Autor Wątek: Dlaczego suche karmy są niezdrowe  (Przeczytany 22654 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Amy

 • Użytkownik
 • *
 • Członek SPK wspierający/honorowy
 • ***
 • Wiadomości: 2205
 • Płeć: Kobieta
Dlaczego suche karmy są niezdrowe
« dnia: Listopad 22, 2010, 21:25:51 pm »
Poniżej dzięki uprzejmości monika.k  tłumaczenie artykułu ze strony: http://www.kaninchen-info.de/trofu.html

Dlaczego handlowe suche karmy są niezdrowe ??
Ale na to pytanie można by napisać książkę .Poniższa lista ograniczona jest do kilku ważnych punktów.
sucha karma jest bardzo energetyczna przez co króliki są syte na dłuższy czas. Wysoki poziom weglowodanów/skrobi,cukrów/prowadzi do degeneracji. Nie zawsze przypadłości mogą być spostrzegane ale czasami przejawiają sie tylko jako organiczne skutki: nagły zgon, np. zawał serca lub niewydolność wątroby, nerki.
Ponieważ zwierzęta poprzez wysokokaloryczny pokarm najedzone są szybko nie używają poprawnie zębów ,a nie tak jak w diecie naturalnej zajęte są kilka godzin dziennie żuciem. Również trawienie królików jest zaprojektowane na 30-40 porcji dziennie. Jelita królika również jest tak zbudowane, że nowy zjedzony pokarm popycha wcześniej już zjedzony. Jeżeli królik je suche jedzenie bogate energetyczne to jest za szybko najedzony ,to jedzenie zalega zbyt długo w jednym miejscu i może tworzyć niebezpieczne gazy, które mogą powodować silny ból dla królika ,a nawet śmierć z niewydolnością krążenia. Bakterie w jelitach potrzebują określonego środowiska aby żyć i pracować. przez wartość  ziarna PH zmienia sie w jelitach .Dobre bakterie są wypychane przez złe. Ponadto pasożyty jelitowe takie jak :kokcydy i drożdże mogą być śmiertelne, zwłaszcza dla młodych królików i królików chorych ,poprzez bardzo bogatą w skrobie żywność może powodować zapalenie jelit i inne uszkodzenia .Praktycznie do wszystkich gotowych pokarmów dodawane są syntetyczne witaminy i minerały, aminokwasy, przyprawy i wiele innych chemikaliów. Witaminy i składniki mineralne są bardzo często mocno przedawkowane. Powoduje to wiele problemów takich jak odkładanie się minerałów w naczyniach i narządach. Może to doprowadzić do choroby nerek, kamieni w pęcherzu moczowym ,powoduje to silny ból u zwierząt i śmierć .Ponadto króliki, które otrzymały dużo suchej karmy cierpią głównie w ramach odwodnienia, które sprzyja chorobie nerek i pęcherza. I wreszcie sucha karma jest zwykle tym co pozostało z innych produkcji i dlatego jest często złej jakości i można znaleźć w niej można również mole /nawet w tych drogich/.
