Autor Wątek: zwapniony mocz :-(((  (Przeczytany 5397 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

karo

  • Gość
zwapniony mocz :-(((
« dnia: Styczeń 18, 2006, 14:03:06 pm »
Mam króliczka szarusia. jest to 2.5 roczny samczyk. mam problem i martwie sie o niego poniewaz od jakiegos czasu zauwazylam u niego bialy gesty i zwapniony mocz :( . w listopadzie zmienilam mu diete na nastepujaca- rano dostaje lyzke granulatu prestige duo cuni i troszke pokarmu prestige cuni indoor nature, w ciagu dnia kawalek jakiegos owocu (warzyw nie tknie  :????: ), a na kolacje lyzke tego granulatu co rano i do tego troszke suszonych ziol herbal pets, suszonej marchewki i buraczkow, a od ok. 3 tygodni korzenia pietruszki i natki pietruszki ale oczywiscie w minimalnych ilosciach bo sprzedawca w sklepie powiedzial mi ze nie wolno jej duzo dawac... dawniej karmilam go tradycyjnymi mieszankami ale miewal problemy z brzuszkiem i biegunki wiec zmienilam to na bardziej naturalne i roslinne produkty.. nie wiem czy to dieta ma wplyw na tak duze ilosci wapnia w moczu i co jest nie tak :( boje sie bo slyszalam ze moze to doprowadzic do kamicy nerkowej :beksa: ... co moge podawac szaruni aby wszystko bylo w normie??? wiem ze kroliczki wydalaja z moczem wapn ale nie w takich ilosciach :( jak moj i to prawie za kazdym razem :beksa: blagam o pomoc!!! i fachowa rade!!!!!

anUSZka

  • Gość
zwapniony mocz :-(((
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 18, 2006, 21:09:10 pm »
Generalanie to znaczy, ze krolik ma za duzo wapnia w diecie. To, ze wydala, to jest nie taki zly sygnal, ale nie widaomo, ile zostaje... W czasie nastepnej wizyty u weta radzilabym zrobic rtg zeby zobaczyc, czy nie foruja sie kamienie itp.

Duo cui jest w miare dobra karma, ale ilosc wapnia wieksza, niz normalnie zlecana dla doroslych krolikow. Jak jest z jedzeniem siana? Czy ona duzo pije?

Offline kapi

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 1432
    • http://www.kapiszonek.prv.pl
zwapniony mocz :-(((
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 18, 2006, 21:26:33 pm »
czy królik schudł pomimo bogatej diety?

Kapi który umarł na kamice miał przezroczysty mocz przez całe życie, nie wydalał wapnia :(
Natomiast Neska zawsze ma osad w moczu, miała robione rtg, które nic nie wykazało.
Każdy ma takiego królika na jakiego sobie zasłużył ;-)  
spk@kroliki.net

karo

  • Gość
zwapniony mocz :-(((
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 18, 2006, 23:11:46 pm »
szarus uwielbia swieze sianko i je go dosc duzo. wode pije umiarkowanie. nie zauwazylam spadku masy ciala. staram sie aby ja utrzymal bo jest w normie. przeczytalam dzis sklad karmy prestige cuni indoor nature i  sie przerazilam bo ma az 6.4 % wapnia :( !!!! granulat natomiast ma 1.5% wiec jeszcze, jeszcze... poradzcie mi prosze jak moge mu urozmaicic diete, skoro swiezych warzywek nie rusza? z tej karmy chyba zrezygnuje i zostane przy samym granulacie... a moze ktos ma jakis lepszy granulacik??? mam jeszcze pytanko co do pietruszki? ona podobno tez moze wplynac na konsystencje moczu.. wielkie dzieki za porady!!! :) pozdrawiam ja i moj Szarun!!!

Martulkaa

  • Gość
zwapniony mocz :-(((
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 18, 2006, 23:53:21 pm »
No właśnie ja slyszałam że jak królik wydala wapno to jest to raczej pozytywny objaw.

karo

  • Gość
zwapniony mocz :-(((
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 19, 2006, 10:00:28 am »
jak dobrze znac obce jezyki!!! na opakowaniu od karmy cuni indoor nature jest blad: 6.4% to potas, a wapn to tylko 1% :) !!! to znaczy ze szarun moze jesc nadal te karme :)bo 1% to akurat dla króliczka. ale sie ucieszy, bo za nia przepada :mrgreen:!!! a to jedyna karma ktora nie jest oparta na ziarnie jaka znalazlam w warszawskich sklepach zoo... zmienie mu ten granulat... tylko na jaki??? :?

karo

  • Gość
zwapniony mocz :-(((
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 19, 2006, 10:06:41 am »
z jednej strony to sie ciesze ze wydala  wapn a nie zatrzymuje ale  nie jestem pewna ile moze zostac wiec chce zmienic mu diete na niskowapniowa ale nie wiem jaki granulat bylby wtakim razie najkorzystniejszy :????:  :????: prosze o pomoc!!!

makrela

  • Gość
zwapniony mocz :-(((
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 28, 2006, 10:41:12 am »
Nie zmieniaj diety " w ciemno". Zrób badanie moczu królika (nie tylko biochemiczne ale i osad). Wcześniej dowiedz się które laboratorium w Twoim mieście wykonuje takie badania. Najlepiej, żeby było to laboratorium weterynaryjne ( maja wprawę w określaniu rodzaju kryształów w moczu u różnych gatunków zwierząt). Jeżeli badanie wykaże, ze kryształów faktycznie jest za dużo dopiero wtedy modyfikuj dietę. Wapń jest nie tylko szkodliwy. Jest tez niezbędny!!!. Niedobory wapnia mogą mieć również fatalne dla królika skutki (np metaboliczna choroba kości). Jeżeli królik ładnie wydala kryształy a badanie RTG nie potwierdzi ich gromadzenia sie w nerkach czy pęcherzu uważam, ze nie ma powodu ani do obaw ani do zmiany diety.

karo

  • Gość
zwapniony mocz :-(((
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 28, 2006, 11:53:09 am »
dzis od rana mocz mojego szarusia ma inna konsystencje... jest bardziej plynny, a zawartosc szczawianow wapnia jest niewielka... juz nie za kazdym razem wydala sam piasek. jest tak jak wtedy, kiedy nie podawalam jeszcze granulatu duo cuni...  moze to po tej zmianie diety :????: minelo juz kilka dni od kiedy je alexa. nie wiem czy mam sie cieszyc :????:  :????: moze to chwilowe, ale wczesniej nie bylo zadnych zmian, tylko piasek i piasek :(