Autor Wątek: Zachowania seksualne i terytorializm czyli dojrzewanie płciowe uszaka  (Przeczytany 159436 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline F4rba

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 724
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Mefka
  • Za TM: Fred
Odp: Zachowania seksualne i terytorializm czyli dojrzewanie płciowe uszaka
« Odpowiedź #280 dnia: Październik 01, 2017, 18:41:01 pm »
Ekspertem nie jestem ale trzymałabym je osobno. Swoje zaczęłam zaprzyjaźniać dopiero jak oba były po sterylizacji/kastracji. Pamietaj też, że samiec po kastracji jeszcze przez 6 tygodni może zapładniać

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Zachowania seksualne i terytorializm czyli dojrzewanie płciowe uszaka
« Odpowiedź #281 dnia: Październik 01, 2017, 19:19:14 pm »
Midori, niestety głupszej rady weta nie słyszałam (choć nie, wycofuję, zdarzały się ;-) ). Stało się niedobrze.
Samczyk nakręcił się obecnością samiczki, co jest absolutnie naturalne, nakręciłby się na każdego królika, malutkiego czy nie, taki instynkt. Miejmy nadzieję, że mała jest jeszcze na tyle niedojrzała - tzn na pewno jest, skoro jest dzieckiem. Ale pomyśl sobie, jak się czuje takie królicze dziecko, kiedy de facto gwałci ją dorosły samiec! Także absolutnie rozłączenie uszaków, bez JAKICHKOLWIEK wspólnych wybiegów (lepiej dmuchać na zimne), kastracja samczyka u króliczego weta, a potem dopiero ewentualne zaprzyjaźnianie i kiedy samiczka dojrzeje, kastracja również jej.
Radziłabym też na dobre zmienić weta na odpowiedniego, bo jeśli sypie takimi poradami, to wolę się nie zastanawiać, jakimi jeszcze potrafi :oh:
« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2017, 19:48:25 pm wysłana przez joac »
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Zachowania seksualne i terytorializm czyli dojrzewanie płciowe uszaka
« Odpowiedź #282 dnia: Październik 01, 2017, 19:46:36 pm »
Niezwłocznie wykastrujcie samca, pamiętając, że po zabiegu może być płodny jeszcze przez 6 tygodni.

PS
Jeśli samica nie jest z renomowanej hodowli (w PL takiej nie ma), to nie wiadomo, kiedy się urodziła i ile dokładnie ma tygodni.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline Wafel

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Moje króliki: Wafel
  • Za TM: ...
Odp: Zachowania seksualne i terytorializm czyli dojrzewanie płciowe uszaka
« Odpowiedź #283 dnia: Grudzień 26, 2017, 19:49:21 pm »
Hej, zastanawiam się czy wykastrować mojego uszatka. Sprawa wygląda następująco.
Króliczka przygarnęłam jak miał trochę ponad 3 miesiące. do skończenia przez niego 6 miesięcy nie zostawił mi na podłodze ani jednego bobka, nigdzie nie nasikał. Robił to jedynie w klatce. Nie zawsze w kuwecie  :icon_twisted , ale jednak w klatce  :icon_lol
Jak tylko skończył mniej więcej 6 miesięcy, to zaczęło się bobkowanie wszędzie. Zostawiał mi w różnych miejscach całe kupki bobków. Sikanie zdarzyło mu się na łóżku i na mnie  :/ Ja bobki sprzątałam od razu i cała ta sytuacja trwała około 1,5 miesiąca. Oduczyliśmy go wchodzenia na łóżko, więc i sikanie się skończyło. Na mnie też nasikał w sumie parę razy i przestał. Potem długo był spokój, króliczek naprawdę dobrze się zachowywał, owszem trzeba było go nadzorować, bo zakazany owoc w postaci łóżka kusił i pod naszą nieobecność zawsze się tam załatwiał  :bunny: .
Króliczek lubił chować się pod łóżkiem i tam spać. Ostatnio tam zajrzałam, bo zaczęło mi coś brzydko pachnieć. W ciągu 2-3 dni (dłużej mu to na pewno nie zajęło, bo zawsze spod łóżka były odkurzane kurze i jego futerko) zaminował całą podłogę pod łóżkiem  przeciera_oczy przeciera_oczy przeciera_oczy tylu bobków to ja jeszcze nie widziałam.
Zablokowałam mu wejście pod łóżko. Automatycznie znalazł nowe miejsce do załatwiania wszelkich potrzeb. Teraz załatwia się wzdłóż jednej ściany o długości ok 3 metrów  :icon_neutral i siusiu i bobki. Chodzę i sprzątam, a on zostawia jednego bobka za drugim i wszędzie są kropelki jego moczu. Podłogę myję octem i sodą na zmianę, żeby usunąć zapach, ale jak na razie bez skutku. Postawiłam mu też drugą kuwetę w miejscu gdzie w moim mniemaniu załatwiał najwięcej potrzeb, ale ciężko ocenić czy wybrałam dobrą miejscówkę na przestrzeni 3 metrów  :/ Oczywiście z drugiej kuwety chętnie korzysta, ale tak samo chętnie jak i z reszty podłogi. Nie chcę, żeby siedział w klatce, teraz mam wolne i mogę go pilnować podczas biegania i sprzątać po nim, ale jak niedługo wrócę do pracy, to króliczek będzie w ciągu dnia pod opieką innych domowników, więc nikt nie będzie za nim biegać ze szczotką i szufelką. Albo będzie siedzieć w klatce czego sobie nie wyobrażam albo będzie nadal załatwiać swoje potrzeby wszędzie co może tylko utrwalić złe zachowania. Nie mam już pomysłu i dlatego zastanawiam się czy to nie kolejny etap dojrzewania. Króliczek ma teraz 1 rok i 2 miesiące i ostatnio jego odchody zdecydowanie gorzej pachną, a do tego zdecydowanie więcej naciera bródką niż kiedyś. Również po zrobieniu bobków często je wącha.
Jakieś pomysły?  :hm:  dobro_zlo
« Ostatnia zmiana: Grudzień 26, 2017, 20:22:32 pm wysłana przez Wafel »

Offline joac

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 34609
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Gacek, Tosia, Eryk, Wróżka, Miluś, Balbina
  • Pozostałe zwierzaki: ZA TM: Pandzia, Rubens, Kapirek (11.04.17), Szarunia (19.02.19),
  • Za TM: Trusia (8.04.19), Frycuś (30.04.19), Baron (27.07.2019), Baksio (30.09.2019), Pandora (16.01.2020)
Odp: Zachowania seksualne i terytorializm czyli dojrzewanie płciowe uszaka
« Odpowiedź #284 dnia: Grudzień 27, 2017, 09:51:25 am »
Zdecydowanie wykastrować :) Zachowanie wskazuje na pobudzenie płciowe, szczególnie, jak zauważyłaś, że bobki uszaka mocno wonieją, tak trochę piżmem. Po kastracji powinien się uspokoić z bobczeniem i sikaniem gdzie popadnie (choć tu gwarancji nie ma, ale skoro wcześniej był czysty, to jest duża nadzieja, ze do tego wróci).
W Warszawie masz króliczych wetów, którzy bezpiecznie Ci go ciachną :)
Wirtualny opiekun


Wątek Uszatej Bandy: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,14703.0.html