Jeżeli chcesz nadal karmić swoje zwierzątko i  zrobić cos dla nich dobrego to odstawiaj suchą karmę powoli. Aby to zrobić ,należy dawać suchej karmy każdego dnia coraz mniej ,aż nic nie będzie w misce. Odbywa się to powoli ze względu na florę bakteryjną, która nie może zmienić sie gwałtownie z dnia na dzien. U młodych królików można to zrobić szybciej ponieważ flora jelitowa jest jeszcze w trakcie budowy i adaptacji. Poza tym one nie za długo suchą karmę otrzymywały.
Dlaczego nie karmimy granulatem???
Granulaty są bardzo suche i pęcznieją. Granulaty puchną po zjedzeniu bardzo silnie ,a tym samym pomnażają swoją objętość. Prowadzi to do wielu problemów. Niebezpieczeństwo jest tak wielkie, że królik pochłania zbyt dużo żywności i żołądek jest przeciążony wraz ze wzrostem objętości aż po wzdęcia. I oczywiście skądś ta dodatkowa wielkość musi pochodzić, która jest powodowane przez granulki - wycofywaniem wody z organizmu. W związku z tym ich pęcznienie i wysoka energia składników granulatu sprawiają, że królik jest bardzo zmęczony wiec zjada mniej posiłków ,co oznacza, że jedzenie w jelitach jest dalej gorzej transportowane co może doprowadzić do śmiertelnych obrzęków .Granulat przechodzi do błony śluzowej nasącza się, podwaja objętość i ze względu na przyczepność zatrzymuje sie w tchawicy, zatyka i nie może ani przejść dalej ani sie cofnąć brak dostępu powietrza i króliki są tłumione w agonii. Pozostałości nie strawionego pokarmu mogą doprowadzać do powstawania zatorów
Granulat zawiera składniki szkodliwe i niekontrolowane dla zdrowia.
Granulat zawiera zazwyczaj różnego rodzaju odpady z innych produkcji, takich jak pieczywo i otręby, odpady z produkcji mąki/,miazga/pozostałości z produkcji soków/,melasy /odpady z produkcji cukrów/ często różnego rodzaju składniki niewiadomego pochodzenia również produkty uboczne. jako spoiwo jest tania ,ale złej jakości pszenica. Te materiały odpadowe  są dobrze wykorzystywane ,nie jest tp złe ,ale niestety nie nadają sie do produkcji pasz zwierzęcych. W wielu miejscach można mieć pewność ,że zepsute towary są przetwarzane dalej. I jak widać z powyższej listy powinny iść do ziemi, nawet nie nadają się na granulat. Co więcej właściciel nie ma wiedzy, że mogą znaleźć sie w granulacie materiały niebezpieczne, jest również możliwe że mielone są ziarna wraz ze zgniłymi martwymi myszami.
Granulat jest podgrzewany do wysokiej temperatury tłoczenia- w ten sposób tracą wszystkie witaminy. Dlatego witaminy zostaną potem dodane w syntetycznej formie i niezwykle przedawkowane. Wiele witamin przedawkowanych jest niebezpieczne i powodować może trwałe uszkodzenia takie jak np witamina D3 z podejrzeniem uszkodzenia nerek za ,które jest odpowiedzialna. Często są dodawane aromaty smakowe wiec króliki chętnie zjadają granulki. Takie dodatki nie muszą być deklarowane na opakowaniu w paszach dla zwierząt. Niektórzy producenci żywności dodają nawet do pożywienia leki takie jak np przeciw kokcydiozie.

