Autor Wątek: Żywienie królika młodego  (Przeczytany 170515 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

MS

  • Gość
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #200 dnia: Sierpień 05, 2013, 00:15:56 am »
Okej, w takim razie od początku będę dawać granulat i nie będę tworzyć cudów :)
Po prostu byłam ciekawa, bo zawsze mój pies, kot itd.  nie dostawały żadnych gotowców, bo po nich nie miały się za dobrze, a tak dożyły późnej starości. Dlatego wolałam zapytać jak to jest w przypadku królików, szczególnie młodych, żeby ich nie narażać na jakieś niepotrzebne historie : )

Offline PippiLotta

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2917
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #201 dnia: Sierpień 05, 2013, 10:52:25 am »
BEAPHAR+ MA GRANULAT DLA MŁODYCH KRÓLIKÓW http://www.ceneo.pl/17863006

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #202 dnia: Sierpień 05, 2013, 23:22:43 pm »
piesek czy kotek to jednak nie królik z każdym zwierzakiem jest inaczej  ;) tym bardziej że żywienie królika i psa bardzo ale to bardzo się różni :)

pamiętaj teraz jak najwięcej kalorii (omijając oczywiście sztucznie barwione i słodzone kolby ,dropsy itp.)niech młodziaszek wyrośnie na masywnego zdrowego królisia :)
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

MS

  • Gość
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #203 dnia: Sierpień 05, 2013, 23:27:48 pm »
Sianko, suszone zioła, granulat... a od 3 miesiąca powoli wprowadzam warzywa i świeżą zieleninę, na deser czasem owoce:) Coś pominęłam?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2013, 23:31:11 pm wysłana przez MS »

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #204 dnia: Sierpień 06, 2013, 09:17:27 am »
pamiętaj teraz jak najwięcej kalorii (omijając oczywiście sztucznie barwione i słodzone kolby ,dropsy itp.)niech młodziaszek wyrośnie na masywnego zdrowego królisia
Absolutnie się nie zgadzam i jest to typowy błąd w myśleniu - rośnie, to potrzeba max kalorii. Rośnie i potrzebuje jedzonka, ale wcale nie kalorycznego (nie zapomniajmy, że siano i zioła też zawierają białko - zdrowe kalorie do budowania masy mięśniowej, a kwiaty i owoce to witaminy, natomiast granulaty to przede wszystkim cukier i tłuszcze, co zdrowe nie jest i nadmiar prowadzi nie do wzrostu a do otłuszczenia narządów oraz nadpobudliwości zwierzaczka).
Królik młody czy dorosły potrzebuje maksymalnych ilości włókna oraz odpowiedniej dla wieku ilości witamin, minerałów i białka. Spokojnie może to mieć na diecie bez granulatu - o czym świadczą często zostawiane cekotrofy przy granulacie dostępnym non stop - królik może zjeść więcej siana i ziółek, nadmiar włókna wykupka, a na granulacie ze zbóż (cukrów) będzie miał za dużo energii - którą normalnie by pożytkował na pałaszowanie gałązek, listków, a tak może znaleźć coś mniej jadalnego, bo nie głodny - i rychłą nadwagę).

Jeśli już ktoś się obawia, że nie może podawać suszonych warzyw i ziół w dostatecznej ilości, to wybierać choć granulat bez lub z małą ilością zbóż, za to na bazie lucerny i dawkować kilka razy w ciągu dnia po troszku oraz obserwować kupki (pojawiają się cekotrofy, to ograniczyć).

Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #205 dnia: Sierpień 06, 2013, 10:28:34 am »
a tak może znaleźć coś mniej jadalnego, bo nie głodny - i rychłą nadwagę).

nadwage do 3 miesiąca życia?
nie mówiłam o ciągłym żywieniu granulatem bez ograniczeń tylko do 3 miesiąca życia w okresie silnego wzrostu.....
puzniej stopniowo ograniczać nawet do kilku granulek dziennie
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #206 dnia: Sierpień 06, 2013, 11:45:48 am »
nadwage do 3 miesiąca życia?

Dzieci się nie tuczy w okresie wzrostu, tak samo królików. Otłuszczanie się narządów widoczne gołym okiem nie będzie, nadmiaru węglowodanu w organizmie też nie widać, a szkodę wyrządzają.

Gdzie w naturalnych warunkach królik czy zając miałby wysokokaloryczną dietę do trzeciego miesiąca? Je tak i to, co mama, z tym, że w stosunku do masy ciałka jest to dużo.

