Autor Wątek: Królicza jesień życia, czyli opieka nad starszym królikiem  (Przeczytany 37135 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Królicza jesień życia, czyli opieka nad starszym królikiem
« dnia: Grudzień 24, 2010, 06:05:21 am »
Brakuje mi artykulu o starszych krolikach i jak sie nimi opiekowac. Czym karmic jak traca masa (bo sa na diecie bez granulatu)? i wszystko co jest zwiazane ze starszymi krolikami.

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak opiekowac sie starszym krolikiem?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 24, 2010, 11:54:16 am »
Generalnie dieta nie powinna się znimić. Często jednak przy spadku masy musimy dawać więcej kalorycznego jedzenia. Taki uszak potrzebuje mniej budulcowego jedzenia niż młodzik, jednak radykalnie diety sie nie zmienia. Tak samo podajemy cykorię, marchew, sałatę rzymską, zioła itd, zapewniamy ruch jak wcześniej mimo tego, że uszak może być już mniej sprawny niż za młodu. Podtuczyc możemy słonecznikiem, siemieniem, przy normalnej dawnce ruchu. Ważne żeby uszaka nie utuczyć zanadto :) Starszy królik ma mniejszą sprawnośc ruchową- to jest trochę tak jak ze starszym psem, który czasem nas zaskakuje i fika po ogrodzie, ale za chwilę robi się bardziej ociężały, szybciej się męczy :) co do chudnięcia- jeżeli wykluczymy chorobę, to mozna uszaka dokarmiać np. Critical Care.

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Odp: Jak opiekowac sie starszym krolikiem?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 24, 2010, 13:17:54 pm »
Dzieki mysza! Peppar juz ma 5 lat to chce mu zapewnic jak najlepsze zycie, on zawsze taki drobny byl.

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak opiekowac sie starszym krolikiem?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 24, 2010, 13:21:25 pm »
Marta, to on jeszcze przecież młodzieniaszek :mhihi

Nie ma za co :)

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Odp: Jak opiekowac sie starszym krolikiem?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 24, 2010, 16:06:13 pm »
Marta, to on jeszcze przecież młodzieniaszek :mhihi

Nie ma za co :)
Czytalam ze od 6 sie zaczyna staruszek. Peppar ostatnio wiecej spi :(

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak opiekowac sie starszym krolikiem?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 24, 2010, 16:08:39 pm »
Może potrzebuje więcej snu? Zima ładna w tym roku, więc uszak może też reagować na pogodę. Ale 5 lat to bardzo dużo :)

Mel

  • Gość
Odp: Jak opiekowac sie starszym krolikiem?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 07, 2011, 23:21:20 pm »
Jak dobrze, że znalazłam ten temat ; ). Sama poszukuję takich informacji,
bo niedługo przyjedzie do mnie króliczka z adopcji w wieku ok. 4-5 lat.

Offline tomeh

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 74
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak opiekowac sie starszym krolikiem?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 15, 2011, 12:04:39 pm »
Chyba trzeba mu dawać miej ruchu więcej spokoju a także inną dietę, ale sam nie wiem jaką
Lubię króliki, ale i koty także.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Jak opiekowac sie starszym krolikiem?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 15, 2011, 13:57:29 pm »
Z dieta to niekoniecznie jest tak, ze zmieniamy jak uszak przekroczy jakis wiek. To zalezy czy bedzie tyc czy chudnac. Jesli bedzie mniej sie ruszal, wiecej spal, odpoczywal i zacznie przybierac na wadze, to wiadomo, ze trzeba ograniczyc pewne rzeczy. Ale czasem kroliki chudna (tu wtedy trzeba isc do weta, bo to moga byc poczatki jakiegos chorobska) i wtedy trzeba dogadzac delikwentowi :D Czasem nie trzeba nic zmieniac, bo z krolikiem nic sie nie dzieje.
Na pewno krolik potzrebuje wiecej spokoju, nie mozemy wymagac, zeby pieciolatek brykal jak koziolek. Ale nie jest powiedziane, ze nie bedzie ;) czasem potrafia zaskoczyc :diabelek Ogolnie to tak jak z ludzmi. Juz osoby w srednim wieku nie sa az tak aktywne jak mlodziez (wiem, wiem, nie ma reguly), o starszych ludziach nie wspominajac. Ja juz teraz wole posiedziec pod kocykiem z ksiazeczka i sluchawkami na uszach niz biegac po lesie :P