Tłumaczenie : M.BPinuś ['] , Fluffy ['] , Pysio ['] & Flip [']

Offline monika.k

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 746
 • Płeć: Kobieta
 • żyj tak jakby każdy dzień miał być ostatnim
Odp: Dlaczego suche karmy są niezdrowe
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 23, 2010, 20:04:08 pm »
tłumaczenie ze strony : http://www.diebrain.de/k-trofu.html

Granulat z siana/trawy/zioła
Granulki te składają sie z ziemi, suszonej trawy/siana często z ziołowych składników. Granulki są kruszone przednimi zębami  ,a miażdżone tylnymi wiec nie służą do naturalnego ścierania zębów trzonowych, które szlifują sie tylko przez powolny ruch. Miażdżenie lub żucie podrażnia tylko tylne mięśnie szczęki ,bo żucie jest nienaturalnym ruchem dla królików. Sproszkowane włókna zostają zmniejszone w przewodzie pokarmowym, powodując niedostateczne rozdzielenie żywności, Składniki odżywcze nie są wchłaniane wystarczająco. Pierwotnie zakładano, że zachowanie paszy w jelicie jest dłuższe, jeśli nie wypełniają ich włókna, jednak badania wskazują, że wielkość zmniejsza sie przez podawanie osadu. Chociaż wiele grubych włókien zapewnia płynne ale nie zawsze szybkie przeniesienie strawionego pokarmu przez jelita. Włókna powinny być jedynie w koniecznych przypadkach rozdrobnione i tylko surowe włókna umożliwiają powolne i sprawne transportowanie pokarmu przez jelita. Dzięki temu składniki odżywcze przetwarzają sie dobrze. W przypadku gdy liczba granulek spożywana jest w krótkim czasie, zwierzęta karmione są zbyt szybko i dużo mniej jedzą siana.
Granulat wykonany z warzyw i owoców.
Te granulki są wykonane z masy celulozowej. Są to resztki soku. Owoce i warzywa są wyciśnięte do produkcji soku, pozostałości z nich to wysuszone i pocięte paski, zawierają one w porównaniu do stosunkowo świeżych warzyw bogatych w  witaminy i minerały- skrobie i różne cukry. Często pęcznieje w żołądku ,co sprawia, że zwierzęta są chore. Wysoka zawartość węglowodanów zapewnia  nadwagę ,wysoki poziom cukru we krwi i fermentacje w jelitach.
Granulat z dodatków takich jak ziarna/miód/melasa
Te granulki wykonane są zazwyczaj z lucerny i mieszanki ziaren wiązanych melasą. Osad pęcznieje w żołądku zwierząt i jest dużym obciążeniem dla cienkich ścianek żołądka. Włókna zawierają również dużo ziemi, jelita wypełniają się, granulki pęcznieją i substancje odżywcze są tylko częściowo absorbowane. W przypadku gdy liczba granulek spożywana jest w krótkim czasie ,zwierzęta są syte wystarczająco i mniej zjadają siana. jest również za mało błonnika w postaci ,nieprzetrawiony pokarm zalega w okrężnicy i zmienia sie wartość PH. Siła w jelicie jest tylko częściowo zamieniona na cukry złożone i służy to jako pokarm dla drożdży w jelitach i może być zaburzona fermentacja gazów . Skrobia/cukry złożone są słabo podzielone na cukry proste aby dodać formy i energii ,cześć skrobi przenika do jelita grubego, gdzie służy jako pożywienie dla drożdży i bakterii.
 
Zioła takie jak granulki z lucerny i pietruszki
Te granulki są zazwyczaj wykonane z lucerny sproszkowanej i różnych ziół, często z niewielką ilością melasy lub zbóż jako spoiwo do łączenia. Nadmierna podaż wapnia jest możliwa poprzez podawanie koncentratu z lucerny. Te granulki mają również negatywne skutki uboczne .Dodatkowe informacje o granulatach.
Ważne jest aby odróżnić ciepłe-granulaty i zimne-granulaty.
W tych robionych na ciepło składniki są podgrzewane ,a następnie prasowane w bele. Te granulki mają zwykle bardzo gładką powierzchnie,  są twarde i mają silnie bielony błonnik. W produkcji ważne witaminy i składniki zostaną utracone i po raz kolejny są dodawane sztuczne mieszanki do granulek Granulat robiony na zimno te same składniki są wilgotne i  łączone ze spoiwem , a także tłoczone na zimno w postaci granulek. Zwykle mają nierówną powierzchnie i mogą być łatwo złamane. Zawartość włókien jest często gruba i zawierają naturalne witaminy i nienaruszone włókna roślinne i fitochemiczne.
 
Ziarna/kukurydza, mielone lub całe ziarna
Rdzeń zboża i kukurydza są bardzo bogate w skrobie. Tak bogate ,że zwierzęta są szybko najedzone, zmęczone co powoduje otyłość i obtłuszczenie wątroby. Jedzą za mało pasz i siana przez co jest złe ścieranie zębów i nie wystarczająca ilość płynów. Mięśnie szczeki podczas żucia mają duże obciążenie w wyniku czego mogą się tworzyć różnego rodzaju ropnie. Wiele cukrów przechodzi do jelita grubego gdzie zachodzi błędna fermentacja i wzdęcia wynikiem czego są bakterie pn, Coli. Długie łańcuchy pokarmowe cząsteczek ziaren skrobi można podzielić tylko za pomocą enzymów/amylazy i maltazy.
 