Już 6-cio tygodniowy królik potrafi szamać granulat i zostawiać cekotrofy z nadmiaru - jak opiekun chce żywić bez granulatu, to nie ma przeciwskazań wg mnie.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #207 dnia: Sierpień 06, 2013, 13:00:09 pm »
Gdzie w naturalnych warunkach królik czy zając miałby wysokokaloryczną dietę do trzeciego miesiąca?

trzeba pamietać że dom to nie warunki naturalne.....jest między jednym a drugim ogromna różnica....

Lekarze weterynarii,króliczy weterynarze!!!! takie żywienie królika w młodym wieku polecają,więc chyba weterynarz wie lepiej ?!

Poza tym kazdy ma swoja teorie...przy takim żywieniu żaden z naszych uszaków nie ucierpiał ,nie ma nadwagi a wręcz przeciwnie wygladają świetnie i ważą tak jak powinny a granulatu dostają dziennie kilka granulek tyle na smak ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2013, 13:03:54 pm wysłana przez emilia »
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

MS

  • Gość
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #208 dnia: Sierpień 06, 2013, 13:08:25 pm »
No to mi zrobiliście mętlik. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi:( Na wszelki wypadek kupiłam granulat, najwyżej będę podawać do 3 miesiąca, a później się zobaczy.

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #209 dnia: Sierpień 06, 2013, 13:39:09 pm »
Lekarze weterynarii,króliczy weterynarze!!!! takie żywienie królika w młodym wieku polecają,więc chyba weterynarz wie lepiej ?!

A ja znam takich króliczych wetów, co polecają inaczej - tak, jak piszę.

Dodatkowo trzeba zwracać uwagę na czas publikacji - bywają zmiany poglądów ze względu na inny stan wiedzy.


To nie mętlik, to różne "szkoły" i tyle. Masz wybór, MS. Wg mnie, mojego stanu wiedzy oraz weterynarza zajmującego się od lat króliczkami, swobodnie możesz się obyć bez granulatu pamiętając o siemieniu, suszonych warzywach, kwiatkach i owocach (dwa ostatnie w ilościach suplementowych). Ale zrobisz, jak zechcesz - obserwuj uszaka - jak będzie zostawiał cekotrofy, to mu podawaj mniej kaloryczną karmę, jakby zaczął chudnąć albo miał mały przyrost masy, to podawaj ciut bardziej kaloryczne.

Osobiście zalecam comiesięczne kontrole u weta - zgryz, płeć, odrobaczanie - żeby w porę wychwycić ew. problemy, w wieku późniejszym kontrole zdrowia raz na kwartał.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2013, 13:47:58 pm wysłana przez Eni »
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #210 dnia: Sierpień 11, 2013, 19:53:36 pm »

WARTO POCZYTAĆ (MŁODE KRÓLIKI) I WSZYSTKO BĘDZIE JASNE :)

http://lecznica-oaza.pl/artykuly/prawidlowe-zywienie-krolikow/
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #211 dnia: Sierpień 11, 2013, 20:04:16 pm »
WARTO POCZYTAĆ (MŁODE KRÓLIKI) I WSZYSTKO BĘDZIE JASNE

http://lecznica-oaza.pl/artykuly/prawidlowe-zywienie-krolikow/

Warto wziąć pod uwagę informację, że w większości przypadków królik ze stałym dostępem do granulatu będzie zostawiał ceko - nie z powietrza to piszę, a z doświadczenia swojego i kilku użytkowników radzących się co do diety. Tekst ma 8 lat, trochę maluchów od tego czasu już wychowano i poprawkę można by nanieść.

Wskazówki co do diety nawet jak całkowicie słuszne, zawsze zakładają obserwację zwierzaka i dostosowanie dawki do jego potrzeb i sposobu reagowania - czy to dawkowanie granulatu w gramach, czy to stały dostęp do granulatu, czy to wprowadzanie zieleniny.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

MS

  • Gość
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #212 dnia: Sierpień 11, 2013, 20:54:41 pm »
Chyba jednak problem rozwiązał się sam, moje małe nie chcą jeść granulatu:(

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #213 dnia: Sierpień 11, 2013, 23:06:55 pm »
Chyba jednak problem rozwiązał się sam, moje małe nie chcą jeść granulatu:(

Obejrzałam zdjęcia tych Twoich uszątek i szczerze powiedziawszy nie dałabym im 8-miu tygodni, a co za tym idzie, jedzenie granulatu może im nie iść, szczególnie tych twardszych. Małym najlepiej wchodzi CC lub CN, bo kruchy jest - choć mieszanki ziołowo - warzywne, np. z HP będą równie dobrym źródłem witamin i kalorii.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline Cuki

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #214 dnia: Sierpień 11, 2013, 23:23:54 pm »
Witam Was ponownie. ;)
1. W najbliższym czasie będę robiła ponowne zakupy dla mojego króliczka i chciałabym Was zapytać, co myślicie o takim produkcie http://www.planeta-zoo.pl/verselelaga-crispy-toasties-vegetables-dla-gryzoni-150g-p-1721.html?cPath=22_148 ? Oczywiście podawanym jako przysmak. W opisie wyczytałam, że jest on oparty na zbożach, ale mimo to jest polecany przez SPK...
2. Kolejnym produktem, o który chciałabym Was zapytać będzie ten http://www.planeta-zoo.pl/verselelaga-crispy-pellets-rabbits-2kg-p-10276.html?cPath=22_26_113 . Wydaje mi się, że zawartość jest dobrej jakości. Samo włókno to 20,5%. Nadaje się jako przysmak, karma lub może do zmieszania z CC?

