Autor Wątek: Żywienie królika młodego  (Przeczytany 170556 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

hero

  • Gość
Odp: PILNE MALEŃSTWO 24dg POMOC W DIECIE
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 27, 2011, 22:22:39 pm »
Podejrzewasz że króliczki będą pokarmem innych zwierząt ...
Wet mówił że to jakaś starsza pani wnuczęta suszą już jej głowę od dawna tymi królikami...
A ponieważ nasze schronisko jest dobrze znane w okolicy  pani zadzwoniła do wet i jutro ma przyjechać.
 Sam jak je zobaczyłem razem chciałem wszystkie przygarnąć , ale wet wszystko wyjaśnił...i zrezygnowałem...

PS to jak to jest z tymi gałązkami ?
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2011, 22:26:29 pm wysłana przez hero »

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: PILNE MALEŃSTWO 24dg POMOC W DIECIE
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 27, 2011, 22:23:28 pm »
Gdyby ten mały ucholek żył z mamą na wolności, to by za nią łaził i podskubywał to, co ona - ucząc się w ten sposób, jak zdobywac pożywienie. Nie miałby dostępu do kalorycznych warzywek (dlatego wprowadza się je później i stopniowo), ale do gałęzi, korzeni, trawy, ziół wszelkiej maści i siana. Nie czekałby z ta nauką, aż będzie w stanie się daną rzeczą najeść, więc ja nie widze problemu, żeby po trochu miał to do dyspozycji (oczwiście gałązki drzew, które może jeść) - w końcu jak z nudów zacznie wsuwać mebelek czy wykładzinę, to chyba bardziej szkodliwe będzie.
Ale są tu więksi znawcy, ja się za takowego nie uważam, choć Miśkę od 8 tygodniowego maluszka odchowuję.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: PILNE MALEŃSTWO 24dg POMOC W DIECIE
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 27, 2011, 22:31:03 pm »
PS to jak to jest z tymi gałązkami ?

Odpowiedz:

Gałęzi nie dawac , ma czas.Zęby będzie  ścierac żując sianko.

Hero, Dori przecież napisała wyraznie...

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: PILNE MALEŃSTWO 24dg POMOC W DIECIE
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 27, 2011, 22:38:37 pm »
Zgaga14 już kilka razy ratowała maleństwa  wydobyte ze sklepu zoologicznego i ma doświadczenie  . Te jej kroliki mialy 5-6 tygodni .Wiadomości , które przekazuję ,sa konsultowane z nią telefonicznie. Ona teraz nie może siąśc do komputera . Zresztą ,  króliczki , które mamy w domu  są pod nasza opieką i my ponosimy za nie odpowiedzialnośc . Ja tylko piszę to co zgaga mi przekazała ,a kazdy może zrobic co uważa , przeciez zna swojego królika.

hero

  • Gość
Odp: PILNE MALEŃSTWO 24dg POMOC W DIECIE
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 28, 2011, 07:06:51 am »
Bardzo dziękuje za wszystkie komentarze , i za tak błyskawiczną konsultację szczególnie Dorii za angażowanie i nieocenioną poradę.

Dziś pod wieczór zrobię kilka fotek kruszynki , dodam że spała całą noc,nie wystąpiła żadna biegunka,królik również z apetytem je siano oraz granulat,nie ma problemu również picia z poidełka.
Zaraz dam mu jeszcze suszki,ponieważ w schronisku najpewniej wet suszków nie miał tych króliczych smakołyków,zacznę mu je dawać bardzo pomału.

Pozdrawiam

Akashari

  • Gość
Odp: Mały króliczek je tylko granulat :(
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 28, 2011, 11:00:20 am »
zmieliłem zioła z siankiem i nie je :(

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Mały króliczek je tylko granulat :(
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 28, 2011, 11:10:34 am »
Moja Jozka tez na poczatku nie jada suszek. Wachala i odchodzila. Bo nie znala ich i nie wiedziala, ze sa do jedzenia. Maly kroliczek jeszcze sie nauczy. Jesli je sianko to jest dobrze, bo to sianko jest podstawa diety. Mysle, ze z czasem przekona sie do innych smakowitosci.