Owoce /warzywa suszone
suszone warzywa pęcznieją w żołądku zwierząt bardzo silnie i może to zmniejszać ściany żołądka. Z dużego przekarmienia może to prowadzić do niebezpiecznego przeciążenia żołądka lub zaparcia. Nie wystarczająca ilość w tym czasie trawy/siana i wody i dochodzi do zaparcia. Suszone warzywa mają dużo cukru i przez to obniża sie wartość pH w jelicie i służy to do rozwoju Gram-ujemnych bakterii i drożdży w jelicie. Suszone warzywa mogą być podawane zimą u zwierząt z utratą masy ciała w niewielkich ilościach jako dodatek w leczeniu.
 
Suszki
dostarczają one zwierzętom zwłaszcza w zimie białka i minerałów. Są leczniczym i przydatnym dodatkiem do żywności. Jednakże po przejedzeniu u zwierząt z predyspozycją do kamieni w pęcherzu moczowym mogą powodować problemy wtedy nie powinno się ich często podawać i w niedużej ilości.
 
Przetworzone składniki zbóż, warzyw.
Nie są naturalną karmą zwierząt, ziarna są ogrzewane i gniecione ,a następnie zabarwione jaskrawo. W rzeczywistości to skrobia ,ale zbyt  kaloryczna dla zdrowych królików. Tylko króliki dużej rasy, dla rozwoju tuczu potrzebują zbóż, ponieważ te rasy nie są w stanie już jeść naturalnie. Temu służyły głównie jęczmień ,owies , proso i płatki orkiszowe.
 
Chleb świętojański
Chleb świętojański jest to do 50%cukier,reszta składa sie z 35% białka i tłuszczu. Wysoka zawartość cukru oznacza, że chleb ten powinien być rzadkością.
 
Melasa/cukier/miód
Dodatki nie są potrzebne jako pokarm dla zwierząt, prowadzą tylko do spadku wartości pH w jelitach. Cukier często jest podawany w postaci melasy ,a także miodu w celu zwiększenia akceptacji paszy przez zwierzęta, są bardzo ciężkie do strawienia.
 
Produkty uboczne roślin.
To może być wszystko ,my nadal jesteśmy nieświadomi co dajemy zwierzętom, najczęściej są to odpady z innych produkcji. Często jest to śruta rzepakowa, to tylko odpady pozostające po ekstrakcji wysokiej jakości oleju rzepakowego, czego tak  naprawdę nie potrzebują nasze zwierzęta.
 
Orzechy i nasiona.
Orzechy ziemne ,nasiona słonecznika itp mają zawartość 40-50% tłuszczu. Orzechy i nasiona nie są częścią naturalnego pożywienia dla królików, Duża cześć składników tłuszczowych sprawia, że zwierzęta są chore, za mało jedzą siana i trawienie ulega spowolnieniu. Z czasem prowadzi to do bardziej poważnych problemów jeżeli są często karmione orzechami i nasionami. Nasiona słonecznika i orzechy po uprzednim ich obraniu mogą być podane w niewielkich.

Konserwanty
Nasze zwierzęta nie mogą jadać konserwantów. Większość konserwantów jest również szkodliwa dla ludzi, nawet duże ilości kwasu askorbinowego jako środek konserwujący /witamina C / może spowodować wiele uszkodzeń.
 
Witaminy i minerały
Witaminy i składniki mineralne są rzeczywiście ważne dla zwierząt ,ale w różnych ziołach i świeżej żywności podawanej w odpowiedniej ilości. zbyt wysoka zawartość niektórych witamin może mieć negatywny wpływ na zdrowie zwierząt. Wynikiem tego jest miedzy innymi osad w moczu, zaburzenia czynności nerek, problemy z kośćmi, mogą być podawane tylko w bardzo małych i w wyjątkowych sytuacjach przy uzupełnieniu niedoborów witamin i minerałów.
 