Offline miniaturowaem

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7089
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Żory
  • Moje króliki: Perła , Szariczka, Promyk,Lila , Szyszunia,Murzynka , Fru
  • Pozostałe zwierzaki: kanarek -Kuba
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #215 dnia: Sierpień 12, 2013, 12:03:31 pm »
moje maluchy wcinały grainless complete . nie jest taki twardy i ma fajny skład .. :)

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #216 dnia: Sierpień 12, 2013, 12:51:05 pm »
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #217 dnia: Sierpień 13, 2013, 11:18:23 am »
Witam Was ponownie.
1. W najbliższym czasie będę robiła ponowne zakupy dla mojego króliczka i chciałabym Was zapytać, co myślicie o takim produkcie http://www.planeta-zoo.pl/verselelaga-crispy-toasties-vegetables-dla-gryzoni-150g-p-1721.html?cPath=22_148 ? Oczywiście podawanym jako przysmak. W opisie wyczytałam, że jest on oparty na zbożach, ale mimo to jest polecany przez SPK...
2. Kolejnym produktem, o który chciałabym Was zapytać będzie ten http://www.planeta-zoo.pl/verselelaga-crispy-pellets-rabbits-2kg-p-10276.html?cPath=22_26_113 . Wydaje mi się, że zawartość jest dobrej jakości. Samo włókno to 20,5%. Nadaje się jako przysmak, karma lub może do zmieszania z CC?

Zamiast 1 bym ususzyła jakieś owoce - smakołyk będzie zdrowszy niż upieczony placek z odpadów zbożowych.
2 to Cuni Pro, tylko pod nową nazwą - bez zbóż, więc mniej chętnie zjadany przez uszaki, ale większość się przyzwyczaja i ładnie je granulat, szczególnie, jak nie ma innego do wyboru :)
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline emilia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2756
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
  • Moje króliki: Tamisia,Mika,Kikuś, Chica,Leoś , Niusiek,Lusia,Laidy
  • Za TM: Tosia,Daisy
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #218 dnia: Sierpień 13, 2013, 11:33:24 am »
Zamiast 1 bym ususzyła jakieś owoce - smakołyk będzie zdrowszy niż upieczony placek z odpadów zbożowych.

jak najbardziej popieram :)
Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale OBOJĘTNOŚĆ KTÓRA STANOWI KWINTESENCJE NIELUDZKOŚCI.

AS !

MS

  • Gość
Odp: Dieta dla maluszka i inne, ważne pytania w sprawie opieki.
« Odpowiedź #219 dnia: Sierpień 17, 2013, 23:24:10 pm »
Proszę o radę... Nie wiem czy moje małe (mają ponad 2 mies.) odpowiednio dużo jedzą. Otóż starałam się jakoś uregulować podawanie posiłków i chciałam żeby go dostawały 3 razy dziennie, ale zazwyczaj po 2 godzinach albo wcześniej zdecydowanie dawały mi do zrozumienia, że są głodne i w sumie dostają może 5-6 pełnych misek suszków połączonych z odrobiną granulatu i czasem jakimś suszonym warzywkiem. Siana niestety nie bardzo chcą jeść, nawet jak ich zostawiałam z nim między posiłkami, więc mam wrażenie, że muszę im dawać te zioła, skoro siana nie chcą jeść i nie mają się czym "zapchać". Ale z ziołami chyba nie powinnam przesadzać, nie wiem? Poza tym dostają już po jakieś 2 listki dla każdego świeżej zieleniny, ponieważ dowiedziałam się, że u poprzedniej właścicielki już je dostawały, więc czemu miałabym im teraz nie dawać. No i co wy na to? Ograniczyć im to jedzenie do kilku posiłków nie zwracając uwagi na to, że w międzyczasie mogą być głodne czy może są jeszcze w takim wieku, że lepiej aby miały nieograniczony dostęp do innego jedzenia oprócz siana? Wspomnę jeszcze, że mają zwyczaj zjadania wszystkiego na raz, więc trudno dać im jeść raz a porządnie, żeby zostało im na dłużej...