 dnia: Wrzesień 11, 2013, 22:40:23 pm »
Karmy vitapolu zdecydowanie sobie odpuść.. zboża i płatki owsiane też, bo tylko utuczą królika :/ dawaj cuni i jak przestanie się zapychać płatkami i ziarnem, to będzie jadł cuni, poza tym siano siano siano, ale to pewnie wiesz, tylko ważne, żeby to nie było byle jakie siano kupione w supermarkecie, bo żółtego brzydkiego siana też nie będzie jadł i nie ma się co dziwić...
A mniszka, babkę lancetowatą, pokrzywę możesz podawać w formie suchej, będzie bezpieczniej, a królik równie chętnie będzie jadł co świeże..

A jak królik z zoologa, to licz się z tym, że nie ma więcej niż 4-5 tygodni, no chyba, że jakiś wyjątek się trafił..

I jeszcze złota zasada: nie słuchamy pań i panów z zoologów.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2013, 22:46:39 pm wysłana przez LejdiKejt »
Wątek mojej najwspanialszej księżniczki Tosławy - http://forum.kroliki.net/index.php/topic,15125.0.html

Offline PannaSunshine

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Płeć: Kobieta
Jadłospis dla małego królika.
« Odpowiedź #223 dnia: Grudzień 10, 2013, 20:10:52 pm »
Witam Was!

Niespełna tydzień temu dostałam królika z pseudohodowli. Gizmo jest barankiem, 5 tygodniowym.

Martwi mnie kilka rzeczy odnośnie jego diety.

Z tego co się dowiedziałam o poprzednich właścicielach: dostawał marchewkę, suchą bułkę (ooo zgrozooo!), granulat i mieszankę dla królików.

Podaję mu 2x dziennie (rano i wieczorem) po 1 łyżce stołowej pokarmu (granulat/mieszanka tych samych co u poprzednich właścicieli) jednak on w ogóle tego nie rusza. Do siana ma na bieżąco dostęp, dostaje dokładkę świeżego również 2xdziennie, które je bardzo chętnie.

Z wielu stron i forów dowiedziałam się, że warzywa i owoce powinny zostać wprowadzone dopiero po 3 miesiącu życia, jednak martwi mnie to, że nie je w ogóle granulatu i mieszanek. Zaczęłam dawać mu warzywa - papryka, marchew, kapusta pekińska; zioła - suchą mieszankę, świeże - pietruszka, koperek; malutkie cząstki owoców (tyle co paznokieć - jabłko, banan; kilka ziaren słonecznika, kilka rodzynek. Za wymienionymi rzeczami wręcz szaleje i od razu ochoczo bryka.

Dodatkowo zauważyłam, że pije bardzo mało wody, umie pić z poidełka, ale dziennie ubywa nie więcej niż 0,5 cm wody! Mocz ma zabarwiony na pomarańczowo.

Martwię się czy jest to zdrowa dieta dla malucha, ale gdy nie dawałam mu nic poza granulatem/mieszanką i sianem, to jadł tylko siano.

Młody jest radosny, rozbrykany i nie widać po nim żadnych dolegliwości. Czy powinnam się martwić o jego dietę, czy jest ona prawidłowa do jego intensywnego wzrostu?

Dodam jeszcze tylko, że młody przybiera na wadze, średnio 6 gram dziennie.


Offline Solvieg

  • Administrator
  • *****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 23459
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ustka
  • Moje króliki: Gusto, Frania
  • Za TM: Maniuś,Maluś,Hopi,Holly
Odp: Jadłospis dla małego królika.
« Odpowiedź #224 dnia: Grudzień 10, 2013, 20:19:44 pm »
nie je mieszanki bo to paskudztwo ;) - podaj mu jeden z polecanych granulatów Cuni Complite na przykład. A co do siuśków itp to niestety się nie wypowiem bo na maluszkach się nie znam :(
Nasz wątek :) http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13511.0.html :)

Wirtualny opiekun Florka z Sopockiego Uszakowa

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Jadłospis dla małego królika.
« Odpowiedź #225 dnia: Grudzień 10, 2013, 20:40:07 pm »
W tych wątkach masz informacje, jak karmić malucha - m.in. że siano jest podstawą diety, granulat jeśli już podajesz, to obserwujesz reakcję i dawkujesz, świeże warzywa ostrożnie wprowadzać, ale bez paniki.
W zasadzie, czy królik mały czy duży, zasady żywienia są jednakowe, tylko ilość się zmienia - ale podstawą jest sianko, suszone zioła, warzywa naciowe, listki, jako dodatek granulat i/lub warzywa korzeniowe, jako smakołyk owoce. Jak królik je już pokarmy stałe, nie mleko, to ważne jest powoli wprowadzać mu nowości do diety i obserwować, jak je znosi - czy zostawia cekotrofy, czy nie.

http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14957.0.html

http://forum.kroliki.net/index.php/topic,15831.0.html

http://forum.kroliki.net/index.php/topic,16168.0.html

http://forum.kroliki.net/index.php/topic,11129.0.html


http://forum.kroliki.net/index.php/topic,11925.0.html

http://forum.kroliki.net/index.php/topic,11956.0.html

Swoją drogą, jakiś moderator mógłby zrobić porządek z tymi powtarzającymi się pytaniami i scalić, bo jak każdy posiadacz malucha będzie zakładał nowy wątek o żywieniu...

