Autor Wątek: Wszystko o bobkach :)  (Przeczytany 76049 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Misokyaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3206
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Don Pedro Karramba i Pan Śledź
  • Za TM: Truffel, Fizia-Makrela
Odp: Wszystko o bobkach :)
« Odpowiedź #60 dnia: Styczeń 29, 2011, 13:44:20 pm »
Co prócz zatoru może być przyczyną małych bobków?

Karramba je dużo siana, króle są wyczesywane a bobki już od jakiegoś czasu są maleńkie. Może to być wina wiosennego linienia, mimo to zastanawiam się nad tym czy profilaktycznie nie wykonać jakichś badań tylko nie bardzo wiem jakich.

Offline AgaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 329
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wszystko o bobkach :)
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 12, 2011, 21:09:41 pm »
Dziewczyny-a co jeśli boby są posklejane? To na 100% nie są ceko..
są normalnej wielkości, wystawaly z nich włosy. Królas linieje, codziennie, profilaktycznie podaje mu siemie lniane, ma ciągły dostęp do suszu (pokrzywa, babka lancetowata, szerokolistna, mniszek, koniczyna)i oczywiście sianka. Czu to powód do niepokoju?
Z każdego bobka wystają teraz włosy, niektóre bobki są niesamowicie duże, inne małe.. a dziś kilka było ze sobą posklejanych..

Offline Wataha

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2099
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wszystko o bobkach :)
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 12, 2011, 22:27:09 pm »
ja używam pasty odkłaczającej, tylko ona pomaga mojemu królasowi, podaje mu ją profilaktycznie, na drugi dzień już włosów w bobkach nie ma. Kupiłam pastę gimpet bo taką Nuna poleciła, zamawiałam przez allegro, ale ostatnio byłam w Malcie w Kakadu i tam mają gimpet w promocji i w sumie przepłaciłam na allegro ;)

Monia i Tiffi

  • Gość
Odp: Umazany w odchodach królik ?
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 13, 2011, 16:57:27 pm »
moja raz tak miała, tak jej się wkleiło w futerko w okolicach ogonka, że musiałam to obciąć, bo nic innego się nie dało zrobic.

Offline Simran86

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 599
  • Płeć: Kobieta
  • Zolinko Mamusia tęskni:(
Odp: Wszystko o bobkach :)
« Odpowiedź #64 dnia: Luty 14, 2011, 10:11:04 am »
mamy problem z Fantą. Od 2 dni jak siedzi całą noc w klatce to nie zrobi ani jednego boba u siebie w kuwecie, a gdy ją tylko wypuszczam to biegnie do kuwety Kropcia i tam się załatwia... nie wiem dlaczego tak robi. Przecież w nocy też je więc dlaczego nie bobkuje u siebie? Nie podejrzewam jej o taki pedantyzm 
odstawiłam jej granulat i jest teraz na suszkach i sianie. Dostała kiwi, cykorię i herbatkę koperkową. Czy to początek zatoru?

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Odp: Wszystko o bobkach :)
« Odpowiedź #65 dnia: Luty 14, 2011, 10:26:24 am »
A jest sterylizowana ??.Bo może w ten sposób pokazuje swoją dominację.

Offline Simran86

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 599
  • Płeć: Kobieta
  • Zolinko Mamusia tęskni:(
Odp: Wszystko o bobkach :)
« Odpowiedź #66 dnia: Luty 14, 2011, 10:29:08 am »
jeszcze nie jest wysterylizowana. I nie robi tych bobków tak dużo jak wcześniej.

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Odp: Wszystko o bobkach :)
« Odpowiedź #67 dnia: Luty 14, 2011, 10:32:47 am »
To może być i lekkie przytkanie i hormony.Profilaktycznie kiwi,czy tabletki z ananasa nie zaszkodzą.