Offline milka37

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Mercedes, Andrzej Złysyn, Maja Mi
  • Za TM: Pati, Puszek Okruszek, Merida Tumorka, Jogobella
Odp: PILNE MALEŃSTWO 24dg POMOC W DIECIE
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 28, 2011, 11:21:44 am »
dodam że spała całą noc,
  :niespodzianka
Jak Ty to zrobiłeś? :) Boże, a moje niegrzeczniki mnie dziś budziły co godzinę waleniem w kraty :P

A ja mam jeszcze pytanie do tego tematu, Dori, pisałaś, że granulat powinien być nieograniczony, czyli u takiego malucha dosypujemy jak tylko mu się skończy?
"To, ze zwierze jest duze, nie oznacza, ze nie potrzebuje czulosci.
Jakkolwiek duzy Tygrys sie wydaje, potrzebuje tyle czulosci, ile Malenstwo"

Offline pb

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1043
  • Płeć: Kobieta
Odp: PILNE MALEŃSTWO 24dg POMOC W DIECIE
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 28, 2011, 11:46:02 am »
A co z pozostałą dwójką maleństw? Czy już coś wiadomo?
hero masz kontakt z tym schroniskiem? warto w razie co być w gotowości jak by się okazało ze jednak trzeba je odebrać, tu na pewno dobre domki znajdą sie dla nich błyskawicznie 
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2011, 12:09:42 pm wysłana przez pb »

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: PILNE MALEŃSTWO 24dg POMOC W DIECIE
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 28, 2011, 15:13:11 pm »
Tak , granulat zawsze ma byc w miseczce. Dr Moroz  kazała tak postępowac w przypadku Stokrota , Zgagusia i innych maleńkich króliczków . Jest przeciwna dokarmianiu mlekiem dla kociąt , preferuje rozpuszczony granulat. Wiele razy przez takie karminei udało sie uratowac życie maleńkim króliczkom .Dodam ,że nasza nieoceniona zgaga , dzisiaj rano znowu wyrwała  chorego maluszka z zoologa . Ma około 20 dkg wagi i jest chory. Zgaga ponownie walczy o jego życie.Więcej pewnie napisze sama. 

hero

  • Gość
Odp: PILNE MALEŃSTWO 24dg POMOC W DIECIE
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 28, 2011, 19:09:21 pm »
To straszne :( Podziw dla Zgagi

Jeżeli chodzi o te maluszki  już rozmawiałem z wet dziś pani do niego dzwoniła że dziś pani nie przyjedzie ma być jutro ok 12:00 zadzwonię jutro do schroniska , jak  nadal tam będą wezmę je do siebie .
 
Byłem też dziś u wet z króliczkiem , poradził ,aby takiemu maluszkowi podawać posiatkowaną marchew 2łyżki granulatu oczywiście siano i woda .
Granulat dziś kupiłem za 22zł granulat o nazwie :EMOTION ONLY FOR KIDS .
Wet zbadał króla i powiedział że będzie najlepszy z najlepszych .

Fotki zrobię jednak jutro ,aparat się rozładował .
Ps król spał ponieważ był puszczony w łazience może i wariował,ale ja nie słyszałem .

Ps II król nie chce jeść ogóle suszków co robić ?

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: PILNE MALEŃSTWO 24dg POMOC W DIECIE
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 28, 2011, 19:27:50 pm »
Hero, do suszków to się pewnie musi przyzwyczaić, bo może nie był karmiony prawidłowo. Wiesz, z Twojej wypowiedzi można się obawiać, czy ten weterynarz akurat na króliczkach się zna - ja naprawdę czasem mam wrażenie, że część z nich nawet ten rozdział w podręczniku o zajęczakach pominęła, a swoją wiedze czerpią z kreskówek :( Królik im się kojarzy z marchewkożercą i koniec...

Dziewczyny, ja mam taką sugestię - może byście napisały dla Hero, tak konkretnie, w punktach - co króliś ma dostawać, w jakiej ilości i o jakiej porze, no i ew. zasugerować nazwę granulatu na przyszłość. Wiem, że to tu wszystko jest, ale widać z tej ekscytacji nowym domownikiem, do Hero nie wszystko dociera, a z facetami (jak wiekszość z Was wie) trzeba konkretnie :)
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline zgaga14

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 2977
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
Odp: PILNE MALEŃSTWO 24dg POMOC W DIECIE
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 28, 2011, 20:33:37 pm »
Witam,

przesyłam ukłony i gratuluję nowego członka rodziny.