Mocz u malucha jest zwykle przezroczysty, ale kolor jest od pokarmu, więc może być i brązowawy. byleby klarowny (maluch powinien zużywać zjadany wapń, a nie wydalać go z moczem w postaci osadu).
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline PannaSunshine

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jadłospis dla małego królika.
« Odpowiedź #226 dnia: Grudzień 10, 2013, 22:26:45 pm »
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Jestem nowa na forum i nie znam jeszcze jego możliwości ;-) Mam nadzieję, że z czasem się nauczę, ponieważ chciałabym tu z Wami zostać ;-)

Pozdrawiam serdecznie.

Offline Aisa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: kalisz
  • Moje króliki: Monia
mogę to podać maluszkowi?
« Odpowiedź #227 dnia: Grudzień 09, 2014, 22:39:25 pm »
Kupiłam ostatnio w sklepie zoologiczny takie coś, nazywa się kracker z firmy Vitacraft. Pani w sklepie powiedziała (zapewne zrobiła mnie w balona, ale i tak kupiłam), że to podobno te kolby które trzeba podawać kroliczkom. Wyglądało smakowicie, w pudełku snajdują się trzy "kolby" z różnymi dodatkami, które podwiesza się gdzieś tam na pręty w klatce. Bardziej przypominają posklejane ziarenka (wygląda trochę jak te batoniki odchudzające dla ludzi   :dookola:  )
Baardzo chciałabym wrzucić zdjęcie, niestety piszę z telefonu i może to być problematyczne (mam nadzieję że macie bujną wyobraźnię).  :hm:
Mój królik ma zaledwie 2 miesiące z hakiem, więc boje się na razie mu dawać ye niby kolby. Próbowałyscie kiedyś ten produkt? Czy jest bezpieczny?
I co z tymi kolbami, naprawdę tak wyglądają?

Offline Sylwia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1114
Odp: mogę to podać maluszkowi?
« Odpowiedź #228 dnia: Grudzień 09, 2014, 22:45:15 pm »
Dla mnie kolby i tego typu bajery nie są dobre w króliczej diecie. Ja bym nie dawała.

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: mogę to podać maluszkowi?
« Odpowiedź #229 dnia: Grudzień 09, 2014, 22:55:38 pm »
Wywal to w kosz :) Dwumiesięczny królik najbardziej będzie zadowolony z pachnącego siana i suszonych ziół :)
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline Kicerowa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Ruda Śląska
  • Moje króliki: Kicer
Odp: Jadłospis dla małego królika.
« Odpowiedź #230 dnia: Maj 19, 2015, 07:24:42 am »
To i ja sie dorzuce do tego tematu zeby nie tworzyc nowego.
Niestety jakis czas temu nasz króliczek miał wypadek i musielismy go pozegnac... smutno i cicho bylo w domu. jakis czas pozniej natrafilam na ogloszenie w sieci ze jakas kobita chce oddac królika bo "nie sprawdził sie jako zwierzatko domowe"(noł koment). Był u nich 3-4 dni, kupiony w zoologu, oaza spokoju i mały pieszczoch. kobita nie wie ile tygodniowy ale na oko 7-10 tyg , No nie mogłam na cos takiego wiec krol jest z nami od wczoraj.
I tu pytanie, u mojego Polara kidy trafil do nas nie bylo problemu i dylematu bo byla zima i swiezyzny bylo malo. wiem ze wazywka powinno se wprowadzac od 3 miesiaca ale jak jest z trawą?
W koncu trawka to poniekąd to samo co siano? na stronie miniaturkabeztajemnic jets tylko zdanie ze juz 4 tyg kroliczki skubią z mamą sianko i trawkę, ale nigdzie nic konkretnego nie znalazlam. Mam piekne pastwisko pod nosem przeznaczone na sianokosy wiec aż się prosi zeby troche swiezych ziółko trawek mu dać ale nie chce ryzykowac wiec pytam jak bylo u was?

ewentualnie jesli lepiej podawac mu suszki ziół, czy myslicie ze mogłabym suszyć sama ziółka do podawania na bierząco?
Ziółka świeże do których posiadam dostęp z czystych łak i domowego zielnika:
mieta,
bazylia
melisa
mniszek - mlecz
babka lancetowata i zwyczajna
jeżyna
koniczyna
koper
krwawnik
lawenda
lucerna
pietruszka
pokrzywa
liście lipy
liście brzozy
liście maliny
liście i kwiaty róży