Offline magii0

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3001
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Gród Kraka
  • Moje króliki: Balbina 8lat
  • Za TM: Olek 13 lat
Dieta seniora
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 09, 2011, 19:39:34 pm »
Ostatnio mam duży problem z Olkiem. Czego by nie zjadł zaraz ceko się pojawia :/ . Jedzenie już mu ograniczyłam do minimum (kilka listków mini sałaty rzymskiej i garstka trawy na dzień) i "trzymam" go na sianku, ale je go bardzo niewiele. Bobki są małe i dziwnych kształtów.
Widzę, też, że czasami go brzuszek boli, bo się charakterystycznie przeciąga, ale siana nie tknie. Zawsze skutkowało chwilowe przegłodzenie, ale teraz nie działa nic.
Ech... już sama nie wiem co z nim zrobić....może popełniam jakiś błąd w jego diecie? Może seniora powinnam inaczej karmić niż do tej pory?
Chętnie skorzystam z Waszych doświadczeń.

Offline Fallen

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1158
Odp: Dieta seniora
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 09, 2011, 21:34:43 pm »
hm, może się zapchał sierścią?
ja bym odstawiła owoce i warzywa . chociaż w sumie nie wiem . spróbuj podać kiwi . i sprawdź bobki. oprócz tego woda i siano :)

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta seniora
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 09, 2011, 22:03:23 pm »
Tematy byly wielokrotnie poruszane:

http://forum.kroliki.net/index.php?topic=980.0
http://forum.kroliki.net/index.php?topic=8540.0
http://forum.kroliki.net/index.php?topic=10595.0 - aktualny, otwarty.
http://forum.kroliki.net/index.php?topic=7134.0

Prosze, uzywac opcji "szukam" po prawej stronie ekranu, poniewaz robi sie balagan.

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Dieta seniora
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 09, 2011, 22:15:35 pm »
Moja Amisia tez ma 8 lat. Dieta normalna, jak wcześniej. Jak nie je sianka to sprawdzam zęby, bo w zeszłym roku nabawiła się wady zgryzu. Miewa fochy i teraz tylko to, co świeżo ususzę chce jeść, nie kupne, ale wsuwa az jej się uszyska trzęsą.
Na małe bobki polecam wmusić trochę rumianku bądź szałwi do picia. Dać trochę ziół.
jak nie jest przytkany ani wzdety, to mozna zeileninke i ziola swieze dac
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline magii0

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3001
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Gród Kraka
  • Moje króliki: Balbina 8lat
  • Za TM: Olek 13 lat
Odp: Dieta seniora
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 10, 2011, 19:11:19 pm »
 :oops: Sorki... :/
Faktycznie temat był już poruszany, proszę więc o przeniesienie.

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dieta seniora
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 10, 2011, 22:07:38 pm »
W takim razie lacze z tamtym tematem.

Pozdrawiam

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Jak opiekowac sie starszym krolikiem?
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 10, 2011, 23:21:05 pm »
Magii, w razie czego ja jutro kursuję do Arki, to mogę zgarnąć Olka na przegląd. W razie czego - dzwoń.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline magii0

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3001
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Gród Kraka
  • Moje króliki: Balbina 8lat
  • Za TM: Olek 13 lat
Odp: Jak opiekowac sie starszym krolikiem?
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 11, 2011, 21:03:47 pm »
Magii, w razie czego ja jutro kursuję do Arki, to mogę zgarnąć Olka na przegląd. W razie czego - dzwoń.
Dzięki bosniaczku. Dzisiaj bobki już nieco się unormowały, aczkolwiek nie są jeszcze idealne.Olas chętniej je (nawet w tej chwili wcina), więc mam nadzieje, że wróci do normalnego trybu. A to była tylko chwilowa niedyspozycja mojego dziadziunia. Jeżeli nie to meldujemy się w Arce.

