Autor Wątek: Opieka nad ciężarną samicą i maluchami  (Przeczytany 208661 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline charme

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 341
  • Płeć: Kobieta
    • Moje króliczki :)
Odp: opieka nad małymi
« Odpowiedź #300 dnia: Wrzesień 22, 2011, 15:13:11 pm »
a ja, jak i kilka osob, ktorym pozdychaly kroliki po wczesnej probie wprowadzenia zieleniny, uwazam, ze lepiej zaczekac do 2 lub 3 miesiaca i wtedy stopniowo ja wprowadzac.
Przy pierwszym miocie, ok 8 tygodnia podalam odrobine koperku i jeden od razu mial biegunke, wiec wnioski nasuwaja sie same.

malwa1722

  • Gość
Odp: opieka nad małymi
« Odpowiedź #301 dnia: Wrzesień 22, 2011, 21:28:46 pm »
no ja narazie matce daje tylko granulat witaminki i koniczynke oraz mleczyk. a maluchy rosną w oczach dzisiaj zmieniłam kuwete i wszystko jest dobrze:)

laki

  • Gość
Czy moze byc w ciazy?
« Odpowiedź #302 dnia: Marzec 17, 2012, 16:31:08 pm »
Hej
Wczoraj doszlo do tragedi.
Wczoraj wieczorem czyscilam klatke mojej uszatej, niestety w pokoju stala tez klatka z samcem. Mala dorwala sie do worka z jedzonkiem ktora stala przy jego klatce i rozsypala jedzenie, stwierdzilam ze niech je a ja zatymczasem poszlam myc jej kuwetke.
Wchodze do pokoju biegaly oba!
Samiec otworzyl sobie sam dzwiczki (nie wiedzialam ze to wogole mozliwe, kiedys je otwieral ale byly zaciskane i wiazane drutem przez jakis czas dlatego nie myslalam ze wczoraj moglo by sie cos wydarzyc. Sprawa wyglada tak:
Skoro on otworzyl dzwiczki to przy nich mala jadla jedzonko wiec jak je otworzyl mala mogla sie wystraszyc bo to chyba troche glosne musialo byc lub mogla byc uderzona i mogla wtedy uciec (ze strachu lub ze oberwala dzwiami)
Samca moglo zatrzymac rozsypane jedzonko przy klatce bo glodomor z niego czyli ona mogla odkicac a on mógl cos za tym czasem zjesc.
Kiedy weszlam do pokoju nie byly przy sobie. On kolo jej klatki zrobil pare bobków ogólnie jest nie swój w moim pokoju wiec teran byl obcy i miedzy nimi bylo troche odstepu(rozwalone ciuchy,plecak i duza poduszka)
Istnieje mozliwosc ze jej nie dosiadl bo ona mogla uciec i nieznal terenu wiec odrazu jej nie gonil.
I wlasnie pytanie takie czy jest to mozliwe ze samiec odrazu po wyskoczeniu z klatki wskakuje na samice? I czy bylyby jakies slady ze ja dosiadl, powyrywane futerko (czy niekoniecznie)? Jakies odglosy i ile by to trwalo? I chyba mala bylaby troche w szoku a nie taka normalna i on chyba tez by nie stal obojetny przy jej klatce tylko by biegal.
Bo w sumie gdyby ja dopadl to chyba by za nia latal i chcial troche na niej posiedziec.
Niewiem kiedy wyszedl wiem ze to nie trwalo dlugo bo po chwili juz przyszlam niewiem moze jakies 2 minuty-minutka

Pisze to bo niewiem co o tym myslec, jestem gotowa na najgorsze ale moze naprawde nic sie nie stalo?

Offline siemka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1028
  • Płeć: Kobieta
    • skoki z Wichrowego Wzgorza
Odp: Czy moze byc w ciazy?
« Odpowiedź #303 dnia: Marzec 17, 2012, 16:43:36 pm »
I wlasnie pytanie takie czy jest to mozliwe ze samiec odrazu po wyskoczeniu z klatki wskakuje na samice?
Możliwe. Rujka samiczki jest indukowana obecnością samca, skoro więc stały w tym samym pokoju bardzo możliwe że była w rui, a wtedy działają hormony i króle "nie tracą czasu" na zapoznawanie się.

I czy bylyby jakies slady ze ja dosiadl, powyrywane futerko (czy niekoniecznie)? Jakies odglosy i ile by to trwalo?
U mnie nie było żadnych śladów, żadnych odgłosów i latającego futra.

I chyba mala bylaby troche w szoku a nie taka normalna i on chyba tez by nie stal obojetny przy jej klatce tylko by biegal.Bo w sumie gdyby ja dopadl to chyba by za nia latal i chcial troche na niej posiedziec.Niewiem kiedy wyszedl wiem ze to nie trwalo dlugo bo po chwili juz przyszlam niewiem moze jakies 2 minuty-minutka
Króle zachowywały się normalnie. Samiec wcale nie biegał za samicą, samica siedziała w drugim końcu pokoju. Wszystko wydarzyło się w kilku minutach i zarówno to jak i brak zainteresowania obu stron sobą pozwalał mi sie łudzić, że może jednak nic się nie stało.
Nie za długo bo do badania usg, które potwierdziło ciążę.