Pytam bo przy poprzednim uszatym bylo tak ze trafił do nas w zimie jeszcze, a kiedy zaczeły sie zioła był na tyle duzy ze mógł je dostawać świeże, troszkę się boje ze dla tego malucha to bedzie za szybko( PS. Dostaje na razie sianko z miętą , mieszankę podstawowych ziół z herbal pets i suszoną babkę lancetowatą tez z tej firmy i bardzo mu smakuje, do tego CC ale niezbyt go interesuje na razie, opycha sie siankiem,bobki normalne moze lekko wilgotne choć to pewnie tez wina stresu) :krolik
« Ostatnia zmiana: Maj 19, 2015, 11:31:49 am wysłana przez Kicerowa »

Offline alfabetyczna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Konin
  • Moje króliki: Lucynka - królik baranek
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #231 dnia: Lipiec 15, 2016, 14:31:27 pm »
Mam od wczoraj królika baranka z sklepu zoologicznego. Nie wiem ile ma, ale pewnie miesiąc.. Ma świeże siano i kupiłam mu granulat nieszczesnego Vitapolu. Je go. Wczoraj mu dalam plaster ogórka świeżego zielonego. Dziś plaster marchewki i 3 fasolki takie zielone jak do zupy i 1 różyczkę brokułu. Chyba źle zrobiłam?


Pracuję od rana do 16stej. Jak karmić tego królika? Ma stały dostęp do siana, granulatu i wody. Czy rano dawać mu jeszcze jakies warzywko i wieczorem? Nie bedzie glodny jak mnie nie bedzie?

I polećcie jakiś w miare tani granulat do jedzenia dobry, który mozna dostac na allegro.
Rudowłosa Lucynka to mój pierwszy królik :)

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #232 dnia: Lipiec 15, 2016, 14:36:33 pm »
Źle zrobiłaś i to na paru frontach. Przede wszystkim - wywal ten Vitapol, to g...  . Po drugie - zero fasolek, nie dawaj też ogórka, z marchwią ostrożnie. Królina jest na pewno za mała, skoro jest z zoologa (nie łudzę się po prostu). Siano jej na razie wystarczy i koniecznie dokup ziółka - babkę lancetowatą, szerokolistną, mniszek, pokrzywę. Małe króliki mogą jej jeść do oporu.
Z granulatów możesz kupić Cuni Complete.
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline alfabetyczna

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Konin
  • Moje króliki: Lucynka - królik baranek
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #233 dnia: Lipiec 15, 2016, 14:56:21 pm »
Czyli ma żyć narazie na samym sianie i granulacie? Czy moge jej podac raz na jakis czas jakies warzywo?
Rudowłosa Lucynka to mój pierwszy królik :)

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #234 dnia: Lipiec 15, 2016, 15:01:03 pm »
Nie, na granulacie, sianie i suszkach, z naciskiem na dwa ostatnie. Warzywa wprowadza się powoli i małymi porcjami. KOrzeniowych wcale nie musi jeść. Jeśli już jej chcesz wprowadzać świeżynki, to lepiej koper, natkę, bazylię.
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline F4rba

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 724
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Mefka
  • Za TM: Fred
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #235 dnia: Lipiec 15, 2016, 17:50:40 pm »
Polecam stronę http://www.miniaturkabeztajemnic.com/ - nam bardzo pomogła na początku, wszystko fajnie opisane, co można, co nie :)

Offline Amy777

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 108
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Polska
  • Moje króliki: Monster (karzełek)
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #236 dnia: Sierpień 07, 2016, 16:40:16 pm »
Ja polecam stronę;    http://lecznica-oaza-krakow-blog.pl/kroliki/prawidlowe-zywienie-krolikow/
(o żywieniu dla królików w KAŻDYM wieku) Naprawdę widać że znają się na rzeczy :protest:

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #237 dnia: Sierpień 07, 2016, 16:44:29 pm »
Ja polecam stronę;    http://lecznica-oaza-krakow-blog.pl/kroliki/prawidlowe-zywienie-krolikow/
(o żywieniu dla królików w KAŻDYM wieku) Naprawdę widać że znają się na rzeczy :protest:
Zgadzam się w 100%.
Mogę też polecić ten oto artykuł:
http://www.ogonek.waw.pl/kroliki/articles/jak-zdrowo-zywic-krolika-lub-swinke-morska.html
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline Amy777

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 108
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Polska
  • Moje króliki: Monster (karzełek)
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #238 dnia: Sierpień 07, 2016, 17:15:16 pm »

Offline kat_von_d

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 14
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Odp: Żywienie królika młodego
« Odpowiedź #239 dnia: Styczeń 12, 2017, 01:45:56 am »
Vitapol - nie, nie, nie  i jeszcze raz nie. Najgorsza z możliwych gotowych karm. Jeśli już koniecznie chcesz podawać tego typu pokarm, to jakiś wartościowy granulat, np. Versele Laga Junior. No i oczywiście, tak jak zresztą tu przedmówcy radzą - podstawa to siano i ziółka.