Dodatkowe informacje na temat suchych warzyw i ziół !
przez suszenie usuwana jest woda. niestety większość królików nie pije dużo wody podczas jedzenia suszonych warzyw i ziół. Za mała ilość płynów jest wchłaniana. Zbyt mała ilość płynów sprawia, że zanieczyszczenia trudniej wychodzą z organizmu co jest następstwem kryształków w moczu ,osadu w moczu, kamieni w pęcherzu i kamicy nerkowej. Zioła suche są bardzo przydatne jako uzupełnienie diety w minerały i białka zwłaszcza zimą ,ale trzeba się upewnić  ,że zwierzęta otrzymają wystarczającą ilość płynów np z warzyw.

tłumaczenie : M.B & M.K
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2010, 20:34:25 pm wysłana przez monika.k »
Dziunia-baranek podrzutek , Pusia-o.belg znaleziona na ulicy. ; Dukat adoptowany z spk , Zebek i Misia adoptowane. Koty - Behemot vel Cynamon, Szaruś, Kubuś, Anielka, Chmurek.Za TM- Tuptuś, Dżekuś , Sisi  (31 październik 2010) , Trusia (9 maj 2011), Lucy - lewek ( 2012 ).Offline monika2415

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 12079
 • Płeć: Kobieta
 • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
 • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
 • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Dlaczego suche karmy są niezdrowe
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 24, 2010, 15:55:21 pm »
 :niespodzianka - niestety ale tak mi sie zrobiło jak czytałam te dwa artykuły.Szok z tym granulatem.My podajemy od 6-ciu do 9 granulek dziennie na królika czyli juz jako przysmak teraz a reszta to suszki (ok 15-20 gram na uszaka ) i warzywa po 150-200 gram.Boje sie teraz dawac im ten granulat ...

DZIĘKUJĘ DZIEWCZYNY ZA TEN ARTYKUŁ  :bukiet :bukiet :bukiet

Offline misia01

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 2367
 • Płeć: Kobieta
  • Namaluję obrazy
 • Lokalizacja: Minsk Maz.
 • Pozostałe zwierzaki: koty,psy,konie
 • Za TM: Misia (13.03.2020 r) :(
Odp: Dlaczego suche karmy są niezdrowe
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 05, 2010, 15:34:09 pm »
Jeśli to wszystko jest nie zdrowe to co powinniśmy dawać naszym stworom? :nie_wiem

Offline miguelle

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 981
 • Płeć: Kobieta
Odp: Dlaczego suche karmy są niezdrowe
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 05, 2010, 15:43:08 pm »
misia - karmic tak jak kroliki sie zywia w naturze, to na ogol dla zdrowego krolika wystarcza ;) sianko, galazki, ziola, warzywa i owoce.

Offline misia01

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 2367
 • Płeć: Kobieta
  • Namaluję obrazy
 • Lokalizacja: Minsk Maz.
 • Pozostałe zwierzaki: koty,psy,konie
 • Za TM: Misia (13.03.2020 r) :(
Odp: Dlaczego suche karmy są niezdrowe
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 05, 2010, 19:09:55 pm »
a co z granulatem?

Offline miguelle

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 981
 • Płeć: Kobieta
Odp: Dlaczego suche karmy są niezdrowe
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 06, 2010, 21:10:22 pm »
jak nie trzeba to ja bym nie dawala (granulat jest ok jak np. kolik choruje i trzeba go karmic sila - latwo go rozmoczyc i podac wtedy do pyszczka)

sonia

 • Gość
Odp: Dlaczego suche karmy są niezdrowe
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 14, 2011, 23:30:02 pm »
misia - karmic tak jak kroliki sie zywia w naturze, to na ogol dla zdrowego krolika wystarcza ;) sianko, galazki, ziola, warzywa i owoce.
To czemu kroliki w naturze zyja krocej od domowych?
Ja juz tez  zglupialam,wszedzie pisze inaczej nie wiadomo kogo sluchac,

Offline Jakub

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 1629
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dlaczego suche karmy są niezdrowe
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 14, 2011, 23:35:23 pm »
Soniu słuchaj sama siebie, to twoja indywidualna sprawa. Jeśli masz możliwość, czas itp. przejdź na dietę bez suchej karmy, jeśli takiej możliwości nie masz to nic okropnego się nie powinno stać.