Instrukcja obsługi malucha w punktach:
- granulat do woli, najlepiej CC,
- siano do woli,
- woda przegotowana bez ograniczeń,
- suszki ( ja podaję: babkę lancetowatą, babkę szerokolistną, pokrzywę tak po 3 listki na dzień), wymieszać najlepiej z sianem,
- nic świeżego, jeśli nie znamy wieku to do osiągnięcia wagi 0,5 kg ( to wynika z moich doświadczeń a nie z żadnej książki).
Nie mogę się doczytać jak tu jest z bobkami......proszę mi napisać....



Zdumiewają mnie ludzie.
"Pomogłam -działaczowi SPK z innego miasta- ponieważ zgłosiłam mu umierającego królika! Sam musiał tam pojechać, odebrać królika, zajmować się zdychającym/ciężko chorym zwierzęciem, ale co tam! Jak ten działacz SPK śmie nie doceniać mojej ciężkiej roboty???????!".I tracę wiarę w ludzkość, serio.

Akashari

  • Gość
Odp: Mały króliczek je tylko granulat :(
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 01, 2011, 00:48:27 am »
czym różnią sie te 3 produkty?

http://www.karusek.com.pl/produkt.php?prod_id=5078
http://www.cuniland.pl/product.php?id_product=402
http://keko.pl/pl/pokarm-dla-swinki-morskiej-versele-laga-cavia-nature-re-balance-700g.html?partner=3267

czy te 3 produkty to granulat czy mieszanki? czym to się rużni, skłąd granulatu jest taki sam jak mieszanki.


Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Mały króliczek je tylko granulat :(
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 01, 2011, 01:07:01 am »
Dwa pierwsze to pewnie opakowaniem ;) A trzeci jest dla swinki.

Granulat to pokarm zmielony i uformowany w kuleczki, paleczki itd (dwa pierwsze, jest to podane w opisie). W mieszance wszystkie skladniki sa osobno.

Akashari

  • Gość
Odp: Mały króliczek je tylko granulat :(
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 01, 2011, 01:23:30 am »
a czy się rozni to dla swinki od tego dla króliczka?

może ja to zle rozumiem, granulat czyli cos zmielonego a mieszanka to surowe warzywa nie zmelone, czyli to:
http://keko.pl/pl/pokarm-dla-swinki-morskiej-versele-laga-cavia-nature-re-balance-700g.html?partner=3267
jest granulat?

« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2011, 01:36:10 am wysłana przez Akashari »

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Mały króliczek je tylko granulat :(
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 01, 2011, 11:35:43 am »
Te pokarmy dla swinki i krolika roznia sie pewnie iloscia niektorych skladnikow, probiotykami. Krolik ma inny uklad trawienny niz swinka. Swinka tez ma inne pogtrzeby chociazby jesli chodzi o witaminy. Z tego co wiem potrzebuje w diecie duzo wit.C.
W mieszance moga znajdowac sie paleczki granulatu, suszone warzywa, ziola i wtedy taka mieszanka jest jeszcze ok (mozna sobie samemu wymieszac granulat z warzywkami suszonymi, pietruszka itp). Ale zazwyczaj w mieszankach (szczegolnie takich na wage lub vitapol) sa ziarna zboz, platki owsiane, kandyzowany anans, kolorowe koleczka, kuleczki, ktore sie sa odpowiednie dla krolika.


Czy kroliczek skusil sie juz na cos poza granulatem i zwyklym sianem?

Akashari

  • Gość
Odp: Mały króliczek je tylko granulat :(
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 01, 2011, 23:30:53 pm »
skusił się na żarcie dla świnki :) swinka ma granulat VL, są tam kulki pałeczki itd każda w innym kolorze ale wszystko suche bez zbóż, płatków itd. bardziej mu smakuje niz Vitakraft. Dałem mu tylko na spróbowanie, ale ziółek nie rusza, co ciekawe swinka tez gardzi ziołami.

Akashari

  • Gość
Odp: Mały króliczek je tylko granulat :(
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 02, 2011, 22:08:56 pm »
dziwna sprawa, królik wyjada tylko częsc sianka które mu dam i nie je reszty ale gdy mu dołoże garśc nowego sianka to je ale dalej tylko częsc tak jakby wybierał sobie co lepsze kaski, swinka zjada całe sianko co do źdźbła.

Mel

  • Gość
Odp: Mały króliczek je tylko granulat :(
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 02, 2011, 22:53:13 pm »
Króliki często nie jedzą "nieświeżego" siana.
Dlatego powinno się zmieniać je codziennie.