Offline monika.k

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 746
  • Płeć: Kobieta
  • żyj tak jakby każdy dzień miał być ostatnim
opieka nad staruszkiem i objawy wieku starczego u królika
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 13, 2011, 21:50:33 pm »
Moja Dziunia ma już ok 7 lat lub więcej na tyle oceniono jej wiek dokładnie nie wiadomo u mnie jest od ponad 4 lat ,wcześniej była jeszcze jakiś czas w sklepie zoo bo ktoś ja podrzucił już dorosłą do tego sklepu, ostatnio mieliśmy zator i ładnie przepchaliśmy ją ale zaczyna się już szybciej męczyć, chociaż gdy charakterek daje o sobie znać to i Pusie capnie w tyłek lub pogoni, generalnie jest zdrowa masuje jej często brzuszek sprawdzam czy wszystko o.k , w ich pokoju mają też dość chłodno gdy są upały bardzo lubi chłodzić się od wiatraka, ale generalnie chciałam się zapytać tych co mają seniorów jakie u nich można było zaobserwować objawy starości, jaką opiekę należy nad takim uszatym zastosować, na jakie rzeczy zwrócić uwagę i jakie badania koniecznie profilaktycznie zastosować, u mnie takim objawem który teraz da się zaobserwować to szybsze męczenie się troszkę szybszy oddech widać, że w taką pogodę jest jej ciężko, pewnie niedługo przejdę się z nią do weta i poproszę aby osłuchali jej serducho czy już się nie pojawiają jakieś problemy.
Dziunia-baranek podrzutek , Pusia-o.belg znaleziona na ulicy. ; Dukat adoptowany z spk , Zebek i Misia adoptowane. Koty - Behemot vel Cynamon, Szaruś, Kubuś, Anielka, Chmurek.Za TM- Tuptuś, Dżekuś , Sisi  (31 październik 2010) , Trusia (9 maj 2011), Lucy - lewek ( 2012 ).



sonia

  • Gość
Odp: opieka nad staruszkiem i objawy wieku starczego u królika
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 13, 2011, 22:14:12 pm »
Moj Wojtus w kwietniu skonczyl 10 lat,ale jeszcze taki z niego kawalerczyk,ze ho ho.
Ma 3 pluszowe panienki lize je a nawet od czasu do czasu zgwalci. Jest sam w pokoju,reszta kroli i prosiaczek sa w drugim pokoju,bo dziadzia Wojtus najlepiej czuje sie sam,mimo ze probowalam juz pare razy zaprzyjaznic go z innymi krolami. Wzielam go juz 7 letniego ze schroniska,byl bardzo zadbany i tak jest nadal. Nie mam z nim /odpukac/ zadnych problemow je ladnie jest zdrowy,nigdy z nim nie bylam u weta. Jedyna oznaka,ze jest staruszkiem jest skora taka miekka,przezroczysta bardzo delikatna no i po oczach widac,ze stary. Potrzebuje tez wiecej ciepelka,wystawiam go czasem na balkon,kopytka rozwala i wygrzewa sie. W pokoju ma klatke bez drzwi ,porusza sie swobodnie po pokoju i czasem nawet skacze.

Offline monika.k

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 746
  • Płeć: Kobieta
  • żyj tak jakby każdy dzień miał być ostatnim
Odp: opieka nad staruszkiem i objawy wieku starczego u królika
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 13, 2011, 23:13:45 pm »
Wiesz kochana Soniu Dziunia może być starsze i mi się wydaje że ma min 8 lat lub więcej, ciężko troszkę znosi te temp chociaż w pokoju nie ma tak za gorąco, a tak to zauważyłam że futerko już też się robi mniej błyszczące mimo że apetyt bardzo jej dopisuje i ma zioła codziennie czasami podjada też siemię dużo sianka itd, od mniej więcej niecałego roku także waga idzie w dół wcześniej była kuleczka nawet za grubiutka potem zaczynała chudnąc z czasem, teraz widzę że zaczyna szukać miękkiego do siedzenia mimo że nic jej nie boli bo skacze na domek itd nie ma z tym problemu, ale już jak siada to szuka swojej poduszeczki albo na miekki dywanik i układa się jak kura na grzędzie czyli kilka razy podrepcze w miejscu i usiądzie tak aby było jej wygodnie.Więc to chyba wszystko co do tej pory zauważyłam z takich objawów wieku starszego u niej, po prostu troszkę się boję może jestem przewrażliwiona bo ostatnio były u nas takie czarne miesiące Sisi ,Trusia, kilka mies walki o Pusie  z martwicą więc chce się dobrze przygotować aby pomagać tej swojej Dziuni najlepiej jak potrafię , na razie chyba zacznę od miękkich poduszeczek na krzesła bo zauważyłam ,że siada zadkiem właśnie na taką.
Dziunia-baranek podrzutek , Pusia-o.belg znaleziona na ulicy. ; Dukat adoptowany z spk , Zebek i Misia adoptowane. Koty - Behemot vel Cynamon, Szaruś, Kubuś, Anielka, Chmurek.Za TM- Tuptuś, Dżekuś , Sisi  (31 październik 2010) , Trusia (9 maj 2011), Lucy - lewek ( 2012 ).