Nie napisałas w jakim wieku była samica i samiec.

Offline xxxastarothxxx

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2223
Odp: Czy moze byc w ciazy?
« Odpowiedź #304 dnia: Marzec 17, 2012, 16:44:33 pm »
Nie byłoby śladu. U królików wystarczy dosłownie kilka sekund. Zobaczysz za miesiąc, a potem KONIECZNIE sterylizacja samicy i kastracja samca... Właściwie, czemu do tej pory o to nie zadbałaś ?


Offline magda=)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2813
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Lukier
  • Za TM: Kruszynka, Maro i Mała Niusia
Odp: Czy moze byc w ciazy?
« Odpowiedź #305 dnia: Marzec 17, 2012, 17:03:36 pm »
ja na twoim miejscu umówiłabym samice jak najszybciej na sterylizacje z możliwością aborcji...
Suwaczek z babyboom.pl" border="0 

Is­to­ty ludzkie to je­dyny ga­tunek zwierząt, których szczerze się obawiam.

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Czy moze byc w ciazy?
« Odpowiedź #306 dnia: Marzec 17, 2012, 17:07:58 pm »
Nie musisz czekać miesiąca, tylko szybko się umów na sterylizację samicy. Nawet, jak doszło do zapłodnienia, to teraz nie da się tego stwierdzić. I nawet na USG nic nie wyjdzie.
Sterylizuj, bo bardzo prawdopodobne, że powiększysz i tak już spora grupę królików szukających domki.

Kochani, więcej rozsądku - u królików obecność samca prowokuje ruję, królica może być zapłodniona w każdej chwili. I naprawdę wystarczy kilka sekund i nieszczęście gotowe.
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline xxxastarothxxx

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2223
Odp: Czy moze byc w ciazy?
« Odpowiedź #307 dnia: Marzec 17, 2012, 17:12:00 pm »
Sterylizacja aborcyjna nie przyszła mi do głowy... Ale to chyba trzeba szybko, póki płody się nie rozwinęły...


Offline siemka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1028
  • Płeć: Kobieta
    • skoki z Wichrowego Wzgorza
Odp: Czy moze byc w ciazy?
« Odpowiedź #308 dnia: Marzec 17, 2012, 17:19:16 pm »
ot: pytanie było o to czy może być w ciąży ;)
Ale sterylkę aborcyjną można przeprowadzić w każdym momencie, tyle że im później tym bardziej ryzykowna bo im większe płody tym lepiej rozwinięta sieć naczyń krwionośnych odżywiająca je, tym samym łatwiej o krwotok.
Myśmy czekali dwa tygodnie od zapłodnienia, żeby dało się dojrzeć płody na usg. I nawet wtedy wetka nie była stuprocentowo pewna czy coś widzi- głowica aparatu była za duża do badania królika, ale orzekła że najprawdopodobniej są dwa płody i się nie pomyliła. Tyle że przez to czekanie znacznie wzrosło ryzyko związane ze sterylką.

Offline xxxastarothxxx

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2223
Odp: Czy moze byc w ciazy?
« Odpowiedź #309 dnia: Marzec 17, 2012, 17:24:04 pm »
A takie pytanie ode mnie ... Co się dzieje z tymi małymi królikami? Zostają humanitarnie uśpione czy co ?


Offline siemka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1028
  • Płeć: Kobieta
    • skoki z Wichrowego Wzgorza
Odp: Czy moze byc w ciazy?
« Odpowiedź #310 dnia: Marzec 17, 2012, 17:33:47 pm »
Pytasz o płody???

Offline xxxastarothxxx

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2223
Odp: Czy moze byc w ciazy?
« Odpowiedź #311 dnia: Marzec 17, 2012, 17:34:05 pm »
Tak


Offline siemka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1028
  • Płeć: Kobieta
    • skoki z Wichrowego Wzgorza
Odp: Czy moze byc w ciazy?
« Odpowiedź #312 dnia: Marzec 17, 2012, 17:35:34 pm »
Jak zostaną wycięte z macicy tym samym tracą źródło tlenu i pokarmu więc obumierają.

laki

  • Gość
Odp: Czy moze byc w ciazy?
« Odpowiedź #313 dnia: Marzec 17, 2012, 17:38:11 pm »
Ile takie cos moze kosztowac?
uszaki to rodzenstwo maja po 3 lata
Jesli odrazu zdecyduje sie na sterylke to czy wet odrazu po paru dniach wykryje dzieciaki w brzusiu?
i co sie z nimi potem stanie, przeciez to straszne!
Ale przeraza mnie mysl o dzieciach, moje kochana uszatka :(

Nie chcialam jej nigdy sterylkowac gdyz czytalam ze sterylka jest niebezpieczna - mialam w planie na lato kastrowac wlasnie samca tylko nie jej!!
W dodtaku to taki wielki stres królik operacja niewiem czy bym to wytrzymala

Dodam jeszcze ze w pokoju byla mama mówila ze nic sie nie stalo siedziala na kompie i chyba nie zwracala na nie uwagi, wczoraj tak twierdzila dzis twierdzila ze samiec wyszedl ona zwiala i kiedy dzielila ich ta poduszka juz sie zjawilam, tylko niewiem co o tym myslec.