Offline Simran86

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 599
  • Płeć: Kobieta
  • Zolinko Mamusia tęskni:(
Odp: Wszystko o bobkach :)
« Odpowiedź #68 dnia: Luty 14, 2011, 11:33:22 am »
kiwi i tabletki z ananasa już podałam. Zachowuje się całkowicie normalnie. Na marzec będziemy umawiać się na sterylkę bo hormony w niej tak buzują...

typowo_amatorsko

  • Gość
Odp: Umazany w odchodach królik ?
« Odpowiedź #69 dnia: Luty 24, 2011, 17:56:46 pm »
Mam podobny problem ze swoim królikiem. Co jakiś czas muszę wycinać jej futerko przy odbycie bo powstaje tam twarda skorupa i brzydko pachnie:/ Jest to bardzo stresujące dla niej, ale nie mam innego wyjścia

Offline basiacz

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Płeć: Kobieta
  • Basiacz
Odp: Umazany w odchodach królik ?
« Odpowiedź #70 dnia: Marzec 06, 2011, 13:09:00 pm »

Mam królika, który co chwile jest umazany ze względu na wrażliwe jelita. Chucham, dmucham ale no zdarza się. Vet mi poradził wygolić okolice ogona i odbytu. Zmyć możesz wodą albo herbatą rumiankową to odmoczyć, przy okazji unikniesz odparzeń. Ja Stefana przyzwyczaiłam do wchodzenia pod prysznic :) Stopniowo zostawiałam lekko odkręconą wodę (letnią!) i teraz sam wchodzi do kabiny i pozwala się umyć na tyłku. Sam wchodzi też na ręcznik potem i czeka! aż go wytrę :D Ale to trzeba cierpliwości i nie każdy zwierz to pozwoli zrobić... możesz próbować. Tylko pamiętaj, żeby potem nie wystawiać królisia na przeciąg, i musi mieć ciepło dopóki nie wyschnie! :D Życzę powodzenia! :D

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Umazany w odchodach królik ?
« Odpowiedź #71 dnia: Marzec 06, 2011, 13:13:25 pm »
Hmmm, basiacz, może uszak poprostu ma złą dietę? Poczytaj: http://forum.kroliki.net/index.php?topic=10701.0

Offline basiacz

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Płeć: Kobieta
  • Basiacz
Odp: Umazany w odchodach królik ?
« Odpowiedź #72 dnia: Marzec 06, 2011, 15:26:02 pm »

Faktem jest, że Stefan nie ma żadnych problemów kiedy wiosną przechodzimy tylko na zielone.
Vet mówił, że jako rasa futerkowa - http://www.kroliki-rasowe.com/html/czarny_podpalany.html - może mieć problemy - raz że wylizuje się i dużo włosów trafia do przewodu pokarmowego (nawet jeśli codziennie go wyczesuję) a dwa, że ma zwiększoną potrzebę białka w diecie, a co za tym idzie odpowiednie zbilansowanie białka do włókna surowego nastręcza pewnych trudności. Nie martw się, jestem zootechnikiem po studiach ze specjalności z żywienia zwierząt - Stefanowi na pewno nic nie grozi :)

Offline Wataha

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2099
  • Płeć: Kobieta
Odp: Umazany w odchodach królik ?
« Odpowiedź #73 dnia: Marzec 06, 2011, 15:40:13 pm »
Każdy królik się myje i przy tym połyka swoje futro, to nie jest zależne od rasy, pomagają papki z siemienia, sok z ananasa/kiwi lub pasty odkłaczające. Dlaczego twój królik ma zwiększoną potrzebę białka w diecie?

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Odp: Umazany w odchodach królik ?
« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 06, 2011, 16:10:11 pm »
Faktem jest, że Stefan nie ma żadnych problemów kiedy wiosną przechodzimy tylko na zielone.
Vet mówił, że jako rasa futerkowa - http://www.kroliki-rasowe.com/html/czarny_podpalany.html - może mieć problemy - raz że wylizuje się i dużo włosów trafia do przewodu pokarmowego (nawet jeśli codziennie go wyczesuję) a dwa, że ma zwiększoną potrzebę białka w diecie, a co za tym idzie odpowiednie zbilansowanie białka do włókna surowego nastręcza pewnych trudności. Nie martw się, jestem zootechnikiem po studiach ze specjalności z żywienia zwierząt - Stefanowi na pewno nic nie grozi
Ciekawam,co to za wet ??.Też mam czarnego podpalanego Polka i nie wiem nic o jego zwiększonym zapotrzebowaniu na białko.Moze gdyby non stop siedzial na dworze,ale to raczej zwiększenie ilości jedzenia,a nie bialka,bo to szkodliwe dla królika,a rezultat jak widać jest widoczny na pupie Twojego królika.