Offline Wataha

 • Członek SPK wspierający/honorowy
 • ***
 • Wiadomości: 2099
 • Płeć: Kobieta
Odp: Dlaczego suche karmy są niezdrowe
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 14, 2011, 23:55:50 pm »
skoro granulat pęcznieje i jest przez to zły to znaczy że mieszanka w takim wypadku jest lepsza?
Bo w sumie gołym okiem widać ziarna, kukurydzę itp więc nie ma ryzyka że do karmy dodawane są takie rzeczy jak cukier, miód, chleb, resztki warzyw i owoców, ziemia, odpady, składniki nie są podgrzewane?

Offline Wataha

 • Członek SPK wspierający/honorowy
 • ***
 • Wiadomości: 2099
 • Płeć: Kobieta
Odp: Dlaczego suche karmy są niezdrowe
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 15, 2011, 00:06:07 am »
ja też jestem za tym żeby karmić króliki tak jak odżywiają się dzikie. Ale królik miniaturowy został wyhodowany w niewoli i od początku miał inną dietę niż te dzikie królasy. Dziki pewnie zajada się masą ziół i warzyw, ale mój królas np. nie chce jeść wielu warzyw i ziół, woli taki przetworzony pokarm w postaci granulatu, woli suszone buraczki - świeżych nie ruszy za nic itp. To tak samo jak np. pies nie rzuci się na surowe mięso jak wilk tylko na suchą karmę dla psów albo taką z puszki. Wiem że wiele osób stosuje dietę BARF dla psów ale nie każdemu psu taka dieta smakuje, tak samo jak mojemu królasowi nie smakują świeże warzywa. Co wtedy zrobić? :(

Offline Wataha

 • Członek SPK wspierający/honorowy
 • ***
 • Wiadomości: 2099
 • Płeć: Kobieta
Odp: Dlaczego suche karmy są niezdrowe
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 15, 2011, 00:49:32 am »
Milo je granulat od 3 lat i 6 miesięcy ( wcześniej przez 2 tygodnie jadł mieszankę w sklepie) i nigdy nie miał zatoru, wzdęć, biegunki ani problemów z zębami. Jak mam to rozumieć? Że jest bardziej odporny albo że może za rok, dwa lub 5 mu się pogorszy?

Offline monika2415

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 12079
 • Płeć: Kobieta
 • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
 • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
 • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Dlaczego suche karmy są niezdrowe
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 15, 2011, 01:20:43 am »
Wataha u nas też dziwna sprawa - jak nie dostaną granulatu to są ciągłe zatkania i ogólne problemy z bobkami.Nie wiem jak to się dzieje ale Niusia jak była w Polsce to jadła mieszanki Vitapolu za 4 zł ( podziękowania dla sprzedawców sklepu zoologicznego  :lanie: ) i tu jak trafiła tu do Anglii to też jadła mieszankę i wszystko było ok.Jak tylko przeszliśmy na granulat od tamtej pory są ciągłe przerosty zębów i weterynarz właśnie mowił że od granulatu ale jak go im nie dam to nie ma bobków  :nie_wiem

Offline Tocha

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 5626
 • Płeć: Kobieta
 • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Dlaczego suche karmy są niezdrowe
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 15, 2011, 15:14:43 pm »
A moze po odstawieniu granulatu sa problemy z bobkami, bo granulaty zawieraja probiotyki i inne substancje wspomagajace prace jelit. I bez tego jelitka sa troche rozleniwione? Tak jak ludzie, ktorzy lykaja tabletki na wyproznienie, a po odstawieniu nie moga... ;) Moze warto wtedy dawac jakies siemie czy troche slonecznika na 'poslizg'? Co o tym myslicie?
Tak gdybyam tylko.