Offline xxxastarothxxx

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2223
Odp: Czy moze byc w ciazy?
« Odpowiedź #314 dnia: Marzec 17, 2012, 17:41:11 pm »
No to na miejscu Laki umówiłabym się na sterylkę jak najszybciej, bo dla królicy lepiej, i płody się nie będą męczyły, bo takie 2tygodniowe króliki już odczuwają ból.  

Koszt sterylizacji to jakieś 150-350zł zależy gdzie. Sterylizacja jest dobrym rozwiązaniem, bo zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób u królicy. Ja wolałam wydać te pieniądze, niż później biegać z nią po wetach z ropomaciczem itp, gdzie wydałabym 4 razy tyle.


laki

  • Gość
Odp: Czy moze byc w ciazy?
« Odpowiedź #315 dnia: Marzec 17, 2012, 17:41:42 pm »
aha i skad wet bedzie przy sterylce wiedzial ze ona faktycznie jest w ciazy skoro piszecie ze na usg plody widac w 2 tygodniu dopiero i ze wtedy juz by bylo zapuzno

Czy naprawde nie idzie tego predzej sprawdzic? Np. odrazu w tym tygodniu i wtedy zdecydowac o zabiegu?

Offline xxxastarothxxx

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2223
Odp: Czy moze byc w ciazy?
« Odpowiedź #316 dnia: Marzec 17, 2012, 17:48:22 pm »
Może zadzwoń do weterynarza i zapytaj co i jak.


Offline siemka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1028
  • Płeć: Kobieta
    • skoki z Wichrowego Wzgorza
Odp: Czy moze byc w ciazy?
« Odpowiedź #317 dnia: Marzec 17, 2012, 17:51:04 pm »
Laki, piszę o konkretnym przypadku w moim mieście. Nie znalazłam wtedy kliniki która miałaby głowicę usg przystosowaną do takich malutkich zwierzątek, ale wiem że w innych miastach mają lepszy sprzęt.
Dwa tygodnie kazał mi lekarz odczekać, właśnie ze względu na sprzęt jakim dysponowali, wcześniej najprawdopodobniej nic by sie nie dało zauważyć, po tym czasie płody były na tyle duże że wetka coś wypatrzyła, pokazała mi zdjęcia, które dla mnie były czarno białym mazem, dla niej wydały się dwoma płodami, ale bez przekonania.
Co innego jak "kroisz" zwierzaka, wtedy nawet wcześniej da się zauważyć to co się rozwija w macicy.

Ale przecież na sterylkę możesz umówić się tak czy siak jak najszybciej. Skoro masz dwa króle to pewnie musiałaś myśleć o operacji?


laki

  • Gość
Odp: Czy moze byc w ciazy?
« Odpowiedź #318 dnia: Marzec 17, 2012, 17:53:15 pm »
przed chwila czytalam jeszcze u na jakims forum ale  psach ze istnieje zstrzyk poronny
Czy u królików tez to istnieje? na czym moze to polegac?

Chodzi o to ze sie boje, boje sie sterylki, w dodtaku krucho z kasa. Niewiem czy ona jest w ciazy a gdyby tak umówic sie za tydzien na usg i wtedy cos zrobic albo przygotowac sie psychicznie juz na poród
Jestem w szoku!

Offline siemka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1028
  • Płeć: Kobieta
    • skoki z Wichrowego Wzgorza
Odp: Czy moze byc w ciazy?
« Odpowiedź #319 dnia: Marzec 17, 2012, 17:56:45 pm »
Wg wetów poznańskich nie ma czegoś takiego dla królików, ale radziłabym się popytać w innych miastach, gdzie trochę lepiej jest rozwinięta medycyna królicza- dr Krawczyk? Ogonek warszawski?

A co do sterylki- nie masz naprawdę kłopotu z rujkami samicy i ciążami urojonymi? Ja przez trzy miesiące miałam samiczkę niesterylizowaną przy moim samcu i dostawałam na głowę widząc jak się męczy :(

A co do sterylizacji- jest marzec, ceny w niektórych klinikach spadają nawet o połowę.

W jakim wieku jest samiczka?
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2012, 17:59:49 pm wysłana przez siemka »