Offline Wataha

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2099
  • Płeć: Kobieta
Odp: Umazany w odchodach królik ?
« Odpowiedź #75 dnia: Marzec 06, 2011, 16:44:18 pm »
Zgadzam się, jeśli królik jest dobrze żywiony to nie problemów z bobkami. Złe bobki to sygnał że trzeba zmienić dietę lub królisia przebadać.

Offline basiacz

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Płeć: Kobieta
  • Basiacz
Odp: Umazany w odchodach królik ?
« Odpowiedź #76 dnia: Marzec 06, 2011, 20:04:15 pm »
Postaram się najkrócej jak się da - bo to nie wątek o żywieniu.
Zapotrzebowanie królików na białko w diecie zależy od wielu czynników - wieku, rasy, płci itd... - jako, że Stefek jest rasy futerkowej - ma większe zapotrzebowanie na aminokwasy siarkowe, które odgrywają kluczową rolę w tworzeniu i wymianie okrywy włosowej - która jest o wiele  gęstsza niż u przeciętnej miniaturki. I owszem - każdy króliś połyka swoje futro - ale tu chodzi o ilość włosów a nie o sam fakt ich połykania.

http://krolikarzpolski.pl/artykuly/ogolne-zasady-zywienia-krolikow.html - odsyłam Was tutaj, do akapitu "białko" - w miarę jasno to opisali.

I zgodzę się też, że przy odpowiednio zbilansowanej diecie problemów z bobkami być nie powinno. Vet królika widział, obadał jak wcześniej wspomniałam, i stwierdził, że może on być bardziej wrażliwy niż inne - http://www.gkw.com.pl - oto i on - dr Brzeski.
I nie jest tak, że Stefan łazi z umazanym tyłkiem cały czas - po prostu mu się to zdarza - wtedy karmię go tylko sianem i ew. podaję probiotyk, i szybko wraca do formy. Uwierzcie - dbam o Stefka i nie bagatelizuję jego potrzeb.
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2011, 20:10:00 pm wysłana przez basiacz »

nuka

  • Gość
Odp: Umazany w odchodach królik ?
« Odpowiedź #77 dnia: Marzec 06, 2011, 20:11:05 pm »
Postaram się najkrócej jak się da - bo to nie wątek o żywieniu.
Zapotrzebowanie królików na białko w diecie zależy od wielu czynników - wieku, rasy, płci itd... - jako, że Stefek jest rasy futerkowej - ma większe zapotrzebowanie na aminokwasy siarkowe (limitująca jest metionina), które odgrywają kluczową rolę w tworzeniu i wymianie okrywy włosowej - która jest o wiele  gęstsza niż u przeciętnej miniaturki. I owszem - każdy króliś połyka swoje futro - ale tu chodzi o ilość włosów a nie o sam fakt ich połykania
Możesz to napisać bardziej 'po polsku" przystępnie dla wszystkich?

I nie jest tak, że Stefan łazi z umazanym tyłkiem cały czas - po prostu mu się to zdarza - wtedy karmię go tylko sianem i ew. podaję probiotyk, i szybko wraca do formy. Uwierzcie - dbam o Stefka i nie bagatelizuję jego potrzeb.
Wierzę, że dbasz o Stefka, jednak np,. ja mam 3 uszate cudaki, 4-te małe na DT i nie mam problemów z umazanymi ogonkami nawet, jak to określasz - ze im sie to zdarza. Może dbasz o królika "za bardzo". Szczególnie, że w innym wątku piszesz: "Mam królika, który co chwile jest umazany ze względu na wrażliwe jelita."

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Odp: Umazany w odchodach królik ?
« Odpowiedź #78 dnia: Marzec 06, 2011, 20:14:15 pm »
No tak dr.Brzeski to wszystko wyjaśnia :nie_powiem.
Polcio jak usłyszał Twoją teorię wolał zwiać pod kanapę w razie jak bym wpadła na myśl zacząć na nim te eksperymenty żywieniowe :zab:

Offline Wataha

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2099
  • Płeć: Kobieta
Odp: Umazany w odchodach królik ?
« Odpowiedź #79 dnia: Marzec 06, 2011, 20:15:22 pm »
mój królik jest długowłosy i zużywa więcej energii do produkcji futra, szybko mu odrasta i jego dieta nie różni się od zwykłej miniaturki, a od prawie 4 lat czyli od samego początku, nie miał ani razu biegunki czy złych bobków.