Offline miguelle

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 981
 • Płeć: Kobieta
Odp: Dlaczego suche karmy są niezdrowe
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 15, 2011, 15:23:15 pm »
ja mysle ze te problemy wynikajace z odstawienia sztucznej karmy wynikaja z tego ze krolik jest przyzwyczajony, tak jak mowi Tocha.
problemow z zebami nie powinno byc jelsi uszak wcina galazki i siano.

Offline misia01

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 2367
 • Płeć: Kobieta
  • Namaluję obrazy
 • Lokalizacja: Minsk Maz.
 • Pozostałe zwierzaki: koty,psy,konie
 • Za TM: Misia (13.03.2020 r) :(
Odp: Dlaczego suche karmy są niezdrowe
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 16, 2011, 18:48:04 pm »
Mi się wydaje,że najlepiej dawać wszystkiego,,po trochu"  :nie_wiem
Czytałam na stronie kazior5,że nie powinno się rezygnować z ziaren  ;)
Moja Misia je teraz Cuni Complete,ale kiedyś jadła mieszankę i problemów też nie było ;) 

Offline Wataha

 • Członek SPK wspierający/honorowy
 • ***
 • Wiadomości: 2099
 • Płeć: Kobieta
Odp: Dlaczego suche karmy są niezdrowe
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 16, 2011, 19:47:18 pm »
w mieszance właśnie najgorsze są te różne kolorowe chrupki, orzechy itp ale nie wiem jak wygląda sprawa z ziarnami... co w takim wypadku lepsze granulat czy ziarna?

na stronie kaziora znalazłam takie informacje "Pamiętaj o ziarnach zbóż , dostarczają węglowodanów , białek i są także ważne w procesach trawiennych , granulat tylko w niewielkich ilościach" ja już zgłupiałam...  :niespodzianka
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2011, 19:54:20 pm wysłana przez Wataha »

Offline Tocha

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 5626
 • Płeć: Kobieta
 • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Dlaczego suche karmy są niezdrowe
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 16, 2011, 20:01:54 pm »
Ziarna eliminowalismy, bo krolik moglby je wyjadac wybiorczo z mieszanki, a wiec zle. Luski z ziaren moglyby ranic dziasla lub sie wbic i spowodowac jakies stany zapalne. Dlatego stanelo na granulacie. Ale z granulatem tez wiemy jak jest. No i badz tu czlowieku madry.
W naturze jak krolik znajdzie jakies klosy, to na pewno pozera ze smakiem, ale nie codziennie.
Ja jedyne 'ziarna' jakie daje to siemie lniane.
Trza by wystosowac pismo do Nuny, moze ona bedzie sie lepiej orientowac co z tymi ziarnami :)

Offline misia01

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 2367
 • Płeć: Kobieta
  • Namaluję obrazy
 • Lokalizacja: Minsk Maz.
 • Pozostałe zwierzaki: koty,psy,konie
 • Za TM: Misia (13.03.2020 r) :(
Odp: Dlaczego suche karmy są niezdrowe
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 16, 2011, 20:11:10 pm »
Na pewno pszenica nie wchodzi w dziąsła,ostatnio jak byłam u weta mówił,żeby dawać więcej pszenicy niż owsa  ;)
Z kolei jak pytałam o to dr.Kryspin mówiła,żeby owies dawać,bo jak królik ma problemy z dziąsłami to wszystko wejdzie  :nie_wiem może po prostu wybrać te kolorowe chrupki z mieszanek  :D   

Offline Wataha

 • Członek SPK wspierający/honorowy
 • ***
 • Wiadomości: 2099
 • Płeć: Kobieta
Odp: Dlaczego suche karmy są niezdrowe
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 16, 2011, 20:14:01 pm »
ja też podaje siemię lniane. A co myślicie o kukurydzy?